Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down

Radyo dinlemek için
ADBLOCK
eklentisini kapatıp sayfayı yenilemen gerekiyor.

TAMAM
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
OYUN SONA ERDİ! SIRADAKİ ŞARKIYI SEÇMEK İÇİN TAKİPTE KAL
KAPAT
OYUN BAŞLADI! SIRADAKİ ŞARKIYI SEN SEÇ HEMEN KATIL!
SIRADAKİ ŞARKIYI SEN SEÇ RADYONUN KONTROLÜ SENDE! NASIL OYNANIR?
 • Canlı yayında dinlemek istediğin şarkıları ateşle! Listede yukarı taşı.
 • Canlı yayında dinlemek istemediğin şarkıları dondur! Listede aşağı at.
 • Oyun sonuna kadar yeniden kazanacağın haklarınla mücadeleye devam et.
 • Canlı yayında çalacakları sen belirle. En sevdiğin şarkılar radyonda çalsın.
SIRADAKİ ŞARKI
Your Love Kate Linn
SOHBETE KATIL
HAKLARIN
x10
YENİ HAK İÇİN KALAN SÜRE
SOHBETE KATIL icon_close

  saniye sonra kapanacak.

  Türkiye Sigorta destekleriyle yayınlanan Anlatamadım Podcastimizin yeni bölümü yayında!

  Hemen Dinle!

  HEMEN DİNLE

  EYVAH CEO DOĞURUYOR!

  MURAT YEŞİLDERE

  Hoş geldin sevgili dinleyen, Ben Murat Yeşildere! Eyvah CEO Doğuruyor kitabının yazarı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği aktivisti ve kadrolu podcaster olarak buradayım. Türkiye’nin ilk 0 cinsiyet eşitliği garantili podcast kanalı Eyvah CEO Doğuruyor’da birbirinden başarılı kadın liderlerle birlikte toplumsal cinsiyet eşitliğine hep birlikte çözümler aramaya var mısın?

  Tüm Podcast Bölümleri

  • "Çalışan erkek diye bir kavram yok ama çalışan kadın diye bir kavram var. Umuyorum ki zaman içinde düzelteceğiz."
   31.05.2023 09:05"Çalışan erkek diye bir kavram yok ama çalışan kadın diye bir kavram var. Umuyorum ki zaman içinde düzelteceğiz."

   Eyvah CEO Doğuruyor!'un yeni bölümünde LifeClub Kurucusu Elif Elkin ile birlikteydim. YANINDAYIZ Derneği'nin üyesi olan Elif Hanım ile kariyerinde cinsiyet eşitsizliğiyle karşılaştığı anları, kırılan cam tavanları, fırsat eşitsizliğini ve eşitlik mücadelesi içerisindeyken dışarıda yarattığımız etkileri konuştuk. Bununla beraber yöneticilerin ön yargılar ile kadınlara atadığı roller, gençlerin ayrımcılık konusunda önceki nesillere göre daha iyi bir yerde olması, dilin davranışlarımız üzerindeki etkisi ve aile içi eğitimin önemine değindik. LifeClub uygulaması, inovasyon, çeşitlilik ve Yanındayız Derneği’nin yeni dönemindeki önceliklerinden de bahseden Elif Hanım’a zaman ayırdığı için çok teşekkür ederim.

    

   37:06"
  • Özlem Dağ: “Dil zihni, zihin de bakış açısını ve dolayısıyla her şeyi etkiler. Ayrımcı dili değiştirmemiz lazım.”
   30.05.2023 09:53Özlem Dağ: “Dil zihni, zihin de bakış açısını ve dolayısıyla her şeyi etkiler. Ayrımcı dili değiştirmemiz lazım.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un bu bölümünde Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ile birlikteydim. Eğitimin öncelikle ailede başladığının altını çizen Özlem Hanım’ın bakış açısından; 0-7 yaş çocukluk dönemi, akademi, eğitim kurumlarına düşen görevler, dijital okul ve dünya vatandaşlığı projeleri kapsamında ders içi ve sınıf içi uygulamaları, pandemi döneminde kesintiye uğrayan eğitimin yansımaları ve eleştirel nesillerin yetiştirilmesinin önemini konuştuk. Bununla beraber erken yaşta ekonomik veya sosyal sebeplerle eğitimden kopmak zorunda kalan kız çocuklarına erişebilmenin gerekliliği, medya, reklam verenler ve topluma ulaşan mesajların hassasiyetini inceledik. Zaman ayırdığı ve görüşlerini paylaştığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   40:08"
  • Şila Gök: "Kadınlar daha zor vazgeçiyor, her yolu denemeden pes etmek yok. En fazla duyabileceğiniz şey; hayır. ‘Hayır’lardan çok korkmaya gerek yok."
   24.05.2023 09:39Şila Gök: "Kadınlar daha zor vazgeçiyor, her yolu denemeden pes etmek yok. En fazla duyabileceğiniz şey; hayır. ‘Hayır’lardan çok korkmaya gerek yok."

   Eyvah CEO Doğuruyor!'un yeni bölümünde Idea PR CEO’su Şila Gök ile birlikteydim. Şila Hanım ile hem iş dünyasında hem de toplumsal cinsiyet eşitliği alanında verdiği mücadeledeki yolculuğunu, Kagider ve Yanındayız derneklerinin sunduğu finansal erişim imkanlarını, doğru insanları, doğru ilişkileri ve STK’ların yeni dönemini konuştuk. Bununla beraber Kagider’in Garanti Bankası ve Dünya Bankası ile yaptığı iş birliklerinin başarısı, Covid döneminde kadın girişimciliğinin artması, eğitimin önemi ve kadın-erkek eşitliğinin ilköğretimden verilmesi gerekliliği, Yanındayız Derneği’nin yeni dönemdeki hedefleri ve dengeli temsil için attığı adımları konuştuğumuz sohbetimiz için zaman ayıran Şila Hanım’a çok teşekkür ediyorum.

   40:52"
  • Sedef Kabaş: "150 yıl önce başlayan kadın mücadelesi kan, ter ve gözyaşını temsil ediyor. Yılmadan devam edeceğiz. "
   10.05.2023 09:32Sedef Kabaş: "150 yıl önce başlayan kadın mücadelesi kan, ter ve gözyaşını temsil ediyor. Yılmadan devam edeceğiz. "

   Eyvah CEO Doğuruyor!'un yeni bölümünde, Gazeteci Sedef Kabaş ile birlikteydim. CNN International’da yer alan ilk Türk kadın gazeteci olan Sedef Hanım ile Türkiye’de siyaset ve kadının yeri, 1934 yılında kazanılan seçme ve seçilme hakkı sonrası 2023 yılında mecliste %17 yerel seçimlerde %3 olan kadın temsiliyetinin yetersizliği, kadınların oy verirken sorgulaması gereken kritik noktalar ve İstanbul Sözleşmesi’ni konuştuk. Bununla beraber eğitimin kız çocukları ve toplum için ne denli önemli olduğunun altını çizen Sedef Hanım; mutluluk, güven, refah endekslerinin eğitim ve ekonomik özgürlük ile bağlantısını bizlere aktardı. Zaman ayırdığı ve görüşlerini paylaştığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   55:43"
  • Selin Nasi: "Bir ülkede kadınların hakları ve güvenliği korunamıyorsa demokratik hak ve özgürlüklerden bahsetmek mümkün değil."
   02.05.2023 09:17Selin Nasi: "Bir ülkede kadınların hakları ve güvenliği korunamıyorsa demokratik hak ve özgürlüklerden bahsetmek mümkün değil."

