Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Meşgul Betül Demir
Seni bir yerlerden
Gözüm ısırır oldu sanki
Pardon çok meşgul
Gündemim şu sıralarda

Tamam canım
Bu kadarda üstüne gelmem artık
Bir diyeceğin
Kaldı mı dinlemem asla

Soldurduğun çiçekleri yeniden açtırdım
Önüme baka baka
Neye yarar şimdi pişman
Çare yoktur yazık ki geç kalınmışlıklara

Yollar daha kısa gelir erken uyanana
Gözyaşımla kapandı açtığın her bir yara
Zaman hiç iz bırakmaz
Geçince bir şey kalmaz
İçin açılır belki ağla ağla
btn_menu_close Betül Demir
25 Eylül 1980 doğumlu, Türk pop müzik şarkıcısı.

Gerçek Adı: Betül Demir
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 25 Eylül 1980

Hakkında:
- Profesyonel müzik kariyeri 2006 yılında yayımladığı "Ayrılığın El Kitabı" isimli albümle başladı.
- 2008 yılında "Süper" adlı albümü çıkardı ve 3 Hürel’in "Sonsuza Kadar" albümündeki “Gönül Sabreyle" şarkısını yorumladı.
- 2011 yılında "Mıknatıs" albümünü ve 2014'te "Tarafsız Kalamıyor Aşk" isimli single çalışmasını piyasaya sürdü.

İlk Albüm: Ayrılığın El Kitabı
İlk Single: Herkes Haklı
SÜPER FM
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

‘Demans’a Karşı Edebiyat Silahı

Nörolog Prof. Dr. Ayşe Bora Tokaçer, demansa karşı erken yaşta kitap okumaya başlamak gerektiğini belirtiyor.

Demans, halk arasında ‘bunama’ olarak biliniyor. Bu rahatsızlığa yakalanan kişiler ilerleyen süreçte çok ciddi hazıfa, dil ve dikkat sorunları yaşıyor. Antalya’da düzenlenen Ulusal Nöroloji Kongresi’nde demans, parkinson, alzheimer hastalığı ve nedenleriyle ilgili bilgiler veren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tokaçer, şunları anlatıyor: “Biz gerek parkinson gerekse demans ve alzheimer hastalarına daha teşhis koyduğumuzda fiziki aktivitede bulunmalarını öneriyoruz. Çünkü fiziki aktivite yaptığımızda kaslardan, eklemlerden gelen bilgiler beyindeki alıcı bölgeler ve diğer şebekeler üzerinden birtakım düzenlemelerle kişileri bu hastalıklarda koruyucu rol oynuyor. Hastalığı önlemese de en azından dengenin daha uzun korunmasını, alzheimer’da da belleğin daha uzun korunmasını sağlayabiliyor. İdeali aslında bu hastalıklar başlamadan evvel çok genç yaşlardan itibaren düzenli spor alışkanlığının kazanılması. Böylelikle bunları biraz daha öteleyebileceğiz. Okumayı özellikle demans hastaları açısından söylemeliyim. Beyinde bazı bağlantılar var. Sinapslar dediğimiz. ‘İşleyen demir ışıldar’ prensibi. Ne kadar çok işitsel görsel veri alırsak beynimiz o kadar çalışıyor. Bu nedenle okuma önemli. Toplumdaki herkesin genç yaştan itibaren ama bu hastalıklar başladığında da ‘Artık aklımda kalmıyor’ demeden, gerekiyorsa bir metni iki kere okuyarak okumayı sürdürmesi gerekiyor.”

Tokaçer, parkinson’un detaylarıyla ilgili de şu detayları paylaştı: “Parkinson hastalığı aslında bir ileri yaş hastalığı, 55- 60 yaş üzeri nüfusta yüzde 1 oranında görülen bir hastalık. Kendi nüfusumuza ve yaş gruplarına uyarladığımızda, Türkiye’de de 130 bin kadar parkinson hastası olduğu tahmin ediliyor. Ancak ilaç kayıtları, hastane kayıtları bunun çok çok altında. Muhtemelen birtakım kişiler parkinson hastası olduklarını bilmiyor ve ne yazık ki sağlık merkezlerine başvurmuyorlar.” Tokçaer, “Ancak bazı yörelerde, özellikle anne ve babada hastalığın bilinmediği ama yakın akrabalık ya da aynı köy gibi kapalı çevre içerisinde olan evliliklerde bizim ‘çekinik genler’ dediğimiz, anne babada belirti vermeyen ama çocukta hastalığa yol açan genler neticesinde yüzde 5 ile 10 oranında da ‘kalıtsal’ dediğimiz parkinson hastalığına rastlamak mümkün” sözlerini kaydediyor.

