Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Gel De Uyu Soner Sarıkabadayı
Kalbim sana kırılmıyor,
Gerek yok almana
Seni de vurur,
Dur de durur yoluna

Bana kaç adım uzaktasın yürüsem?
İki dudaktasın bir bilsem
Temelli mi bir süreliğine mi uzaktasın?

Seviyor seviyor gidiyor değişmez ki huyu,
Kokusu burada kendisi yok gel de uyu,
Ben ona ulaşamam o bana ulaşabiliyorken,
Buna rağmen bekle dese beklerim,
Bir ömür boyu
btn_menu_close Soner Sarıkabadayı
8 Aralık 1978, Kahramanmaraş doğumlu, Türk pop müzik şarkıcısı ve söz yazarı.

Gerçek Adı: Soner Sarıkabadayı
Doğum Yeri: Kahramanmaraş, Türkiye
Doğum Tarihi: 8 Aralık 1978

Hakkında:
- Yıldız Teknik Üniversitesi'nde iktisat okuyorken müziğe olan ilgisinden dolayı yeniden sınavlara girerek, Y.T.Ü Sanat ve Tasarım Fakültesi klasik gitar bölümünü kazandı.
- İlk albümü "Kara"'yı 2001 yılında yayımladı.
- 2009 yılında çıkardığı single çalışması "Buz" ile büyük başarı elde etmiştir.
- Söz yazarlığı da yapan Sarıkabadayı, sanatçılara verdiği besteleri ile ses getirmiştir.

İlk Albüm: Kara
İlk Single: Buz
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Kelimeler Renkleri Görmemizi Nasıl Etkiliyor?

Gözlerimiz, konuştuğumuz dile bağlı olarak renkleri ve dünyayı başkalarından farklı algılar.

İnsan gözü milyonlarca rengi algılayabilir. Ama herkes bu renkleri aynı şekilde ifade etmez.

Renk körlüğü olan insanlar, renklerdeki farklılıkları algılamaz. Retinada ışığa karşı duyarlı hücrelerin sorunlu olması veya yokluğu buna neden olur. Ancak 'normal gören' kişilerde de bu hücrelerin yoğunluğu ve dağılımı farklıdır. Bu nedenle insanlar renkleri biraz farklı algılayabilir.

Sinestezi renkleri harf ve sayı olarak algılar. Sinestezi birleşik duyu anlamına gelir; bir duyuyu başka bir duyu ile algılama durumudur. Yani kişi sesleri görebilir, renkleri duyabilir.

Bunun bir başka örneği Adelson dur. Burada her iki kare aynı renk olmakla beraber, beynimiz bunları farklı algılar.

Doğduğumuz andan itibaren dil yoluyla nesneleri, renkleri, duyguları, hemen hemen her şeyi sınıflandırmayı öğreniriz. Gözlerimiz binlerce rengi algılayabilse de, günlük yaşantımızda renkleri kullanım şeklimiz ve renklerle ilgili iletişimimiz nedeniyle bu çeşitliliği anlamlı ve belirli kategorilere indirgememiz gerekir.

Ressamların ve modacıların renk terminolojisi çok geniştir. Uzman olmayanların tek kelimeyle ifade edeceği renklerin her bir tonu için bu insanlar ayrı ad kullanır.

Farklı diller ve kültürler de renk spektrumunu farklı biçimlerde ele alır. Papua Yeni Gine'de konuşulan Dani dili ya da Liberya ve Sierra Leone'de konuşulan Bassa dilinde renkler için sadece iki kelime kullanılır: Koyu ve açık.

Bu dillerde koyu için kullanılan kelime 'soğuk', açık kelimesi ise 'sıcak' anlamına gelir. Yani siyah, mavi, yeşil gibi renkler soğuk, beyaz, kırmızı, turuncu, sarı gibi renkler ise sıcak renkler olarak görülür.

Avustralya'nın Kuzey Topraklarında yaşayan yerli Warlpiri halkının konuştuğu dilde, 'renk' anlamına gelen bir kelime bile yoktur. Bu insanlar, bizim 'renk' dediğimiz şeyi, fiziksel duyu, kullanım amacı, yapı ve biçimi tarif eden birçok kelimeyle açıklar.
Dünyadaki mevcut birçok dilde, beş temel renk terimi kullanılır. Namibya çölünde yaşayan Himbalardan, Papua Yeni Gine'nin yağmur ormanlarında yaşayan Berinmolara kadar birçok kültürde bu beş terim ortaktır. Koyu, açık ve kırmızıya karşılık gelen kelimelerin yanı sıra bu dillerde mavi ve yeşil için tek kelime vardır.

