Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
GİTME KAL BU ŞEHİRDE SEZEN AKSU
Güz yaprakları düştü
Gazeller oldu
Bulut indi yeryüzüne
Sevdalı oldu

Bir avuntu biraz keder
Böyle bize neler oldu?
Bu ayrılık bir de hasret
Çekilmez oldu

Ay karanlık hep karanlık
Yüzün bize döner oldu
Bir ihtimal daha vardı
Felaket oldu

Gitme gitme gitme kal bu şehirde
Gitme gitme yazık olur bize

Geceler kör dilsiz sanki
Konuşmaz oldu
Hüzünler koyduk üst üste
Ayrılık oldu

Bir avuntu biraz keder
Böyle bize neler oldu?
Bu ayrılık bir de hasret
Çekilmez oldu

Ay karanlık hep karanlık
Yüzün bize döner oldu
Bir ihtimal daha vardı
Felaket oldu

Gitme gitme gitme kal bu şehirde
Gitme gitme yazık olur bize
saniye sonra kapanacak.

OBEZİTE TAT ALMA DUYUSUNU AZALTIYOR

Yapılan çalışmalar, obezite hastalarının tatları yoğun olarak alamadıkları fikrini ortaya çıkarıyor.

Genetik, egzersiz ve beslenme şekli obeziteyi etkileyen faktörlerin başlarında geliyor. Beslenme alışkanlıklarımız da tat alma duyumuzdan etkileniyor. Yapılan çalışmalar, obezite hastalarının tatları yoğun olarak alamadıkları fikrini ortaya çıkarıyordu. Hala kanıtlanmamış olan teori, zayıflamış tat alma duyusunu telafi edebilmek için daha yüksek kalorili yiyeceklere veya daha fazla yemek yemeye başvurulduğunu söylüyor.

Cornell Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmada ise beş tat alma duyumuzu (tatlı, tuzlu, ekşi, acı ve umami) algılamamıza yardımcı olan tat alma cisimciklerine daha yakından bakıldı. Fareler üzerinde yapılan deneyde, iki farklı gruplar oluşturuldu. Oluşturulan gruplardan birine obeziteye yol açacak, %58 oranında yağ içerek bir beslenme düzeni uygulanırken, diğer gruba %14 oranında yağ içeren normal bir beslenme düzeni uygulandı. Sekiz hafta sonunda ise, her iki grubun da tat alma cisimciği sayıları ölçüldü. PLOS Biyoloji dergisinde yayınlanan sonuçlara göre, yüksek yağ oranıyla beslenen farelerin tat alma cisimciklerinde, normal farelere göre %25 azalma görüldü.

Tat alma cisimcikleri, 50-100 hücreden oluşuyor. Bu hücrelerin ömrü ise yaklaşık 10 gün ve tat alma cisimciklerinin tamamen yenilenmesi dört hafta kadar sürüyor. İki farklı döngüyü gözlemleyebilmek için de 8 hafta süren çalışmada, obez farelerin her iki döngüde de bu durumdan etkilendiğini gözlemlendi.

Peki bunun sebebi yağ oranı yüksek besinler mi? Hayır, değil zira genetik olarak obeziteye direnci olan farelerde tat alma cisimciği azalması gerçekleşmedi. Geriye kalan şüpheli ise obezitenin tüm vücutta tetiklediği kronik inflamasyon(iltihap). Araştırmacılar da, inflamatuvar bir molekül olan TNF-alpha’yı incelediler. Yüksek yağ içeren beslenme düzeninin TNF-alpha seviyesini yükselttiğini gözlemlediler fakat genetik olarak TNF-alpha molekülünü üretemeyen fareler kilo almalarına rağmen, tat alma duyularında bir azalma meydana gelmedi. TNF-Alpha, normal beslenen farelerin direkt olarak diline enjekte edildiğinde, vücutlarındaki düşük yağ oranına rağmen tat alma cisimcikleri sayılarında azalma gerçekleşti.

