Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Yalnız Çiçek Aleyna Tilki
O derin uçurumlarda açan
Dikeni zehirli yalnız çiçek
Suç olur muydu seni bir kez koklayıp ölmek

Fırtına olsam kırsam dikenini
Yüreğimle dokunsam çiçeğine
Bu inat bu dik bakış neden gözlerime

Kendini bırak
Bırak artık benim cennetime

Ayrı iklimsin ne çare
Ben sana vurgun biçare
Sarardım, soldum hasretinle

Ayrı iklimsin apayrı
Sert soğuk mağrur sevdalı
Kavrulur yanarım ben niye
btn_menu_close Aleyna Tilki
Emrah Karaduman'la ortak çalışması olan "Cevapsız Çınlama" ile çıkış yapan Türk şarkıcı.
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Hayatlarımızı Şekillendiren Çizdiğimiz Sınırlardır

Peki sınırlar nedir? Bunları nasıl inşa ederiz? Ve sınırlarımız ihlal edildiğinde nasıl iyileşiriz?

Hayatlarımız evet ve hayır dediğimiz şeyler tarafından şekillenir. Evet ve hayırlarımız ise sınırlarımıza bağlıdır. Peki sınırlar nedir? Bunları nasıl inşa ederiz? Ve sınırlarımız ihlal edildiğinde nasıl iyileşiriz?

Hayatımıza ve insanlarla ilişkilerimize sınırlar çizmek, sağlıklı bir ruhsal gelişimin ve iletişimin olmazsa olmazıdır. Sandığımızın aksine oldukça zor olabilen bu şeyi başardığımızda bunalmış, bitkin ve stresli olmaktan kendine güvenen, kararlı ve sağlıklı ilişkiler kuran bireyler olmaya doğru yol almaya başlarız.

Sınırları inşa etmek
Sınırları onlara en çok ihtiyaç duyduğunuz yere koymak için anahtar olan şey fırtınalı duyguları kontrol etmektir. Kendi ‘evet’inizi ve ‘hayır’ınızı dinlediğinizde diğer insanlar kızabilir ya da hayal kırıklığına uğrayabilirler. Ancak duygulara kimi zaman sınır koyulması gerekir. Evet ve hayırlar duygu değildir. Bu yüzden başkalarının duygularını ve bazı zamanlarda da kendi duygularınızı dinlemek yerine içinizdeki sesin evet mi hayır mı dediğine kulak vermelisiniz. Çünkü içinizdeki sesin, yani size evet ya da hayır diyen o pusulanın yapmaya çalıştığı tek şey size iyi bakmaktır. Ve size iyi bakacak pusulanıza ve sınırlarınıza izin verirseniz, bu stresinizi azaltacaktır.

Sınırlar ve stres
Stres, yukarıda bahsettiğimiz evet-hayır pusulasının üzerinin bulutlarla kaplanmasına neden olur. Bir diğer ifadeyle karar verme yetimiz strese karşı oldukça duyarlıdır. Öte yandan iyi çizilen sınırlar, stresin azalmasını sağlar. Transform Your Boundaries kitabının yazarı Sarri Gilman, ironik bir şekilde sınır çizme işleminin de birey üzerinde stres yarattığını ifade etmektedir. Ancak bu stres  iyi çizilemeyen sınırların  yarattığının yanında çok küçüktür ve sınır çizmenin kısa stresinin bir kez üstesinden geldiğiniz zaman rahatlamayı iyice hissedersiniz.

Sınırları koruyabilmek
Duygularınızı sınırlarınızdan ayırdığınızda, evet ve hayırlarınıza kulak verip buna uygun davrandığınızda ve kendinize ait net sınırlar çizip buna göre yaşamaya devam ettiğinizde dahi işiniz bitmiş sayılmaz. Çünkü hayatta sınırlarınıza meydan okuyacak kişiler ve şeyler her zaman olacaktır. Aslına bakarsanız evet-hayır pusulanızı desteklemek için yapabileceğiniz üç şey var. Bunlardan ilki kendinize iyi bakmanızdır. Kendinize her ne şartta ve durumda olursa olsun mutlaka zaman ayırmalı ve kendinizle ilgilenmelisiniz.

