Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
saniye sonra kapanacak.

AYŞEN GRUDA'YI KAYBETTİK!

Usta oyuncu Ayşen Gruda 74 yaşında tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Türk sinemasının efsane ismi Ayşen Gruda, Kağıthane'deki özel bir hastanede pankreas kanseri tedavisi görüyordu.

AYŞEN GRUDA KİMDİR?

Ayşen Gruda, Erman Ailesi'nin ortanca kızı olarak 1944'te İstanbul,  Yeşilköy'de dünyaya geldi. Çocuk yaşta Ermeni komşularının taklidini yaparken yeteneği keşfedilen  Gruda, henüz lisedeyken babasını kaybetti ve okulu bırakıp çalışmaya başladı.

İlk kez 1962'de 'Kongre Eğleniyor' adlı vodvilde küçük bir hizmetçi  rolünü canlandıran sanatçı, Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda profesyonel  olarak oyunculuğa başladı.

Ayşen Gruda, Ankara Meydan Sahnesi'nde tanıştığı tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile 1965'te evlendi. Kızları Elvan doğunca bir süre tiyatroya ara  veren Gruda, 1976'da boşandıktan sonra da eşinin soyadını kullanmaya devam etti.

Usta sanatçı, 16 senelik tiyatro kariyerinin ardından 1977'de  televizyonda yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı "Domates Güzeli Nahide  Şerbet" karakterinin ardından "Domates Güzeli" olarak anılmaya başladı.

Gruda, "Ah Evlendim Vah Evlenemedim","Bizim Sınıf", "Papaz Kaçtı",  "Hisseli Harikalar Kumpanyası" ve "Dün Gece Yolda Giderken Çok Tuhaf Bir Şey  Oldu" adlı tiyatro oyunlarının yanı sıra "Mum Söndü", Deve Kuşu Kabare", "Hababam  Sınıfı Müzikali", "Yedi Kocalı Hürmüz" müzikallerinde de rol aldı.

Adile Naşit'le birlikte, Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda  yer alan sanatçı, Yeşilçam'ın unutulmaz isimleriyle birlikte onlarca filmde  oynadı.

Başarılı oyuncu, 1974'te, bilgi yarışmasının sunucusunu canlandırdığı  "Hababam Sınıfı"nın ardından 1975'te "Bizim Aile", "Delisin", "Bitirimler  Sınıfı", "Bir Araya Gelemeyiz" ve "Hanzo", 1976'da "Öyle Olsun", "Aile Şerefi",  "Güngörmüşler", "Süt Kardeşler" ve "Tosun Paşa", 1977'de "Çöpçüler Kralı", "Gülen  Gözler", "Hababam Sınıfı Tatilde", "İbo İle Gülşah", "Şabanoğlu Şaban" ve  "Sarmaşdolaş", 1978'de "Avanak Apti" ile "Neşeli Günler", 1979'da "Doktor", "Şark  Bülbülü", 1980'de "Renkli Dünya, 1981'de Gırgıriyede Şenlik Var", "Davaro",  "Gırgıriye" ve "Hababam Sınıfı Güle Güle" filmlerinde rol aldı.

Gruda ayrıca 1982'de "Çiçek Abbas", "Doktor Civanım", "Dolap Beygiri",  "Görgüsüzler", 1983'te "Şekerpare", 1984'te "Gırgıriyede Büyük Seçim", 1985'te  "Aşık Oldum", "Uyanıklar Dünyası", "Namuslu", "Fakir Milyoner", "Şendul Şaban",  1986'da "Ağa Bacı", 1987'de "Aile Pansiyonu", "Seyyar Kamil", 1988'de "Süper  Baba", 1993'te "Rumuz Sev Beni", 1994'te "Şenlik Var", 2003'te "Hababam Sınıfı  Merhaba", 2006'da "Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu", "İlk Aşk", "Hacivat Karagöz  Neden Öldürüldü?", "Keloğlan Karaprens'e Karşı" filmlerinde oynadı.

Usta sanatçı 2008-2018 arasında ise "Gece Gündüz", "Kağıt", "Pazarları  Hiç Sevmem", "Seni Seviyorum Adamım", "Kötü Kedi Şerafettin", "Dedemin Fişi",  "Sevgili Komşum" ve "Babamın Ceketi" filmlerinde izleyiciyle buluştu.

Ayşen Gruda, 2006'da Sadri Alışık Ödülleri'nde ve 2010'da Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' ödüllerini  alırken, 2012'de ise İstanbul Film Festivalinin 'Onur Ödülü'nün sahibi oldu. (cadde)

Benzer Haberler

 • 'YAPTIĞIM EN BÜYÜK ÇILGINLIK EVLENMEK'
  Magazin'YAPTIĞIM EN BÜYÜK ÇILGINLIK EVLENMEK'Yasemin Ergene, İzzet Özilhan ile 2011’de evlenmiş, kızları Emine’yi Şubat 2012’de, Ela’yı Nisan 2013’te dünyaya getirmişti.
  'YAPTIĞIM EN BÜYÜK ÇILGINLIK EVLENMEK'
 • 'ŞU ANI BİR YILDIR BEKLİYORUM'
  Magazin'ŞU ANI BİR YILDIR BEKLİYORUM'Oyuncu Burcu Kara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla gülümsetti...
  'ŞU ANI BİR YILDIR BEKLİYORUM'
 • BURAK BEBEĞE HEDİYE YAĞDI!
  MagazinBURAK BEBEĞE HEDİYE YAĞDI!Alişan, önceki akşam Kıbrıs'daki bir otelde sahne aldı.
  BURAK BEBEĞE HEDİYE YAĞDI!
 • DOĞUM GÜNÜNE BELLA HADİD DAMGASI!
  MagazinDOĞUM GÜNÜNE BELLA HADİD DAMGASI!The Weeknd, 29'uncu yaş gününü model sevgilisi Bella Hadid'in de katıldığı bir partiyle kutladı.
  DOĞUM GÜNÜNE BELLA HADİD DAMGASI!
 • '14 YILDIR AŞIĞIZ'
  Magazin'14 YILDIR AŞIĞIZ'Oyuncu Begüm Kütük ile 9 yıllık eşi, karikatürist Erdil Yaşaroğlu, önceki akşam Kuruçeşme’de görüntülendi.
  '14 YILDIR AŞIĞIZ'
 • 'BU BENİM İLK GAZETE HABERİM'
  Magazin'BU BENİM İLK GAZETE HABERİM'Ünlü oyuncu Ezgi Mola, 1'inci yaş gününe ait bir pozunu sosyal medya hesabından paylaştı.
  'BU BENİM İLK GAZETE HABERİM'

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1