Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Yarım Sevda (Flamenko Versiyon) Enbe Orkestrası
Kapımı çaldı ayaz
En yalnız günümde
Aldı ellerimi

Avuçlarının içine
Adımı sordu bana
En kördüğüm halimde
Söz verdi gözlerime
Benim olacaksın diye
Rüzgârına vurgun
Işığına tutkun
Ruhuna sürgün
Sen diye diye

Yarıda kaldı bu sevda
Bizi mi çok görmüştün
Bu güne kalmadı bir vefa
Sözüme çok gülmüştün
Değişti ezberi
Her yeri virane bu kalbin
Sökemedi sevginin bir resmini

Yarıda kaldı bu sevda
Bizi mi çok görmüştün
Bu güne kalmadı bir vefa
Sözüme çok gülmüştün
Değişti ezberi
Her yeri virane bu kalbin
Sökemedi sevginin bir resmini
Kapımı çaldı ayaz
En yalnız günümde
Aldı ellerimi
Avuçlarının içine
Adımı sordu bana
En kördüğüm halimde
Söz verdi gözlerime
Benim olacaksın diye
Rüzgârına vurgun
Işığına tutkun
Ruhuna sürgün
Sen diye diye

Yarıda kaldı bu sevda
Bizi mi çok görmüştün
Bu güne kalmadı bir vefa
Sözüme çok gülmüştün
Değişti ezberi
Her yeri virane bu kalbin
Sökemedi sevginin bir resmini

Yarıda kaldı bu sevda
Bizi mi çok görmüştün
Bu güne kalmadı bir vefa
Sözüme çok gülmüştün
Değişti ezberi
Her yeri virane bu kalbin
Sökemedi sevginin bir resmini
Yarıda kaldı bu sevda
Bizi mi çok görmüştün
Bu güne kalmadı bir vefa
Sözüme çok gülmüştün
Değişti ezberi
Her yeri virane bu kalbin
Sökemedi sevginin bir resmini
btn_menu_close Enbe Orkestrası
Türkiye'den ve yurt dışından birçok önemli müzisyeni bünyesinde barındıran orkestra.

Hakkında:
- Behzat Gerçeker tarafından yönetilmektedir.
- Opera aryalarından napolitan hafif müziğe, özel solistlerin eşliğinde yorumlanan Fransız şansonlar ve valslerden Latin müziklere, Arjantin tangolarından caz ve country eserlerden, ünlü müzikallerden yabancı ve Türkçe pop müziğine uzanan geniş repertuarıyla dinleyicilerini benzersiz bir müzik yolculuğuna çıkarmaktadır.
- Barry White, Richard Clayderman, Christian Adam, Goran Bregoviç, Pavarotti gibi birçok isimle konserler vermiştir.
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Narsistik İstismar Nasıl Tespit Edilir?

Narsistik istismar gündelik hayatta her an ve her yerde karşınıza çıkabilir. Peki, bunu tespit etme yolları nelerdir?

Narsistler kendilerini gerçek anlamda sevmezler. Aslında kendilerinden utanırlar. Onların tapındıkları şey, hayran oldukları ve kendilerinde gerçekleştirmek istedikleri kusursuz bir görüntüden ibarettir. Ancak aşırı narsistler, dünyaya sundukları imajla utanç temelli benlikleri arasındaki boşluğu içten içe hissettirirler. Bu utançtan kurtulmak için büyük bir çaba sarf ederler. Narsistler bu boşluğu doldurmak amacıyla, ilişkilerini tüketen, dahası sevdiklerine acı ve zarar verici savunma mekanizmaları kullanırlar.

Narsistin savunma mekanizmaları ağırlıklı olarak küfürbazlık ve aşağılama üzerine kuruludur; dolayısıyla, gerçekleştirdikleri taciz için “narsistik istismar” terimi kullanılır. Öte yandan, birisinin küfürbaz olması mutlaka narsist olduğu anlamına da gelmez. Bağımlılar, bipolar bozukluk ve anti-sosyal kişilik bozukluğu (geçmişte kullanılan adıyla sosyopati) ve sınır kişilik bozuklukları gibi diğer zihinsel hastalıkları olan kişiler de küfürbaz olabilir. Taciz tacizdir, istismarın türü önemli değildir. Bir istismar kurbanıysanız, önünüzdeki asıl zorluklar şunlar olacaktır:

1. Sorunu açıkça tanımlamak;
2. Bir destek sistemi oluşturmak;
3. Kendinizi istismar karşısında nasıl güçlendireceğinizi ve koruyacağınızı öğrenmek.