   Eyvah CEO Doğuruyor!'un yeni bölümünde, Gazeteci Selin Nasi ile birlikteydim. Akademik kariyer yolculuğu sonrası diplomasi ve dış politikaya geçişi, politikadaki cinsiyet eşitsizliğinin nedenleri, yönetim kademelerine gelen kadın liderlerin toplum tarafından başarısız örnek olarak gösterilmesi, sosyal medyanın yaygınlaşmasının toplumsal cinsiyet eşitliğine etkisi ve medyanın kadınlardan oynamasını beklediği rollerden bahsettik. Bununla beraber Türkiye'deki medya politikasının kadınları belli kalıplara indirgemesi, İstanbul Sözleşmesi, aile ve çocuk sahibi kadınların iş hayatına katılımının kolaylaştırılması, kadınların yaşamlarında ilerlerken bir şeylerden feragat etmek zorunda kalmaları ve aile içi eğitimin değeri konularındaki samimi düşüncelerini ve görüşlerini paylaştığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   44:05"
  • Bengi Başer: “Kadını ötekileştiren, yok saymaya ve hatta yok etmeye çalışan kültürün karşısında durmamız lazım.”
   27.04.2023 08:36Bengi Başer: “Kadını ötekileştiren, yok saymaya ve hatta yok etmeye çalışan kültürün karşısında durmamız lazım.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Profesör Doktor Bengi Başer ile birlikteydim. Yaşadığımız Covid süreci ve sonrasındaki sağlık, insan hakları, ekonomik ve toplumsal değişimler, sağlık çalışanlarının yaşadığı problemler, devlet yönetimi, kadın temsiliyeti, kabineler ve yurt dışındaki örneklere değindik. Bununla birlikte kadınların çok katmanlı yönetim becerileri, TV’lerde verilen mesajlar, deprem/salgın gibi karşılaştığımız durumlardan çıkarmamız gereken dersler, akademide kadın, ev yönetimi ve çocuk bakımı birçok başlıkta değerli görüşlerini paylaşan Bengi Hanım’a çok teşekkür ediyorum.

   46:09"
  • Berna Laçin: “Öfkeli erkeklerin ülkesinde kadınlar ihtiyaçları ve hakları için fısıldamak zorunda kalıyor.”
   21.04.2023 09:17Berna Laçin: “Öfkeli erkeklerin ülkesinde kadınlar ihtiyaçları ve hakları için fısıldamak zorunda kalıyor.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde Berna Laçin ile birlikteydim. Yakın zamanda yaşadığımız deprem felaketi sonrası bölgenin ve özellikle kadınların ihtiyaçları, yaklaşan seçim gündemi, kadın temsiliyetinin yeterli olmaması, siyasette belirleyici rolü alması gerekirken kadınlara dair konuların seçim pazarlığı edilmesi ve dünyadaki eşitsizliğin gittiği yönü konuştuk. Bununla beraber eğitimin ne denli önemli olduğu, burada uygulanan kesintilerin çocukların hayatını direkt etkilediği, toplumda özgürlük, dürüstlük ve kabalık gibi kavramların birbirine karıştırılması, tek kişilik tiyatro oyunu “Hayat Satıcısı” ve kız kardeşliğinin önemine dair birçok ufuk açıcı görüşünü bizimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   109:23"
  • Avrupa Şampiyonu Tuğba Danışmaz: “Ne kadar takdir teşekkür mesajı aldıysam belki ondan daha fazla hakaret içeren, yadırgayan ve yargılayan mesajlar aldım.”
   17.04.2023 09:21Avrupa Şampiyonu Tuğba Danışmaz: “Ne kadar takdir teşekkür mesajı aldıysam belki ondan daha fazla hakaret içeren, yadırgayan ve yargılayan mesajlar aldım.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!'un yeni bölümünde Milli Sporcu Tuğba Danışmaz ile birlikteydim. Beden eğitimi öğretmeninin olumsuz görüşüne rağmen atletizme başlama hikayesi, hayalleri, hedefleri ve sporcu kariyerinde tutkusunun peşinden giderek başarıya ulaşma yolculuğunu büyük bir keyif ve heyecanla dinledim. Bununla beraber deprem felaketi sonrası yarışma süreci, Çocuk Atletizm projesi, gençlere ve özellikle genç kadınlara tavsiyeleri ile başarısından sonra toplumun bir kesiminden aldığı giyimi, dış görünüşü ve buna bağlı yargılayıcı tepkileri konuştuk. Milli başarılar elde eden sporcularımızın çoğalması ve el üstünde tutulması gerektiğine inanıyor, antrenman temposu içinde zaman ayırarak görüşlerini bizimle paylaştığı için kendisinde teşekkür ediyorum.

   39:54"
  • Duygu Demirdağ: "En 'eşitlikten yanayım' diyenler bile kendisine kadar eşitlikçi!"
   10.04.2023 09:10Duygu Demirdağ: "En 'eşitlikten yanayım' diyenler bile kendisine kadar eşitlikçi!"

   Eyvah CEO Doğuruyor!'un yeni bölümünde, Gazeteci ve Sunucu Duygu Demirdağ ile birlikteydim. Deprem bölgesindeki kadınların gözünden ve kendi anlatımlarıyla hazırladıkları “Yas Evi" belgeseli ile kadınların acil ihtiyaçlarını, sistemi ayakta tutma sorumluluklarını, felaket sonrası eşitlenerek dayanışma içinde olmasını ve mecburi yalnızlıklarını masaya yatırdık. Bununla birlikte kadını koruyan kanunların seçim sürecinde oluşturduğu pazarlık masaları, medyada kadın sayısı, çeşitlilik, renklilik ve kadın liderlerin karşılaştıkları zorluklara karşı hayatı nasıl kucakladıklarının önemini konuştuk. Zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   48:56"
  • Ecesu Sertesen: "Hayatımızın sonuna kadar nasıl ki tek bir tarz müzik dinlemiyorsak yaşamın içindeki çeşitliliklerimiz de bizim zenginliklerimizdir."
   03.04.2023 12:06Ecesu Sertesen: "Hayatımızın sonuna kadar nasıl ki tek bir tarz müzik dinlemiyorsak yaşamın içindeki çeşitliliklerimiz de bizim zenginliklerimizdir."

   Eyvah CEO Doğuruyor!'un yeni bölümünde, Klarnet Sanatçısı Ecesu Sertesen ile birlikteydim. Ecesu Hanım'ın kariyer yolculuğunda farklı kültürlerle olan ilişkisinin çok sesliliğine etkisini, ailesinin daha çok küçük yaşta yeteneğini fark ederek ona açtığı yolları, tutkusunun peşinden giderek Fazıl Say’a kendini dinletme macerasını ve solo kariyerini masaya yatırdık. Bununla beraber ikili iletişim ve akılcı ilişkilerin sanata kattığı başarı, sınırları zorlamanın ve kaybedişlerin özgürleştirici hali, orkestra içerisindeki kadın dayanışması ve kız çocuklarına verdiği enstrüman eğitimi ile onların geleceğine dokunabilmenin önemini konuştuk. Zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ediyorum. 

   45:40"
  • Meliha Okur: "Sessiz ama öfkeli kadınlar, seçim ve geçim arasında kalmış olan ülkemize yeni bir açılım getirecek."
   27.03.2023 11:32Meliha Okur: "Sessiz ama öfkeli kadınlar, seçim ve geçim arasında kalmış olan ülkemize yeni bir açılım getirecek."

