Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
SEVDANIN TADI MURAT DALKILIÇ
Tükenir biter gider bitmez dediğin aşklar
Geriler teslim olur savaşçı umutlar
Kurşuna dizilir hep doğmamış duyguların
Yine de çıkar bir yerden tadı sevdanın

Her acı büyütür içindeki çiçeği
Dönersin kendine budur aşkın gerçeği
İnan, inan ki çok üzülürsün
Kendinsin geç kaldığın
Unutma çıkar bir yerden tadı sevdanın

Bebeğim üzülürsün Kendinsin geç kaldığın
Unutma çıkar bir yerden tadı sevdanın
Eriyip biter gider kar misali arzular
Acısı çıkar yılların zordur yarınlar
Sevgidir sana kalan düzeni bu dünyanın
Unutma çıkar bi yerden tadı sevdanın

Her acı büyütür içindeki çiçeği
Dönersin kendine budur aşkın gerçeği
İnan, inan ki çok üzülürsün
Kendinsin geç kaldığın
Unutma çıkar bir yerden tadı sevdanın

Bebeğim üzülürsün
Kendinsin geç kaldığın
Unutma çıkar bir yerden tadı sevdanın
saniye sonra kapanacak.

İSTEDİĞİNİ YE YETER Kİ SAATE BAK!

Süre sınırı olan bir diyetle istediğiniz her şeyi belirli saatler arasında yiyorsunuz. Tek kuralı 12 saat boyunca ağzınıza tek lokma koymamanız.

Kalori saymayı bırakın, saat saymaya başlayın.” Araştırmacıların diyabeti önleyici ve ömrü uzatıcı bir araç görüp üzerinde çalıştığı süre sınırlı diyetin konsepti bu. Bu beslenme tarzında istediğiniz her şeyi, dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz fakat istediğiniz zaman değil. Günlük besin tüketimi en fazla 12 saatlik bir zaman dilimi içinde yapılmalı, ideal olarak ise 8-10 saat içinde. Yemek yiyeceğiniz saatleri kendiniz seçebilirsiniz. Ama tabii abur cubur yemek yasak. Yeme-içme sınırlamalarının olmamasına rağmen, yapılan çalışmalara göre süre sınırlı diyeti benimseyenler daha az yiyor ve sonuç olarak kilo veriyor. Çalışmalara göre 12 saat boyunca bir şeyler yememek kan basıncını ve glikoz seviyesini düzenliyor, aynı zamanda yaşlanmayı geciktirmeye bağlı fizyolojik değişikliklere de neden oluyor. Araştırmacılar vücudun bu metotla besinleri daha etkili sindirdiği görüşünde.

San Diego’daki Salk Biyoloji Çalışmaları Enstitüsü’nden Prof. Satchidananda Panda, süre sınırlı beslenmenin etkilerini ilk olarak farelerde gözlemledi. 2015’te çalışmalarını insanları da kapsayacak şekilde genişleterek kendi oluşturduğu ‘Benim Sirkadyan Saatim’ adlı akıllı telefon uygulaması üzerinden 156 kişiyi takip etti. Panda’nın gözlemlerine göre uygulamayı kullananların yarısından fazlası beslenmelerini 15 saate yayıyor, yalnızca yüzde 10’u tavsiye edilen 12 saat içinde yiyordu. ‘Hücre Metabolizması’ dergisinde yayımlanan bulgular yemelerini 15 saatten fazlaya yayan 8 kilolu kişinin, 4 ay boyunca yemelerini 10 saatlik bir zaman dilimine sınırlamasının ardından kilolarının yüzde 4 azaldığını gösterdi. Bir yılın ardından ise bu 8 kişi zorunda olmamalarına rağmen diyeti sürdürdüklerini ve kilo vermeye de devam ettiklerini belirtti. Panda “Hepsi daha iyi uyuduklarını ve gün içinde de daha enerjik hissettiklerini söyledi. Aslında onlar yalnızca daha az ‘aç’ hissediyorlardı” dedi. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda yarım gün boyunca hiçbir şey tüketilmediği zaman vücudun hücre yenilenmesi için bileşen üretmeye, besin maddelerindeki renklendirici ve toksinleri ayrıştırmaya veya mide dokusundaki zarar görmüş DNA’yı onarmaya daha fazla vakit ayırdığı gözlemlendi. Aynı zamanda süre sınırlı diyetin meme kanseri riskini azalttığına dair bazı bulgular da mevcut.

Kaliforniya’daki Mercy Medikal’de aile hekimi olan Julie Shatzel, Panda’nın 2012’de yaptığı fareler üzerindeki çalışmayı tesadüfen incelemesinin ardından süre sınırlı diyeti desteklemeye başladığını belirtti. Fazla kilolu hastalarına beslenme faaliyetlerini günde 11-12 saatlik bir süre zarfı içinde yapmalarını tavsiye etti ve o zamandan beri de yüksek kan basıncı veya şekere sahip hastalarına da aynı metodu öneriyor. Shatzel “Çoğu hastam kan basıncını düzenleyen ilaçlar kullanmayı bıraktı. Hatta başlangıç seviyesindeki şeker hastalığının ortadan kaybolduğu vakalar bile oldu” diye konuştu. Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi’nden Doç. Leonie Heilbronn, süre sınırlı diyetin etkilerini 16 aşırı kilolu ve diyabet riski taşıyan hasta üzerinde takip etti. Heilbronn’un hastaları iki farklı program takip etti; 08.00-17.00 veya 12.00-21.00 saatleri arasında beslendi. İlk program bir hafta boyunca, sonra iki haftalık bir aranın ardından diğer program da bir hafta takip edildi. Heilborn “Her iki programda da besinlerin kan şekerine etkisi düzenlendi” dedi.

Alabama Üniversitesi Beslenme Bilimleri Bölümü doçentlerinden Courtney Peterson, diyabet riski taşıyan 8 hasta üzerinde yaptığı bir çalışmadan benzer bulgular elde etti. Hastalar 5 hafta boyunca günlük beslenme faaliyetlerini 6 saat içinde gerçekleştirdi, sonraki 5 hafta ise aynı besin maddelerini 12 saat içinde tüketti. Peterson’a göre araştırmacılar hastaların kan şekeri seviyesinde bir değişiklik gözlemlemedi fakat insülin direnci ve kan basıncı olumlu şekilde sonuçlandı. Illinois Chicago Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Doç. Krista Varady, yaptığı üç ay süren çalışmada 50 obez kişiyi sıkı bir ‘8 saat diyeti’ne soktu. Varady, 10.00-18.00  saatleri arasında 300 veya daha az kalori tüketen katılımcıların yaklaşık 3 buçuk kilo verdiğini söyledi. Verilen kilolar ise  yağdan gitmişti. Varady “Bence süre sınırlı diyetin gücü onun basitliğinden geliyor” diye konuştu. 

karar.com

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1