NARSİSTİK İSTİSMAR NEDİR?
İstismar duygusal, zihinsel, fiziksel, finansal, ruhsal veya cinsel biçimde gerçekleşebilir. Başınıza gelen ve tanımlayamamış olabileceğiniz birkaç taciz örneği:

• Sözlü Taciz: Sözlü taciz aşağılayıcı, zorbalık içeren, suçlayan, itham eden, utandıran, talepkâr, emir veren, tehdit eden, eleştiren, alaycı, korkutucu, muhalefet eden, zarar veren, ilişkiyi kesen, diyaloğu engelleyen ve lâkap takan eğilimler içerebilir. Birçok narsist kişi bazen taleplerde bulunur, alaycı bir dil kullanır, karşılıklı ilişkide kesintiye yol açar, karşı çıkar, eleştirir, suçlar ya da sizin kendisine erişmenizi engeller. Narsistik istismarı tespit edebilmek için davranış bağlamını, kötülük düzeyini ve bu çeşit davranışın sıklığını göz önünde bulundurun.
• Manipülasyon (çarpıtma): Genellikle manipülasyon, birinin manipülasyonu yapan kişinin amaçlarını güçlendirici bir şekilde davranmasını sağlamak için kullanılan, dolaylı bir etkendir. Genelde, gizli bir saldırganlık barındırır. “Koyun postuna bürünmüş bir kurt” gibidir. İlk bakışta kelimeler zararsız, hatta övgü dolu görünür; fakat içten içe aşağılayıcı veya düşmanca bir niyet hissedilir. Ergenlik döneminizde bir manipülasyon yaşamışsanız, bunu fark etmemiş olabilirsiniz.
• Duygusal şantaj: Duygusal şantaj tehditler, öfke patlamaları, uyarılar, gözdağı verme veya cezalandırma amaçlarını içerebilir. Bu, içinizde şüphe uyandırmayı amaçlayan bir manipülasyon şeklidir. Korku, sorumluluk ve bazen de “sis” olarak da adlandırılan suçluluk duyguları hissedersiniz.
• Kendinden şüphelendirme: Kasıtlı olarak, gerçeklik hakkındaki algılarınızı güvenilmez hale getirir veya sizi zihinsel açıdan yetersiz olduğunuza inanır.
• Rekabet: Rakipsiz olmayı ister ve her zaman avantajlı, bazen ahlâki olmayan araçlarla yarışır. Örneğin; bir oyunda hile yapar.
• Negatif karşıtlık: Narsist veya diğer sorunlu insanlarla kendisi arasında bir ayrım yaratmak için gereksiz yere karşılaştırmalar yapar.
• Sabotaj: İntikam veya kişisel çıkarlar için çalışmalarınızda veya ilişkilerinizde yıkıcı bir etki yaratmaya çalışır.
• Sömürü ve nesneleştirme: Sizin duygularınızı veya ihtiyaçlarınızı umursamadan, kişisel amaçları için sizden faydalanır veya sizi sömürür.
• Yalancılık: Sorumluluklarından kaçınmak veya kendi amaçlarını gerçekleştirmek için sürekli olarak aldatma yolunu seçer.
• Kısıtlama: Sizden gelecek para, cinsellik, iletişim talebi veya sunacağınız sevgi gibi şeylerden vazgeçer.
• İhmâlkârlık: İstismarcı kişi, sorumluluğu altında olan bir çocuğun ihtiyaçlarını göz ardı eder. Çocuğu tehlikeli bir duruma sokar veya öyle bir durumda çaresiz bırakır.
• Mahremiyet tanımazlık: Kişisel meselelerinizi, telefonunuzu ve mektuplarınızı inceleyerek kişisel sınırlarınızı yok sayar; fiziksel mahremiyetinizi görmezden gelir, sizi takip eder veya takip ettirir; mahremiyet talebinizi umursamaz.
• Kişiliğinize saldırı veya iftira atma: Kötü niyetli dedikodular yayar veya sizin hakkınızda başka insanlara yalan söyler.
• Şiddet: Şiddet kullanır, hareketlerinizi engeller, saçınızı çeker, size bir şeyler fırlatır veya size ait eşyaları yok eder.
• Mâli istismar: Mâli istismar, ekonomik hakimiyet yoluyla bir insanı kontrol etme veya gasp, hırsızlık, sahtekârlık ya da kumar oynamak, adınıza borç edinmek ya da kişisel mülkünüzü satmak yoluyla mülkiyetinize el konulmasını ifade eder.
• İzolasyon: Kontrol, manipülasyon, sözlü taciz, kişiliğinize saldırı veya diğer şekillerde istismara yol açarak sizi arkadaşlarınızdan, ailenizden veya sosyal çevrenizden ve başkalarının desteğinden mahrum eder.

Narsisizm ve istismarın yoğunluğu bir süreklilik gösterir. Duygularınızı umursamamaktan, şiddet içeren saldırganlığa kadar değişebilir. Tipik bir eğilim olarak, narsistler kendilerini davranışlarından sorumlu tutmaz ve suçu size veya başkalarına yükler; öte yandan, bazıları kendilerini açığa vurabilir ve suçluluk duygusu hissedebilir.