   Eyvah CEO Doğuruyor!'un yeni bölümünde, Gazeteci ve Yazar Meliha Okur ile birlikteydim. Kadınlar Günü'nü deprem bölgesindeki kadınların yanında olarak ve onlara gül dağıtarak geçiren Meliha Hanım, afet bölgesinde gözlemlediği kadınların travmalarını, kamp hayatında yaşadıkları zorlukları ve umutları kaybolan çocukların psikolojik durumlarını bizimle paylaştı. Aynı zamanda toplumsal refah, kadın istihdamı, seçim gününün kadınlar için kritik önemi ve medya sektöründeki erkek egemen yapı hakkındaki düşüncelerini aktardı. Zaman ayırdığı için kendisinde çok teşekkür ediyorum.

   43:49"
  • Gülcan Özer: “Ebeveynliğin dahi bir son kullanma tarihi var. Herkes kendi hayatının kahramanıdır.”
   21.03.2023 11:19Gülcan Özer: “Ebeveynliğin dahi bir son kullanma tarihi var. Herkes kendi hayatının kahramanıdır.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Psikiyatr Doktor Gülcan Özer ile birlikteydim. Modern hayat akışı içerisinde onlarca uyaranla birlikte sürdürdüğümüz yaşamımızdaki; duygusal, kişisel ve dış sorumluluklarımız, kendimizi iyileştirebilmek için yapabileceklerimiz, kadınlık ve erkeklik rolleri ile beraber annelik, ebeveynlik ve cinsiyet kimliklerini masaya yatırdık. Bununla birlikte son dönemde ülkece yaşadığımız felaketlerin topluma yansıması, depremin getirdiği kaygılar ve kadınlara etkisi, gelecek yıllarda görülmesi muhtemel etkileri ve güvenlik duygusunun bu gibi durumlardaki önemini konuştuk. Zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   40:32"
  • Aslı Erem: “Kadınlar iş yerinde kendisi olabilmeli. Her şeyden önce taviz vermeden, yetkinliklerini ve yeteneklerini öne çıkartabilmeli.”
   14.03.2023 09:35Aslı Erem: “Kadınlar iş yerinde kendisi olabilmeli. Her şeyden önce taviz vermeden, yetkinliklerini ve yeteneklerini öne çıkartabilmeli.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde The Marmara Group CFO’su Aslı Erem ile birlikteydim. Sürdürülebilirlik gündemini sadece yeşil dönüşüm değil; fakirlik, meslek gruplarına yapılması gereken destekler, toplumsal cinsiyet eşitliği, ırkçılık ve birçok başlıkta ele almanın önemine değinen Aslı Hanım, Z Kuşağının değişimde yaratacağı gücün altını çizdi. Bununla beraber yönetim kurulları, kotalar, hamilelik ve çocuk sürecinde kadınlara yaşatılan suçluluk duygusu, işe alımlar ve iş hayatının cinsiyetsiz olması gerektiğine dair tecrübelerini ve fikirlerini paylaştığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   29:17"
  • Ahu Serter: “Para cinsiyetsizdir. Ekonomik özgürlüğü olan her kadın kendi istediklerini başarabilir.”
   08.03.2023 08:32Ahu Serter: “Para cinsiyetsizdir. Ekonomik özgürlüğü olan her kadın kendi istediklerini başarabilir.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Serter ile birlikteydim. İş hayatında kendini sörfçü olarak tanımlayan Ahu Hanım, tek rolüyle farklı ortamlar ve benzersiz iş modelleri arasındaki kariyer serüvenini bizlerle paylaştı. Hayalleri, girişimcilik yolculuğu, kız kardeşlik kavramı, anne olmak, kadın liderliğiyle dünyayı değiştirme mottosu ile oluşturdukları Arya Kadın Yatırım Platformu, yakın gelecekte planlanan kız yurdu projesi, Fark Labs’in inovasyon yatırımları, girişimci olmayı düşünen kadınlar için kritik önerileri ve değerli zamanını paylaştığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   50:09"
  • Başak Mireli: “Atlantik’i yelkenliyle geçeceğim dediğimde ‘Ne gerek var? Kendi başına yapabilecek misin? Sırası mı şimdi?’ dediler.”
   03.03.2023 10:16Başak Mireli: “Atlantik’i yelkenliyle geçeceğim dediğimde ‘Ne gerek var? Kendi başına yapabilecek misin? Sırası mı şimdi?’ dediler.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Atlantik Okyanusu’nu yelkenli ile geçen ilk Türk kadın sporcu Başak Mireli ile birlikteydim. Psikoloji, sosyoloji, sinema-tv eğitimi, motor merakı, dağcılığa olan ilgisi ve deniz tutkusuyla çeşitliliği her anlamda içinde barındıran Başak Hanım ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Hayallerine sıkı sıkı sarılarak peşini bırakmayan Mireli, serüveni boyunca karşılaştığı bilinçsiz ön yargılar ile çevresinden gördüğü desteği samimi bir dille anlattı. Kariyeri, kurumsal hayat tecrübeleri ve reklamcılık geçmişinden okyanusun uçsuz bucaksız dünyasına uzanan yolculuğunu bizlerle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   37:09"
  • Neslihan Nigiz Ulak: “Cam tavanı kırmak kadar o grubun içinde nefes almak, onun bir parçası olabilmek de önemli.”
   12.01.2023 09:32Neslihan Nigiz Ulak: “Cam tavanı kırmak kadar o grubun içinde nefes almak, onun bir parçası olabilmek de önemli.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, La Lorraine Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Nigiz Ulak ile birlikteydim. Kariyer geçmişinde çok uluslu bir şirketin 60 yıllık tarihindeki ilk kadın satış direktörü olan Neslihan Hanım ile kurumsal hayat tecrübeleri, sivil toplum ve sosyal sorumluluk girişimleri, iş hayatında çeşitlilik, kapsayıcılık ve hakkaniyetin önemi gibi pek çok başlığı ele aldık. Bununla birlikte anne olmak, anneliğin liderliğe etkisi, şirketlerin ve devletlerin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda atması gereken adımlar, karar verici pozisyonlardaki erkek veya kadın liderlerin farkındalık yaratabilmek için sahip olması gereken bakış açıları ve kariyer basamaklarını yeni tırmanan kadınlara tavsiyelerini dinledik. Zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   43:25"
  • Bennu Yıldırımlar: “Kadınlar her koşulda hayatta kalmayı, erkeklerden çok daha fazla başarıyorlar ve Türkiye’de bunu yapabilmek, ekstra çabayı gerektiriyor.”
   05.01.2023 09:57Bennu Yıldırımlar: “Kadınlar her koşulda hayatta kalmayı, erkeklerden çok daha fazla başarıyorlar ve Türkiye’de bunu yapabilmek, ekstra çabayı gerektiriyor.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Oyuncu Bennu Yıldırımlar ile birlikteydim. Hepimizin aklında yer eden Süper Baba ve Yaprak Dökümü dizileri, oyunculuk kariyeri, sektördeki hak ve fırsat eşitliğinin güncel durumu, sanatın toplumsal cinsiyet eşitliğindeki rolü ve sıfır tolerans başlıklarını konuştuk. Bennu Hanım’ın 90’ların hikayeleri ile günümüzün hikayelerini karşılaştırdığı bölümümüzde ayrıca; İstanbul Sözleşmesi, kız çocuklarının eğitimi, erken evlilikler, anne olmak ve toplumun dayattığı kadın algısını ele aldık. Zaman ayırdığı ve görüşlerini bizimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederim.

