Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
İKİ AŞIK ERSAY ÜNER
Zor
Hangisi kolay ki?
Her veda bırakır izini
Aşktı bir hata değildi.
Sadece zamanımız tükendi

Sevdik sonunu bile bile sevdik
Gençtik tabi kolay yolu seçtik
Acıyıp geçtik

Sevdik sonunu bile bile sevdik
Daha gençtik tabi kolay yolu seçtik
Acıyıp geçtik

Biz iki aşık kafaları karışık
Bir sağa çarptık bir sola çarptık
Nasıl bitti bizde şaşırdık
Kime sorsan çok yakışırdık
saniye sonra kapanacak.

OBEZİTE TAT ALMA DUYUSUNU AZALTIYOR

Yapılan çalışmalar, obezite hastalarının tatları yoğun olarak alamadıkları fikrini ortaya çıkarıyor.

Genetik, egzersiz ve beslenme şekli obeziteyi etkileyen faktörlerin başlarında geliyor. Beslenme alışkanlıklarımız da tat alma duyumuzdan etkileniyor. Yapılan çalışmalar, obezite hastalarının tatları yoğun olarak alamadıkları fikrini ortaya çıkarıyordu. Hala kanıtlanmamış olan teori, zayıflamış tat alma duyusunu telafi edebilmek için daha yüksek kalorili yiyeceklere veya daha fazla yemek yemeye başvurulduğunu söylüyor.

Cornell Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmada ise beş tat alma duyumuzu (tatlı, tuzlu, ekşi, acı ve umami) algılamamıza yardımcı olan tat alma cisimciklerine daha yakından bakıldı. Fareler üzerinde yapılan deneyde, iki farklı gruplar oluşturuldu. Oluşturulan gruplardan birine obeziteye yol açacak, %58 oranında yağ içerek bir beslenme düzeni uygulanırken, diğer gruba %14 oranında yağ içeren normal bir beslenme düzeni uygulandı. Sekiz hafta sonunda ise, her iki grubun da tat alma cisimciği sayıları ölçüldü. PLOS Biyoloji dergisinde yayınlanan sonuçlara göre, yüksek yağ oranıyla beslenen farelerin tat alma cisimciklerinde, normal farelere göre %25 azalma görüldü.

Tat alma cisimcikleri, 50-100 hücreden oluşuyor. Bu hücrelerin ömrü ise yaklaşık 10 gün ve tat alma cisimciklerinin tamamen yenilenmesi dört hafta kadar sürüyor. İki farklı döngüyü gözlemleyebilmek için de 8 hafta süren çalışmada, obez farelerin her iki döngüde de bu durumdan etkilendiğini gözlemlendi.

Peki bunun sebebi yağ oranı yüksek besinler mi? Hayır, değil zira genetik olarak obeziteye direnci olan farelerde tat alma cisimciği azalması gerçekleşmedi. Geriye kalan şüpheli ise obezitenin tüm vücutta tetiklediği kronik inflamasyon(iltihap). Araştırmacılar da, inflamatuvar bir molekül olan TNF-alpha’yı incelediler. Yüksek yağ içeren beslenme düzeninin TNF-alpha seviyesini yükselttiğini gözlemlediler fakat genetik olarak TNF-alpha molekülünü üretemeyen fareler kilo almalarına rağmen, tat alma duyularında bir azalma meydana gelmedi. TNF-Alpha, normal beslenen farelerin direkt olarak diline enjekte edildiğinde, vücutlarındaki düşük yağ oranına rağmen tat alma cisimcikleri sayılarında azalma gerçekleşti.

Bu verilere göre yağlanmaya sebep olan yüksek yağlı beslenme düzenleri düşük yangısal yanıtı(inflamatuvar) tetikliyor. Bu da, tat alma cisimciklerinin bakımını ve yenilenmesini sağlayan mekanizmalarda bozulmaya yol açıyor. Araştırmanın başında olan Robin Dando, “bu sonuçların obezite tedavisinde yeni stratejiler üretebilmemizi sağlayabileceğini” belirtiyor.

nbeyin.com.tr

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1