Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
OYUN SONA ERDİ! SIRADAKİ ŞARKIYI SEÇMEK İÇİN TAKİPTE KAL
KAPAT
OYUN BAŞLADI! SIRADAKİ ŞARKIYI SEN SEÇ HEMEN KATIL!
SIRADAKİ ŞARKIYI SEN SEÇ RADYONUN KONTROLÜ SENDE! NASIL OYNANIR?
 • Canlı yayında dinlemek istediğin şarkıları ateşle! Listede yukarı taşı.
 • Canlı yayında dinlemek istemediğin şarkıları dondur! Listede aşağı at.
 • Oyun sonuna kadar yeniden kazanacağın haklarınla mücadeleye devam et.
 • Canlı yayında çalacakları sen belirle. En sevdiğin şarkılar radyonda çalsın.
SIRADAKİ ŞARKI
Your Love Kate Linn
SOHBETE KATIL
HAKLARIN
x10
YENİ HAK İÇİN KALAN SÜRE
SOHBETE KATIL icon_close
  saniye sonra kapanacak.
  CANLI RADYO

  GASTRO-FELSEFE

  AYHAN CÖNER

  Ayhan Cöner, gastronomi dünyasının felsefi boyutunu bizlere Gastro-Felsefe ile anlatıyor. Geçmişten günümüze, bugünden geleceğe yeme içme alışkanlıklarımız nereden gelmiş ve nereye gidiyor? Gastronomi bir yaşam tarzı mı? Bu varoluşçu yaklaşıma sahip düşünce biçimi ile hemen, bugün varmamız gereken farkındalıkları tarih, kültür, sanat, politika ve nihayetinde felsefe okyanusunda dolaşarak yeme-içmeyi aynı zamanda amacı olan bir yaşam içerisinde bizlere göstererek yepyeni kapılar açıyor. Toplum bilincinin yükselmesine katkı sağlamayı hedefleyen Gastro-Felsefe her Cuma Karnaval’da!