   43:49"
  • Elçin Barker Ergun: “Kadınlar, bazen erkekler bazen de kadınlar tarafından farklı nedenlerle önemli görevlere atanamayabiliyor.”
   02.01.2023 10:14Elçin Barker Ergun: “Kadınlar, bazen erkekler bazen de kadınlar tarafından farklı nedenlerle önemli görevlere atanamayabiliyor.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Türkiye’den çıkan en küresel iş insanlarından biri olan Elçin Barker Ergun ile birlikteydik. Camdan tavanlar, camdan duvarlar, Türkiye ve yurt dışı arasındaki kültür farklılıkları ve çalışma modellerine yansımaları, satış/pazarlama/arge alanlarının önemi ve liderlik yöntemleri üzerine detaylı bir sohbet gerçekleştirdik. Bununla beraber toplumsal cinsiyet eşitliği, anne olmak, CEO’ların ajandalarında olması gerekenler, tepe yöneticilerdeki kadın aday eksikliği ve kadınların önemli görevlere kendilerini nasıl hazırlamaları gerektiğine dair fikirlerini dinledik. Zaman ayırdığı için kendisine teşekkür ediyorum.

   38:14"
  • Didem Balçın: “Kadınlar sahneye çıkmak için çok uzun süre beklediler. Hala sayıca gerideyiz ama umut var.”
   27.12.2022 14:46Didem Balçın: “Kadınlar sahneye çıkmak için çok uzun süre beklediler. Hala sayıca gerideyiz ama umut var.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Girişimci ve Oyuncu Balçın ile birlikteydim. Tiyatro, sinema ve televizyon dizileri etrafındaki kariyerini, kadın oyuncuların geçmesi gereken bariyerleri, beyaz perdede komedi üzerine şekillenen yapımları ve pandemi sonrası tiyatrolarla sinemaların güncel durumunu konuştuk. Bununla beraber girişimci olmak, sahnenin arkasında ne gibi fedakarlıkların yapıldığı, sektör içinde pozitif ayrımcılığın yeri, devlet teşviklerinin faydaları, meslek kursları, feminizme bakış açısı, annelik, rol model olmak ve toplumsal cinsiyet eşitliği yolculuğundaki sıfır tolerans başlıklarını ele aldık. Zaman ayırdığı ve görüşlerini paylaştığı için çok teşekkür ediyorum.

   37:34"
  • Prof. Dr. Esin Şenol: “Kutuplaşmaların en büyüğü ve toplumdaki tüm ayrışmaları yutan konu cinsiyet eşitsizliğidir.”
   21.12.2022 12:43Prof. Dr. Esin Şenol: “Kutuplaşmaların en büyüğü ve toplumdaki tüm ayrışmaları yutan konu cinsiyet eşitsizliğidir.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde Prof. Dr. Esin Şenol ile birlikteydim. Tıp fakültesi yolculuğu, akademide kadın, hekimlikte liyakatin önemi, hekime minnet duyulması gerekirken konuştuğumuz hekime şiddet vakaları, çözümler için erkek kadın iş birliğinin gerekliliği, enfeksiyon hastalıklarının toplumlar üzerindeki etkisi ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde beklenen yeni pandemi tehditini konuştuk. Gözle, sözle ve işle şiddet gören kadınların Türkiye’de büyük mücadele verdiğinin ve olabildiğince meydan okumaya çalıştıklarının altını çizen Esin Hanım’a değerli vaktini ayırdığı için çok teşekkür ederim.

   42:12"
  • Cansen Başaran-Symes: “Ön yargınız yoksa ve sadece yeteneğe odaklanırsanız, o eşitlik kendiliğinden geliyor.”
   12.12.2022 14:21Cansen Başaran-Symes: “Ön yargınız yoksa ve sadece yeteneğe odaklanırsanız, o eşitlik kendiliğinden geliyor.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Allianz Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes ile birlikteydim. Geçmiş dönem TÜSİAD başkanlığı ve değişim yolunda atmış oldukları adımlar, Türkiye’de girişimcilik, kadınların yaşadığı şiddet türleri, son dönemde şirketlerin aldığı olumlu aksiyonlar, hamilelik süreci ve kadınların kariyer yolculuğunda karşılarına çıkan bariyerler ve toplumsal cinsiyet eşitliği yolculuğundaki sıfır tolerans başlıklarını konuştuk. Hayal kurmanın önemine vurgu yapan ve sorgulamanın çözümler için kritik olduğunun altını çizen Cansen Hanım’a zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyorum.

   53:48"
  • Ece Aksel: “Kadınların ekonomik gücünü ve özgürlüğünü kazanması, sonrasında da evdeki ve işteki rollerin yeniden dağılması lazım.”
   01.12.2022 11:15Ece Aksel: “Kadınların ekonomik gücünü ve özgürlüğünü kazanması, sonrasında da evdeki ve işteki rollerin yeniden dağılması lazım.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde PepsiCo Orta Avrupa’dan Sorumlu Başkanı Ece Aksel ile birlikteydim. Etki alanı çok büyük küresel bir markanın başında olan Ece Hanım ile kurumsal sürdürülebilirlik stratejileri, toplumu kalkındırma adımları, dünya, insanlar ve eşitlik üzerine pozitif değer yaratabilmek amacıyla oluşturdukları çeşitli planları konuştuk. Bununla beraber anne olmak, aile içinde kadınlara atanan roller, kız çocuklarının eğitim devamlılığının önemi, kamuda tarafında yapılması gerekenler ve toplumsal cinsiyet eşitliği yolculuğundaki sıfır tolerans başlıklarını dinledik. Zaman ayırdığı ve görüşlerini paylaştığı için çok teşekkür ediyorum.

   51:21"
  • Itır Erhart: “Toplumun kodladığı ve dayattığı anneliğe direndim, reddettim. Ben de böyle bir anneyim ve kızımla mutluyum.”
   22.11.2022 16:24Itır Erhart: “Toplumun kodladığı ve dayattığı anneliğe direndim, reddettim. Ben de böyle bir anneyim ve kızımla mutluyum.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta, Prof. Dr. Itır Erhart ile birlikteydim. Toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin bir futbol maçıyla tribündeyken tetiklendiğini söyleyen Itır Hanım ile ebeveynlik, hamilelik döneminde kadınların üzerinde yaratılan baskılar, toplumda erkeklik ve kadınlık tanımları, “Adım Adım” ve “Açık Açık” projeleri, aile içi sorumluluklar ve maraton koşmak isteyen kadınların önlerine çıkan engeller, akademideki hiyerarşik yapı ve kadınlar üzerine etkisi ve kültür/sanat alanındaki yönetici pozisyonlarındaki ayrımcılığın nedenlerini konuştuk. Vakit ayırdığı için kendisine çok teşekkür ederim.

   51:53"
  • Ayşen Zamanpur: “Sözcükler çok güçlüdür. Sözcükleri kullanırken dikkat etmek gerekir çünkü bildiğimiz sözcükler kadar varız, sözcükler kadar dünyamız.”
   28.10.2022 12:30Ayşen Zamanpur: “Sözcükler çok güçlüdür. Sözcükleri kullanırken dikkat etmek gerekir çünkü bildiğimiz sözcükler kadar varız, sözcükler kadar dünyamız.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde Silk and Cashmere marka kurucusu Ayşen Zamanpur ile birlikteydim. Kurumsal hayat tecrübeleri, perakendeye geçiş ve girişimcilik yolculuğu, 30. yaşını kutlayan ve bayrağı çocuklarının devraldığı Silk and Cashmere markasının hikayesi, ebeveyn olmak, cesur kararlar alabilmek ve toplumsal cinsiyet eşitliği özelinde olmazsa olmaz konu başlıklarını konuştuk. Ayrımcılığın dil üzerindeki rolüne dikkat çeken Ayşen Hanım’ın 1998 yılında almış olduğu “Yılın İş Adamı” ödülünün trajikomik hikayesi ve “iş adamı” sözcüğü için vermiş olduğu mücadelenin detaylarını bu kaydımızda bulabilirsiniz. Zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ederim. 

