CANNES FİLM FESTİVALİ'NİN PROGRAMI AÇIKLANDI
13-24 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek 68. Cannes Film Festivali'nin programı belli oldu.
68. Cannes Film Festivali’nin programı bugün itibariyle açıklandı. Yarışmalı bölümün yanı sıra, yarışma dışı, gece kuşağı, özel gösterimler ve Belirli Bir Bakış bölümlerinin filmleri de belli oldu.
Açılış filmi olarak Emmanuelle Bercot'un La Tete haute filminin gösterileceğini geçtiğimiz günlerde duyurmuştuk.
Geçen yıl Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’ ile aldığı büyük ödül Altın Palmiye’yi kazandığı festivalde bu yıl Türkiye’den şimdilik bir film yer almıyor. Ancak festivalin organizatörleri önümüzdeki günlerde iki ile dört yeni filmin daha yarışmaya ekleneceğini duyurdu.
Altın Palmiye Yarışma Filmleri
“The Assassin” (Hou Hsiao-hsien, Taiwan).
“Carol” (Todd Haynes, U.S.-U.K.).
“Erran” (Jacques Audiard, France).
“The Lobster” (Yorgos Lanthimos, Greece-U.K.-Ireland-Netherlands-France).
“Our Little Sister” (Hirokazu Kore-eda, Japan
“Louder Than Bombs” (Joachim Trier, Norway-France-Denmark).
“Macbeth” (Justin Kurzel, U.K.-France-U.S.).
“Marguerite and Julien” (Valerie Donzelli, France).
“Mon roi” (Maiwenn, France
“Mountains May Depart” (Jia Zhangke, China-Japan-France).
“My Mother” (Nanni Moretti).
“The Sea of Trees” (Gus Van Sant, U.S.).
“Sicario” (Denis Villeneuve, U.S.).
“A Simple Man” (Stephane Brize, France).
“Son of Saul” (Laszlo Nemes, Hungary).
“The Tale of Tales” (Matteo Garrone, Italy-France-U.K.).
“Youth” (Paolo Sorrentino, Italy-France-Switzerland-U.K.).
Yarışma Dışı Gösterimler
“Inside Out” (Pete Docter, Ronaldo Del Carmen).
“Irrational Man” (Woody Allen, U.S.).
“The Little Prince” (Mark Osborne).
“Mad Max: Fury Road” (George Miller, U.S.).
Belirli Bir Bakış
“The Chosen Ones” (David Pablos)
“Fly Away Solo” (Neeraj Ghaywan)
“The Fourth Direction” (Gurvinder Singh)
“The High Sun” (Dalibor Matanic)
“I Am a Soldier” (Laurent Lariviere)
“Journey to the Shore” (Kiyoshi Kurosawa)
“Madonna” (Shin Suwon)
“Maryland” (Alice Winocour)
“Nahid” (Ida Panahandeh)
“One Floor Below” (Radu Muntean)
“The Other Side” (Roberto Minervini)
“Rams” (Grimur Hakonarson)
“The Shameless” (Oh Seung-uk)
“The Treasure” (Corneliu Porumboiu)
Geceyarısı Gösterimleri
“Amy” (Asif Kapadia, U.K.).
“Office” (Hong Won-chan, South Korea).
Özel Gösterimler
“Amnesia” (Barbet Schroeder)
“Asphalte” (Samuel Benchetrit)
“L’esprit de l’escalier” (Pabla Lucavic)
“Hayored lema’ala” (Elad Keidan)
“Oka” (Souleymane Cisse)
“Panama” (Pavle Vuckovic)
“A Tale of Love and Darkness” (Natalie Portman)
Açılış filmi olarak Emmanuelle Bercot'un La Tete haute filminin gösterileceğini geçtiğimiz günlerde duyurmuştuk.
Geçen yıl Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’ ile aldığı büyük ödül Altın Palmiye’yi kazandığı festivalde bu yıl Türkiye’den şimdilik bir film yer almıyor. Ancak festivalin organizatörleri önümüzdeki günlerde iki ile dört yeni filmin daha yarışmaya ekleneceğini duyurdu.
Altın Palmiye Yarışma Filmleri
“The Assassin” (Hou Hsiao-hsien, Taiwan).
“Carol” (Todd Haynes, U.S.-U.K.).
“Erran” (Jacques Audiard, France).
“The Lobster” (Yorgos Lanthimos, Greece-U.K.-Ireland-Netherlands-France).
“Our Little Sister” (Hirokazu Kore-eda, Japan
“Louder Than Bombs” (Joachim Trier, Norway-France-Denmark).
“Macbeth” (Justin Kurzel, U.K.-France-U.S.).
“Marguerite and Julien” (Valerie Donzelli, France).
“Mon roi” (Maiwenn, France
“Mountains May Depart” (Jia Zhangke, China-Japan-France).
“My Mother” (Nanni Moretti).
“The Sea of Trees” (Gus Van Sant, U.S.).
“Sicario” (Denis Villeneuve, U.S.).
“A Simple Man” (Stephane Brize, France).
“Son of Saul” (Laszlo Nemes, Hungary).
“The Tale of Tales” (Matteo Garrone, Italy-France-U.K.).
“Youth” (Paolo Sorrentino, Italy-France-Switzerland-U.K.).
Yarışma Dışı Gösterimler
“Inside Out” (Pete Docter, Ronaldo Del Carmen).
“Irrational Man” (Woody Allen, U.S.).
“The Little Prince” (Mark Osborne).
“Mad Max: Fury Road” (George Miller, U.S.).
Belirli Bir Bakış
“The Chosen Ones” (David Pablos)
“Fly Away Solo” (Neeraj Ghaywan)
“The Fourth Direction” (Gurvinder Singh)
“The High Sun” (Dalibor Matanic)
“I Am a Soldier” (Laurent Lariviere)
“Journey to the Shore” (Kiyoshi Kurosawa)
“Madonna” (Shin Suwon)
“Maryland” (Alice Winocour)
“Nahid” (Ida Panahandeh)
“One Floor Below” (Radu Muntean)
“The Other Side” (Roberto Minervini)
“Rams” (Grimur Hakonarson)
“The Shameless” (Oh Seung-uk)
“The Treasure” (Corneliu Porumboiu)
Geceyarısı Gösterimleri
“Amy” (Asif Kapadia, U.K.).
“Office” (Hong Won-chan, South Korea).
Özel Gösterimler
“Amnesia” (Barbet Schroeder)
“Asphalte” (Samuel Benchetrit)
“L’esprit de l’escalier” (Pabla Lucavic)
“Hayored lema’ala” (Elad Keidan)
“Oka” (Souleymane Cisse)
“Panama” (Pavle Vuckovic)
“A Tale of Love and Darkness” (Natalie Portman)