Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
YARALI BENGÜ
Sormuyor hatırımı, çalmıyor hiç kapımı...
Hanidir bekliyorum bir haber yok...
Kalbimde gizli yara, kalmadı aklım...
Güç bela kendimi dışarı attım...

Bendeki bu durumu, yakmışım gururunu...
Buldum da sorununu, yakışmadı çözümü...

Kendimden vazgeçerim, her rüzgârdan geçerim...
Bir tek onun meltemi, bulmuştu şu özümü...

Öyle bir baktı yüzüme giderken yaralı, yaralı...
Ben ömrümde bu kadar yıkılmamıştım...
O an aşk öyle bir tutuşturuyor adamı...
Ben dünyaya bu kadar sıkışmamıştım...

Öyle bir baktı yüzüme giderken yaralı, yaralı...
Ben ömrümde bu kadar yıkılmamıştım...
O an aşk öyle bir tutuşturuyor adamı...
Ben dünyaya bu kadar sıkışmamıştım...
Ben kimseye böyle yakışmamıştım.
JOYTURK
saniye sonra kapanacak.

KELİMELER RENKLERİ GÖRMEMİZİ NASIL ETKİLİYOR?

Gözlerimiz, konuştuğumuz dile bağlı olarak renkleri ve dünyayı başkalarından farklı algılar.

İnsan gözü milyonlarca rengi algılayabilir. Ama herkes bu renkleri aynı şekilde ifade etmez.

Renk körlüğü olan insanlar, renklerdeki farklılıkları algılamaz. Retinada ışığa karşı duyarlı hücrelerin sorunlu olması veya yokluğu buna neden olur. Ancak 'normal gören' kişilerde de bu hücrelerin yoğunluğu ve dağılımı farklıdır. Bu nedenle insanlar renkleri biraz farklı algılayabilir.

Sinestezi renkleri harf ve sayı olarak algılar. Sinestezi birleşik duyu anlamına gelir; bir duyuyu başka bir duyu ile algılama durumudur. Yani kişi sesleri görebilir, renkleri duyabilir.

Bunun bir başka örneği Adelson dur. Burada her iki kare aynı renk olmakla beraber, beynimiz bunları farklı algılar.

Doğduğumuz andan itibaren dil yoluyla nesneleri, renkleri, duyguları, hemen hemen her şeyi sınıflandırmayı öğreniriz. Gözlerimiz binlerce rengi algılayabilse de, günlük yaşantımızda renkleri kullanım şeklimiz ve renklerle ilgili iletişimimiz nedeniyle bu çeşitliliği anlamlı ve belirli kategorilere indirgememiz gerekir.

Ressamların ve modacıların renk terminolojisi çok geniştir. Uzman olmayanların tek kelimeyle ifade edeceği renklerin her bir tonu için bu insanlar ayrı ad kullanır.

Farklı diller ve kültürler de renk spektrumunu farklı biçimlerde ele alır. Papua Yeni Gine'de konuşulan Dani dili ya da Liberya ve Sierra Leone'de konuşulan Bassa dilinde renkler için sadece iki kelime kullanılır: Koyu ve açık.

Bu dillerde koyu için kullanılan kelime 'soğuk', açık kelimesi ise 'sıcak' anlamına gelir. Yani siyah, mavi, yeşil gibi renkler soğuk, beyaz, kırmızı, turuncu, sarı gibi renkler ise sıcak renkler olarak görülür.

Avustralya'nın Kuzey Topraklarında yaşayan yerli Warlpiri halkının konuştuğu dilde, 'renk' anlamına gelen bir kelime bile yoktur. Bu insanlar, bizim 'renk' dediğimiz şeyi, fiziksel duyu, kullanım amacı, yapı ve biçimi tarif eden birçok kelimeyle açıklar.
Dünyadaki mevcut birçok dilde, beş temel renk terimi kullanılır. Namibya çölünde yaşayan Himbalardan, Papua Yeni Gine'nin yağmur ormanlarında yaşayan Berinmolara kadar birçok kültürde bu beş terim ortaktır. Koyu, açık ve kırmızıya karşılık gelen kelimelerin yanı sıra bu dillerde mavi ve yeşil için tek kelime vardır.

Tarihsel olarak Galce, Japonca ve Çince'de de bu iki renk tek kelime ile ifade ediliyordu. Şimdilerde ise bu kelime sadece mavi ile sınırlanmış, yeşil için başka bir kelime kullanılmaya başlanmıştır. Japoncada olduğu gibi bu kelime dil içinden türetilmiş ya da Galcede olduğu gibi başka bir dilden alınmış olabiliyor.

Türkçe, Yunanca, Rusça ve başka birçok dilde mavi renk iki ayrı terimle ifade ediliyor. Biri koyu mavi (Türkçede 'lacivert') diğeri ise açık tonlar için kullanılan 'mavi'.