  Tüm Podcast Bölümleri

  • Gastro-Felsefe 017
   03.04.2020 10:00Gastro-Felsefe 017“İnsanlığın bugün doğa ile ilşkisini yeniden tesis etmesi ile ilgili vermesi gereken acil kararlar var. Şaman öğretisini temel olarak ele aldığım bu podcastimde insanoğlu’nun arkaik dönemden itibaren doğa ile olan ilişkisini inceliyoruz. Etnobotanikçi, mistik, filozof ve yazar Terence Mc Kenna’nın yazılı kaynaklarından alıntılar yaparak, karıncalar ve mantarların nasıl bir ortak yaşama imza attıklarını, maymunların sindirim sistemlerini temizleyen hangi bitkileri kullandığını hayretler içerisinde kalarak dinleyeceğinize eminim.”
   36:54"
  • Gastro-Felsefe 016
   27.03.2020 10:00Gastro-Felsefe 016Bugün korona virüsü yüzünden halk kitleleri evlere kapanmak zorunda kalınca insanoğlu kendi geleceği ile bizzat ilgilenmek durumunda kaldı. Tüm dünya gözle görülür bir şekilde belli bir yöne sevk ediliyor. Lakin hangi yön olduğu konusunda kafalar epey karışık. Adeta bir mucize beklentisi var. Fakat mucizenin kendimiz olduğunu ne zaman idrak edeceğiz? Ünlü düşünürler Descartes, Comtes, Marx’ın kesişen eksenlerinden yorumlarla korona’dan ütopya’ya gastromomiyi ve manevi beslenmeyi pozitivimi öne çıkararak inceliyoruz.
   18:04"
  • Gastro-Felsefe 015
   20.03.2020 10:00Gastro-Felsefe 015Gastronomiyi Anlamak: Günlük hayatımızda yemek kültürü ile ne kadar iç içeyiz ? İstanbul’da Türk mutfağını temsil eden köklü lokantaların yanında “gelenekçilik ve yenilikçilik” ikilemi yemeğin kendisinde ve tabak sunumlarında yerini yenilikçilere bıraktı mı? Her şeyden önce, tüketici gastronomi dünyasında neyi ne kadar anlıyor ve yorumlayabiliyor? Yapıcı eleştiriler ve yorumlar katarak tartışmaya açıyoruz. Hedef sofralarımızı en nihayetinde şölene çevirmek.
   13:23"
  • Gastro-Felsefe 014
   13.03.2020 10:00Gastro-Felsefe 014Pisagor'un bardağı: Gastronomi dünyasında toprağı ve ölçülülüğü ele alıyoruz. Evren’in matematik ve geometric yasaları vardır. Bu yasaları araştırdığımıza karşımıza belli oranlar ve ölçüler çıkar. Ölçülülükten kopmaya son derece meyilli insanoğlunun her şeyin hep daha fazlasına sahip olma arzusuna karşı tek bir tasarımla Pisagor'un yüzümüze adeta bir tokat vurduğu “Adalet Kupası”ndan bir adet edinerek deneyim etmeye ve bu konuda herkesi düşünmeye davet ediyoruz.
   15:02"
  • Gastro-Felsefe 013
   06.03.2020 10:00Gastro-Felsefe 013“Festina Lente”; “Yavaşça acele et” olarak tercüme edebileceğimiz felsefeden sanata ve bir çok bilim dalına kadar kullanılan oksimoron bir terimdir. Düşünce, söz ve işlerimizde “Festina Lente” davranarak, yaşamımızda her bilge tarafınca hesaba katılması gereken sorumluluk ve sınırlamalara sahip olduğumuz gerçeğinin bizlere çeşitli simgelerle nasıl anlatıldığını inceliyoruz. Yaşamımızda “Dharma” ve “Karma yasalarından örneklerle; zirveye çıkarken bilginin, zirveden inerken de bilgece davranmanın önemine değinerek tekamülü ele alıyoruz.
   16:24"
  • Gastro-Felsefe 012
   28.02.2020 10:00Gastro-Felsefe 012Gastro-felsefe geleneksel felsefedeki gibi her şeyin doğru ve saf bir başlangıç noktasını aramaktansa felsefe yapmayı özgürlük ve bağımsızlıkla bir tutarak öğretisini edebiyatla, psikanalizle, matematikle, bilimlerle, sinemayla, çağdaş sanat ve daha bir çok disiplinle kesiştiren ve iç içe geçiren bir akım. Bu yaklaşımla Gastro-felsefe’yi ezoterik öğretilerdeki 7 alemden maddi ve manevi alemlere oturtuyoruz.
   14:12"
  • Gastro-Felsefe 011
   11.01.2019 10:00Gastro-Felsefe 011Gıdanın Felsefesi ve Metafizik. Gastronomide bilim ve felsefenin ayrılmazlığı. Günümüz gıda bilimi, üniversitenin bir fakültesi olmaktan çıkarak kendisi bir üniversite olmuş, felsefe ve bilim ile de her zaman paralel ilerlemiştir. Felsefenin ilişkilendirdiği temel alanlar arasında metafizik, epistemoloji, estetik, politik teori ve elbette etik vardır. Bu podcastimde gıdanın felsefesini ve bu felsefenin metafiziksel boyutunu ele aldım.
   17:25"
  • Gastro-Felsefe 010
   04.01.2019 10:00Gastro-Felsefe 010Beslenmede Yin Yang ve Ötesi. Yaş sadece bir rakam mı? Kendine iyi bakıp genç kalanlar, yaş sadece bir rakamdır derler. Yeni yıla girdiğimiz bu günlerde, geçen yıllar sadece bir rakamdan ibaret gibi gözükmeye başladı diyebiliyor muyuz ? Yani kendimize iyi bakıp genç kalabiliyor muyuz? Wei Qi enerjisi ve vücudumuzdaki oksijenin önemine gelin birlikte bakalım.
   15:32"
  • Gastro-Felsefe 009
   28.12.2018 10:00Gastro-Felsefe 009Beslenmede Yin Yang ve Ötesi. Sağlıklı beslenmeyi siz de kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Bunun için ilk adım temel kavramları öğrenmek. Uzakdoğu gelenekleri, öğretileri ve felsefesini beslenmeye nasıl uygulayabiliriz? Madde madde yaşam cevherimiz olan, sadece biz insanlarda değil, her cisim ve enerjide bulunan ‘chi’ enerjisini öğrenip herkes doğru kullanmaya başlamalı.
