Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
ANLAYAMAZSIN SEKSENDÖRT
Eğer bir gün gidersem bırakamam ikimizi
Kader deyip geçersem avutamam kendimi
Yaşar mıyım bu meçhul hikayeyi
Yazmadım bilemem ki

Biter mi bu yük kadınım alışamam yokluğuna
Demir atıp dalarım takılırım anılara
Kalır mıyım bulanık sabahlara
Uyanmadan bilemem ki

Eğer bir gün ararsan yaşıyorum düşe kalka
Merak edip sorarsan içim dışım paramparça
Döner misin yeniden bu adama
Sormadan bilemem ki

Anlayamazsın kaçamazsın
Dertten kederden kurtulamazsın (uyuyamazsın)
Bittim gururdan bu sevdadan
Ne hale geldim anlayamazsın
saniye sonra kapanacak.

10 ADIMDA ÖFKE KONTROLÜ

Öfke, kontrolü en zor duygulardan biri olup, her insanda farklı şekillerde ortaya çıkar.

Her insanın karakteri farklı olduğu gibi, duyguları dışa vurma biçimleri de farklıdır. Öfke, kontrolü en zor duygulardan biri olup, her insanda farklı şekillerde ortaya çıkar. Kimi öfkeyle daha barışıkken, kimi içine atıp biriktirdiği ufak tefek sorunlar yüzünden hiç umulmadık bir yerde öfke kusabilir. Kimi insanlar ise saman alevi gibi aniden parlayıp hemencecik sönmeleri, sakinleşmeleri ile bilinirler.

Öfke ile barışık olmak öfke kontrolü ile mümkün ve bu konuda kendi kendinizi geliştirmeniz olası. Yüklü miktarda parayı öfke kontrolü kurslarına dökmeden önce, aşağıdaki 10 adımı deneyebilirsiniz:

1. İki kez düşün, bir kez konuş
Öfke ancak bilinçli olarak kontrol edilebilir. Diline hakim olmak için, konuşmadan önce kendimize nefes alacak zaman tanımalıyız. Örneğin, karşınızdakinin söylediği şeye sinirlendiğinizi hissettiğinizde 5’e kadar sayıp öyle yanıt verin. Emin olun o uzayıp gidiyor gibi görünen bekleyiş, sonradan kırıcı olup haksız duruma düşmeye yeğdir.

2. Direkt ama sakin ol
Biraz sakinleştikten sonra verilecek yanıt da kritik. Öfkeye kapılıp asıl özneyi atlamadan, konudan şaşmadan düşünce ve duygularınızı direkt olarak ifade edin. Lafı dolandırmak kimsenin işine gelmeyecektir.

3. Ara vermeyi unutma
Bir işten diğerine atlar, bir toplantıdan diğerine koştururken hiç durup nefes aldığınız oluyor mu? En son bir ihtiyaç molası dışında ne zaman kendinizi etrafa kapatabildiğinizi hatırlamıyorsanız, bir şeyleri değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Kendinize ufacık anlar yaratın, örneğin Calm uygulamasının “30 saniye boyunca hiçbir şey yapmama” programları ilginizi çekebilir.

4. Egzersiz yap
Her şeyin çözümü spor yapmakmışçasına bu madde sürekli karşımıza çıkıyorsa, bir nedeni var. Spor, endorfin salgısını artırarak sizi daha mutlu bir insan haline getirdiği gibi, fiziksel olarak zinde olmanızı sağlıyor, gerginliği alarak stres seviyenizi azaltıyor. Dolayısıyla, öfke kontrolü de kolaylaşıyor.

5. Soruna değil, çözüme odaklan
Bir sorundan bahsedilirken arka planda bunun kimin hatası olduğunu düşünüyorsanız, olaylarla başa çıkmada da, öfke kontrolünde de yanlış yoldasınız demektir. Somurtmak ya da etrafa çatmak yerine çözüm yolları arayın; böylece etrafınızdan da olumlu puan toplayın.

6. Kin tutma
İnsanı derinden etkileyen, içten içe yiyip tüketen bir his, kin tutmak. Sizi sürekli sinirli tutmak ve ani öfke patlamalarını körüklemek için de birebir. Kin tutmamaya, olaylarla doğrudan yüzleşip, mümkünse karşınızdakini affedip hayatınıza devam etmeye çalışın.

7. Mizahı yararına kullan
Gülmek insanları ortaklaştırır. Mizah, hatta aşırıya kaçmayan kinaye ve ironi, sevimsiz durumlarla daha kolay başa çıkmanızı sağlar. Kendinize gülmekten ve olaylara gülüp geçmekten çekinmeyin.

