Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
DELİKANLIM GÜLŞEN
Açılır sonsuz kere yoluna güllerim
Koparıp atsan da solmaz gönlüm nafile
Yokluğun soğuk tenine susadı tenim
Üşüdüm yorgan misali seril üstüme

Geceler boyu sevişmelerimiz bitmesin
Gölgesi düşsün saçlarına aşk ateşimin
Sakınıp sakla güneşim ol al ısıt beni
Yüzünün sıcak kokusu kalsın ellerimde

Kalbim duraksız haykırışlarda
Ne yapsan ayrılamam senden asla
Hafife alma aşk vurur insana
Bu kadar kolay sanma delikanlım
saniye sonra kapanacak.

DİŞÇİ KORKUNUZ DİŞÇİNİZİN PERFORMANSINI DA KÖTÜ ETKİLEYEBİLİR!

Dişçi korkusu, toplumda yaygın olan bir korku. Bugünlerdeyse, bu korkuya sahip olanları biraz daha korkutabilecek bir araştırma yayınlanmış durumda.

Her ne kadar günümüzde gelişen teknolojiyle beraber diş operasyonları da giderek daha acısız hale gelmeye başlasa da, dişçi korkusu hala son derece yaygın. Bu korkuya sahip olan insanlardan biriyseniz, bu araştırma tam olarak sizleri ilgilendiriyor.

Diğer çoğu memeli için hayli önemli olan koku duyusunun, insanlar için de biz fark etmesek bile önemli olduğuna dair pek çok araştırma bulunuyor. Bu araştırmada da koku duyumuz başrolde. Uzmanlara göre korktuğumuzda, etrafımıza bir tür koku yayıyoruz ve bu koku, çevremizdeki insanların da daha stresli olmasına yol açıyor.

Dişçiye gittiğimizde de korkuyorsak, yaydığımız kokular dişçimizin beyninde işleniyor ve stres hormonlarının devreye girmesine neden oluyor; bu da dişçinizin performans düşüklüğü yaşamasına ve operasyon sırasında hatalar yapma ihtimalinin artmasına neden oluyor.

Araştırma ekibinin başındaki isimlerden Valentina Parma, konuyla ilgili "Bu buluş, vücudumuzdan salınan kokularda bulunan kimyasal sinyallerin çevremizdeki insanları da etkileyebileceğine dair ilk kanıt olma özelliğini taşıyor." diyor.

Sonuca götüren araştırmalarda, 24 dişçilik öğrencisinden iki farklı tişörtü deney ekibine vermeleri istendi. Tişörtlerden biri, stres yapmalarına neden olacak zor bir sınav esnasında giydirilirken, diğeri rahat ve stressiz bir derste giydirildi.

Daha sonra tişörtler, 48 farklı cansız mankene giydirildi. 24 farklı dişçilik öğrencisi, biri stresli anda giyilmiş tişörte sahip olan, biriyse sakin derste giyilmiş tişörte sahip olan cansız mankenler üzerinde diş operasyonları gerçekleştirdi.

Öğrencilerin performansları notlandırıldığında, stresli anda giyilmiş tişörtlere sahip olan cansız mankenler üzerinde yapılan operasyonlarda, dişçilik öğrencilerinin çok daha fazla hata yaptığı gözlemlendi. Tişörtlere sinen kokular, öğrenciler farkında olmasalar da bilinçaltlarını etkiliyordu. 

Araştırmacılar uzman dişçilerin bu durumdan ne derece etkilendiğini henüz bilmiyor, ancak sonraki araştırmalar bu konuya odaklanacak. 

webtekno.com

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
 • KORKUNÇ VOLKANLAR!
  KORKUNÇ VOLKANLAR!Endonezya yapısı itibariyle volkanik dağlardan oluşur. Çoğu sönmüş yaklaşık 150 civarında volkan bulunmaktadır.
  KORKUNÇ VOLKANLAR!
  KORKUNÇ VOLKANLAR! icon_go
 • PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLARProfesyonel ya da ciddi olarak fotoğrafçılık ile uğraşanların çok daha iyi anlayacağı üzere doğada zaman zaman öyle anlar vardır ki, fotoğrafını çektiğinizde ömür boyu mükemmel bir anı olarak kalırlar.
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR icon_go
 • 'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDIBirleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen 2018 Miss Earth (Yeryüzü Güzeli) yarışmacıları basına tanıtıldı.
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI icon_go
icon_close
icon_fikirFİKRİNİ PAYLAŞ
PARTİYİ KAÇIRMA!
icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1