Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
OLMADI GÖKHAN TÜRKMEN
Bu dünyada yerim yok ki göç etmeden öldüm anlamadım!
Aklın varsa bu sevdadan vazgeç dediler bir gün aldırmadım!

Eskiden olsa söylerdin bana
Aklından geçenleri naraninaynam

Kalbin boş mu diye sordu yerim doldu diye durdu
Dolmadı, olmadı... Yerin dolmadı!

Sen olanları ne sanıyorsun!
Bir anda dolmaz bunu sen de biliyorsun!
Dolmadı, olmadı... Yerin dolmadı...
Dolmadı, sensiz olmadı... Yerin dolmadı!
saniye sonra kapanacak.

PUZZLE YAPMANIN 5 FAYDASI

Puzzle yapmak, kimileri için bir işkenceyken kimileri içinse büyük bir keyif...

Sonucunda ortaya harika tablolar çıkaran Puzzle yapmanın, birbirinden önemli faydaları bulunuyor. Hem zihnine hem vücuduna katkı sağlayan puzzle'ın sana neler kattığına hadi birlikte bakalım.

SABIR USTASI

Puzzle yapmak, ilk olarak sabır gerektiren bir uğraş. Büyük bir tabloyu, binlerce parçayı birleştirerek oluşturmak kısa sürede olan bir şey değil. Zaman ve sabır gerektiren puzzle, yapan kişilere sabretmeyi öğreten bir usta aslında. Puzzle yaparken küçük parçaları birleştirmeye gösterdiğin sabrı, hayatına da uygulayabilirsin ve bunun çok faydasını görürsün. Bir tablo oluştururken küçük parçaları birleştirmek ile bir kariyer inşa ederken attığın küçük adımlar arasında pek bir fark yok aslında. İkisinde de hayalgücünü, analitik gücünü ve sabrını kullanarak parçaları birbirine tamamlayıp ilerliyorsun temelde.

SAĞ VE SOL BEYNİ BİRLİKTE ÇALIŞTIRIR

Yukarıda da söylediğim gibi, beynimiz sağ ve sol beyne iş bölümü yaparak ilerliyor. Yaratıcı işlerler sağ beyin haşır neşir olurken analitik konuları üstlenen sol beynimizi aynı anda çalıştırmak için hem analizin hem yaratıcılığın bir arada olduğu bir işlem yapıyor olmamız gerekiyor. Puzzle yaparken bu iki işlemi de aynı anda yapmamız gerekiyor. Bir taraftan parçaların birbirlerine uyumunu gözlemlerken bir taraftan bir tablo ortaya çıkarmanın heyecanını yaşıyoruz puzzle sırasında.

UNUTKANLIĞI ÖNLER

Puzzle yaparken sürekli düşünerek ve parçaların yerlerini hatırlayarak geçirdiğimiz sürenin, yalnızca sağ ve sol beynimizi çalıştırma gibi bir faydası bulunmuyor. Aynı zamanda, Alzheimer, demans (bunama) gibi rahatsızlıkların da önüne geçiyor. Unutkanlık sorunları yaşayanlar için puzzle, denenmesi gereken bir çözüm.Kalp atışını düzenler, sakinleştirir.

Sakin bir akşamda, arka fonda sevdiğin bir şarkı ve sıcak bir kahve veya çay ile yaptığın puzzle'ın tadı ve keyfi bir başkadır. Kendine bu kadar ortam hazırlamamış olsan da puzzle yapmak seni sakinleştirir, kalp atışını ve nefes alışverişini düzene sokar.

ÇOCUKLAR İÇİN ÖNERİLİR

Yukarıda saydığımız tüm özellikler çocuklar için de geçerli olmakla beraber, rengarenk ve eğlenceli görselli puzzle'lar, çocukların oldukça ilgisini çekiyor. Puzzle yapmak, çocukların motor becerilerini geliştiriyor ve ellerini daha aktif ve bilinçli kullanmalarını sağlıyor. Çocukların yaratıcılıklarını, analiz ve problem çözme yeteneklerini geliştiren puzzle, hayalgüçlerinin gelişmesine yardımcı oluyor.