8. Dinlen
Fiziksel ve ruhsal olarak dinlenmeyi atlamamak gerek. Yeterli ve kaliteli uyku, sizi mutlu eden şeylerle ve tamamen kendi isteğiniz doğrultusunda geçirilen birkaç saat sizi tazeler, olumsuz duygulardan arındırır.

9. “Sen” yerine “ben” de
Öfkeyi karşınızdakine doğrultup gerilimi artırdığınızı fark ettiğinizde kullandığınız özneyi değiştirmeye çalışın. Sen yerine “ben”le başlayan cümleler kurup, suçlama yerine kendi duygularınızı ifade etme yoluna gidin.

10. Profesyonel destek almaktan çekinme
Öfkelendiğiniz zaman etrafınıza sonradan pişman olacağınız kadar maddi ya da manevi zarar verdiğinizi düşünüyorsanız ve yukarıdaki adımlar işe yaramadıysa, profesyonel destek almanızı öneririz.

uplifers.com

Benzer Haberler

 • YaşamHURDA İLE AT HEYKELİ YAPTI!Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde mozaik ve heykel sanatçısı Mervan Altınorak, yarım ton hurda ile yaptığı at heykelini sergiye çıkaracak.
  HURDA İLE AT HEYKELİ YAPTI!
 • YaşamTÜRKİYE SEZARYENDE AVRUPA BİRİNCİSİ!Türkiye sezaryen sıralamasında yüzde 53’lük oranla dünyada dördüncü, Avrupa’da ise birinci sırada yer aldı.
  TÜRKİYE SEZARYENDE AVRUPA BİRİNCİSİ!
 • YaşamEBER GÖLÜ HARİTADAN SİLİNDİ!Eskiden balıkçılığın yapıldığı Eber Gölü tamamen kurudu.
  EBER GÖLÜ HARİTADAN SİLİNDİ!
 • YaşamKÖPEK SANARAK ALDI ANCAK...Çin'de bir köpek yavrusu satın aldığını düşünen adam, hayvanın cinsini öğrenmek için internete başvurduğunda hayatının şokunu yaşadı.
  KÖPEK SANARAK ALDI ANCAK...
 • YaşamDÜNYANIN EN HIZLI BÜYÜYEN AĞACI!Çin'in önemli gelir kalemlerinden biri olan bambu ağacının yetiştirildiği bölgelerden biri olan Lianhua bölgesi.
  DÜNYANIN EN HIZLI BÜYÜYEN AĞACI!
 • Yaşam24 SAAT İÇİNDE HER YER ÖRÜMCEK AĞI OLDU!Yunanistan'da Vistonida Gölü etrafında bin metrelik çalılık alan, setler ve küçük kiliseler 24 saat içerisinde örümcek ağlarıyla kaplandı.
  24 SAAT İÇİNDE HER YER ÖRÜMCEK AĞI OLDU!

FOTO

GALERİ

 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
 • KORKUNÇ VOLKANLAR!Endonezya yapısı itibariyle volkanik dağlardan oluşur. Çoğu sönmüş yaklaşık 150 civarında volkan bulunmaktadır.
  KORKUNÇ VOLKANLAR!
  KORKUNÇ VOLKANLAR! icon_go
 • PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLARProfesyonel ya da ciddi olarak fotoğrafçılık ile uğraşanların çok daha iyi anlayacağı üzere doğada zaman zaman öyle anlar vardır ki, fotoğrafını çektiğinizde ömür boyu mükemmel bir anı olarak kalırlar.
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR icon_go
 • 'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDIBirleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen 2018 Miss Earth (Yeryüzü Güzeli) yarışmacıları basına tanıtıldı.
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI icon_go
 • MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!Mevsim geçişlerindeki sıcaklık değişimleri vücut direncimi kırarak bizi hasta eder...
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN! icon_go
 • AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!Trenle seyahat, konforlu ve huzurlu bir yolculuğun yanı sıra ekonomik bir tatil imkânı da sunuyor.
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI! icon_go
 • COMİC CON ÇILGINLIĞI!Dünyanın en renkli etkinliklerden biri olarak kabul edilen Comic Con Rusya 2018 ile bilgisayar oyunu meraklılarını buluşturan IgroMir (Dünya Oyunları) Fuarı Rusya’nın başkenti Moskova’da yapıldı.
  COMİC CON ÇILGINLIĞI!
  COMİC CON ÇILGINLIĞI! icon_go
 • EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!Dünya'nın en soğuk yerlerden biri olarak bilinen Yakutistan'da aşırı soğuk hava hayatın devam etmesine engel olmuyor...
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT! icon_go
icon_close