Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Pascal Nouma / Kadir Çöpdemir
Beşiktaş’ın yıldız futbolcularından Pascal Nouma ve Türkiye’nin önemli radyocuları arasında yer alan başarılı sunucu, oyuncu Kadir Çöpdemir “Ara Gaz” programıyla hafta içi her gün 06:30 – 09:20 saatleri arasında sevenlerine Metro FM aracılığıyla sesleniyor.

Pascal Nouma ve Kadir Çöpdemir, Metro FM’deki “Ara Gaz” programında, her sabah işe gidiş trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde, güncel konular üzerine konuşacak ve olayları kendilerine özgü tarzlarıyla yorumluyorlar.
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Obezite Tat Alma Duyusunu Azaltıyor

Yapılan çalışmalar, obezite hastalarının tatları yoğun olarak alamadıkları fikrini ortaya çıkarıyor.

Genetik, egzersiz ve beslenme şekli obeziteyi etkileyen faktörlerin başlarında geliyor. Beslenme alışkanlıklarımız da tat alma duyumuzdan etkileniyor. Yapılan çalışmalar, obezite hastalarının tatları yoğun olarak alamadıkları fikrini ortaya çıkarıyordu. Hala kanıtlanmamış olan teori, zayıflamış tat alma duyusunu telafi edebilmek için daha yüksek kalorili yiyeceklere veya daha fazla yemek yemeye başvurulduğunu söylüyor.

Cornell Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmada ise beş tat alma duyumuzu (tatlı, tuzlu, ekşi, acı ve umami) algılamamıza yardımcı olan tat alma cisimciklerine daha yakından bakıldı. Fareler üzerinde yapılan deneyde, iki farklı gruplar oluşturuldu. Oluşturulan gruplardan birine obeziteye yol açacak, %58 oranında yağ içerek bir beslenme düzeni uygulanırken, diğer gruba %14 oranında yağ içeren normal bir beslenme düzeni uygulandı. Sekiz hafta sonunda ise, her iki grubun da tat alma cisimciği sayıları ölçüldü. PLOS Biyoloji dergisinde yayınlanan sonuçlara göre, yüksek yağ oranıyla beslenen farelerin tat alma cisimciklerinde, normal farelere göre %25 azalma görüldü.

Tat alma cisimcikleri, 50-100 hücreden oluşuyor. Bu hücrelerin ömrü ise yaklaşık 10 gün ve tat alma cisimciklerinin tamamen yenilenmesi dört hafta kadar sürüyor. İki farklı döngüyü gözlemleyebilmek için de 8 hafta süren çalışmada, obez farelerin her iki döngüde de bu durumdan etkilendiğini gözlemlendi.

Peki bunun sebebi yağ oranı yüksek besinler mi? Hayır, değil zira genetik olarak obeziteye direnci olan farelerde tat alma cisimciği azalması gerçekleşmedi. Geriye kalan şüpheli ise obezitenin tüm vücutta tetiklediği kronik inflamasyon(iltihap). Araştırmacılar da, inflamatuvar bir molekül olan TNF-alpha’yı incelediler. Yüksek yağ içeren beslenme düzeninin TNF-alpha seviyesini yükselttiğini gözlemlediler fakat genetik olarak TNF-alpha molekülünü üretemeyen fareler kilo almalarına rağmen, tat alma duyularında bir azalma meydana gelmedi. TNF-Alpha, normal beslenen farelerin direkt olarak diline enjekte edildiğinde, vücutlarındaki düşük yağ oranına rağmen tat alma cisimcikleri sayılarında azalma gerçekleşti.

Bu verilere göre yağlanmaya sebep olan yüksek yağlı beslenme düzenleri düşük yangısal yanıtı(inflamatuvar) tetikliyor. Bu da, tat alma cisimciklerinin bakımını ve yenilenmesini sağlayan mekanizmalarda bozulmaya yol açıyor. Araştırmanın başında olan Robin Dando, “bu sonuçların obezite tedavisinde yeni stratejiler üretebilmemizi sağlayabileceğini” belirtiyor.

nbeyin.com.tr

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMKadıköy Otobüsünde Taciz Dehşeti!Otobüste kadın yolcuyu taciz eden 2 şahıs, kendilerine tepki gösteren diğer yolculara bıçak ve tornavidayla saldırdı.
  Kadıköy Otobüsünde Taciz Dehşeti!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMMelania Trump'ın Ceketi Tartışma YarattıSığınma merkezlerini ziyaret eden First Lady'nin giydiği ve sırtında "I don't really care, do you? (Gerçekten umursamıyorum, sen umursuyor musun?) yazılı ceket olay oldu.
  Melania Trump'ın Ceketi Tartışma Yarattı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMBelediye Otobüsleri Çarpıştı: 1 Ölü!Ankara'da iki EGO otobüsü çarpıştı, 1 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı.
  Belediye Otobüsleri Çarpıştı: 1 Ölü!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMMSF'e Cinsel İstismar Suçlaması!Sınır Tanımayan Doktorlar çalışanlarının, ilaç karşılığında muhtaçlar ile cinsel ilişkiye girdikleri iddia edildi.
  MSF'e Cinsel İstismar Suçlaması!
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • YAŞAMTHY, Bin Pilot Alacak'Yetiştirmek için başvuracak arkadaşların en az iki yıllık üniversite mezunu olmaları lazım.'
  THY, Bin Pilot Alacak
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMOxford Üniversitesi'nde Gizli Seks ve Uyuşturucu Partisiİngiltere'deki meşhur Oxford Üniversitesi'nde öğrencilerin düzenlediği gizli seks ve uyuşturucu partisinin ayrıntıları ortalığa saçıldı.
  Oxford Üniversitesi'nde Gizli Seks ve Uyuşturucu Partisi
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMALS’yi Durduran İlaç OnaylandıALS’yi yavaşlatan ve durduran ilaç, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı.
  ALS’yi Durduran İlaç Onaylandı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAM2100'e Kadar 100 Bin Kişi ÖlebilirKüresel ısınma ve iklim değişikliğinin olumsuz etkileri giderek artıyor.
  2100'e Kadar 100 Bin Kişi Ölebilir
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMKendisine Saldıran Ayı İle Uçurumdan Düşüp ÖldüYunus Tosunoğlu'nun cesedine helikopterle ulaşıldı.
  Kendisine Saldıran Ayı İle Uçurumdan Düşüp Öldü
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNSıfır Makyaj Meltem Cumbul!Meltem Cumbul, tek başına tatile çıkarken Atatürk Havaalanı'nda görüntülendi.
  Sıfır Makyaj Meltem Cumbul!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNDemet Şener'e Tatil Yok!Eski manken Demet Şener, önceki gün bir alışveriş merkezinde objektiflere yansıdı.
  Demet Şener'e Tatil Yok!
  Asset 1 btn_play_mini
icon_fikirFİKRİNİ BİZİMLE PAYLAŞMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! icon_close