Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
saniye sonra kapanacak.

MUTLU EVLİLİĞİN 3 SIRRI!

Eşlerin birbirine sevgi duymadığı ilişkilerin sağlıklı yürümesi mümkün değil...

Evlilikleri ayakta turan en temel duygulardan biri şüphesiz sevgi. Eşlerin birbirine sevgi duymadığı ilişkilerin sağlıklı yürümesi mümkün değil. Sevginin ifade edilişi ve algılanışı kişiden kişiye farklılık gösterirken çiftlerin birbirinin sevgi dilini bilmesi gerekiyor. 

"SENİ SEVİYORUM" DEYİN

Evlilikte sevginin doğrudan ifade tarzı "seni seviyorum” demektir; ama bunun dışında başka ifade dilleri vardır. ABD'de evlilik kurumuna yönelik Nebraska Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmada mutlu evliliklerin üç özelliği tespit edilmiş. Bunlardan biri beraber zaman geçirmek, diğeri taktir yani onay sözcüklerinin fazla kullanılması, üçüncüsü ise hizmet davranışı. Hizmet davranışına kadının erkeğin yemeğini hazırlaması ya da kadın hasta olduğunda erkeğin onunla ilgilenmesini örnek verebiliriz. Araştırmada çıkan üç özellik de bir şekilde sevgiyi ifade etme dilidir. Bu ifade tarzları çoğaltılabilir ve kişiden kişiye farklılık gösterir. Örneğin bazı insanlar için hediye vermek ya da almak, bazıları için fiziksel temasta bulunmak ya da karşı tarafla vakit geçirmek, sohbet etmek bir sevgi dilidir. Bir insanın sevgi dillerinin sayısı çok fazla olabilir ama kişi sadece bir kaçını ağırlıklı olarak kullanmaya meyillidir. Bir insanın gösterilen sevgiyi algılayıp algılamadığını da sevgi dili belirler. Mesela sevgi dili hediye almak olan bir kadın, eşine sevgisini ifade etmek için ona hediye alır. Erkek ise eşini sevdiği halde ona hediye almazsa, kadın sevilmediğini zanneder. Aynı kadın eşinin aslında sevgi ifadesi olan onay sözcüklerini ise iltifat olarak değerlendirebilir. Annesi babası tarafından dokunularak sevilen bir çocuk ise evlendiğinde fiziksel temasla sevilmeyi ister. Bu onun sevgi dilidir.

ÇİFTLER SEVGİ DİLLERİNİ BİLMELİ

Sevginin evlilik için yadsınamaz önemi düşünüldüğünde çiftlerin birbirinin sevgi dilini bilmesi çok önemlidir. Mesela birçok çift fedakarlığı bir sevgi göstergesi olarak yorumlamaz. Shakespeare'in Hamlet'inde geçen bir diyalogda karakterlerden birinin sorduğu 'Kocam beni seviyor mu?' sorusuna cevap, 'Senin için yaptığı fedakârlıklara bak.' şeklinde. Çoğu kadın ya da erkeğin doğal bir davranış olarak gördüğü fedakârlık yapmak da bir sevgi dilidir. Mesela erkekler kadınlara hediye aldıklarında kendisinin de işine yarayacak bir hediye alma(ma)ya özen göstermeli. Çünkü evde başkasının da kullanabileceği bir hediye almak bencilliktir. Böyle bir hediye sevgiyi tam olarak ifade etmez. Erkek sadece eşinin kullanacağı bir hediye alarak hem kendinden hem de hediyenin fonksiyonelliğinden fedakarlık yaparak sevgisini gösterebilmelidir. Kadın çok istediği ama eşi pahalı bulduğu için alamadığı bir eşyadan vazgeçerek fedakarlık yapabilir. Bu bile eşi erkeği mutlu edecek bir fedakarlık ve sevgi göstergesidir.

(kaynak)

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1