   39:31"
  • Beril Alakoç: “İnsanın bir tane hayatı var, onu da nasıl ve ne şekilde isterse öyle yaşar.”
   19.10.2022 10:51Beril Alakoç: “İnsanın bir tane hayatı var, onu da nasıl ve ne şekilde isterse öyle yaşar.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç ile birlikteydim. Çeşitlilik ve farklılıkları kendi iş ve sosyal hayatına yoğun bir şekilde adapte edebilen Beril Hanım ile 25 yıllık pazarlama/iletişim alanındaki kariyerini ve bunun etrafında oluşturduğu hikayesini konuştuk. Anne olmak, ebeveynlerin çocukları ile olan ilişkilerinde dikkat etmesi gerekenler, feminizm, kız kardeşliğe bakış açısı, bilinçsiz ön yargıların nasıl eşitliği bozan davranışlara dönüştüğü, iş hayatında kadına ve erkeğe verilmesi gereken haklar ve toplumsal cinsiyet eşitliği önündeki sıfır tolerans başlıkları gündemimizdeydi. Müziğe olan tutkusunu çektiği klip ile hayata geçiren, ilerleyen yıllarda albüm yapmayı hedefleyen ve yüzme dalında bir gün kendi kategorisinde birinci olacağını söyleyerek cesurca meydan okuyan Beril Hanım’a vakit ayırdığı için çok teşekkür ediyorum.

   46:12"
  • Nathalie Stoyanof Suda: “Geçmişten gelen ön yargılar ve kabuller sorgulanmalı, çalışma barışının olduğu ve herkes için adaletli bir ortam yaratılmalı.”
   04.10.2022 11:50Nathalie Stoyanof Suda: “Geçmişten gelen ön yargılar ve kabuller sorgulanmalı, çalışma barışının olduğu ve herkes için adaletli bir ortam yaratılmalı.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde Beyaz Fırın 5. Nesil Temsilcisi ve Genel Müdürü Nathalie Stoyanof Suda ile birlikteydim. Akademik kariyeri, pastacılık eğitimi ve sonrasında erkek egemen olarak bilinen mutfaktaki kariyer yolculuğunu konuştuk. Yemek sektörünün hayatın evlerden dışarı taşınmasıyla geçirdiği evrim, Beyaz Fırın’ın meslek okulları ve diğer paydaşlarla yaptığı iş birlikleri, mutfaktaki kadın sayısının artırılması için yapılması gerekenler, sürdürülebilirlik tarafındaki kurumsal girişimleri ve geri dönüşleri, ebeveyn olmak, arşiv ve hikaye yaratabilmek için yazmış olduğu kitaplar ve dinlediğim zaman çok keyif aldığım podcasti “Talı Tuzlu Sohbetler”e değindik. Zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   51:20"
  • Esin Güral Argat: “Kadın isterse, kendine güvenirse ve aslında cam tavan yok derse, o cam tavanların kendisi için olmadığını görür.”
   27.09.2022 10:01Esin Güral Argat: “Kadın isterse, kendine güvenirse ve aslında cam tavan yok derse, o cam tavanların kendisi için olmadığını görür.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde Gürok Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat ile birlikteydim. Aynı zamanda Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi olan Esin Hanım ile spor kulüplerinde kadın yöneticiliğinin önemi ve faydaları, kadın futbolu, BM Kadın Birimi iş birliğiyle yürütülen HeForShe girişimi ve kapsayıcı spor kulübü olmanın önemini konuştuk. Bununla beraber teknolojideki dönüşümün kadının çalışma hayatına etkisi, cam tavanlar, ebeveyn olmak, aile ve toplumda fırsat eşitliğinin önemi, Gürok Grubu’nun hedefleri ve toplumsal cinsiyet eşitliği yolculuğundaki adımları ile beraber sıfır tolerans başlıklarına değindik. Değerli görüşlerini bizimle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyorum.

   37:12"
  • Melis Abacıoğlu: “Kadın kurucuları olan şirketlerin finansal geri dönüşü erkek kurucuları olan şirketlere oranla 4 kat daha iyi.”
   19.09.2022 09:18Melis Abacıoğlu: “Kadın kurucuları olan şirketlerin finansal geri dönüşü erkek kurucuları olan şirketlere oranla 4 kat daha iyi.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta Girişimci Melis Abacıoğlu ile birlikteydim. Doktor bir aileden gelen, eğitimini matematik ve sanat tarihi gibi çeşitliliğin uçlarında tamamlayan Melis Hanım’ın bu süreçteki kendini arama yolculuğu, başarı/başarısızlık hikayeleri, sosyal girişimcilik tecrübeleri ve “Kızlar Sahada” projesi, liderliğin tanımı, kız kardeşlik kavramı, kadınların girişimcilikte ve yatırım alma konusunda yaşadığı zorluklar, anne olmak ve toplumsal cinsiyet eşitliği tarafındaki sıfır tolerans başlıklarını konuştuk. Zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ederim.

   51:39"
  • Ayşegül İldeniz: “Kadınlar kendilerine güvenmeli, başarılı oldukları konusunda emin olmalı ve hırslarını doğru şekilde yönetebilmeli.”
   12.09.2022 09:21Ayşegül İldeniz: “Kadınlar kendilerine güvenmeli, başarılı oldukları konusunda emin olmalı ve hırslarını doğru şekilde yönetebilmeli.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde Ayşegül İldeniz ile teknoloji, inovasyon ve geleceğe dair ufuk açıcı bir sohbet gerçekleştirdik. Ayşegül Hanım’ın silikon vadisi yolculuğu, inovasyonda çeşitliliğin önemi, kimliklerin iş dünyasındaki rolleri, geleceğin iş modelleri, risk alabilmenin gelişim adına etkileri, yeni dönemde yaratıcılık/yöneticilik arasındaki ilişki, yönetim kurullarının fırsat yaratabilme konusundaki yapması gerekenler, teknolojinin eşitleyici etkisi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki sıfır tolerans başlıklarını konuştuk. Zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ederim.

   43:09"
  • Nazan Somer Özelgin: “Kadın çalışarak haneye katkı sağlasa bile mülkiyet ve varlıklar erkeklerin ellerinde.”
   05.09.2022 09:54Nazan Somer Özelgin: “Kadın çalışarak haneye katkı sağlasa bile mülkiyet ve varlıklar erkeklerin ellerinde.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Maphre Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nazan Somer Özelgin ile birlikteydim. Finans sektöründe uluslararası masalarda bulunan Nazan Hanım ile banka hesabı dahi olmayan kadınlar, dijitalleşmenin kadınların finansal özgürlüğüne olası etkileri, kariyer gelişimi için sağlıklı bir iş ortamı sağlayabilmenin önemi, iş hayatında kadınlara atanan “duygusal, narin, kırılgan” gibi bilinçsiz ön yargılar, yönetim kurullarında kota sistemi ve toplumsal cinsiyet eşitliği yolunda kritik gördüğü sıfır tolerans başlıklarını konuştuk. Zaman ayırdığı ve görüşlerini paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederim.