Kaynak:ceotudent

Benzer Haberler

 • Yaşam'TÜRKLER SAĞ TARAFA YATIP, UYUYOR'Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, ülkelere göre uyku alışkanlıklarını açıkladı.
  'TÜRKLER SAĞ TARAFA YATIP, UYUYOR'
 • YaşamABD'NİN YENİ GÜVENLİK RİSKİ: AŞIRI ŞİŞMANLIKABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un danışmanları, ülkede giderek yayılan obezitenin ABD Ordusu için büyük engel oluşturduğu uyarısında bulundu.
  ABD'NİN YENİ GÜVENLİK RİSKİ: AŞIRI ŞİŞMANLIK
 • YaşamTARIM İŞÇİLİĞİNDEN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA!Antalya'da bahçe ve seralarda yevmiyeli tarım işçisi olarak çalışan 18 yaşındaki Şüeda Özcan aslında bir dünya şampiyonu.
  TARIM İŞÇİLİĞİNDEN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA!
 • YaşamBURCUNUZU BU HAFTA NELER BEKLİYOR!Astrolog Ferhan Akçidem, burçları her hafta Pazartesi sabahları Süper FM’de Geveze’nin Oyunu’nda anlatıyor...
  BURCUNUZU BU HAFTA NELER BEKLİYOR!
 • YaşamYUNUS EMRE'NİN BİLİNMEYEN 15 ŞİİRİ ORTAYA ÇIKTI!Türk tasavvuf edebiyatı ve fikir hayatının 13. yüzyıldaki en değerli kişilerinden olan Yunus Emre'nin bilinmeyen ve ilahi aşkın işlendiği 15 şiiri tespit edildi.
  YUNUS EMRE'NİN BİLİNMEYEN 15 ŞİİRİ ORTAYA ÇIKTI!
 • YaşamBABA OLARAK ERKEĞE İHTİYAÇ KALMADI!Üremenin kuralları üzerine yapılan bir araştırma çok ilginç sonuçlar ortaya koydu.
  BABA OLARAK ERKEĞE İHTİYAÇ KALMADI!

FOTO

GALERİ

 • PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLARProfesyonel ya da ciddi olarak fotoğrafçılık ile uğraşanların çok daha iyi anlayacağı üzere doğada zaman zaman öyle anlar vardır ki, fotoğrafını çektiğinizde ömür boyu mükemmel bir anı olarak kalırlar.
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR icon_go
 • 'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDIBirleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen 2018 Miss Earth (Yeryüzü Güzeli) yarışmacıları basına tanıtıldı.
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI icon_go
 • MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!Mevsim geçişlerindeki sıcaklık değişimleri vücut direncimi kırarak bizi hasta eder...
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN! icon_go
 • AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!Trenle seyahat, konforlu ve huzurlu bir yolculuğun yanı sıra ekonomik bir tatil imkânı da sunuyor.
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI! icon_go
 • COMİC CON ÇILGINLIĞI!Dünyanın en renkli etkinliklerden biri olarak kabul edilen Comic Con Rusya 2018 ile bilgisayar oyunu meraklılarını buluşturan IgroMir (Dünya Oyunları) Fuarı Rusya’nın başkenti Moskova’da yapıldı.
  COMİC CON ÇILGINLIĞI!
  COMİC CON ÇILGINLIĞI! icon_go
 • EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!Dünya'nın en soğuk yerlerden biri olarak bilinen Yakutistan'da aşırı soğuk hava hayatın devam etmesine engel olmuyor...
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT! icon_go
 • YER ÇEKİMİNE MEYDAN OKUMA ANLARI!Newton’un Evrensel Çekim Yasası şöyle der: “Evrendeki her parçacık, başka bir parçacığı, kütlelerinin çarpımıyla doğru orantılı ve aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olan bir kuvvetle çeker.”
  YER ÇEKİMİNE MEYDAN OKUMA ANLARI!
  YER ÇEKİMİNE MEYDAN OKUMA ANLARI! icon_go
 • DÜNYANIN EN İYİ YEME İÇME ŞEHİRLERİİnternet kullanıcılarının verdiği oylarla dünyanın en iyi yeme içme şehirlerini seçti. İtalya’dan üç şehir birden listeye girdi.
  DÜNYANIN EN İYİ YEME İÇME ŞEHİRLERİ
  DÜNYANIN EN İYİ YEME İÇME ŞEHİRLERİ icon_go
icon_close