Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Sayın Seyirciler Ozan Doğulu
N'oldu heyecanlandın
Dizildi laflar gözlerine
İnmesin bir yerine

Bundan sonra öyle sövdürtme kendine
Allah’ından bul da sürün yerden yere

Hadi o zaman
Bensiz dünya cehennemmiş demişsin
Madem öyle
Yan o zaman

Atma içine söyle
Yapma bana gönderme
Haydi bi' cesaretle
Söylesene sıkıyorsa suratıma

Görmedim hiç alemde
Sen gibisi ömrümde
İzliyorum hayretle
Vay anasını sayın seyirciler vay...

Sağdan soldan yandan
Kıvırma lafları döndürme
Ben dönmem geriye

Bundan sonra öyle sövdürtme kendine
Allah’ından bul da sürün yerden yere

Hadi o zaman
Bensiz dünya cehennemmiş demişsin
Madem öyle
Yan o zaman

Atma içine söyle
Yapma bana gönderme
Haydi bir cesaretle
Söylesene sıkıyorsa suratıma

Görmedim hiç alemde
Sen gibisi ömrümde
İzliyorum hayretle
Vay anasını sayın seyirciler vay
btn_menu_close Ozan Doğulu
13 Ocak 1972, İstanbul doğumlu Türk müzisyen, besteci ve aranjör.

Gerçek Adı: Ozan Doğulu
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 13 Ocak 1972

Hakkında:
- 1976 yılında konservatuarın piyano bölümüne birincilikle giren Ozan Doğulu, henüz 6 yaşındayken, Spor ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen bir gecede 'yılın sanatçısı' ödülünü aldı.
- TRT Çocuk Korosu'na katıldı.12 yaşında babasının açmış olduğu Yurdaer Doğulu Sanat Merkezi’nde piyano dersleri vermeye başladı.14 yaşında babasından ayrı olarak ilk kez Çetin Çalışır Orkestrası ile Erol Büyükburç’a eşlik etmeye başladı.
- 1989 yılında Eurovision orkestrasında yer alırken, konservatuarda flüt ve gitar dersleri aldı.
- Aranjörlüğe başladığı ilk dönemde Grup Gündoğarken’in "Ankara’dan Abim Geldi" albümünü hazırladı ve çeşitli sanatçılara beste vermeye başladı.
- 1993 yılında kardeşi Kenan Doğulu’nun ilk albümü "Yaparım Bilirsin"i hazırlarken Zülfü Livaneli’den Kayahan’a, Tarkan’dan Sertab Erener’e, Gloria Gaynor’dan Sarah Brightman’a kadar birçok sanatçı ile sahne ve albüm çalışması yaptı.
- Türkiye’nin önemli sanatçılarından Sezen Aksu’nun orkestra şefliğini uzun süre yürüten Ozan Doğulu, bugüne kadar 2000’e yakın şarkıya, çok sayıda reklam ve film müziğine imzasını attı.

İlk Albüm: 130 Bpm
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Yürürken Mesajlaşmak Hayatınızı Nasıl Etkiliyor?

Yürürken mesaj yazmak ve okumanın verimsizliği üzerine bir çalışma gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl dünyayı etkisi altına alan Pokemon Go furyasının geldiği hızla hayatımızdan çıkıp gitmesini nasıl karşıladınız bilinmez, ancak bu gidişin pek çok kazayı önlediği kesin. Yolda oraya buraya takılıp düşmeler, araba kullanırken bir yandan Pokemon avlayacağım diye lastik patlatmalar… Bunlardan bir ölçüde kurtulmuş görünüyoruz. Fakat sadece “bir ölçüde” çünkü bu durum sadece oyunlar için değil, yolda yürürken gözü sürekli telefonunda olan herkes için her an geçerli. Tahmin edebileceğiniz üzere, yürürken mesaj yazmak ve okumanın verimsizliği üzerine bir çalışma bile gerçekleştirildi.

Yürürken mesaj yazmak, varış sürenizi ve şeklinizi değiştiriyor
İngiltere’deki Anglia Ruskin Üniversitesinde geçtiğimiz yıl düzenlenen küçük çaplı bir çalışma kapsamında 21 katılımcının küçük kutu, kaldırım taşı gibi engellerin de bulunduğu bir parkurda yürümeleri istendi. Tüm parkuru 12 kez dolaşan kişiler bu işlemi telefonda konuşurken, mesaj yazarken, mesaj okurken ve telefonsuz olarak gerçekleştirdiler.

Çalışmadan çıkan sonuçların çoğu şaşırtıcı değil. Örneğin, telefonla ilgilenmenin aynı yolu kat etme süresini artırması beklenen bir durum. Telefonla konuşmanın, mesaj yazmaktan daha az dikkat dağıtıcı olması da… Ancak burada da ilginç bir nokta var: Karşıdan karşıya geçerken telefonda konuşmak, muhtemelen kişinin karşıya geçmek için uygun anı daha zor bulmasına neden olarak, süreyi yüzde 83 oranında uzatıyor.

