Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Su Yolunu Bulur Bahadır Tatlıöz
Olacak olan olur su yolunu bulur
Sen bunlara takılma
Bir yabancı çıkar da çarkını bozarsa
O zaman beni hatırla

Dört mevsimi bir gün kadar
Kayıp gider elden zaman
Ben masumum kalbim rahat
Allah'ta var

Dilden çıkan bir ok kadar
Acı vermez hiçbir talan
Ben direndim içim rahat
Allah'ta var

Olacak olan olur su yolunu bulur
Sen bunlara takılma
Bir yabancı çıkar da çarkını bozarsa
O zaman beni hatırla

Dilden çıkan bir ok kadar
Acı vermez hiçbir talan
Ben direndim içim rahat
Allah'ta var

Ben sana yüzüm döndüm
Her gün ağladım her gün öldüm
Kalbimin derdini bilen
Allah'ta var

Sen mağrur taştan kördün
Gönlün kadar küçük gördün
Neyse ki her şeyi gören
Allah'ta var
btn_menu_close Bahadır Tatlıöz
1976 doğumlu Türk besteci, piyanist, şarkıcı ve aranjör.

Gerçek Adı: Bahadır Tatlıöz
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 1976

Hakkında:
- Profesyonel müzik kariyeri birçok isme müzisyen ve besteci olarak eşlik etmesiyle başladı.
- Aranjeleri kendisine ait olan, Buzuki Orhan Osman’ın etnik caz tarzındaki projesinde Dave Weckl ve Harocio Hernandesz gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı.
- İlk solo albümü olan "Yıllar" 2011 yılında yayımlandı.
- 2015 yılında piyasaya çıkan "Çalıjazz" isimli albümle yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi gördü.
- 2017 yılında "Düşman Mısın Aşık Mı" ve "Takvim" adlı projeleri dinleyiciyle buluştu.

İlk Albüm: Yıllar
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

İstediğini Ye Yeter ki Saate Bak!

Süre sınırı olan bir diyetle istediğiniz her şeyi belirli saatler arasında yiyorsunuz. Tek kuralı 12 saat boyunca ağzınıza tek lokma koymamanız.

Kalori saymayı bırakın, saat saymaya başlayın.” Araştırmacıların diyabeti önleyici ve ömrü uzatıcı bir araç görüp üzerinde çalıştığı süre sınırlı diyetin konsepti bu. Bu beslenme tarzında istediğiniz her şeyi, dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz fakat istediğiniz zaman değil. Günlük besin tüketimi en fazla 12 saatlik bir zaman dilimi içinde yapılmalı, ideal olarak ise 8-10 saat içinde. Yemek yiyeceğiniz saatleri kendiniz seçebilirsiniz. Ama tabii abur cubur yemek yasak. Yeme-içme sınırlamalarının olmamasına rağmen, yapılan çalışmalara göre süre sınırlı diyeti benimseyenler daha az yiyor ve sonuç olarak kilo veriyor. Çalışmalara göre 12 saat boyunca bir şeyler yememek kan basıncını ve glikoz seviyesini düzenliyor, aynı zamanda yaşlanmayı geciktirmeye bağlı fizyolojik değişikliklere de neden oluyor. Araştırmacılar vücudun bu metotla besinleri daha etkili sindirdiği görüşünde.

San Diego’daki Salk Biyoloji Çalışmaları Enstitüsü’nden Prof. Satchidananda Panda, süre sınırlı beslenmenin etkilerini ilk olarak farelerde gözlemledi. 2015’te çalışmalarını insanları da kapsayacak şekilde genişleterek kendi oluşturduğu ‘Benim Sirkadyan Saatim’ adlı akıllı telefon uygulaması üzerinden 156 kişiyi takip etti. Panda’nın gözlemlerine göre uygulamayı kullananların yarısından fazlası beslenmelerini 15 saate yayıyor, yalnızca yüzde 10’u tavsiye edilen 12 saat içinde yiyordu. ‘Hücre Metabolizması’ dergisinde yayımlanan bulgular yemelerini 15 saatten fazlaya yayan 8 kilolu kişinin, 4 ay boyunca yemelerini 10 saatlik bir zaman dilimine sınırlamasının ardından kilolarının yüzde 4 azaldığını gösterdi. Bir yılın ardından ise bu 8 kişi zorunda olmamalarına rağmen diyeti sürdürdüklerini ve kilo vermeye de devam ettiklerini belirtti. Panda “Hepsi daha iyi uyuduklarını ve gün içinde de daha enerjik hissettiklerini söyledi. Aslında onlar yalnızca daha az ‘aç’ hissediyorlardı” dedi. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda yarım gün boyunca hiçbir şey tüketilmediği zaman vücudun hücre yenilenmesi için bileşen üretmeye, besin maddelerindeki renklendirici ve toksinleri ayrıştırmaya veya mide dokusundaki zarar görmüş DNA’yı onarmaya daha fazla vakit ayırdığı gözlemlendi. Aynı zamanda süre sınırlı diyetin meme kanseri riskini azalttığına dair bazı bulgular da mevcut.

