Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Tarkan
Tarkan Tevetoğlu bilinen sahne adıyla Tarkan 1991 yılından bu yana yaptığı müzikle yurtiçi ve yurtdışında birçok başarı elde etmiş, Türk pop müzik sanatçısı, besteci, söz yazarı, müzisyen ve dansçıdır.

Gerçek Adı: Tarkan Tevetoğlu
Doğum Yeri: Alzey, Almanya
Doğum Tarihi: 17 Ekim 1972

Hakkında:
- Albümleriyle elde ettiği başarı sayesinde Türk basını tarafından "Megastar", yurtdışında ise "Boğaz'ın Prensi" olarak nitelendirilmektedir.
- Lise çağında Karamürsel Musiki Cemiyeti'nde aldığı müzik eğitimi ile müzik dünyasına adım attıktan sonra 1992 yılında ilk albümü "Yine Sensiz"'i yayınladı.
- "Kıl Oldum Abi", "Aacayipsin", "Ölürüm Sana", "Şımarık", "Salına Salına Sinsice", "Kır Zincirlerini", "Kuzu Kuzu", "Dudu", "Vay Anam Vay", "Adımı Kalbine Yaz" ve "Sevdanın Son Vuruşu" kendi dönemlerinin hit şarkıları olmuştur.
- ABD medyasının 1999 yılında yaptığı sıralamada dünyanın en etkili 2. müzisyeni seçilmiştir.
- Doğal yaşamı koruma, hayvan hakları, sanatı ve tarihi değerleri yaşatma ilgili çalışmalara destek vermektedir.

İlk Albüm: Yine Sensiz
İlk Single: Hepsi Senin Mi?
SÜPER FM
saniye sonra kapanacak.
Hasan Cihat Örter (24 Ekim 1958 - ) Türk gitarist ve besteci.

Amcası, Rebetiko sanatçısı Buzuki Erol Örter'di. Babaannesi piyanist olduğu için 3 yaşında piyano ve keman ile müziğe başladı. Daha sonra klasik gitar ile tanıştı ve ilk derslerini 5 yaşından itibaren Prof. Antonio Doumezitch‘den aldı (1963-68). Bu arada Jazz gitar ile ilgilenmeye başladı ve 12 yaşında Üsküdar, Bağlarbaşı Halk Evi'nde küçük orkestralarda profesyonel müzik çalışmalarına başladı.

Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde, Emin Ongan’ın 'Türk Müziği' derslerine katıldı, makam ve nazariyat dersleri aldı (1970-74). Yanı sıra Şeref Çakar, Alaattin Pakyüz, Amir Ateş, Ercüment Batanay'dan da Türk Müziği dersleri aldı. Bağlama üstadı Şemsi Yasdıman ile Türk Halk Müziği araştırmasına yönelik çalışmalar yaptı ve bağlama üzerine sentezler geliştirdi. (1973-76), Mürşidi Prof.Dr. Ahmet Yüksel Özemre ile Tasavvuf üzerine dersler aldı. Kadıköy Ticaret Lisesi'den mezun olduktan sonra Boston, Berklee Müzik Akademisi'nden (Berklee College of Music) özel burs kazanarak, Amerika’ya gitti. Burada kompozisyon ve armoni derslerini tamamladıktan sonra dört yıllık okulu iki yılda üstün ”Master's Degree” derece ile bitirdi (1977–79), (Anotolian Folk Song’s Composotions) William G. Leavitt, Barrie Nettles, Oliver Nelson ile çalıştı ve Jazz Composer Gordon Delamond’un tavsiyesi ile Belçika Kraliyet Liege (Conservatoire Royal of Liege) Konservatuvarı'nda, daha önce aldığı yüksek kompozisyon dersleri ile (1979 -80) doktora çalışması yaptı.

1980 yılında vatani vazife dolayısıyla ülkeye döndü. 1983 yılından itibaren Turhan Yükseler ile büyük orkestra çalışmaları ve Osman İşmen ile stüdyo çalışmalarında bulundu. Birçok sanatçının albümünde klasik gitar, perdesiz gitar, elektro gitar çaldı. (Festival, Eurovision Orkestraları). Bu arada reklam, belgesel müzikleri ve Lale Oraloğlu, Seden Kızıltunç, Numan Paknel, (1983-85) Sevtap Çapan ve Murat Batıkan Avcı'nın yazdığı "Eski Köylüler" adlı tiyatro oyununa müzikler yaptı (2015). 1989 yılında kurulan Kent Orkestrası'nda 8 yıl kadrolu sanatçı olarak çalıştı. 1994 yılında Doç. Dr. Ahmet Kurtaran’ın isteği ile Modern Folk Üçlüsü'nün üyesi oldu ve 1995 yılında bu grupla Amerika Uluslararası Houston Jazz Festivali'ne katıldı. 1996 yılında MFÖ ile İstanbul Harbiye Açık Hava Konseri de dahil olmak üzere, 7 şehirde konserler verdi. Kıbrıs 1. Girne Altın Zeytin Yarışması’nda Beste ve Şarkıcılık dalında 1. oldu. "Bizim Sazımız - Bizim Cazımız, Ne Var ? Ne Yok ?" TRT programında orkestrasıyla canlı müzik yaptı. Sürgündeki Devlet, Menderes, Kızıl Güneş, Sultan Galiyev, Dünden Bugüne, Kıbrıs Belgeseli, Osmanlı’nın Doğuşu, Doğduğum Topraklar, Atatürk Belgeseli, Van Gölü Havzası’nda Şelçuklu İzleri gibi 300’e yakın belgesele özgün ve jenerik müzikleri yaptı. Cemal Reşit Rey Gençlik Festivali, CRR Uluslararası Gitar Festivali (2001-2005), İstanbul Müzik Şenliği, 1995 Akbank Caz Festivali gibi birçok uluslararası festivalde çaldı.

TRT 2'de “Müzik ve Biz” adlı programı hazırlayıp sundu (1995-1999). STV’de canlı olarak “Geceyi Örten Müzik” adlı programı yaptı (1996-1999). Amcası rebetiko uzmanı Erol Örter ile “Buzuki Erol - Erol Örter” adı altında piyasaya sunulan kitabın hazırlanmasına katkıda bulundu. Sanatçı yapmış olduğu çalışmalarla 3000’e yakın ödül almıştır. Hasan Cihat Örter'in şimdiye kadar yazdığı 8 kitabı vardır. A.B.D., Rusya, Hollanda, Belçika, İngiltere, Fransa, Yugoslavya, İspanya, İtalya, Almanya, Hindistan, Azerbaycan, Afganistan ve Kıbrıs gibi 70 ülkede konserler ve resitaller vermiştir.

“Ev stüdyosu” olarak da işlev gören “Müze Evi”nde, ülke kültürüne, müziğine emeği geçmiş ve gelecek vaad eden değerli isimlerle “Sanatçı Buluşmaları” yapmaktadır…

Sanatçının Albümleri

Sanatçıyı Dinleyebileceğin Radyolar

Benzer Sanatçılar