Bu verilere göre yağlanmaya sebep olan yüksek yağlı beslenme düzenleri düşük yangısal yanıtı(inflamatuvar) tetikliyor. Bu da, tat alma cisimciklerinin bakımını ve yenilenmesini sağlayan mekanizmalarda bozulmaya yol açıyor. Araştırmanın başında olan Robin Dando, “bu sonuçların obezite tedavisinde yeni stratejiler üretebilmemizi sağlayabileceğini” belirtiyor.

nbeyin.com.tr

Benzer Haberler

 • YaşamHURDA İLE AT HEYKELİ YAPTI!Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde mozaik ve heykel sanatçısı Mervan Altınorak, yarım ton hurda ile yaptığı at heykelini sergiye çıkaracak.
  HURDA İLE AT HEYKELİ YAPTI!
 • YaşamTÜRKİYE SEZARYENDE AVRUPA BİRİNCİSİ!Türkiye sezaryen sıralamasında yüzde 53’lük oranla dünyada dördüncü, Avrupa’da ise birinci sırada yer aldı.
  TÜRKİYE SEZARYENDE AVRUPA BİRİNCİSİ!
 • YaşamEBER GÖLÜ HARİTADAN SİLİNDİ!Eskiden balıkçılığın yapıldığı Eber Gölü tamamen kurudu.
  EBER GÖLÜ HARİTADAN SİLİNDİ!
 • YaşamKÖPEK SANARAK ALDI ANCAK...Çin'de bir köpek yavrusu satın aldığını düşünen adam, hayvanın cinsini öğrenmek için internete başvurduğunda hayatının şokunu yaşadı.
  KÖPEK SANARAK ALDI ANCAK...
 • YaşamDÜNYANIN EN HIZLI BÜYÜYEN AĞACI!Çin'in önemli gelir kalemlerinden biri olan bambu ağacının yetiştirildiği bölgelerden biri olan Lianhua bölgesi.
  DÜNYANIN EN HIZLI BÜYÜYEN AĞACI!
 • Yaşam24 SAAT İÇİNDE HER YER ÖRÜMCEK AĞI OLDU!Yunanistan'da Vistonida Gölü etrafında bin metrelik çalılık alan, setler ve küçük kiliseler 24 saat içerisinde örümcek ağlarıyla kaplandı.
  24 SAAT İÇİNDE HER YER ÖRÜMCEK AĞI OLDU!

FOTO

GALERİ

 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
 • KORKUNÇ VOLKANLAR!Endonezya yapısı itibariyle volkanik dağlardan oluşur. Çoğu sönmüş yaklaşık 150 civarında volkan bulunmaktadır.
  KORKUNÇ VOLKANLAR!
  KORKUNÇ VOLKANLAR! icon_go
 • PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLARProfesyonel ya da ciddi olarak fotoğrafçılık ile uğraşanların çok daha iyi anlayacağı üzere doğada zaman zaman öyle anlar vardır ki, fotoğrafını çektiğinizde ömür boyu mükemmel bir anı olarak kalırlar.
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR icon_go
 • 'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDIBirleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen 2018 Miss Earth (Yeryüzü Güzeli) yarışmacıları basına tanıtıldı.
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI icon_go
 • MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!Mevsim geçişlerindeki sıcaklık değişimleri vücut direncimi kırarak bizi hasta eder...
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN! icon_go
 • AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!Trenle seyahat, konforlu ve huzurlu bir yolculuğun yanı sıra ekonomik bir tatil imkânı da sunuyor.
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI! icon_go
 • COMİC CON ÇILGINLIĞI!Dünyanın en renkli etkinliklerden biri olarak kabul edilen Comic Con Rusya 2018 ile bilgisayar oyunu meraklılarını buluşturan IgroMir (Dünya Oyunları) Fuarı Rusya’nın başkenti Moskova’da yapıldı.
  COMİC CON ÇILGINLIĞI!
  COMİC CON ÇILGINLIĞI! icon_go
 • EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!Dünya'nın en soğuk yerlerden biri olarak bilinen Yakutistan'da aşırı soğuk hava hayatın devam etmesine engel olmuyor...
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT! icon_go
icon_close