Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
BÖYLE SEVER KAHRAMAN DENİZ
Tam da terk etmek üzereydim bu şehri
Ait olmadığım sokaklara dönmek için
Aniden sen geldin ve mahvettin beni
Ben böyle güzel bir hata hiç görmemiştim

Her şeye hile karışsa bile oyunu seversin
İkimiz de hiç ölmeyecek gibi gülersin
Duramazsan anlarım, ben gencim ama ihtiyarım
Sende bu öyküyü noktalarım

Yâr, bana düşmanım ol, gel!
Düşür beni koynuna, boğuver!
Bu garibin ömrü sensiz geçer mi?

Gel bana, zindanım ol, gel!
Kelepçeyi vur, zulüm ol, gel!
İnsan insanı böyle sever mi?

Herkes kendini anlatır, sen hiçbir şey söylemedin
Sesler rüzgara karıştı, sen topraktın, çiğnemedim
Saçından güneş mi doğdu, gecem niye böyle gün gibi?
Bakma bana öyle zâlim, “git de bir aynaya bak!” der gibi

Gözyaşı dökmeden ağlarım, kendim bile duymam, bağırırım
Feryatlarıma yoldaş olmuş susmalarım
Bulamazsan anlarım, ben görünürken kaybolanım
Çok bilinirken, gayb olanım

Yâr, bana düşmanım ol, gel!
Düşür beni koynuna, boğuver!
Bu garibin ömrü sensiz geçer mi?

Gel bana, zindanım ol, gel!
Kelepçeyi vur, zulüm ol, gel!
İnsan insanı böyle sever mi?
saniye sonra kapanacak.

VÜCUDUMUZUN EN VERİMLİ SAATLERİ BELLİ OLDU

Her ne kadar kendinizi sabah çalışmaya zorlasanız bile beyniniz geceleri çok daha dinç çalışıyor olabilir. Peki bunun arkasındaki sebep ne?

Günün belli saatlerinde kendimizi ne kadar zorlarsak zorlayalım çalışmayı ya da herhangi bir iş yapmayı beceremeyiz. Peki bunun sebebi nedir, hiç düşündünüz mü? Biyolojik saat kavramını birçoğunuz duymuşsunuzdur. Bu kavram tıpkı uyku saatleri gibi çalışma saatlerinize de etki ediyor. 

Bu saatler neye göre belirleniyor, hangi saatler günün en verimli saatleri, gelin hep birlikte The Scientific Secrets of Perfect Timing (Bilimsel Gizemlerle Mükemmel Dakiklik) adlı kitaptaki ipuçlarına bir göz atalım:

Hemen hemen herkes günün belli saatlerinde belli ruh hallerine bürünür ve bunu tahmin etmek hiç de zor değildir. Dünya çapında 84 ülkede 2,4 milyon kişiden 509 milyon tweet alan bilim insanları, belli saatlerde insanların belirli ruh hallerine büründüğünü keşfetti. 

Günün en belirleyici saati ise sabah saatleri. Genellikle insanlar, sabah saatlerinde dinç ve mutlu olur ve çok daha verimli çalışır.
Bu his genellikle ise öğlen saatlerinde kaybolup gider. Bu nedenle günün sabah saatlerinde herhangi bir toplantı ya da iş görüşmesi yapmak, sizin için oldukça kazançlı olacaktır.

2001'den 2007'ye kadar araştırmayı sürdüren bilim insanları Amerika'da 26.500'den fazla kişinin iş günü bittiğinde çok daha yorgun ve isteksiz olduğunu belirledi. Bilim insanları bu durumdan yola çıkarak sabah saatlerinde çok daha konsantre olduğumuzu ve bu durumun öğle saatlerinde zirveye çıktığını da söyledi. 

Ayrıca herhangi bir doktor randevusuna gidiyorsanız bunu sabah saatlerinde gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Çalışmalar gösteriyor ki sabah saatlerinde doktorlar daha sık ellerini yıkamak gibi önemli şeylere dikkat ediyor ve size çok daha iyi teşhis koyabiliyor. 
Stres hormonu ise sabah saatlerinde vücudunuzu çok daha fazla etkiliyor. Bu yüzden başkalarından tavsiye almak için sabah saatleri oldukça iyi bir vakit. Bilim insanları stres hormonu olan kortizolun uyanıklıktan sonra %50 seviyesinde artma eğiliminde olduğunu bulmuştur. Ancak stres seviyemizin artması bizi daha keskin bir zihne ve karar verme iç güdüsüyle de buluşturuyor. 

Sabah saatleri tüm işler için de uygun değil. Örneğin yaratıcılık gerektiren resim çizmek veya enstrüman çalmak gibi aktiviteleri öğleden sonra yapmak sizin için çok daha verimli olacaktır. Ancak öğleden sonra daha analitik işler yapmanız gerekiyorsa bu işleri sabah halletmeniz ve sonrasında iyi bir şekilde dinlenmeniz iş verimliliğinizi arttıracaktır. 

Bununla birlikte her 5 insandan birisinin beyni geceleri çok daha aktif çalışır. Eğer böyle olduğunuzu düşünüyorsanız planlarınızı öğleden sonra ve akşam saatlerinde ayarlamaya çalışabilirsiniz ama %60 ya da %80 oranında insan beyni gündüzleri çok daha aktif çalışmakta.

webtekno.com
 

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1