Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
GİTME KAL BU ŞEHİRDE SEZEN AKSU
Güz yaprakları düştü
Gazeller oldu
Bulut indi yeryüzüne
Sevdalı oldu

Bir avuntu biraz keder
Böyle bize neler oldu?
Bu ayrılık bir de hasret
Çekilmez oldu

Ay karanlık hep karanlık
Yüzün bize döner oldu
Bir ihtimal daha vardı
Felaket oldu

Gitme gitme gitme kal bu şehirde
Gitme gitme yazık olur bize

Geceler kör dilsiz sanki
Konuşmaz oldu
Hüzünler koyduk üst üste
Ayrılık oldu

Bir avuntu biraz keder
Böyle bize neler oldu?
Bu ayrılık bir de hasret
Çekilmez oldu

Ay karanlık hep karanlık
Yüzün bize döner oldu
Bir ihtimal daha vardı
Felaket oldu

Gitme gitme gitme kal bu şehirde
Gitme gitme yazık olur bize
saniye sonra kapanacak.

İSTEDİĞİNİ YE YETER Kİ SAATE BAK!

Süre sınırı olan bir diyetle istediğiniz her şeyi belirli saatler arasında yiyorsunuz. Tek kuralı 12 saat boyunca ağzınıza tek lokma koymamanız.

Kalori saymayı bırakın, saat saymaya başlayın.” Araştırmacıların diyabeti önleyici ve ömrü uzatıcı bir araç görüp üzerinde çalıştığı süre sınırlı diyetin konsepti bu. Bu beslenme tarzında istediğiniz her şeyi, dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz fakat istediğiniz zaman değil. Günlük besin tüketimi en fazla 12 saatlik bir zaman dilimi içinde yapılmalı, ideal olarak ise 8-10 saat içinde. Yemek yiyeceğiniz saatleri kendiniz seçebilirsiniz. Ama tabii abur cubur yemek yasak. Yeme-içme sınırlamalarının olmamasına rağmen, yapılan çalışmalara göre süre sınırlı diyeti benimseyenler daha az yiyor ve sonuç olarak kilo veriyor. Çalışmalara göre 12 saat boyunca bir şeyler yememek kan basıncını ve glikoz seviyesini düzenliyor, aynı zamanda yaşlanmayı geciktirmeye bağlı fizyolojik değişikliklere de neden oluyor. Araştırmacılar vücudun bu metotla besinleri daha etkili sindirdiği görüşünde.

San Diego’daki Salk Biyoloji Çalışmaları Enstitüsü’nden Prof. Satchidananda Panda, süre sınırlı beslenmenin etkilerini ilk olarak farelerde gözlemledi. 2015’te çalışmalarını insanları da kapsayacak şekilde genişleterek kendi oluşturduğu ‘Benim Sirkadyan Saatim’ adlı akıllı telefon uygulaması üzerinden 156 kişiyi takip etti. Panda’nın gözlemlerine göre uygulamayı kullananların yarısından fazlası beslenmelerini 15 saate yayıyor, yalnızca yüzde 10’u tavsiye edilen 12 saat içinde yiyordu. ‘Hücre Metabolizması’ dergisinde yayımlanan bulgular yemelerini 15 saatten fazlaya yayan 8 kilolu kişinin, 4 ay boyunca yemelerini 10 saatlik bir zaman dilimine sınırlamasının ardından kilolarının yüzde 4 azaldığını gösterdi. Bir yılın ardından ise bu 8 kişi zorunda olmamalarına rağmen diyeti sürdürdüklerini ve kilo vermeye de devam ettiklerini belirtti. Panda “Hepsi daha iyi uyuduklarını ve gün içinde de daha enerjik hissettiklerini söyledi. Aslında onlar yalnızca daha az ‘aç’ hissediyorlardı” dedi. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda yarım gün boyunca hiçbir şey tüketilmediği zaman vücudun hücre yenilenmesi için bileşen üretmeye, besin maddelerindeki renklendirici ve toksinleri ayrıştırmaya veya mide dokusundaki zarar görmüş DNA’yı onarmaya daha fazla vakit ayırdığı gözlemlendi. Aynı zamanda süre sınırlı diyetin meme kanseri riskini azalttığına dair bazı bulgular da mevcut.

Kaliforniya’daki Mercy Medikal’de aile hekimi olan Julie Shatzel, Panda’nın 2012’de yaptığı fareler üzerindeki çalışmayı tesadüfen incelemesinin ardından süre sınırlı diyeti desteklemeye başladığını belirtti. Fazla kilolu hastalarına beslenme faaliyetlerini günde 11-12 saatlik bir süre zarfı içinde yapmalarını tavsiye etti ve o zamandan beri de yüksek kan basıncı veya şekere sahip hastalarına da aynı metodu öneriyor. Shatzel “Çoğu hastam kan basıncını düzenleyen ilaçlar kullanmayı bıraktı. Hatta başlangıç seviyesindeki şeker hastalığının ortadan kaybolduğu vakalar bile oldu” diye konuştu. Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi’nden Doç. Leonie Heilbronn, süre sınırlı diyetin etkilerini 16 aşırı kilolu ve diyabet riski taşıyan hasta üzerinde takip etti. Heilbronn’un hastaları iki farklı program takip etti; 08.00-17.00 veya 12.00-21.00 saatleri arasında beslendi. İlk program bir hafta boyunca, sonra iki haftalık bir aranın ardından diğer program da bir hafta takip edildi. Heilborn “Her iki programda da besinlerin kan şekerine etkisi düzenlendi” dedi.