   18:13"
  • Gastro-Felsefe 008
   21.12.2018 10:00Gastro-Felsefe 008Gıda Atıkları. Gelişmiş ülkelerde gıda atıklarına ne yapılıyor? Biz ne yapıyoruz? Ekolojiden ekonomiye gıda atıklarının etkilerini bilimsel araştırmalar çerçevesinde çarpıcı bilgiler halinde paylaşıyoruz. Bilinçli tüketici olmak için ödev ve görev bilincini yükseltmek amacıyla hazırlanan bu bölümde çok çıkarım var.
   10:19"
  • Gastro-Felsefe 007
   14.12.2018 10:00Gastro-Felsefe 007Gıda ve Yapay Zeka. ‘AI’, yani yapay zeka konusunda ilerleme kaydeden insanoğlu diğer yandan doğaya dönmeye başladı. Çünkü Toprak Ana’dan başka ona kucak açacak bir diğer yer olmadığını biliyor. Topraktan tabağa algoritmaları, cihazlarla insanların iletişimini anlatıyoruz. Sosyal Meydanların önemini Platon’dan alıp bugüne bir de siz değerlendirin istedik.
   12:45"
  • Gastro-Felsefe 006
   07.12.2018 10:00Gastro-Felsefe 006Nöro-gastronomi. Ağızda köpürerek eriyen naneli havyar ekmekleri, çikolatalı spagetti, limon köpüğü, cacık küresi gibi yemekler ile gastronomi dünyası 30 sene once, özellikle Şef Blumenthal’in moleküler gastronomi girişimleri ile büyük bir basamak atlamıştı. Biraz geç de olsa Türkiye’de benzer naif denemeler oluyor şu sıralar. Ancak İngiltere “Gastro-fizik” ile boyutu yine bir üst seviyeye taşıdı. Bu olan bitenleri nöro-gastronomi merceği altında gerekli bilimsel bilgi ve açıklamalarla sizlere ulaştırıyoruz.
   18:03"
  • Gastro-Felsefe 005
   30.11.2018 10:00Gastro-Felsefe 005Yaşam ve İnsanlık Halleri. İnsanlar doğaları gereği ‘bilmek’ isterler. Peki ya bu istekleri doğrultusunda eksik bilgi edimlerini karşılarındaki kişiyi etkilemek üzere bilinçaltında bir Freud’cu entelektüel orgazm olarak ortaya çıkarıyorlarsa? İnsanlık hallerine; “Gerçek ile Yalan”‘ın alegorisi ile başlayarak Anthony Bourdain’in bizlere bıraktığı misyona taşıyor ve bir gastro-felsefe sorusu soruyoruz: “Dünya gerçeği tüm çıplaklığıyla görecek bir isteği içinde barındırıyor mu?”
   17:36"
  • Gastro-Felsefe 004
   23.11.2018 10:00Gastro-Felsefe 004Gıda-Bilim-Felsefe-Tarih. Küçük dünyamızdan büyük dünyaya geçiş sancılı ve zordur. Yanlış beslenmeden dolayı sağlığını kaybetmiş kimselerin sağlıklarına tekrar kavuşmak için taşıdıkları ümit nereden gelir? Büyük dünyaya geçiş kulağa sihirli gelebilir ancak kişinin bu sihri başkalarında değil kendisinde bulmanın yöntemleri nelerdir? Kaosu bir kokteyl olarak tanımlayabilir miyiz? İşte sizlere hem “determinist/kesinlik içeren” hem de “rastlantı ve kaos” açısından bakabileceğiniz aforizmalarla dolu bir bölüm.
   13:49"
  • Gastro-Felsefe 003
   16.11.2018 10:00Gastro-Felsefe 003Fütürist Gıda. “İnsanlığı nasıl bir gelecek bekliyor?” hoş bir soru. Peki geleceği nasıl bir insan bekliyor? İnsanlığın kendisine isyan etmiş ya da insanın kendi yarattıkları ile değiştirilmiş bir “post-insan” gerçeği ile karşı karşıyayız. Etsiz Et, 3D yazıcılardan basılan yemekler gibi tanıdık akıl süzgecinin dışına taşmaya başlayan beslenmeye doğru gidiyor gıda endüstrisi. Tüm bunlar olurken insanın ‘manevi beslenme’yi tamamlamadan kurtuluşunu yaratması da pek mümkün gözükmüyor. O halde kurtuluş yemekte mi?
   18:44"
  • Gastro-Felsefe 002
   09.11.2018 10:00Gastro-Felsefe 002Ezoterik Seyahatname. Exodus, yani Mısırdan çıkış asla kolay olmamıştır. Ezoterik anlamlandırmaya göre insanlık ya hala Mısır’dadır ya da Mısır hala insanlığın içindedir. Bilinçaltı dünyamız da, küresel Babil’e, ya da diğer bir deyişle Tanrı’ya açılan kapımızdır. Bu kapıyı kullanarak kendi exodus’umuzu , kendi çıkışımızı gerçekleştirmek ise; yaşam dediğimiz bize tanınan süre zarfında verilmiş en zor görevdir.
   24:03"
  • Gastro-Felsefe 001
   02.11.2018 10:00Gastro-Felsefe 001Kurtuluş Yemekte Mi? Yeryüzünde yaşayan tüm canlı organizmalar gibi insanoğlu da varlığından itibaren beslenmek zorunda olduğunu, Maslow’un dediği gibi fizyolojk gereksinimleri kapsamında gayet iyi bilir. Ancak avlanma dönemi çoktan bitti ve bugün her şey önümüze gıda endüstrisi devlerinin hazırladığı yiyecekler şeklinde gelmekte. Günümüz insanının holistik (bütüncül) yaklaşımı biraz olsun kavrayarak yaşam tarzını fizyolojik (maddi) ve spiritüel (manevi) ihtiyaçlarını belirleyerek yaşamını dengede tutma hedefine yönelmesi gerekiyor. “Kurtuluş yemekte mi?”’nin kişiye özel cevabı detaylarda gizli.
   19:29"
  icon_close
  icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
  KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1