   40:43"
  • Deniz Ataç: “Bir kadının güvenini oluşturan en önemli faktör, babanın arkasında olduğunu bilmesidir.”
   01.09.2022 10:21Deniz Ataç: “Bir kadının güvenini oluşturan en önemli faktör, babanın arkasında olduğunu bilmesidir.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Tema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ile birlikteydim. İklim krizi ve biyoçeşitlilik problemlerinin altını çizen Deniz Hanım dünyanın ivedilikle bu sorunları çözmesi gerektiğini belirtirken, konuyu insanlığın var olma mücadelesi olarak tanımladı. Bununla beraber Tema’nın etki alanları, kırsal bölgelerde uzun yıllardır yürütülen projeler (fıstık, çay, zeytin), ağaçlandırma, çocuk eğitimleri ve Tema’nın bu yıl içinde 1 milyona ulaşan gönüllü sayısına değindik. Deniz Ataç’ın kariyer yolculuğu, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesindeki sıfır tolerans başlıkları, bilinçsiz ön yargılar ve sivil toplum kuruluşlarının yapması gerekenlerle ilgili görüşlerini de bulabileceğiniz bu yayınımıza zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   56:21"
  • Serpil Yılmaz: “İstanbul Sözleşmesi herkesi kapsıyor. Bunu göz ardı ederek tek bir cinsiyet üzerinden tartışma yaratılmasını yanlış buluyorum.”
   29.08.2022 10:09Serpil Yılmaz: “İstanbul Sözleşmesi herkesi kapsıyor. Bunu göz ardı ederek tek bir cinsiyet üzerinden tartışma yaratılmasını yanlış buluyorum.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta, Gazeteci Serpil Yılmaz ile birlikteydim. Türkiye’deki medyanın hala eril yönetim anlayışına ve fonksiyonlarına sahip olduğunu belirten Serpil Hanım ile ücret eşitsizliği, özgürlüğün önemi, bilinçsiz önyargıların iş ve sosyal hayata etkileri, aile kavramı, kamusal irade, eğitim, emniyet, sağlık vb. alanlarda yetersiz kalınan noktalarda atılması gereken adımları konuştuk. Vakit ayırdığı ve görüşlerini paylaştığı için kendisinde teşekkür ediyorum.

   35:40"
  • Güldem Berkman: “Kadınlar yönetici olarak şefkatli, anaç, detaycı ve yönetmiş oldukları ekipler kendilerini daha mutlu ve güvende hissediyor.”
   22.08.2022 09:27Güldem Berkman: “Kadınlar yönetici olarak şefkatli, anaç, detaycı ve yönetmiş oldukları ekipler kendilerini daha mutlu ve güvende hissediyor.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Amgen CEO’su Güldem Berkman ile birlikteydim. Üç kız kardeş bir aileden gelen ve kız kardeşlik kavramının kadın dayanışmasındaki önemine vurgu yapan Güldem Hanım ile ilaç sektöründeki kariyer yolculuğu, tepe noktalarına tırmanırken yaşadığı mücadeleler, anne ve baba kavramlarının çocuğun yetiştirilmesindeki önemi, Professional Woman Network topluluğundaki çalışmaları, Amgen’in çeşitlilik ve toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları, bilinçsiz ön yargılar ve bu yolculuktaki sıfır tolerans başlıklarını konuştuk. Zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   30:19"
  • Oya Eroğlu “Kadın güçlenirse, Türkiye güçlenir!”
   18.08.2022 10:19Oya Eroğlu “Kadın güçlenirse, Türkiye güçlenir!”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, BUİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Oya Eroğlu ile birlikteydim. Çarpıcı veriler eşliğinde Türkiye’de kadın girişimciliği, finansa erişim, ücret eşitsizliği, kültürel kodların yansımasıyla iş/ev arasında oluşan sorumluluk dengesizliği gibi konuları masaya yatırdık. Bununla beraber yeni dönemde BUİKAD’ın “network” ve “sürdürülebilirlik” stratejisi, oluşturdukları iş birlikleri, dayanışmanın ve rol model olmanın önemli, çeşitliliğin verimliliğe ve ekonomiye getireceği ciddi katkılar, İstanbul Sözleşmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği yolculuğuna darbe vurduğunu düşündüğü sıfır tolerans konularına değindik. Değerli vakti ve görüşleri için kendisine teşekkür ediyorum.

   40:00"
  • Pınar Anapa: “Kadınların ekonomik bağımsızlığının olması toplumsal cinsiyet eşitliği için çok çok kritik bir konu.”
   15.08.2022 11:16Pınar Anapa: “Kadınların ekonomik bağımsızlığının olması toplumsal cinsiyet eşitliği için çok çok kritik bir konu.”

   Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Akbank İnsan ve Kültürden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa ile birlikteydim. Bu vesileyle dinleyicilerimizle olumlu bir haberi de paylaşmak isterim. Akbank, bir yılı aşkın süredir toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde fikirlerimizi paylaştığımız podcast kanalımıza sponsorluk katkısında bulunma kararı verdi. Ben de bu katkıyı “Yanındayız Derneği”ne bağışlayacağım. Kurumsal duruşları ve katkıları için teşekkür ederim. Pınar Anapa ile “Rol Model Akbanklı Kadın, Yeniden Başlasın Mentorluk Programı, Akbank Plus Girişimcilik Programı, Akbanklı Ailem Akademisi” gibi projelerinin amaçlarını ve cinsiyet eşitliğine olan katkılarını konuştuk. Bununla beraber pandemiden sonra insan ve kültürün dönüşümü, esnek çalışma modellerinin çeşitlilik ve kapsayıcılığa olan etkileri, işe alım politikaları ve kadın istihdamının artırılması için atılan adımlara değindik. Paylaştığı bilgiler ve zaman ayırdığı için kendisine teşekkür ediyorum.

