Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Altay
1970 doğumlu Türk pop müzik şarkıcısı ve besteci.

Gerçek Adı: Mehmet Altay Biberoğlu
Doğum Yeri: Rize
Doğum Tarihi: 1970

Hakkında:
- Profesyonel müzik kariyeri 2000 yılında yayımladığı "Kalpsizsin" isimli albümle başladı.
- "Sana Bayılıyorum" ve "Şekil A" albümleriyle büyük beğeni topladı.
- 2014 yılında "Bi'şey Söyle" adlı single çalışması piyasaya çıktı.

İlk Albüm: Kalpsizsin
SÜPER FM
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

6 Saatlik Çalışma, Verimliliği Ve Mutluluğu Artırıyor

Çalışanlarınızı gerçekten mutlu etmek istiyorsanız, çalışma saatlerini kısaltmayı düşünmelisiniz.

Çalışma saatlerinin kısalması şirketiniz için faydalı olabilir mi? Klasik haline gelmiş ücretsiz atıştırmalıklar ve spor salonu üyeliği indirimleri gibi ofis ikramiyelerinden bahsetmiyoruz. Çalışanlarınızı gerçekten mutlu etmek istiyorsanız, çalışma saatlerini kısaltmayı düşünmelisiniz.

İsveç şehirlerinden birinde çalışma saatlerinin azaltılmasıyla ilgili deney gerçekleştirildi. Son zamanlarda, ülkenin en büyük ikinci kenti olan Göteborg’daki araştırmacılar, yaşlı bakım tesislerindeki hemşireler için altı saatlik çalışma saatini test eden 23 aylık bir çalışma yaptı. Şubat 2015’ten Aralık 2016’ya kadar araştırmacılar, daha kısa çalışma saatlerinin 68 kadın hemşire üzerinde oluşturduğu ve çok stresli olduğu düşünülen mesleğe olan etkilerini inceledi. Hemşirelerin çalışma saatleri kısaltıldı ancak ücretleri ödenmedi.

Çalışma saatleri kısalan hemşirelerin verimlilik seviyelerinin arttığını buldular. Söylentilere göre daha mutlu ve daha enerjik davranıyorlardı. Genel olarak, günde altı saat çalışan hemşireler, sekiz saat çalıştıkları zamana göre daha az hastalandılar.

Değişikliklerden sonra hâlâ enerjiye sahip olan hemşirelerin oranı günde altı saat çalışanlar için yaklaşık yüzde 20’den yüzde 50’ye yükseldi. Bu ekstra enerji kısmen neden altı saatlik bir grubun fiziksel aktivitelerini çalışma süresi boyunca yüzde 24 oranında artırdıklarıyla ilgiliydi… Araştırmacılardan Bengt Lorentzon, Washington Post’a verdiği demeçte, “Daha az yorgunluk ve daha fazla fiziksel aktivite büyük gelişmeydi” dedi.

Çalışma gün ve saatlerinin kısalması sağlık masraflarının da azalmasını sağladı. Çalışma sonucunda hemşirelerin daha kısa bir süre çalışarak görevlerini daha iyi yerine getirdiği ve önceye göre mutlu ve sağlıklı oldukları sonucuna varıldı. Lorentzon “Ekstra mil gideceklerdi” dedi. “Oturmaları ve dinlenmeleri, bir kitap okumaları, [hastalarla] bir gazeteye bakmaları veya kendilerini iyi hissetmeyenlere rahat davranmaları için daha fazla zaman tanınmış oldu”

Çalışanlar için daha kısa çalışma haftaları düşünen işverenler, (hemşirelerde olduğu gibi) daha verimli çalışanların getireceği tasarrufları aşan kaymaları doldurmak için ek işe girmek zorunda kaldıkları için endişe edebilirler. Ancak vardiya işçilerine güvenmeyen işletmeler için, artan verimlilik potansiyeli, altı saatlik deneyime değer.

sosyalmedya.co

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİNBaşak Dizer'in Davetinde Olay Pişti!Dostlukları biten Özge Ulusoy ile Ahu Yağtu, Başak Dizer Tatlıtuğ'un davetinde karşı karşıya gelirken, birbirlerine selam bile vermediler.
  Başak Dizer'in Davetinde Olay Pişti!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNCaner'in Aylık Kazancı AraştırılacakBeşiktaşlı futbolcu Caner Erkin, eski eşi Asena Atalay’ın nafaka davası sürüyor.
  Caner'in Aylık Kazancı Araştırılacak
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Ben Otel Odalarında Kimseyle Basılmadım'Yeşim Salkım, canlı yayına bağlanıp Gülben Ergen'e, "Ben otel odalarında kimseyle basılmadım, para karşılığı satılmadım." diyerek zehir zemberek açıklamalarda bulundu.
  'Ben Otel Odalarında Kimseyle Basılmadım'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNMustafa Ceceli - Selin İmer Çifti GecelerdeMustafa Ceceli ile dört ay önce evlendiği eşi Selin İmer, önceki akşam Ulus Sunset çıkışı objektife takıldı.
  Mustafa Ceceli - Selin İmer Çifti Gecelerde
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNÖzcan Deniz Baba Oluyor!45 yaşındaki Özcan Deniz 1 yıldır kendisinden 20 yaş küçük Feyza Aktan (25) ile birlikteydi.
  Özcan Deniz Baba Oluyor!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNİşte Türkiye'nin En Güzel KızıTürkiye'nin en güzel 20 kızının kaldığı finalde, yarışmayı ünlü oyuncu Itır Esen'in aynı isimdeki yeğeni Itır Esen kazandı.
  İşte Türkiye'nin En Güzel Kızı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMAtatürk Havalimanı'nda Özel Jet KazasıÖzel jetin acil iniş yaptığı sırada pistten çıktığı ve daha sonra alev aldığı bildirldi.
  Atatürk Havalimanı'nda Özel Jet Kazası
  Asset 1 btn_play_mini