Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
YALNIZ KUŞ GÖKSEL
Bende bir aşk var
Onu hep yanlış kalplere bıraktım
Bende bir ask var
Onu soğuk yataklarda harcadım

Tutuk dileğimi neden köksüz ağaçlara adadım
Bende bir ask var
Onu hep kırık yelkenlere bağladım

Senin gökyüzünde benim yerim yoktu
Kuru dallarında kanatlarım kırılıp koptu
Senin toprağında benim evim yoktu
Kader ayrı sondu, yazdığı son hikâye buydu
Yalnız xsarkisozleri.com kuş sözleri
Yanlış yerde geziyor bu kuş
Bu yüzden yalnız uçuyor bu kuş

Beklediğim biri var
O sen değilsin yazık ki anladım, bir yudum sevgin var
Neden hep kötü rüyalarda uyandım
Göksel xsarkisozleri.com sözü
Ben bir kalp var
Onu en ucuz romanlarda harcadım
Bende bir aşk var
Onu hep yanlış kalplere bıraktım

Senin gökyüzünde benim yerim yoktu
Kuru dallarında kanatlarım kırılıp koptu
Senin toprağında benim evim yoktu
Kader ayrı sondu, yazdığı son hikâye buydu

Yanlış yerde geziyor bu kuş
Bu yüzden yalnız uçuyor bu kuş
saniye sonra kapanacak.
CANLI RADYO

YEMEK YERKEN TELEVİZYON İZLEMEK ŞİŞMANLATIYOR!

Şekerli ve yağlı besinler tüketilmesi, yemek yerken televizyon izlenmesi gibi davranışlar 'öğün hafızasında' kesintiye ve bir sonraki öğünde daha fazla yemek yenmesine yol açıyor.

Yapılan son araştırmaya göre birçok insan hangi ölçüde, ne vakitte ve ne yiyeceğine dair kararları, yakın zamanda tükettiği öğüne ilişkin hafızanın etkisi altında alıyor.

Bilim insanları, yemek yerken bilgisayar oyunu oynaması istenen ya da televizyon izletilerek öğün hafızasına zarar verilen kişilerin, bir sonraki öğünde daha fazla yediklerini tespit ettiler. Yedikleri öğüne daha fazla dikkat etmeleri ve bu yolla daha güçlü bir öğün hafızasına sahip olmaları sağlanan kişiler ise, sonraki öğünlerde daha az tükettiler.

Hafıza sorunlarının da, nispeten sağlıklı insanlarda aşırı yeme ve kilo artışına eşlik ettiği belirtiliyor.

HAFIZA YEMEK YEME SÜRECİNİ YÖNETEN BÖLGELERLE BAĞLANTILI

Öğün hafızasını mercek altına alan bilim insanları, bu yeni araştırmada beynin hipokampus bölgesine odaklandılar. Hipokampus, bir insanda neyin, nerede ve ne zaman olduğuna dair kişisel hatıralar için son derece önemli bir bölge. Hipokampal hücreler açlık durumu hakkında sinyaller alıyorlar ve beynin yemek yemeye başlama ve durma süreçlerinde önemli rol oynayan hipotalamus gibi diğer bölgeleriyle bağlantılı haldeler.

Araştırmacılar, hipokampal-bağımlı hafızanın yakın gelecekteki yemeyi kısıtlamasından yola çıkarak, hipokampal fonksiyonun bozulmasının, bu hücrelerin tekrar normal olarak çalışmaya başladığı süreçte yemek yemeyi teşvik edeceğini düşündüler. Bu öngörü, ışığı kullanarak hücreleri kontrol altına alan optogenetik yöntemi kullanılarak laboratuvar ortamında test edildi.

HAFIZASI ENGELLEN FARELER SONRAKİ ÖĞÜNDE İKİ KAT YEDİ

Bilim insanları yemek yemeden önce, yemek yerken ve sonrasında farelerde hipokampal hücreleri 10 dakika boyunca etkisiz hale getirmeyi başardı. Bu hücrelere spesifik bir gen yerleştiren araştırmacılar, belli bir dalga boyunda ışık tuttuklarında hücrelerin çalışmasını durdurdu. Işığa maruz kaldıkları süre boyunca etkisiz duruma geçen hücrelerin işlevi, ışık kapatılır kapatılmaz normale döndü. Deneyde, yemek yedikten sonra etkisiz hale getirilen hipokampal hücrelerin farelerin bir sonraki öğünlerini daha erken yemelerine ve neredeyse iki kat fazla yemek tüketmelerine neden olduğu tespit edildi.

Araştırmacıların elde ettiği bulgular, hipokampal hücrelerin, gelecekteki enerji alımını sınırlamak için bir sonraki öğünü izleyen dönemde gerekli olduğunu gösteriyor. Hipokampustaki nöronların, önceki öğünün hafızasını pekiştirerek bir sonraki öğünde yeme davranışlarını kısıtladığı ileri sürülüyor.

ŞEKER VE YAĞ DA ÖĞÜN HAFIZASINI BOZUYOR

Deneyde ayrıca fareleri çok fazla yağ ya da şekerle beslemenin hipokampal hafızayı bozduğu bir kez daha kanıtlandı.

Benzer şekilde insanlarda aşırı yeme ve şişmanlık bu hafızanın sorunlu olması ya da hasar görmesiyle ilişkili. Bozulmuş hipokampal işleyiş, sırayla aşırı yemek yemeye ve kilo almaya yol açarak kişilerde obeziteye doğru ilerleyebilecek bir kısır döngüye sebep oluyor. Örneğin şekerli ve yağlı besinler tüketilerek hafızanın kesintiye uğratılması, bir sonraki öğünün daha erken yenilmesine ve bu öğünde normalden daha fazla yemek yenilmesine yol açıyor.

Araştırmacılar insanın neyi ne zaman ve ne kadar yediğine dair hipokampal-bağımlı hatıraları teşvik eden tekniklerin, obez bireylerin kilo vermesine yardımcı olabileceğini düşünüyor. (kaynak)

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1