Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
EVELALLAH ÇAĞIN BODUR
Namümkün hayaller esir almış canlı her hücremi
Sevdanın kölesiyiz cümleten
Batsın artık usandık görünmeyen mesafelerden
El eleydik şimdi şans olsa bizde zaten

Savaşsa istediğin aşk
Kılıcım kalbim
Konu sen olunca
Umrumda mı can güvenliğim

Dertlere derman çok
Aslolan safi sevda
Acılar sevdadansa
Dayanırız evelallah

Dertlere derman çok
Aslolan safi sevda
Acılar sevdadansa
Kabulümüz eyvallah
saniye sonra kapanacak.

DIŞARI ÇIKMAK YERİNE EVDE OTUR, DÜNYANIN GELECEĞİNİ KURTAR!

Araştırmacılara göre eğer dışarı çıkmaya üşenip evde oturup bir şeyler izleyerek veya yaparak zaman geçirme kararını sık sık alan biriyseniz, farkında olmadan gezegenimiz için de iyi bir şeyler yapıyorsunuz.

Hepimizin dışarı çıkmaya üşenip evde kalmaya karar verdiği günler olmuştur. Neticede evde kalıp dizi veya video izlemek, oyun oynamak, kitap okumak ya da bütün gün sosyal medyada ve genel olarak internette dolanmak çok da sıkıcı eylemler değil. 

Şimdi sıkı durun... Bilim insanlarına göre tembellik yaptığımız bu günler, gezegenin geleceğini kurtarmamızı sağlıyor olabilir!
ABD'de yürütülen bir araştırmada, insanların evde geçirdikleri zamanın önceki yıllara göre giderek arttığı ortaya çıkarılmış.

Araştırmada 10 yıl öncesine göre evde geçirilen sürenin yılda yaklaşık 8 gün arttığı ortaya çıkarılmış. Bu durumun enerji harcamasına yönelik etkisi de saptanmış ve ülke genelinde %2 oranında bir enerji tasarrufunun gerçekleşmesini sağladığı görülmüş. 

Bu enerji tasarrufunun kaynağıysa evde kullanılan enerji miktarının, dışarıdaki çeşitli mekanların kullandığı enerji miktarlarından az olması. Evde kalındığında toplu taşıma veya özel araç kullanımı da olmadığı için ekstra bir enerji tasarrufu yapılmış oluyor.

Tüm bunlarda günümüz dünyasındaki teknolojik değişimlerin önemi büyük. Mağazaya gitmek yerine online alışveriş yapılması, dışarıda yemek yerine eve sipariş verilmesi, evden çalışanların sayısının artması, filmlere gitmek yerine evden dizi ve film takip etmek gibi pek çok aktivite neticesinde, insanlar zamanla dışarıya çıkmaya daha üşenir hale geliyor. Bu durum özellikle 18-24 yaş arası gençlerde çok daha sık görülmekte.

Sonuç olarak, bundan sonra dışarı çıkmak istemeyip evde kaldığınızda, çıkmanız için ısrar eden arkadaşlarınızı gezegenin geleceğini kurtarma bahanesiyle savuşturabilirsiniz!

webtekno.com
 

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1