Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
HEDİYE SILA
Yoktur haberim, yaktım yıktım
Nereye koysam, sığmam içime
Öteler yakın olsun dostlar bana hediye.
Ah, canım akıyor kaleme, can buluyor
Akıyor, hem de çok gözyaşım gün sayıyor!
Ah, canım akıyor kaleme, can buluyor
Akıyor, hem de çok gözyaşım gün sayıyor!
Kalbime değdim nihayet, gel, gel ne olur dön gel
Her yer masmavi, bugün acılar bile yeni ay
Nereye koysam, sığmam içime
Öteler yakın olsun dostlar bana hediye.
Ah, canım akıyor kaleme, can buluyor

Akıyor, hem de çok gözyaşım gün sayıyor!

Ah, canım akıyor kaleme, can buluyor

Akıyor, hem de çok gözyaşım gün sayıyor!
Kalbime değdim nihayet, gel, gel ne olur dön gel
Kalbime değdim nihayet, gel, gel ne olur dön gel
JOYTURK
saniye sonra kapanacak.

HAYATLARIMIZI ŞEKİLLENDİREN ÇİZDİĞİMİZ SINIRLARDIR

Peki sınırlar nedir? Bunları nasıl inşa ederiz? Ve sınırlarımız ihlal edildiğinde nasıl iyileşiriz?

Hayatlarımız evet ve hayır dediğimiz şeyler tarafından şekillenir. Evet ve hayırlarımız ise sınırlarımıza bağlıdır. Peki sınırlar nedir? Bunları nasıl inşa ederiz? Ve sınırlarımız ihlal edildiğinde nasıl iyileşiriz?

Hayatımıza ve insanlarla ilişkilerimize sınırlar çizmek, sağlıklı bir ruhsal gelişimin ve iletişimin olmazsa olmazıdır. Sandığımızın aksine oldukça zor olabilen bu şeyi başardığımızda bunalmış, bitkin ve stresli olmaktan kendine güvenen, kararlı ve sağlıklı ilişkiler kuran bireyler olmaya doğru yol almaya başlarız.

Sınırları inşa etmek
Sınırları onlara en çok ihtiyaç duyduğunuz yere koymak için anahtar olan şey fırtınalı duyguları kontrol etmektir. Kendi ‘evet’inizi ve ‘hayır’ınızı dinlediğinizde diğer insanlar kızabilir ya da hayal kırıklığına uğrayabilirler. Ancak duygulara kimi zaman sınır koyulması gerekir. Evet ve hayırlar duygu değildir. Bu yüzden başkalarının duygularını ve bazı zamanlarda da kendi duygularınızı dinlemek yerine içinizdeki sesin evet mi hayır mı dediğine kulak vermelisiniz. Çünkü içinizdeki sesin, yani size evet ya da hayır diyen o pusulanın yapmaya çalıştığı tek şey size iyi bakmaktır. Ve size iyi bakacak pusulanıza ve sınırlarınıza izin verirseniz, bu stresinizi azaltacaktır.

Sınırlar ve stres
Stres, yukarıda bahsettiğimiz evet-hayır pusulasının üzerinin bulutlarla kaplanmasına neden olur. Bir diğer ifadeyle karar verme yetimiz strese karşı oldukça duyarlıdır. Öte yandan iyi çizilen sınırlar, stresin azalmasını sağlar. Transform Your Boundaries kitabının yazarı Sarri Gilman, ironik bir şekilde sınır çizme işleminin de birey üzerinde stres yarattığını ifade etmektedir. Ancak bu stres  iyi çizilemeyen sınırların  yarattığının yanında çok küçüktür ve sınır çizmenin kısa stresinin bir kez üstesinden geldiğiniz zaman rahatlamayı iyice hissedersiniz.

Sınırları koruyabilmek
Duygularınızı sınırlarınızdan ayırdığınızda, evet ve hayırlarınıza kulak verip buna uygun davrandığınızda ve kendinize ait net sınırlar çizip buna göre yaşamaya devam ettiğinizde dahi işiniz bitmiş sayılmaz. Çünkü hayatta sınırlarınıza meydan okuyacak kişiler ve şeyler her zaman olacaktır. Aslına bakarsanız evet-hayır pusulanızı desteklemek için yapabileceğiniz üç şey var. Bunlardan ilki kendinize iyi bakmanızdır. Kendinize her ne şartta ve durumda olursa olsun mutlaka zaman ayırmalı ve kendinizle ilgilenmelisiniz.

