Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
KARAAĞAÇ LEVENT YÜKSEL
Yar gidiyor musun?
Gitme; içimde bir korku var
Biliyor musun?
Böyle başlar ayrılıklar

Gel biraz; kokunu bırak
Baharımı al; soğuktur oralar
Ağlıyor musun?

Ağlama: hayırlar uğurlar
Gurbete giden döner mi dönmez mi?
Belli değil bilirim
Ben bir karaağaç gölgesi buldum,
Cebimde ümitlerim
saniye sonra kapanacak.
CANLI RADYO

'LİKE İÇİN KURALLARI ÇİĞNİYOR, DOĞAYA ZARAR VERİYORLAR'

Instagram’da 10 milyonun üzerinde fotoğraf paylaşımıyla oldukça popüler bir yere dönüşen İzlanda’da halk, ‘düşüncesiz’ sosyal medya kullanıcılarından bıktı.

Uzun süredir ‘Instagramlık yer’ gözüyle bakılan İzlanda, mükemmel fotoğrafı paylaşmak isteyen kullanıcıların saygısız ve düşüncesiz tavırlarından şikâyet ediyor.

Bu ay başında bir ziyaretçi kiraladığı arabasıyla offroad yaparken kil araziye saplandı ve polisler tarafından kurtarıldı. Ülkede özellikle anayol dışında offroad sürüşler yapmak kesinlikle yasak çünkü doğal yaşama zarar vereceği düşünülüyor.   

KULLANICILARI YİNE SOSYAL MEDYADAN İFŞA EDİYORLAR

Bu tarz vakaların çok sık yaşanması ve sorunun büyümesi karşısında İzlandalılar da çareyi sosyal medyada buldu.

Facebook ve Instagram hesapları açan yerel halk, sosyal medya kullanıcılarının ‘like’ uğruna imza attığı çevreye zarar veren ve bazıları yasak olan davranışlarını ifşa ediyor.

Bu hesaplarda içki içip araba kullanan, buzullara oturan, bir hayli kırılgan olmasına ve basıldığı an ölmesine aldırmadan yosunluk alanlarda yürüyen, vahşi atlar üzerinde insansız hava aracı uçuran ve yasak olan sınırları aşan ziyaretçilerin görüntüleri paylaşılıyor.

'KIRSAL BÖLGEDE İDRAR YAPMAYA SON VERİN'

Turizm komitesi ‘Visit Iceland’ da pek çok girişimde bulunarak ziyaretçileri sorumlu davranmaları konusunda uyardı.

Videolar ve uyarı mesajları yayınlayan komite, İzlanda yosunlarının önemini ve araba kullanırken ana yollardan ayrılmamak gerektiğini anlatıyor.

Ayrıca havalimanında ülkeye gelen turistlere bir belge imzalatılıyor. Belgede, ülkeyi bulduğu gibi bırakmaları istenen turistler bir de kırsal bölgelerde ‘idrar yapmayı bırakmaları’ için uyarılıyor.

BBC’ye konuşan Michalina Okreglicka, İzlanda’ya gelenlerin ülkede yapılması ve yapılmaması gereken şeyler hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Okreglicka, “Her şey Instagram ile mükemmel kareyle ilgili. İzlanda ile karşılaştırıldığında başka ülkelerde hiç bu kadar aptal ve sorumsuz davranış görmedim. Onların profillerine girip, yaptıkları şey hakkında bilgi veriyorum ve durdurmaya çalışıyorum” dedi.

İŞİN BİR DE SPONSORLUK BOYUTU VAR

Fotoğrafçılara İzlanda’nın eşsiz doğasını tanıtmakla para kazanan Pall Jokull Petursson ise ‘iyi ve kötü sosyal medya kullanıcıları’ olduğunu söyleyerek ayrım yapmak gerektiğini savunuyor.

Petursson, “Kötü kullanıcılar, kuralları çiğneyerek ve kayıtsız davranışlar sergileyerek kötü ziyaretçileri çekiyor. ‘İzlanda’da kuralları takmanıza gerek yok’ mesajı veriyorlar. İyi kullanıcılar ise öyle değil. Korumak istediğimiz noktaları taglemiyoruz bile” dedi.
Fotoğrafçı Ben Simon Rehn ise artık fenomen olan bazı kullanıcılara çeşitli firmaların sponsor olduğunu vurgulayarak, olayın maddi boyutuna dikkati çekiyor.

Rehn, “Farklı açıdan eşsiz fotoğrafı çekmek için en basit kurallara bile uymuyorlar. Bu utanç verici, özellikle de manzara ya da macera fotoğrafçısı olduğunu söyleyenler için” ifadelerini kullandı.

İzlanda, daha önce de dünyaca ünlü şarkıcı Justin Bieber'ın videosuyla gündeme gelen Fjadrargljufur Kanyonu'nu ‘turistik ilginin yol açtığı çevresel bozulma’ gerekçesiyle ziyarete kapatmıştı. (kaynak)

Fotoğraf: AA Mustafa Yalçın

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1