Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
saniye sonra kapanacak.
CANLI RADYO

YAPAY ZEKA İLERİDE DOĞUMA YARDIMCI OLABİLİR!

Günümüzde sıkça duyduğumuz yapay zeka teknolojisi, doğum sırasında doktorların işini kolaylaştırabilir mi?

Teknoloji o kadar çok gelişti ki, insanlar çoğu bilgiyi sanal asistanlar sayesinde öğrenebiliyor. Yapay zeka çok güçlü bir teknolojidir. Astrofiziksel verilerin analiz edilmesinden tümörlerin saptanmasına veya diyabetin yönetilmesine kadar birçok sağlık alanında yapay zeka kullanılabiliyor. Peki yapay zeka teknolojisi doğuma ne kadar yardım edebilir?

DOĞUM SIRASINDA VERİ ANALİZİ

Yapay zeka teknolojisinin en önemli özelliği, herhangi bir görevi deneyimledikten sonra öğrenebilmesidir. Anne ve fetüs hareketlerini, nefes alışkanlıklarını ve kalp atış hızı veya kan basıncı gibi biyo-sinyalleri sürekli okuyabilen, doğum sırasında annelerin ve fetüslerin fizyolojisi, duyguları ve davranışları hakkında bilgi toplayabilen bir yapay zeka düşünün. Yapay zeka, gün geçtikçe öğrenme yoluyla hangi model kombinasyonunun hangi sonuca yol açacağını belirleyip daha doğru sonuçlar elde etmemizi sağlayabilir. Normal doğum veya sezaryen ameliyatı tercih edip etmemek dahil olmak üzere mükemmel bir doğruluk seviyesine sahip, dakikalar boyunca doğum sırasında ne yapılacağını önermek için böyle bir sistem kullanılabilir mi?

DOKTORLARA YARDIM EDİYOR

Araştırmacılar, doktorlara yardımcı olacak buna benzer bir robot zaten çoktan geliştirdi. Doktorlar ve hemşirelere yardımcı olan bu robotun sunduğu analizlerin yüzde 90 oranında doğru olduğu belirtildi. Şimdilik sadece doktorlara normal hastalar için veri sunabilen bu robota benzer bir teknoloji, ileride doğum sırasında da kullanılabilir, fakat bunun için birçok testten geçmesi gereken yapay zeka robotlarının işi hiç de kolay değil. (kaynak)

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1