Bu esnada kimsenin engellere takılıp yere kapaklanmaması sevindirici, fakat insanların bunu yapmak için izlediği yol biraz garip görünüyor. Çalışmaya göre, katılımcılar telefonla ilgilenerek ilerlerken normalden farklı bir yürüyüş şekli benimsiyor. Yani insanlar ellerinde telefon varken daha kısa adımlarla, bacaklarını normalden yukarı kaldırarak yürüyorlar. Bunu engellere karşı kendilerini garantiye alacak, düşmelerini engelleyecek bir yol olarak gördükleri düşünülüyor. Ayrıca bu kişiler, düz ve dolayısıyla en kısa yoldan ilerlemeyi de pek beceremiyorlar.

Yolda telefon kullanımı ve bazı istatistikler
Telefonsuz yürüyenlerle karşılaştırıldıklarında mesaj yazarak yürüyenler için parkuru tamamlama süresi yüzde 100, mesaj okuyanlar için ise yüzde 67 oranında artıyor. Dolayısıyla hem telefonla ilgilenip hem de yürümek, bir yere yetişme hızınızı artırmadığı gibi, kişiyi daha da geciktiriyor.

Yoldayken telefonla ilgilenmenin tek tehlikesi gecikme değil. Ohio State Üniversitesi’nde 2010 yılında hazırlanan bir rapor, yıl boyunca yaklaşık 1500 yayanın telefona bağlı dikkat dağınıklığı yüzünden geçirdikleri yaralanmalarla acil servise getirildiklerini ortaya koydu. En çok 16-25 yaş arası kişilerde görülen bu yaralanmaların sayısı, 2005’in iki katı oldu. Diğer bir deyişle, akıllı telefonlar yaygınlaşıp telefonla yapılabilecek şeyler arttıkça, bu kazaların da gerçekleşmesi kaçınılmaz.

Burada aklımızda tutmamız gereken, yürürken telefonla ilgilendiğimizde zaman kazanmış gibi hissetmemizin bir yanılgıdan ibaret olması. Multitasking ne kadar verimsiz olduğunu böylece bir kez daha göstermiş durumda.

uplifers.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMBlack Friday'de Siber Saldırganlara Dikkat!Peki siber suçluların fırsat kolladığı bu günde, internette alışveriş yapmadan önce almanız gereken önlemler neler?
  Black Friday'de Siber Saldırganlara Dikkat!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMZeki İnsanlar Daha Etkin Beyin Bağlantılarına SahipZeki insanlarda beynin enformasyon aktarımı sağlayan bölgelerinin beynin geri kalanıyla daha fazla bağlantılıyken, gereksiz enformasyonu ayıklayan bölgelerinin ayrıklığının daha belirgin olduğu ortaya çıktı.
  Zeki İnsanlar Daha Etkin Beyin Bağlantılarına Sahip
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMCildi Kışa Hazırlamanın Püf NoktalarıKış aylarında cildin ekstra bakıma ihtiyaç duyduğunu belirten uzmanlara göre, sonbahar ayları cilt bakımı ve kışa hazırlamak için en uygun zamanlar.
  Cildi Kışa Hazırlamanın Püf Noktaları
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMHacker'lara Karşı Alınacak Dört ÖnlemMcAfee uzmanları, Uber kullanıcılarının sızıntıyı en az sorunla atlatmaları için hemen alınması gereken tedbirleri listeledi.
  Hacker'lara Karşı Alınacak Dört Önlem
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİNYılın Kadını Seçildi!Justin Bieber ile yeniden barışan ünlü şarkıcı Selena Gomez, Billboard dergisi tarafından yılın kadını seçildi.
  Yılın Kadını Seçildi!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNEşine Boğa Penisi Yedirtti!Son yıllardaki en formda hücumculardan olan Jamie Vardy, eşi Rebekah Vardy'ye boğa penisi yedirtti!
  Eşine Boğa Penisi Yedirtti!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMSophia, Aile Kurmak İstiyor!Dünyanın ilk yurttaş robotu olan Sophia, aile kurmak istediğini belirtti.
  Sophia, Aile Kurmak İstiyor!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMBilardo Dahisi Minik Kız!'Bilardoyu biliyorum' demeden önce bu kızı mutlaka izleyin!
  Bilardo Dahisi Minik Kız!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MÜZİKFreddie Mercury’nin Görülmemiş FotoğraflarıFreddie Mercury’nin son nefesini verirken dahi yanında bulunan sevgilisi Jim Hutton ile özel fotoğrafları yayımlandı.
  Freddie Mercury’nin Görülmemiş Fotoğrafları
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNSerena Williams'ın Devasa YüzüğüAlexis Ohanian ile evlenen, tenisin yaşayan efsanelerinden Serena Williams'ın yüzüğü tartışma yarattı.
  Serena Williams'ın Devasa Yüzüğü
  Asset 1 btn_play_mini
 • SİNEMA - TVVizyon Bu Hafta Çok Duygusal!Bu hafta merakla beklenen devam halkası "Kardeşim Benim 2" ve bol yıldızlı "Mucize" haftanın dikkat çekenleri...
  Vizyon Bu Hafta Çok Duygusal!
  Asset 1 btn_play_mini