Renk algımız yaşam süremiz içinde de değişim gösterebilir. Yunanca konuşan ve koyu ve açık mavi renkler için iki ayrı kelime kullanan insanlar, uzun süre İngiltere'de yaşadıktan sonra bu iki rengi birbirine daha yakın görmeye başlayabilir. İngiltere'de bu renkler sadece 'mavi' kelimesiyle ifade ediliyor.

Bu durum sadece renklerle de ilgili değildir. Farklı diller yaşamımızın her alanında algılarımızı etkileyebilir. Lancaster Üniversitesi'nde yaptığımız araştırmalar, farklı dillerin, gündelik yaşamımızdaki nesneleri algımızı nasıl etkilediği sorusuna ışık tutmaya çalışıyor.

Yeni bir dil öğrenmek beynimize dünyayı farklı yorumlama becerisi kazandırır. Renkleri görme ve algılama biçimi de buna dahildir.

BBC Türkçe

Benzer Haberler

 • YaşamMİGRENİNİZ VARSA, LODOSA DİKKAT EDİN!Migreni tetikleyen faktörler her hastada farklı şekilde görülürken, özellikle lodos rüzgârı ve havadaki basınç değişikliklerinin çok şiddetli migren ağrılarına yol açtığını vurguladı.
  MİGRENİNİZ VARSA, LODOSA DİKKAT EDİN!
 • YaşamEŞİNİN FOTOĞRAFLARINI YAKARKEN EVDE YANGIN ÇIKTI!Adana'nın Yüreğir ilçesinde alkollü bir kişi, ayrıldığı eşinin fotoğrafını ateşe verirken evinde yangın çıkardı.
  EŞİNİN FOTOĞRAFLARINI YAKARKEN EVDE YANGIN ÇIKTI!
 • YaşamTAKİPÇİ SAYISIYLA HESAP ÖDEME!İtalya'nın Milano kentinde açılan bir suşi lokantası, para yerine instagram takipçi sayısıyla ödeme imkanı sunuyor.
  TAKİPÇİ SAYISIYLA HESAP ÖDEME!
 • YaşamÇALIŞAN ANNE-BEBEK İLİŞKİSİ!Hamilelik ve doğum sürecinden sonra maalesef beklenen an geldi ve doğum izniniz bitti, peki şimdi ne olacak?
  ÇALIŞAN ANNE-BEBEK İLİŞKİSİ!
 • YaşamFOTOĞRAFÇI BU ÇİFTİ ARIYOR!ABD'li fotoğrafçı Matthew Dippel, California'daki Yosemite Ulusal Parkı'nda şans eseri denk geldiği evlilik teklifini fotoğrafladıktan sonra Twitter üzerinden çifte ulaşmaya çalışıyor.
  FOTOĞRAFÇI BU ÇİFTİ ARIYOR!
 • YaşamBU GÜVERCİNİN FİYATI 100 BİN LİRA!Adıyaman'da kuşsever Erkan Türkoğlu, 'Kral' adını verdiği Kürenk ırkı güvercinine karşılık otomobil teklifini reddetti. Türkoğlu, 'Kral'a 100 bin lira istiyor.
  BU GÜVERCİNİN FİYATI 100 BİN LİRA!

FOTO

GALERİ

 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
 • KORKUNÇ VOLKANLAR!Endonezya yapısı itibariyle volkanik dağlardan oluşur. Çoğu sönmüş yaklaşık 150 civarında volkan bulunmaktadır.
  KORKUNÇ VOLKANLAR!
  KORKUNÇ VOLKANLAR! icon_go
 • PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLARProfesyonel ya da ciddi olarak fotoğrafçılık ile uğraşanların çok daha iyi anlayacağı üzere doğada zaman zaman öyle anlar vardır ki, fotoğrafını çektiğinizde ömür boyu mükemmel bir anı olarak kalırlar.
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR icon_go
 • 'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDIBirleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen 2018 Miss Earth (Yeryüzü Güzeli) yarışmacıları basına tanıtıldı.
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI icon_go
 • MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!Mevsim geçişlerindeki sıcaklık değişimleri vücut direncimi kırarak bizi hasta eder...
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN! icon_go
 • AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!Trenle seyahat, konforlu ve huzurlu bir yolculuğun yanı sıra ekonomik bir tatil imkânı da sunuyor.
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI! icon_go
 • COMİC CON ÇILGINLIĞI!Dünyanın en renkli etkinliklerden biri olarak kabul edilen Comic Con Rusya 2018 ile bilgisayar oyunu meraklılarını buluşturan IgroMir (Dünya Oyunları) Fuarı Rusya’nın başkenti Moskova’da yapıldı.
  COMİC CON ÇILGINLIĞI!
  COMİC CON ÇILGINLIĞI! icon_go
 • EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!Dünya'nın en soğuk yerlerden biri olarak bilinen Yakutistan'da aşırı soğuk hava hayatın devam etmesine engel olmuyor...
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT! icon_go
icon_close