Kaliforniya’daki Mercy Medikal’de aile hekimi olan Julie Shatzel, Panda’nın 2012’de yaptığı fareler üzerindeki çalışmayı tesadüfen incelemesinin ardından süre sınırlı diyeti desteklemeye başladığını belirtti. Fazla kilolu hastalarına beslenme faaliyetlerini günde 11-12 saatlik bir süre zarfı içinde yapmalarını tavsiye etti ve o zamandan beri de yüksek kan basıncı veya şekere sahip hastalarına da aynı metodu öneriyor. Shatzel “Çoğu hastam kan basıncını düzenleyen ilaçlar kullanmayı bıraktı. Hatta başlangıç seviyesindeki şeker hastalığının ortadan kaybolduğu vakalar bile oldu” diye konuştu. Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi’nden Doç. Leonie Heilbronn, süre sınırlı diyetin etkilerini 16 aşırı kilolu ve diyabet riski taşıyan hasta üzerinde takip etti. Heilbronn’un hastaları iki farklı program takip etti; 08.00-17.00 veya 12.00-21.00 saatleri arasında beslendi. İlk program bir hafta boyunca, sonra iki haftalık bir aranın ardından diğer program da bir hafta takip edildi. Heilborn “Her iki programda da besinlerin kan şekerine etkisi düzenlendi” dedi.

Alabama Üniversitesi Beslenme Bilimleri Bölümü doçentlerinden Courtney Peterson, diyabet riski taşıyan 8 hasta üzerinde yaptığı bir çalışmadan benzer bulgular elde etti. Hastalar 5 hafta boyunca günlük beslenme faaliyetlerini 6 saat içinde gerçekleştirdi, sonraki 5 hafta ise aynı besin maddelerini 12 saat içinde tüketti. Peterson’a göre araştırmacılar hastaların kan şekeri seviyesinde bir değişiklik gözlemlemedi fakat insülin direnci ve kan basıncı olumlu şekilde sonuçlandı. Illinois Chicago Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Doç. Krista Varady, yaptığı üç ay süren çalışmada 50 obez kişiyi sıkı bir ‘8 saat diyeti’ne soktu. Varady, 10.00-18.00  saatleri arasında 300 veya daha az kalori tüketen katılımcıların yaklaşık 3 buçuk kilo verdiğini söyledi. Verilen kilolar ise  yağdan gitmişti. Varady “Bence süre sınırlı diyetin gücü onun basitliğinden geliyor” diye konuştu. 

karar.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMSarhoşken Taksi Çağırıp 'Çok Uzağa' GittiUyandığında ne taksiciyi tanıdı ne de nerede olduğunun ve nereye gittiğinin farkındaydı...
  Sarhoşken Taksi Çağırıp 'Çok Uzağa' Gitti
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMKocasının Yanına Yakışmadığını Söyleyenlere Harika Bir Cevap VerdiO, "Sen bu kilolu halinle bu yakışıklı kocayı nasıl kaptın?" sorularından bıkan bir kadın.
  Kocasının Yanına Yakışmadığını Söyleyenlere Harika Bir Cevap Verdi
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAM40 Yıl Sonra Ailesiyle BuluştuHindistan'da 40 yıldır kendisinden haber alınamayan bir kişi, görüntü paylaşım sitesi YouTube'da yayılan bir videoda fark edilmesinin ardından ailesiyle buluştu.
  40 Yıl Sonra Ailesiyle Buluştu
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMTürkiye'de Sigaradan Her Gün 300 Kişi ÖlüyorUluslararası Yeşilay Federasyon Başkanı Prof. Dr. Karaman, "Ölümler en çok kalp krizi, akciğer kanseri ve kronik bronşitten kaynaklanıyor." dedi.
  Türkiye'de Sigaradan Her Gün 300 Kişi Ölüyor
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİNTürkiye’deki İlk Evi İçin Servet Ödedi!Hadise, Türkiye'deki ilk ev yatırımını Bodrum-Yalıkavak'ta bir servet ödeyerek yaptı.
  Türkiye’deki İlk Evi İçin Servet Ödedi!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNSaadet Sezonu Erken Açtı!Oyuncu Saadet Işıl Aksoy ile eşi Pamir Kıraner 2018 yaz sezonunu erken açtı.
  Saadet Sezonu Erken Açtı!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNAleyna Tilki Çok İddialı: Dahiyim!Aleyna Tilki, IQ seviyesini söyleyerek üstün zekalı olduğunu açıkladı!
  Aleyna Tilki Çok İddialı: Dahiyim!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMNatalie Portman'dan İsrail Hükümetine Tepki!İsrailli-ABD'li Hollywood yıldızı Natalie Portman, 'Yahudi Nobel'i olarak anılan Genesis Ödülü'nü reddetti, tören iptal edildi!
  Natalie Portman'dan İsrail Hükümetine Tepki!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNÜnlü Oyuncu Evlendi!Sinan Çalışkanoğlu uzun zamandır aşk yaşadığı Çiğdem Şen ile dünya evine girdi.
  Ünlü Oyuncu Evlendi!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MÜZİKAslı Enver'den "Kıyamam" Yorumu“İstanbullu Gelin” dizisinin Süreyya’sı Aslı Enver, Zerrin Özer’in “Kıyamam” şarkısını seslendirdi.
  Aslı Enver'den "Kıyamam" Yorumu
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNEmina Jahovic: İftiraya Uğradım!Emina Jahovic, Mustafa Sandal’la aldıkları boşanma kararı için önceki gün ilk kez konuştu.
  Emina Jahovic: İftiraya Uğradım!
  Asset 1 btn_play_mini