Yapılacak ikinci şey kaynak ağına uzanmak ve onu inşa etmektir. Pusulanız, mücadele ettiğiniz zorlukta size rehberlik edebilmek için yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Her alanda uzman değiliz. Bu yüzden söz konusu uzmanlığa sahip insanları bulun. Destek grubuna katılın, terapiste gidin, ders alın, ulaşın.

Yapılacak üçüncü şeyse, sorumluluklarınızı seçmeye ve mücadele ederken zamanı sınırlama konusuna gerçekten odaklanmanız olacaktır. Mücadele ederken, üzerimizde, tepeden aşağı gelen tonlarca sorumluluğumuz olur, bize ne kadar şey yüklenirse yüklensin, bunların hepsini yapabilmemiz mümkün değildir. Bu yüzden nelerden sorumlu olup olmayacağınıza karar vermek zorundasınız ve kalanını bırakmalısınız.


uplifers.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMYeni Karaköy İskelesi'nde Seferler BaşladıKaraköy İskelesi, 2008'de aşırı lodos nedeniyle su alarak batmıştı.
  Yeni Karaköy İskelesi'nde Seferler Başladı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMTarihi ve Yeri Belli OlduTürkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye Süper Kupa maçının oynanacağı yer ve tarihi açıkladı.
  Tarihi ve Yeri Belli Oldu
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMSonunda Kullanıma SunulduPopüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp milyonlarca kullanıcısının beklediği özelliği kullanıma sunmaya başladı.
  Sonunda Kullanıma Sunuldu
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMKripto Para Merkezli Devlete Başvuru Rekoru2015 yılında kurulan kripto para merkezli mikro ülke Liberland, dijitalleşen dünyada en çok vatandaşlık başvurusu lan ülkelerden birisi olmuş durumda.
  Kripto Para Merkezli Devlete Başvuru Rekoru
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİN'Canım Oğlum Seninle Gurur Duyuyorum'Sibel Can'ın oğlu Emir Aksüt liseden mezun oldu.
  'Canım Oğlum Seninle Gurur Duyuyorum'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNŞöhret Bana Bir Şey Katmadı‘Fazilet Hanım ve Kızları’ dizisindeki rolüyle dikkatleri üzerine çeken Afra Saraçoğlu, şöhret olmanın hayatına ekstra bir etkisi olmadığını söyledi.
  Şöhret Bana Bir Şey Katmadı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMPara Doğru ile Yanlışı Ayırt Etmeyi GüçleştiriyorYapılan bir araştırma, para ve parayla gelen fazla özgüvenin insanları kararları konusunda körleştirdiğini ortaya koydu.
  Para Doğru ile Yanlışı Ayırt Etmeyi Güçleştiriyor
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNFrikiğe Karşı Peçeteli ÖnlemGözde Kansu, sevgilisi Engin Tozak’la Nişantaşı’nda görüntülendi.
  Frikiğe Karşı Peçeteli Önlem
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN"Kocam Kızmazsa Bikinimle Çıkıp Göstereceğim""Bütün Türkiye benim selülitlerimi konuştu. Kocam kızmazsa basının karşısına bikinimle çıkıp selülitlerim olmadığını gösteririm."
  "Kocam Kızmazsa Bikinimle Çıkıp Göstereceğim"
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNZeynep Mansur Tatilde!Şarkıcı Zeynep Mansur tatil için Dubai'ye gitti.
  Zeynep Mansur Tatilde!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNRolü İçin Vampirleri İzliyorTürkiye’deki ilk vampir dizisi ‘Yaşamayanlar’da rol alan Nilperi Şahinkaya, Nişantaşı’nda bir kafede objektiflere takıldı.
  Rolü İçin Vampirleri İzliyor
  Asset 1 btn_play_mini
icon_fikirFİKRİNİ BİZİMLE PAYLAŞMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! icon_close