Parkinson 20’li yaşlarda da ortaya çıkıyor 
Nörolog Prof. Dr. Tokaçer parkinson hastalığın 40 yaş altında da başladığını, 20’li ve 30’lu yaşlarda da ortaya çıkabildiğini belirterek “Hastalığın en önemli özelliği hareketteki yavaşlama. Dolayısıyla genç birinde de hareketlerde bir yavaşlama görüyorsak, bunu ‘Bu yaşlarda bu hastalık olmaz’ diye düşünmemek lazım. ‘Acaba parkinson hastası olabilir mi?’ diye yine bir nöroloji hekimine danışarak, böyleyse uygun tedavisine başlayıp, hastanın günlük hayat kalitesini yükseltmek lazım” diye konuşuyor.

karar.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMİstanbul'da Domuz Sürüsü Şehre İndiYaklaşık 20 domuzdan oluşan sürü ile karşılaşan vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.
  İstanbul'da Domuz Sürüsü Şehre İndi
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMKarne Günü Kar Tatili!Çok sayıda ilde okullarda karnelerin dağıtılacağı cuma günü eğitime ara verildiği bildirildi.
  Karne Günü Kar Tatili!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMAkıl Sağlığı Testinden Geçebilecek misiniz?ABD Başkanı Trump'ın geçtiği ve ilginç sorulara ev sahipliği yapan o test...
  Akıl Sağlığı Testinden Geçebilecek misiniz?
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMŞehirde Kamuflaj Bir Başka!İşte kamusal alanda kazakla saklanmanın yöntemleri...
  Şehirde Kamuflaj Bir Başka!
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • YAŞAMBeraber Olduğu 4 Adamı Birden Zehirlemiş'Fransız Riviera'sının Kara Dul'u olarak anılan Patricia Dagorn adlı kadın beraber olduğu 4 yaşlı adamı zehirlemek ve 2'sinin bu yolla ölümüne neden olmak suçundan 22 yıl hapse mahkum edildi.
  Beraber Olduğu 4 Adamı Birden Zehirlemiş
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMRusya'nın Satan 2 Testleri UFO İhbarlarını ArtırdıSibirya'da gerçekleştirilen testler bölge halkının dikkatinden kaçmıyor.
  Rusya'nın Satan 2 Testleri UFO İhbarlarını Artırdı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMAge of Empires Definitive Ne Zaman Çıkıyor?Milyonlarca oyunseverin merakla beklendği oyun için tarih sonunda açıklandı.
  Age of Empires Definitive Ne Zaman Çıkıyor?
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMTürkiye Kupası'nda Kuralar ÇekildiZiraat Türkiye Kupası'nda, çeyrek ve yarı final eşleşmeleri kura çekimiyle belli oldu.
  Türkiye Kupası'nda Kuralar Çekildi
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMEn Temel İhtiyaçlarımızdan Biri: Değerli HissetmekDeğerli olduğunu hissetmek için sorun yaratanlar bile var.
  En Temel İhtiyaçlarımızdan Biri: Değerli Hissetmek
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMHerkes Yapay Zeka Geliştirebilecek!Google'ın ücretli platformu sayesinde, teknolojye çok daha fazla kişinin erişmesiyle birlikte 'yapay zeka' teknolojisi epeyce yaygınlaşacak gibi gözüküyor.
  Herkes Yapay Zeka Geliştirebilecek!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMWhatsApp Business YayınlandıFacebook, sahibi olduğu WhatsApp bir süredir merakla beklenen iş odaklı sürümü olan WhatsApp Business'ı kullanıma sundu.
  WhatsApp Business Yayınlandı
  Asset 1 btn_play_mini