Tarihsel olarak Galce, Japonca ve Çince'de de bu iki renk tek kelime ile ifade ediliyordu. Şimdilerde ise bu kelime sadece mavi ile sınırlanmış, yeşil için başka bir kelime kullanılmaya başlanmıştır. Japoncada olduğu gibi bu kelime dil içinden türetilmiş ya da Galcede olduğu gibi başka bir dilden alınmış olabiliyor.

Türkçe, Yunanca, Rusça ve başka birçok dilde mavi renk iki ayrı terimle ifade ediliyor. Biri koyu mavi (Türkçede 'lacivert') diğeri ise açık tonlar için kullanılan 'mavi'.

Renk algımız yaşam süremiz içinde de değişim gösterebilir. Yunanca konuşan ve koyu ve açık mavi renkler için iki ayrı kelime kullanan insanlar, uzun süre İngiltere'de yaşadıktan sonra bu iki rengi birbirine daha yakın görmeye başlayabilir. İngiltere'de bu renkler sadece 'mavi' kelimesiyle ifade ediliyor.

Bu durum sadece renklerle de ilgili değildir. Farklı diller yaşamımızın her alanında algılarımızı etkileyebilir. Lancaster Üniversitesi'nde yaptığımız araştırmalar, farklı dillerin, gündelik yaşamımızdaki nesneleri algımızı nasıl etkilediği sorusuna ışık tutmaya çalışıyor.

Yeni bir dil öğrenmek beynimize dünyayı farklı yorumlama becerisi kazandırır. Renkleri görme ve algılama biçimi de buna dahildir.

BBC Türkçe

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMTarihi ve Yeri Belli OlduTürkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye Süper Kupa maçının oynanacağı yer ve tarihi açıkladı.
  Tarihi ve Yeri Belli Oldu
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMSonunda Kullanıma SunulduPopüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp milyonlarca kullanıcısının beklediği özelliği kullanıma sunmaya başladı.
  Sonunda Kullanıma Sunuldu
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMKripto Para Merkezli Devlete Başvuru Rekoru2015 yılında kurulan kripto para merkezli mikro ülke Liberland, dijitalleşen dünyada en çok vatandaşlık başvurusu lan ülkelerden birisi olmuş durumda.
  Kripto Para Merkezli Devlete Başvuru Rekoru
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMSevgilisini, Kitabında Yazdığı Gibi Öldürdü!Film yapımcısı ve milyoner mülk varisi, cinayet, ağırlaştırılmış sakatlama ve işkenceyle suçlanıyor.
  Sevgilisini, Kitabında Yazdığı Gibi Öldürdü!
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • YAŞAMUyku Kaliteni ArttırUykusuzluk, şu sıralar sıklıkla karşılaştığın problemlerden biriyse, haberimizdeki tüyolar epey işine yarayacak.
  Uyku Kaliteni Arttır
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMAtlar İnsanların Ruh Halini Anlayabiliyor!Bilim insanları, yaptıkları araştırmalarda atların insanların seslerinden ve yüz ifadelerinden ruh halini anlayabildiklerini açıkladılar.
  Atlar İnsanların Ruh Halini Anlayabiliyor!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMBilim İnsanları, Hayalet ve Karabasanları Nasıl Açıklıyor?Hayaletler, periler ve karabasanlar... Bu tip paranormal varlıklara dair hemen hemen herkesin bir anısı mevcut.
  Bilim İnsanları, Hayalet ve Karabasanları Nasıl Açıklıyor?
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNBikinili PaylaşımlarEmily Ratajkowski bikinili fotoğraflarını Instagram'da yayınladı.
  Bikinili Paylaşımlar
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNDaphne Joy Mykonos'ta Tatilde!Instagram'ın en seksi isimleri arasında başı çeken Daphne Joy, Mykonos'ta tatilin keyfini çıkarıyor.
  Daphne Joy Mykonos'ta Tatilde!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN100 Milyon Dolarlık Dava BaşladıLisa Marie Presley’nin, babasının eski menajeri Barry Siegel’a açtığı davanın ilk duruşması önceki gün yapıldı.
  100 Milyon Dolarlık Dava Başladı
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNİlham perisi NaomiNaomi Campbell, Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde görüntülendi.
  İlham perisi Naomi
  Asset 1 btn_play_mini
icon_fikirFİKRİNİ BİZİMLE PAYLAŞMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! icon_close