Yapılacak ikinci şey kaynak ağına uzanmak ve onu inşa etmektir. Pusulanız, mücadele ettiğiniz zorlukta size rehberlik edebilmek için yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Her alanda uzman değiliz. Bu yüzden söz konusu uzmanlığa sahip insanları bulun. Destek grubuna katılın, terapiste gidin, ders alın, ulaşın.

Yapılacak üçüncü şeyse, sorumluluklarınızı seçmeye ve mücadele ederken zamanı sınırlama konusuna gerçekten odaklanmanız olacaktır. Mücadele ederken, üzerimizde, tepeden aşağı gelen tonlarca sorumluluğumuz olur, bize ne kadar şey yüklenirse yüklensin, bunların hepsini yapabilmemiz mümkün değildir. Bu yüzden nelerden sorumlu olup olmayacağınıza karar vermek zorundasınız ve kalanını bırakmalısınız.


uplifers.com

Benzer Haberler

 • YaşamTAKİPÇİ SAYISIYLA HESAP ÖDEME!İtalya'nın Milano kentinde açılan bir suşi lokantası, para yerine instagram takipçi sayısıyla ödeme imkanı sunuyor.
  TAKİPÇİ SAYISIYLA HESAP ÖDEME!
 • YaşamÇALIŞAN ANNE-BEBEK İLİŞKİSİ!Hamilelik ve doğum sürecinden sonra maalesef beklenen an geldi ve doğum izniniz bitti, peki şimdi ne olacak?
  ÇALIŞAN ANNE-BEBEK İLİŞKİSİ!
 • YaşamFOTOĞRAFÇI BU ÇİFTİ ARIYOR!ABD'li fotoğrafçı Matthew Dippel, California'daki Yosemite Ulusal Parkı'nda şans eseri denk geldiği evlilik teklifini fotoğrafladıktan sonra Twitter üzerinden çifte ulaşmaya çalışıyor.
  FOTOĞRAFÇI BU ÇİFTİ ARIYOR!
 • YaşamBU GÜVERCİNİN FİYATI 100 BİN LİRA!Adıyaman'da kuşsever Erkan Türkoğlu, 'Kral' adını verdiği Kürenk ırkı güvercinine karşılık otomobil teklifini reddetti. Türkoğlu, 'Kral'a 100 bin lira istiyor.
  BU GÜVERCİNİN FİYATI 100 BİN LİRA!
 • YaşamBURCUNUZU BU HAFTA NELER BEKLİYOR!Astrolog Ferhan Akçidem, burçları her hafta Pazartesi sabahları Süper FM’de Geveze’nin Oyunu’nda anlatıyor...
  BURCUNUZU BU HAFTA NELER BEKLİYOR!
 • YaşamHURDA İLE AT HEYKELİ YAPTI!Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde mozaik ve heykel sanatçısı Mervan Altınorak, yarım ton hurda ile yaptığı at heykelini sergiye çıkaracak.
  HURDA İLE AT HEYKELİ YAPTI!

FOTO

GALERİ

 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
 • KORKUNÇ VOLKANLAR!Endonezya yapısı itibariyle volkanik dağlardan oluşur. Çoğu sönmüş yaklaşık 150 civarında volkan bulunmaktadır.
  KORKUNÇ VOLKANLAR!
  KORKUNÇ VOLKANLAR! icon_go
 • PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLARProfesyonel ya da ciddi olarak fotoğrafçılık ile uğraşanların çok daha iyi anlayacağı üzere doğada zaman zaman öyle anlar vardır ki, fotoğrafını çektiğinizde ömür boyu mükemmel bir anı olarak kalırlar.
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR icon_go
 • 'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDIBirleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen 2018 Miss Earth (Yeryüzü Güzeli) yarışmacıları basına tanıtıldı.
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI icon_go
 • MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!Mevsim geçişlerindeki sıcaklık değişimleri vücut direncimi kırarak bizi hasta eder...
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN! icon_go
 • AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!Trenle seyahat, konforlu ve huzurlu bir yolculuğun yanı sıra ekonomik bir tatil imkânı da sunuyor.
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI! icon_go
 • COMİC CON ÇILGINLIĞI!Dünyanın en renkli etkinliklerden biri olarak kabul edilen Comic Con Rusya 2018 ile bilgisayar oyunu meraklılarını buluşturan IgroMir (Dünya Oyunları) Fuarı Rusya’nın başkenti Moskova’da yapıldı.
  COMİC CON ÇILGINLIĞI!
  COMİC CON ÇILGINLIĞI! icon_go
 • EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!Dünya'nın en soğuk yerlerden biri olarak bilinen Yakutistan'da aşırı soğuk hava hayatın devam etmesine engel olmuyor...
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT! icon_go
icon_close