   39:38"
  • Güliz Öztürk: “Kadınlar iş hayatında dezavantajlara odaklanmak yerine; farklı alanlarda öğrenmeye, network yaratmaya ve becerilerini ön plana çıkarmaya konsantre olmalı.”
   18.07.2022 09:52Güliz Öztürk: “Kadınlar iş hayatında dezavantajlara odaklanmak yerine; farklı alanlarda öğrenmeye, network yaratmaya ve becerilerini ön plana çıkarmaya konsantre olmalı.”Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta, havacılık sektöründe Türkiye’nin ilk kadın CEO’su olan Güliz Öztürk ile birlikteydim. Erkek egemen bir sektörde kariyer yolculuğunun detaylarını paylaşan Güliz Hanım ile cinsiyetlere atanan roller, değişmesi gereken kalıplar ve yaklaşımlar, rol model olmak, gençlerin kariyer planlamalarında yapması gerekenler ve gönüllük faaliyetlerinin önemini konuştuk. Bunun yanında toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda şirketlerin bakış açısı, kurumsal liderlere düşen sorumluluklar, mentorlukların önemi ve satış alanındaki dikkat çeken girişimlerden olan Sales Network’un amaçlarını aktaran Güliz Hanım’a bize ayırdığı değerli zamanı için çok teşekkür ederim.
   44:12"
  • Nuray Karaoğlu: “Kadın yoksa demokrasi yok, kadın yoksa eşitlik yok, kadın yoksa adalet yok.”
   11.07.2022 12:05Nuray Karaoğlu: “Kadın yoksa demokrasi yok, kadın yoksa eşitlik yok, kadın yoksa adalet yok.”Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) Genel Başkanı Nuray Karaoğlu ile birlikteydim. KA.DER’in siyasette üstlendiği misyon, karar alma mekanizmalarında kadın temsilinin önemi ve kadın adayların yaşadığı engellerle dolu yolculukları yakından inceledik. Türkiye’de seçim gündeminin olmadığı bir dönem yaşamadıklarının altını çizen Nuray Hanım, daha önce hiç kadın milletvekili çıkaramamış şehirler hakkındaki stratejileri, muhtarlık yarışlarında gelinen nokta, aile ve çevre baskısı, mecliste uygulanan kıyafet yönetmeliklerindeki amaca yönelik olmayan yaklaşımlar ve daralan sivil toplum alanlarının güçlendirilmesi konusunda yapılması gerekenleri bizimle paylaştı. Değerli zamanı ve görüşleri için kendisine teşekkür ediyorum.
   45:41"
  • Gülseren Onanç: “Kadınların mücadelesi aileye ve topluma karşı varoluş mücadelesidir.”
   16.05.2022 09:58Gülseren Onanç: “Kadınların mücadelesi aileye ve topluma karşı varoluş mücadelesidir.”Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta Gülseren Onanç ile birlikteydim. Girişimcilik, siyaset ve sivil toplum aktivisti rolleri etrafında toplumsal cinsiyet eşitliğini ele aldığımız sohbetimizde; kadınların iş dünyasına katılımı, girişimcilik, kotalar ve önleyici tedbirlerin önemi, İstanbul Sözleşmesi ve tek seslilik yolunda Türkiye’nin demokrasi mücadelesini ele aldık. Ses – Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin hepimize ilham verecek #ÜlkemiBenYönetsem projesinden gelecekteki amaçlarına kadar tüm detayları bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyorum.
   52:32"
  • Gülseren Onanç: “Kadınların mücadelesi aileye, kendisine ve topluma karşı varoluş mücadelesidir.”
   16.05.2022 09:58Gülseren Onanç: “Kadınların mücadelesi aileye, kendisine ve topluma karşı varoluş mücadelesidir.”Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta Gülseren Onanç ile birlikteydim. Girişimcilik, siyaset ve sivil toplum aktivisti rolleri etrafında toplumsal cinsiyet eşitliğini ele aldığımız sohbetimizde; kadınların iş dünyasına katılımı, girişimcilik, kotalar ve önleyici tedbirlerin önemi, İstanbul Sözleşmesi ve tek seslilik yolunda Türkiye’nin demokrasi mücadelesini ele aldık. Ses – Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin hepimize ilham verecek #ÜlkemiBenYönetsem projesinden gelecekteki amaçlarına kadar tüm detayları bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyorum.
   52:32"
  • Nisan Ak: “Görünmez camdan tavanları kıramıyoruz ama yavaş yavaş çatlatıyoruz.”
   09.05.2022 09:46Nisan Ak: “Görünmez camdan tavanları kıramıyoruz ama yavaş yavaş çatlatıyoruz.”Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta Müzisyen ve Orkestra Şefi Nisan Ak ile birlikteydim. Türkiye’de hiç kadın müzik direktörü olmadığının altını çizen Nisan Hanım, yaşanan zorluklara ve camdan tavanlara karşı “İnsanlar kalp kırabilir ama müzik kalp kırmaz” diyerek hepimize örnek olacak bu yolculuğundaki; kararlı, inatçı ve yılmaz mücadelesini bizlerle paylaştı. Amerika’daki yaşamını ve müziği merkezimize aldığımız sohbetimizde; liderlik, networking, kız kardeşlik kavramı, yönetim kurullarındaki erkek egemen baskılar ve kadınların müzisyen olma yolculuğunda henüz okurken neden ve nasıl farklı alanlara yönelmek zorunda kaldıkları detaylara değindik. Bu keyifli sohbet için kendisine teşekkür ediyorum.
   41:20"
  • Şelale Kadak: “Şirketlerde üst düzey atama yapılacağı zaman 'havuzda kadın aday bulunamaması' mazeretini hayret verici buluyorum.”
   02.05.2022 11:00Şelale Kadak: “Şirketlerde üst düzey atama yapılacağı zaman 'havuzda kadın aday bulunamaması' mazeretini hayret verici buluyorum.”Eyvah CEO Doğuruyor!’un bu bölümünde Gazeteci Şelale Kadak ile birlikteydim. Toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde kimi zaman suya yazı yazıyormuş hissiyatına kapıldığını belirten Şelale Hanım, neticelerin ve değişimlerin çok yavaş ilerlediğine vurgu yaparak adımlarımızın daha kararlı ve hızlı atılması gerektiğinin altını çizdi. Bununla beraber başarı hikayeleri, rol model olmanın önemi, hayal kurmak, sosyal medyanın değişime yapacağı katkılar ve 30 yıllık mesleki kariyerini dijitalleşen dünya ile birlikte nasıl şekillendirdiğini, kişisel deneyim ve tecrübeleri ile bizlerle paylaştı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.
   53:19"
  • Aytül Erçil: “Hayatta her an problemlerle mücadele etmek zorunda olduklarından, kadınlar daha dirayetli, sabırlı ve çoklu görevlerinde başarılı.”
   25.04.2022 09:58Aytül Erçil: “Hayatta her an problemlerle mücadele etmek zorunda olduklarından, kadınlar daha dirayetli, sabırlı ve çoklu görevlerinde başarılı.”Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta, Girişimci ve Akademisyen Aytül Erçil ile birlikteydim. Türkiye’den çıkan ilk yüksek teknoloji unicorn olma hedefiyle başladığı yolculuğunda, Vispera’nın gelişim sürecini, deneyimlerini ve gelmiş olduğu noktayı konuştuk. Bununla beraber akademide kadın, rektör ve yönetim kadrolarındaki eşitsizlik, teknoloji, kadın girişimciliği, hayal kurmanın önemi, tüketim sisteminin cinsiyetler üzerindeki etkileri ve dayattığı kalıplaşmış kavramları derinlemesine inceledik. Aytül Hanım’a değerli vakti ve paylaşmış olduğu bilgiler için çok teşekkür ediyorum.
   45:07"
  • Çağla Gül Şenkardeş’ten yeni dünya ve blokzincir teknolojisine bakış “Merkezi olmayan bir yaklaşımın kadınların özgürleşmesinde önemi büyük.”
