Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Roman Edis
Gücümü sola verdim yorgunum
Her geceme seni koydu ne zor durum

Ah bebeğim tutamazsam elini zamansız
Her bir yaşta hevesim kalır derin yaram sır
İzlerini bulamazsam ölürüm inan bana
Sersefilim uzaktan sevilir mi bir asır?

Böyle bir vurgun olmaz
Ezber bozulsun artık
Buz dilinden dökülse
Sözden ucuz romandık

Dön böyle bir vurgun olmaz
Ezber bozulsun artık
Yaktığın da söner de
Kimseye tutuşmam artık
btn_menu_close Edis
28 Kasım 1990 doğumlu Türk şarkıcı ve müzisyen.

Gerçek Adı: Edis Görgülü
Doğum Yeri: Londra, İngiltere
Doğum Tarihi: 28 Kasım 1990

Hakkında:
- Müzikal kariyeri İzmir Kent Orkestrası gibi büyük orkestralarda şarkı söyleyerek başladı.
- 2014 yılında "Benim Ol" isimli ilk single çalışması yayımlandı.

İlk Single: Benim Ol
SÜPER FM
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Kovboylar Artık Tarih Oluyor

Son yıllarda hayvancılığın sanayi haline gelmesi ve otlakların özelleştirilmesi ya da ulusal park haline getirilmesi sonucu sığır yetiştiricileri pes etmek üzere...

ABD tarihinde önemli bir yeri olan geçmişin büyük baş hayvan yetiştiricileri yani 'kovboy'ların mesleği artık tehlikede...

John Wayne, Clint Eastwood, Roy Rogers, Alan Ladd, Gary Cooper, James Stewart, James Garner, Randolph Scott, Henry Fonda, Ben Johnson, Kirk Douglas, Sam Elliott gibi Hollywood ünlülerinin beyazperdede canlandırdığı Uzak Batı'nın kovboyları son yıllarda büyük baş hayvancılığının özel sektörde büyümesi ve devlete bağlı otlakların azalmasıyla zor günler geçiriyor.

Ülkede 19. yüzyılda yaşanan sivil savaşta et fiyatlarının neredeyse altınla eşdeğerde tutulduğu dönemde büyük baş hayvan yetişitiriciliği ile başlayan kovboyluk mesleği günümüze kadar sorunsuz gelmişti. Ne var ki; 1976’da toprakların özelleştirilmesi, devletin belli başlı otlakları ulusal park haline getirmesi, hayvancılıkta otlak kullanımının kısıtlanması, kovboyların kolunu kanadını kırmaya başladı.

Bugün, Teksas, Nebraska, Güney ve Kuzey Dakota, Oklahoma ve Kansas’taki özel yetiştiricilerin artması ve devletin elindeki otlakların yetersiz hale gelmesiyle kovboyların sayısı 18 bine düşerken 95 milyon baş hayvandan sadece 7 milyonu çayırlara özgürce çıkabiliyor.

“Wall Street Journal”, Amerikan tarihinin geleneksel bir kült hareketi olan kovboyların sığır yetiştiriciliği sürecinin birkaç yıl içerisinde tamamen yok olabileceğine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Anıları sadece filmlerde kalacak. Oysa Trump yönetimi ve Cumhuriyetçiler kendilerine mal ettikleri kovboylu sığır yetiştirme sisteminin devam etmesi için özellikle Uzak Batı’da devletin arazilerini küçük bir bedel karşılığı kiralamayı hedefliyorlar. Devlet, kovboylardan her baş hayvan için aylık 1.5 dolar alıyor. Özelleştirilmiş arazilerde ise bu rakam 20 doları buluyor."

Yıllarca kovboy filmleri çekerek geçinen Hollywood ise ABD tarihine mal edilmiş bu zor ve çilekeş mesleğin sona erdirilmemesi için yoğun bir kampanya ile destek verebileceğini duyurdu.     

CNN Türk

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMSon 20 Yılın Soruları Erişime AçıldıÖSYM, 1998-2017 yıllarında üniversiteye giriş sınavlarında sorulan tüm sorular ve cevap anahtarlarını internet sitesinde yayımladı.
  Son 20 Yılın Soruları Erişime Açıldı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMSkandal Şirket İflas Etti!Facebook veri skandalının merkezindeki politik danışmanlık şirketi Cambridge Analytica, İngiliz çatı şirketiyle birlikte kapanıyor.
  Skandal Şirket İflas Etti!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAM2 Hafta İçinde Başlayacak!Boring Company tarafından üretilen alev silahlarının gönderimi başlıyor.
  2 Hafta İçinde Başlayacak!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMSonsuzluğun Ortasında Tek BaşınaBarcelona efsanesi Inıesta, 22 yılın ardından Camp Nou'ya işte böyle veda etti...
  Sonsuzluğun Ortasında Tek Başına
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİNBerkay'dan Kardeşlik Mesajı!Şampiyon olan Galatasaray'ın kupa törenine katılan Berkay, instagram'dan paylaşımda bulundu.
  Berkay'dan Kardeşlik Mesajı!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNKeyifsiz Beren!Beren Saat, önceki gün Kuruçeşme’deki bir markette objektife takıldı.
  Keyifsiz Beren!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Birinci Olmuş Reklamın Neresi Kötüdür?'Rol aldığı deodorant reklamıyla gündemde olan Orhan Gencebay, önceki gün Sevim Emre’yle Bebek’te görüntülendi.
  'Birinci Olmuş Reklamın Neresi Kötüdür?'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Babasına Çekmiş'Seçkin Piriler, önceki gün oğulları Hakan ve Volkan’la Bebek Parkı’ndaydı.
  'Babasına Çekmiş'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNEski Halinden Eser Yok!'Sıla' dizisi ile tanınan ardından rol aldığı 'Adanalı' dizisi ile de şöhretini pekiştiren Mehmet Akif Alakurt, ani bir kararla oyunculuğu bırakmıştı.
  Eski Halinden Eser Yok!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMEgzersiz Kalp ve Damarları Genç TutuyorAraştırma sonucunda, haftada 4 ya da 5 kez egzersiz yapmanın, atardamarların sertleşmesini engellediği belirlendi.
  Egzersiz Kalp ve Damarları Genç Tutuyor
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAM20 Dakikada Sabah Stresinden Arınmanın Püf NoktalarıBirkaç basit tüyoyla sadece 15-20 dakikada sabah stresinden arınıp güne daha keyifli devam etmek mümkün.
  20 Dakikada Sabah Stresinden Arınmanın Püf Noktaları
  Asset 1 btn_play_mini