KÖTÜ HUYLU NARSİSİZM VE SOSYOPATİ
Kötü niyetli ve düşmanlık içeren narsistik özelliklere sahip bir kişinin “kötü huylu narsist” olduğu kabul edilir. Bu çeşit narsistler suçluluk duygusuyla ilgilenmezler. Sadist olabilirler ve acı çektirmekten zevk alırlar. Oldukça rekabetçi ve ilkesiz olabilirler ve bu durumda anti-sosyal davranışlar sergilerler. Kendini korumanın bir aracı olarak, “savunma amaçlı saldırı” modunda paranoyaklaşırlar.

Kötü huylu narsisizm sosyopatiyi andırabilir. Sosyopatların arızalı veya zayıf zihinleri vardır. Narsistik özellikler gösterirler; ancak bütün narsistler sosyopat değildir. Bu çeşit narsistlerin motivasyonları da farklıdır. Narsistler hayran kalınacak kusursuz bir kişi olduklarını düşünürken, sosyopatlar kendi kendine yeten dünyalarını gerçekleştirmek için kişiliklerini değiştirirler. Her ne pahasına olursa olsun kazanma odaklıdırlar; sosyal normları ve kanunları ihlâl etmek gibi hususları hiç önemsemezler. Narsistlerin yaptığı gibi insanlara bağlanmazlar. Narsistler asla terk edilmek istemez. Başkalarının onayına bağımlıdırlar; ancak sosyopatlar kendi çıkarlarına hizmet etmeyen ilişkilerden kolayca kopabilirler. Kimi narsistler bazen hedeflerini elde etmek için plan yapsalar bile, genellikle soğuk kanlı planlar yapan sosyopatlardan daha tepkiseldir ve kendilerini açığa vururlar.

YARDIM ALMAK
Narsist bir kişiyle ilişki halindeyseniz, neler olup bittiğini anlamak, benlik saygısı ve öz-güveninizi yeniden inşa etmek, etkili bir iletişim kurmak ve sınırları belirlemek için dışarıdan destek almanız gerekir. Kendinizi tehlike altında hissediyorsanız, karşınızdaki kişinin sahte vaatlerine inanmayın. Hemen profesyonel ardım alın.

gazeteduvar.com.tr

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMGal Gadot’tan 'iPhone' HatasıHuawei'nin yeni reklam yüzü Gal Gadot, yaptığı hata ile sosyal medyanın gündemine oturdu.
  Gal Gadot’tan 'iPhone' Hatası
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMSosyal Medya Onu Konuşuyor12 yaşından beri hayali olan işi yapıyor, üstelik sosyal medya fenomeni oldu...
  Sosyal Medya Onu Konuşuyor
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMAdayların Fotoğraf Güncellemesinde KolaylıkÖSYM, fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adayların güncelleme yapmaları için herhangi bir sınava başvuru şartını kaldırdı.
  Adayların Fotoğraf Güncellemesinde Kolaylık
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAM"Nasdaq Kripto Paralar İçin Borsa Olabilir"Nasdaq Üst Yöneticisi Friedman, "Bitcoin gibi sanal paraların borsa işlemlerinin zamanla Nasdaq'ta yapılabilmesi mümkün" dedi.
  "Nasdaq Kripto Paralar İçin Borsa Olabilir"
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • GALERİDoğa Tutkunu Kampçı KöpeklerAmerikalı bir doğa ve hayvansever Ryan Carter'ın açtığı 'Köpeklerle Kamp' instagram hesabı, insanlara köpekleriyle birlikte tatile çıkmaları için ilham veriyor.
  Doğa Tutkunu Kampçı Köpekler
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMPsikolojinizi Bozan BakteriBağırsak sağlığımız beynimizi nasıl etkiliyor? Bedenimizdeki mikroplar, ruh halimize nasıl yansıyor?
  Psikolojinizi Bozan Bakteri
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMYeni Girdiğiniz Bir Ortamda Arkadaşlık Kurabilmenin FormülüEmekli bir FBI ajanı olan Dr. Jack Schafer, The Like Switch kitabında arkadaşlığın formülünü anlatıyor.
  Yeni Girdiğiniz Bir Ortamda Arkadaşlık Kurabilmenin Formülü
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMSeçim Sandıklarını Drone’lar KoruyacakDrone’lar şimdi de 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki güvenliği sağlamak amacıyla kullanılacak.
  Seçim Sandıklarını Drone’lar Koruyacak
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMTürkiye'de Ölüme En Çok Sebep Olan Hastalıklar AçıklandıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılına ilişkin ölüm nedeni istatistiklerini açıkladı.
  Türkiye'de Ölüme En Çok Sebep Olan Hastalıklar Açıklandı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMÖzgür ve Mutlu Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir?Uzman Psikolog Pelin Hazer, özgür ve mutlu bir çocuk yetiştirmek için ebeveynlere önerilerde bulundu.
  Özgür ve Mutlu Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir?
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMAbur Cubur Nedir?Abur cuburlar her ne kadar alındığı anda tüketime hazır olsa da bu gıdaların besin öğeleri zayıf, kalorileri yüksektir.
  Abur Cubur Nedir?
  Asset 1 btn_play_mini