Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
SUYA HAPSETTİM DENİZ SEKİ
Ne aşklar ne de itiraflar
Ne adres ne boş sokaklar

Sormadan bulamadım
Belki de ben yolumu kaybettim
Okusam da söyleyemem adını
Çünkü ben seni suya hapsettim

Ezberledim ben okuya okuya
Bir türlü sana öğretemedim
Geceler boyu dizlerinin dibinde
Uykum kaçsa bile uyanamadım

Sormadan bulamadım
Belki de ben yolumu kaybettim
Okusam da söyleyemem adını
Çünkü ben seni suya hapsettim

Ne kuşlar ne de o ağaçlar
Görmeden geçirdiğim çok sabah var
Aşk diye diye kendimden bile bile
Vazgeçtim derken yolu kaybettim

Ağlasam da söyleyemem derdimi
Çünkü ben seni suya hapsettim

Geceler boyu dizlerinin dibinde
Uykum kaçsa bile uyanamadım

Aşk diye diye kendimden bile bile
vazgeçtim derken yolu kaybettim
Ağlasam da söyleyemem derdimi
saniye sonra kapanacak.

DİŞÇİ KORKUNUZ DİŞÇİNİZİN PERFORMANSINI DA KÖTÜ ETKİLEYEBİLİR!

Dişçi korkusu, toplumda yaygın olan bir korku. Bugünlerdeyse, bu korkuya sahip olanları biraz daha korkutabilecek bir araştırma yayınlanmış durumda.

Her ne kadar günümüzde gelişen teknolojiyle beraber diş operasyonları da giderek daha acısız hale gelmeye başlasa da, dişçi korkusu hala son derece yaygın. Bu korkuya sahip olan insanlardan biriyseniz, bu araştırma tam olarak sizleri ilgilendiriyor.

Diğer çoğu memeli için hayli önemli olan koku duyusunun, insanlar için de biz fark etmesek bile önemli olduğuna dair pek çok araştırma bulunuyor. Bu araştırmada da koku duyumuz başrolde. Uzmanlara göre korktuğumuzda, etrafımıza bir tür koku yayıyoruz ve bu koku, çevremizdeki insanların da daha stresli olmasına yol açıyor.

Dişçiye gittiğimizde de korkuyorsak, yaydığımız kokular dişçimizin beyninde işleniyor ve stres hormonlarının devreye girmesine neden oluyor; bu da dişçinizin performans düşüklüğü yaşamasına ve operasyon sırasında hatalar yapma ihtimalinin artmasına neden oluyor.

Araştırma ekibinin başındaki isimlerden Valentina Parma, konuyla ilgili "Bu buluş, vücudumuzdan salınan kokularda bulunan kimyasal sinyallerin çevremizdeki insanları da etkileyebileceğine dair ilk kanıt olma özelliğini taşıyor." diyor.

Sonuca götüren araştırmalarda, 24 dişçilik öğrencisinden iki farklı tişörtü deney ekibine vermeleri istendi. Tişörtlerden biri, stres yapmalarına neden olacak zor bir sınav esnasında giydirilirken, diğeri rahat ve stressiz bir derste giydirildi.

Daha sonra tişörtler, 48 farklı cansız mankene giydirildi. 24 farklı dişçilik öğrencisi, biri stresli anda giyilmiş tişörte sahip olan, biriyse sakin derste giyilmiş tişörte sahip olan cansız mankenler üzerinde diş operasyonları gerçekleştirdi.

Öğrencilerin performansları notlandırıldığında, stresli anda giyilmiş tişörtlere sahip olan cansız mankenler üzerinde yapılan operasyonlarda, dişçilik öğrencilerinin çok daha fazla hata yaptığı gözlemlendi. Tişörtlere sinen kokular, öğrenciler farkında olmasalar da bilinçaltlarını etkiliyordu. 

Araştırmacılar uzman dişçilerin bu durumdan ne derece etkilendiğini henüz bilmiyor, ancak sonraki araştırmalar bu konuya odaklanacak. 

webtekno.com

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1