Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
/radyolar/superfm

Radyo dinlemek için
ADBLOCK
eklentisini kapatıp sayfayı yenilemen gerekiyor.

TAMAM
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute

saniye sonra kapanacak.

HEMEN DİNLE

OTTOVİTOL

HANDE VE OYTUN

Bir süredir Instagram'da yaptığımızın benzerini konuşarak kaydedelim ve podcast olarak da yayınlayalım dedik. Anlattıklarımızın görsellerini de Instagram hesabımızda veya web sayfamız olan ottovitol.com'da da görebileceksiniz. Şimdilik haftada bir yeni bir podcast bölümüyle karşınızda olacağız. Konularımız ise ilgimizi çeken herhangi bir şey olabilir.
Viktorya döneminin en popüler elbiselerinden, ketçap tarihine, Roma tuvaletlerinden, flapper kızlarına ya da Hollywood'un bugün unutulmuş sessiz film yıldızlarına kadar. Sonsuz bir konu havuzu var. Biz ikimiz konuşurken çok eğleneceğiz, isteriz ki hep beraber eğlenelim.

Tüm Podcast Bölümleri

 • Marie Antoinette
  09.05.2023 07:00Marie Antoinette

  “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” elbette bunu söylemedi Marie Antoinette. Bu söz daha Marie Antoinette doğmadan hangi ünlü yazarın hangi kitabında geçmişti? 38 yıllık kısacık, Mozart’la bile kesişen bir hayat. Fransız Devrimi’nin ayak sesleri duyulurken sarayda yaşananlar, saray dedikoduları, elmaslar, mücevherler, kıyafetler, peruklar.. Hepsi burada...

  42:48"
 • Flapper Kızları
  02.05.2023 07:00Flapper Kızları

  Kükreyen 20’ler.. “Caz Çağı” 1.Dünya Savaşı bitmiş. Bambaşka bir ruh halinde insanlar. Kayıplar, travmalar.. Hayatın içine girmiş, çalışan, ticaretle uğraşan, araba kullanan, izole ev hayatından uzaklaşan özgür kadınlar. Önceki neslin asla kabul edemediği özgür yaşamlarıyla flapperler. “The Great Gatsby”, Louise Brooks, Coco Chanel, Clara Bow.. 1920’lerde başlayan  bir yolculuktayız.

  27:38"
 • Mumya’ya Dair İlginçlikler
  25.04.2023 07:00Mumya’ya Dair İlginçlikler

  3000 yılı aşkın sürece eski Mısır’da kaç tane mumya yapıldığını tahmin bile edemezsiniz. O mumyalar huzurlu huzurlu yatarken ta ki Napolyon ortaya çıkar ve  çılgın bir moda başlar Egyptomania adıyla. 19.yy..  İlaç yapımından, mumya açma partilerine, boya üretiminden gübre yapımına.. Türlü türlü ilginçlikleriyle mumyaların yüzyılı oldu.. Hepsini bu bölümde konuştuk..

  28:44"
 • Piknik
  18.04.2023 07:00Piknik

  Kır gezisinden teferrüce, tenezzüh’ten mesire yerlerine, İngiltere’den Osmanlı’ya kısa bir gezinti. Pikniğin tarihi. Fransız Devrimi’nin piknik kavramına katkısı. Tarihteki belki ilk yazılı piknik kaydı için 1700’lere İstanbul Fatih’e gidiyoruz. Sonra da piknik ve sanat ilişkisini kurcalıyoruz.

  24:36"
 • Romy Schneider
  11.04.2023 07:00Romy Schneider

  Kraliçe Sissi. Bir melek kadar güzel, su gibi, kusursuz… ama bir o kadar şanssız.
  Oyuncu bir anne babanın kızı. Annesi Hitler’in favori oyuncusu. Hitler’den Alain Delon’a uzanan karmakarışık bir hayat hikayesi. Yirmisine gelmeden kendini içinde bulduğu, yüzyılın aşkı denilen Alain Delon’la yaşadığı toksik aşk. Ölümler, kayıplar, terkedilişler ve 42 yaşında gencecik biten bir ömür.

  22:19"
 • Çamaşır Yıkamanın Tarihi
  04.04.2023 07:00Çamaşır Yıkamanın Tarihi

  Çamaşır makinesi hayatımıza girmeden giysiler nasıl temizleniyordu? Antik Roma’dan günümüze çamaşır yıkamanın tarihi. Sanayi devrimi sonrası alınan çamaşır yıkama makinesi patentleri. Toplu çamaşır yıkama ritüelleri ve bunun günümüze kalan örneklerinden Mumbai’deki Dhobi Ghats.. Romadan girip günümüz Hindistan’ından çıkacak yeni bir Ottovitol bölümü.

  18:10"
 • Pencere, cam tarihi ve vasistas
  28.03.2023 07:00Pencere, Cam Tarihi Ve Vasistas

  Etimolojik olarak pencere ve window kelimelerinin ortak noktası neydi?
  Akdeniz havzası medeniyetlerinin camsız pencereleri.
  İlk kez cam üreten Mısırlılar’dan nerdeyse 2500 yıl sonrasında pencerelerine ilk kez cam takan Romalılar.
  İngiliz buluşu “pencere vergisi” nelere sebep oldu?
  Mimar Sinan’ın büyük eseri Süleymaniye’nin inşasında çalışan 1436 cam işçisi.
  Mevlevi Mehmed Dede’nin İtalya’ya cam sanatını öğrenmeye gitmesi sonrası gelişen Beykoz camcılığı ve Paşabahçe..
  Ya peki “vasistas”? O da nerden çıktı?

  23:23"
 • Peruk
  21.03.2023 07:00Peruk

  Firavunların taktığı, süslü püslü, dev peruklardan, kilisenin peruk yasaklarına. 

  I. Elizabeth’in muazzam büyüklükte bir peruk koleksiyonu vardı ama 14.Louis giyimiyle olduğu kadar peruklarıyla da bambaşka bir modanın öncüsü olmuştu.
  Fransız devrimi, frengi, bit, İngiliz mahkemeleri, pudra vergisi.
  Peruklara dair her şey burada

  31:32"
 • Adli Tıp Tarihi ve Alphonse Bertillion
  14.03.2023 07:00Adli Tıp Tarihi Ve Alphonse Bertillion

  Jül Sezar ve tarihin kayda geçmiş ilk otopsisinden Antik Mısır’a, İmhotep’e, Mekteb-i Tıbbiyeyi Şahane’den Alphonse Bertillion ve Dreyfus Davası’na, suçun, olay yeri incelemenin ve otopsinin uzun bir zaman dilimine yayılan kısa bir tarihi.

  20:55"
 • Ruh Çağırma Seansları ve Modern Spiritüalizm
  07.03.2023 07:00Ruh Çağırma Seansları Ve Modern Spiritüalizm

  Sherlock Holmes’in yazarı Arthur Conan Doyle’dan, Houdini’ye, ouija tahtasından Fox Sisters’a, 1848 yılında başlayan ve yıllar boyu tüm dünyayı kasıp kavuran modern spiritüalizmin yarattığı büyük ekonomi ve arkasındaki ilginç hikayeler.

  18:04"

EN YENİ BÖLÜMLER

icon_close
icon_close