Alabama Üniversitesi Beslenme Bilimleri Bölümü doçentlerinden Courtney Peterson, diyabet riski taşıyan 8 hasta üzerinde yaptığı bir çalışmadan benzer bulgular elde etti. Hastalar 5 hafta boyunca günlük beslenme faaliyetlerini 6 saat içinde gerçekleştirdi, sonraki 5 hafta ise aynı besin maddelerini 12 saat içinde tüketti. Peterson’a göre araştırmacılar hastaların kan şekeri seviyesinde bir değişiklik gözlemlemedi fakat insülin direnci ve kan basıncı olumlu şekilde sonuçlandı. Illinois Chicago Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Doç. Krista Varady, yaptığı üç ay süren çalışmada 50 obez kişiyi sıkı bir ‘8 saat diyeti’ne soktu. Varady, 10.00-18.00  saatleri arasında 300 veya daha az kalori tüketen katılımcıların yaklaşık 3 buçuk kilo verdiğini söyledi. Verilen kilolar ise  yağdan gitmişti. Varady “Bence süre sınırlı diyetin gücü onun basitliğinden geliyor” diye konuştu. 

karar.com

Benzer Haberler

 • Yaşam'TÜRKLER SAĞ TARAFA YATIP, UYUYOR'Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, ülkelere göre uyku alışkanlıklarını açıkladı.
  'TÜRKLER SAĞ TARAFA YATIP, UYUYOR'
 • YaşamABD'NİN YENİ GÜVENLİK RİSKİ: AŞIRI ŞİŞMANLIKABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un danışmanları, ülkede giderek yayılan obezitenin ABD Ordusu için büyük engel oluşturduğu uyarısında bulundu.
  ABD'NİN YENİ GÜVENLİK RİSKİ: AŞIRI ŞİŞMANLIK
 • YaşamTARIM İŞÇİLİĞİNDEN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA!Antalya'da bahçe ve seralarda yevmiyeli tarım işçisi olarak çalışan 18 yaşındaki Şüeda Özcan aslında bir dünya şampiyonu.
  TARIM İŞÇİLİĞİNDEN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA!
 • YaşamBURCUNUZU BU HAFTA NELER BEKLİYOR!Astrolog Ferhan Akçidem, burçları her hafta Pazartesi sabahları Süper FM’de Geveze’nin Oyunu’nda anlatıyor...
  BURCUNUZU BU HAFTA NELER BEKLİYOR!
 • YaşamYUNUS EMRE'NİN BİLİNMEYEN 15 ŞİİRİ ORTAYA ÇIKTI!Türk tasavvuf edebiyatı ve fikir hayatının 13. yüzyıldaki en değerli kişilerinden olan Yunus Emre'nin bilinmeyen ve ilahi aşkın işlendiği 15 şiiri tespit edildi.
  YUNUS EMRE'NİN BİLİNMEYEN 15 ŞİİRİ ORTAYA ÇIKTI!
 • YaşamBABA OLARAK ERKEĞE İHTİYAÇ KALMADI!Üremenin kuralları üzerine yapılan bir araştırma çok ilginç sonuçlar ortaya koydu.
  BABA OLARAK ERKEĞE İHTİYAÇ KALMADI!

FOTO

GALERİ

 • PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLARProfesyonel ya da ciddi olarak fotoğrafçılık ile uğraşanların çok daha iyi anlayacağı üzere doğada zaman zaman öyle anlar vardır ki, fotoğrafını çektiğinizde ömür boyu mükemmel bir anı olarak kalırlar.
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR icon_go
 • 'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDIBirleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen 2018 Miss Earth (Yeryüzü Güzeli) yarışmacıları basına tanıtıldı.
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI icon_go
 • MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!Mevsim geçişlerindeki sıcaklık değişimleri vücut direncimi kırarak bizi hasta eder...
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN! icon_go
 • AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!Trenle seyahat, konforlu ve huzurlu bir yolculuğun yanı sıra ekonomik bir tatil imkânı da sunuyor.
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI! icon_go
 • COMİC CON ÇILGINLIĞI!Dünyanın en renkli etkinliklerden biri olarak kabul edilen Comic Con Rusya 2018 ile bilgisayar oyunu meraklılarını buluşturan IgroMir (Dünya Oyunları) Fuarı Rusya’nın başkenti Moskova’da yapıldı.
  COMİC CON ÇILGINLIĞI!
  COMİC CON ÇILGINLIĞI! icon_go
 • EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!Dünya'nın en soğuk yerlerden biri olarak bilinen Yakutistan'da aşırı soğuk hava hayatın devam etmesine engel olmuyor...
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT! icon_go
 • YER ÇEKİMİNE MEYDAN OKUMA ANLARI!Newton’un Evrensel Çekim Yasası şöyle der: “Evrendeki her parçacık, başka bir parçacığı, kütlelerinin çarpımıyla doğru orantılı ve aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olan bir kuvvetle çeker.”
  YER ÇEKİMİNE MEYDAN OKUMA ANLARI!
  YER ÇEKİMİNE MEYDAN OKUMA ANLARI! icon_go
 • DÜNYANIN EN İYİ YEME İÇME ŞEHİRLERİİnternet kullanıcılarının verdiği oylarla dünyanın en iyi yeme içme şehirlerini seçti. İtalya’dan üç şehir birden listeye girdi.
  DÜNYANIN EN İYİ YEME İÇME ŞEHİRLERİ
  DÜNYANIN EN İYİ YEME İÇME ŞEHİRLERİ icon_go
icon_close