   18.04.2022 10:02Çağla Gül Şenkardeş’ten yeni dünya ve blokzincir teknolojisine bakış “Merkezi olmayan bir yaklaşımın kadınların özgürleşmesinde önemi büyük.”Eyvah CEO Doğuruyor!’un bu bölümünde, Akademisyen ve Yazar Çağla Gül Şenkardeş ile birlikteydim. #Kriptofeminizm söylemi ve yarattığı manifestonun eşliğinde; Bitcoin dokümanındaki aktivizm, beraberinde getireceği yapıcı yıkım ve feminizme olabilecek katkıları, teknolojide kadının yeri, yeni dünya Metaverse, NFT’lerin yaratacağı ekonomi, eşit hak ve özgürlükler, kapsayıcılık, sürdürülebilir toplum ve fiziksel dünyadan dijital dünyaya geçişte yapılması gerekenleri konuştuğumuz bu umut dolu sohbet için kendisine teşekkür ediyorum.
   45:30"
  • Fatoş Karahasan’dan bilinçsiz önyargılara dair “Kadınları önyargıya boğan, onları sıkıştıran erkeklerin yorumlarıdır.”
   11.04.2022 15:51Fatoş Karahasan’dan bilinçsiz önyargılara dair “Kadınları önyargıya boğan, onları sıkıştıran erkeklerin yorumlarıdır.”Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta, Akademisyen ve Yazar Fatoş Karahasan’ı ağırladım. Tarihsel geçmişiyle sanayileşme sonrası yükselen ve günümüze kadar gelen toplum yapısını geniş bir perspektifle ele aldığımız yayınımızda; iş dünyasındaki bölünme ve kadının yeri, rekabet unsurları, eğitim sisteminin rolü ve şiddetin arka planındaki değişkenleri konuştuk. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin çözümü noktasında kamu, özel sektör, yerel kurumlar ve kadın kooperatifleri dahil olmak üzere birçok alternatif yönteme dikkat çeken Fatoş Hanım’a araştırmalar ve kendi tespitleri ile vermiş olduğu tüm bilgiler için teşekkür ediyorum.
   48:47"
  • Bengi Ünsal’ın başarı yolculuğundaki eşitsizlik vurgusu “Sizi takdir etmekte, başarılarınızı kabullenmekte geç kalıyorlar.”
   04.04.2022 09:53Bengi Ünsal’ın başarı yolculuğundaki eşitsizlik vurgusu “Sizi takdir etmekte, başarılarınızı kabullenmekte geç kalıyorlar.”Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta, tam 55 yıl sonra Londra Çağdaş Sanatlar Enstitüsü’nün (ICA) ilk kadın direktörü unvanını alan Bengi Ünsal ile birlikteydim. Derin sanat kariyeri altında uluslararası bir başarıya dönüşen bu yolculukta; şanslı, şanssız anları, öğrenmeye tutkulu olmanın hayatına etkisi, kadın olmanın zorlukları, hiç yaşamak istememişim diyerek görmezden geldiği durumlar, ücret eşitsizliği ve feminizmin sadece kadınlar için değil, tüm cinsiyetler ve toplumun gelişimi için önemini konuştuğumuz bu sohbetimiz için kendisine teşekkür ediyorum.
   38:26"
  • Dr. Nil Keskin Keleş’in perspektifinden dönüşüm yolculuğuna dair: “Sadece dişil uyanış yetmez, toplumsal fayda için birlik olmamız gerekiyor.”
   14.03.2022 13:15Dr. Nil Keskin Keleş’in perspektifinden dönüşüm yolculuğuna dair: “Sadece dişil uyanış yetmez, toplumsal fayda için birlik olmamız gerekiyor.”Eyvah CEO Doğuruyor’un yeni bölümünde, Davranış Bilimleri Uzmanı ve Yazar Dr. Nil Keskin Keleş ile birlikte toplumsal cinsiyet eşitliğine; sağlık, tarih, coğrafya ve davranış biçimleri gibi birçok farklı perspektiften bakarak çözüm önerilerini konuştuk. Ataerkil evrimleşmeyi, yanılgılar ve bunların sonuçları olarak ötekileştirilen kadınların karşı karşıya kaldığı sağlık problemlerini, doğuştan bahşedilen yaratıcı ve dönüştürücü özelliklerini nasıl kullanması gerektiğini, kendi yüksek potansiyellerini gerçekleştirme yolculuğunda bireyden topluma, toplumdan bireye yapılması gerekenleri, herkesi kucaklayacak kapsayıcı bir dünyayı ve insanlık barışını konuştuk. Son yayımlanacak kitabı “Yeni Dişil”i ve toplumsal cinsiyet eşitliği yolculuğunu yapılan araştırmalar ve çeşitli istatistiklerle bizimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.
   40:36"
  • Nazlı Birgen’den ayrımcılıkta dilin etkisi: “Hakaretin bile eril dil üzerinden gerçekleşmesi çok tatsız. Bu konuyu köklere inerek sökmemiz lazım.”
   28.02.2022 10:12Nazlı Birgen’den ayrımcılıkta dilin etkisi: “Hakaretin bile eril dil üzerinden gerçekleşmesi çok tatsız. Bu konuyu köklere inerek sökmemiz lazım.”Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta, Tercüman ve Danışman Nazlı Birgen’i ağırladım. 19 yıl önce İtalya’ya dil öğrenmek için giden ve başta Rönesans’ın başkenti Floransa olmak üzere ülkenin büyüsüne kapılarak yaşamını orada sürdüren Nazlı Hanım’ın; siyaset, spor, kültür&sanat, arkeoloji ve diplomasi gibi çok yönlü becerileri ışığında toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ele aldık. Kadınların günümüzde hala giremediği alanlar, yaşadıkları küçültücü ifadeler, ücret eşitsizliği ve Avrupa’da alttan gelen genç jenerasyonun bakış açısını konuştuğumuz bu keyifli sohbet için kendisine teşekkür ediyorum.
   39:25"
  • Elif Ergu Demiral’dan geleceğe büyük pencereden bakış: “Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmadan sürdürülebilir bir dünya mümkün değil.”
   21.02.2022 10:13Elif Ergu Demiral’dan geleceğe büyük pencereden bakış: “Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmadan sürdürülebilir bir dünya mümkün değil.”Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta, Gazeteci ve Yazar Elif Ergu Demiral’ı ağırladım. Hayallerinden vazgeçmeyen bir idealist olarak kendini tanımlayan Elif Hanım’ın son kitabı “Sınırları Aşan Kadınlar” etrafında toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ele aldık. Sınırları hep birlikte; birbirimizi dinleyerek, anlayarak ve destek olarak aşacağımızın vurgusunu yaptığımız sohbetimizde: “Girişimcilik, medyada kadın, anne olmak, erken yaşta evlilik, ev hayatında çarpık iş bölümü, profesyonel hayatta kadınların önünde yaratılan engeller” gibi başlıklar altında kendi hayatından verdiği örnekler ve paylaştığı veriler için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.
   56:24"
  • Damla Birol’a göre çifte sorumluluklardaki çarpıklık: “Salata yapan her erkek, ev işlerine çok yardımcı olduğunu düşünüyor.”
   14.02.2022 10:17Damla Birol’a göre çifte sorumluluklardaki çarpıklık: “Salata yapan her erkek, ev işlerine çok yardımcı olduğunu düşünüyor.”Eyvah CEO Doğuruyor!’da bu hafta, Türk Tuborg CEO’su Damla Birol’u ağırladım.  Toplumumuzun %50’sini oluşturan kadınların azınlık olmamasına rağmen azınlık gibi muamele gördüğünün altını çizen Damla Birol ile “kız kardeşlik kavramı, iş dünyası ve kadının istihdamdaki yeri, yönetim kurulları, bilinçsiz önyargılar, çifte sorumluluklar, camdan tavanlar ve gün geçtikçe kadınların güçlenmesinin önünde yaratılan engelleri” konuştuk. Kişisel deneyimlerini ve çözüm önerilerini kendi perspektifinden paylaşan Damla Hanım’a çok teşekkür ederim.
   45:08"
  • Zeynep Miraç’tan eşitsizliğe çarpıcı bir bakış: “Kadınların sokağa çıktıktan sonraki stratejisini savaş stratejilerine benziyorum; tek amaç, sağ salim eve dönebilmek”
   07.02.2022 10:00Zeynep Miraç’tan eşitsizliğe çarpıcı bir bakış: “Kadınların sokağa çıktıktan sonraki stratejisini savaş stratejilerine benziyorum; tek amaç, sağ salim eve dönebilmek”Eyvah CEO Doğuruyor!’un yeni bölümünde, Gazeteci ve Yazar Zeynep Miraç ile eşitsizliğin temeline inerek “insan olmak” ve bunun gerektirdikleri üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Feminizm, dayatmalar, engeller, kadınların temel ihtiyaçlarının siyah poşet sansürüne uğraması ve öfke dolu yüklerimizden İstanbul Sözleşmesi’ne kadar birçok konudaki bakış açısını bizimle paylaştığı için kendisinde teşekkür ediyorum.
   49:20"

  EN YENİ BÖLÜMLER

  icon_close
  icon_close