Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Altay
1970 doğumlu Türk pop müzik şarkıcısı ve besteci.

Gerçek Adı: Mehmet Altay Biberoğlu
Doğum Yeri: Rize
Doğum Tarihi: 1970

Hakkında:
- Profesyonel müzik kariyeri 2000 yılında yayımladığı "Kalpsizsin" isimli albümle başladı.
- "Sana Bayılıyorum" ve "Şekil A" albümleriyle büyük beğeni topladı.
- 2014 yılında "Bi'şey Söyle" adlı single çalışması piyasaya çıktı.

İlk Albüm: Kalpsizsin
SÜPER FM
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Yürürken Mesajlaşmak Hayatınızı Nasıl Etkiliyor?

Yürürken mesaj yazmak ve okumanın verimsizliği üzerine bir çalışma gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl dünyayı etkisi altına alan Pokemon Go furyasının geldiği hızla hayatımızdan çıkıp gitmesini nasıl karşıladınız bilinmez, ancak bu gidişin pek çok kazayı önlediği kesin. Yolda oraya buraya takılıp düşmeler, araba kullanırken bir yandan Pokemon avlayacağım diye lastik patlatmalar… Bunlardan bir ölçüde kurtulmuş görünüyoruz. Fakat sadece “bir ölçüde” çünkü bu durum sadece oyunlar için değil, yolda yürürken gözü sürekli telefonunda olan herkes için her an geçerli. Tahmin edebileceğiniz üzere, yürürken mesaj yazmak ve okumanın verimsizliği üzerine bir çalışma bile gerçekleştirildi.

Yürürken mesaj yazmak, varış sürenizi ve şeklinizi değiştiriyor
İngiltere’deki Anglia Ruskin Üniversitesinde geçtiğimiz yıl düzenlenen küçük çaplı bir çalışma kapsamında 21 katılımcının küçük kutu, kaldırım taşı gibi engellerin de bulunduğu bir parkurda yürümeleri istendi. Tüm parkuru 12 kez dolaşan kişiler bu işlemi telefonda konuşurken, mesaj yazarken, mesaj okurken ve telefonsuz olarak gerçekleştirdiler.

Çalışmadan çıkan sonuçların çoğu şaşırtıcı değil. Örneğin, telefonla ilgilenmenin aynı yolu kat etme süresini artırması beklenen bir durum. Telefonla konuşmanın, mesaj yazmaktan daha az dikkat dağıtıcı olması da… Ancak burada da ilginç bir nokta var: Karşıdan karşıya geçerken telefonda konuşmak, muhtemelen kişinin karşıya geçmek için uygun anı daha zor bulmasına neden olarak, süreyi yüzde 83 oranında uzatıyor.

Bu esnada kimsenin engellere takılıp yere kapaklanmaması sevindirici, fakat insanların bunu yapmak için izlediği yol biraz garip görünüyor. Çalışmaya göre, katılımcılar telefonla ilgilenerek ilerlerken normalden farklı bir yürüyüş şekli benimsiyor. Yani insanlar ellerinde telefon varken daha kısa adımlarla, bacaklarını normalden yukarı kaldırarak yürüyorlar. Bunu engellere karşı kendilerini garantiye alacak, düşmelerini engelleyecek bir yol olarak gördükleri düşünülüyor. Ayrıca bu kişiler, düz ve dolayısıyla en kısa yoldan ilerlemeyi de pek beceremiyorlar.

Yolda telefon kullanımı ve bazı istatistikler
Telefonsuz yürüyenlerle karşılaştırıldıklarında mesaj yazarak yürüyenler için parkuru tamamlama süresi yüzde 100, mesaj okuyanlar için ise yüzde 67 oranında artıyor. Dolayısıyla hem telefonla ilgilenip hem de yürümek, bir yere yetişme hızınızı artırmadığı gibi, kişiyi daha da geciktiriyor.

Yoldayken telefonla ilgilenmenin tek tehlikesi gecikme değil. Ohio State Üniversitesi’nde 2010 yılında hazırlanan bir rapor, yıl boyunca yaklaşık 1500 yayanın telefona bağlı dikkat dağınıklığı yüzünden geçirdikleri yaralanmalarla acil servise getirildiklerini ortaya koydu. En çok 16-25 yaş arası kişilerde görülen bu yaralanmaların sayısı, 2005’in iki katı oldu. Diğer bir deyişle, akıllı telefonlar yaygınlaşıp telefonla yapılabilecek şeyler arttıkça, bu kazaların da gerçekleşmesi kaçınılmaz.

Burada aklımızda tutmamız gereken, yürürken telefonla ilgilendiğimizde zaman kazanmış gibi hissetmemizin bir yanılgıdan ibaret olması. Multitasking ne kadar verimsiz olduğunu böylece bir kez daha göstermiş durumda.

uplifers.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİNBaşak Dizer'in Davetinde Olay Pişti!Dostlukları biten Özge Ulusoy ile Ahu Yağtu, Başak Dizer Tatlıtuğ'un davetinde karşı karşıya gelirken, birbirlerine selam bile vermediler.
  Başak Dizer'in Davetinde Olay Pişti!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNCaner'in Aylık Kazancı AraştırılacakBeşiktaşlı futbolcu Caner Erkin, eski eşi Asena Atalay’ın nafaka davası sürüyor.
  Caner'in Aylık Kazancı Araştırılacak
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Ben Otel Odalarında Kimseyle Basılmadım'Yeşim Salkım, canlı yayına bağlanıp Gülben Ergen'e, "Ben otel odalarında kimseyle basılmadım, para karşılığı satılmadım." diyerek zehir zemberek açıklamalarda bulundu.
  'Ben Otel Odalarında Kimseyle Basılmadım'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNMustafa Ceceli - Selin İmer Çifti GecelerdeMustafa Ceceli ile dört ay önce evlendiği eşi Selin İmer, önceki akşam Ulus Sunset çıkışı objektife takıldı.
  Mustafa Ceceli - Selin İmer Çifti Gecelerde
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNÖzcan Deniz Baba Oluyor!45 yaşındaki Özcan Deniz 1 yıldır kendisinden 20 yaş küçük Feyza Aktan (25) ile birlikteydi.
  Özcan Deniz Baba Oluyor!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNİşte Türkiye'nin En Güzel KızıTürkiye'nin en güzel 20 kızının kaldığı finalde, yarışmayı ünlü oyuncu Itır Esen'in aynı isimdeki yeğeni Itır Esen kazandı.
  İşte Türkiye'nin En Güzel Kızı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMAtatürk Havalimanı'nda Özel Jet KazasıÖzel jetin acil iniş yaptığı sırada pistten çıktığı ve daha sonra alev aldığı bildirldi.
  Atatürk Havalimanı'nda Özel Jet Kazası
  Asset 1 btn_play_mini