Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Takvim Bahadır Tatlıöz
Nefesim resim çizer cama
Alışmışım her gece keder ve gama
Özlemin kamçılar durur beni
Sarıp sarmalarki yalnızlık
Titretir teni

Aklını boş ver, kalbine bir sor
Bence özledin çokça beni
Arzular yakar durur seni
Sarıp sarmalarki yalnızlık
Titretir teni

Ne istedin vermedim
Aylar oldu gelmedin bana geri
Takvimde yaprak bitti
Yeni aylar ekledim deli gibi senin için

Bazen akıl ermez kalbi anlamaz
Aşk baki insan fani
Sen varsan biz varız
Biz bu aşkı toplarız, yeterki dön geri...
btn_menu_close Bahadır Tatlıöz
1976 doğumlu Türk besteci, piyanist, şarkıcı ve aranjör.

Gerçek Adı: Bahadır Tatlıöz
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 1976

Hakkında:
- Profesyonel müzik kariyeri birçok isme müzisyen ve besteci olarak eşlik etmesiyle başladı.
- Aranjeleri kendisine ait olan, Buzuki Orhan Osman’ın etnik caz tarzındaki projesinde Dave Weckl ve Harocio Hernandesz gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı.
- İlk solo albümü olan "Yıllar" 2011 yılında yayımlandı.
- 2015 yılında piyasaya çıkan "Çalıjazz" isimli albümle yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi gördü.
- 2017 yılında "Düşman Mısın Aşık Mı" ve "Takvim" adlı projeleri dinleyiciyle buluştu.

İlk Albüm: Yıllar
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

En Eski Ve En Uzak Gök Cismi

Evrendeki en eski ve en uzak 'nesne'lerden biri keşfedildi. Söz konusu bir galaksi...

Gökbilimciler, evrende şimdiye kadar bilinen ‘en eski ve en uzak’ nesnenin keşfedildiğini açıkladılar; zaman ve uzayın başlangıcı olan Büyük Patlama’nın ilk bir milyar yıllık dönemi içinde oluşmaya başlayan ve bizden 12.8 milyar ışık yılı uzaklıkta, yıldız oluşumunu sürdüren bir galaksinin tespit edilmesi heyecan yarattı.

G09 83808 adıyla bilinen galaksi, ilk olarak Herschel uzay teleskobu tarafından fark edildi ancak ilk görüntüler oldukça bulanıktı. Araştırmayı yapan astronomlar daha fazla bilgi edinmek istiyorlardı ve bu nedenle veriyi Galapagos’ta bulunan Sierra Negra volkanının zirvesindeki dünyanın en büyük yönlendirilebilir teleskopu olan Geniş Milimetrik Teleskop’u (GMT) kullanan bir ekibe ulaştırdılar.

Şimdiye kadar tespit edilmiş en eski gök cismi
Gökbilimciler, 50 metrelik bir çapa sahip olan GMT teleskopuyla, G09 83808’in şimdiye kadar gözlemlenen en eski nesne olduğunu doğruladılar. Şimdiye kadar diğer teleskoplar tarafından benzer durumdaki sadece bir nesne (biraz daha yaşlı ve uzak olan benzer bir galaksi) bulunmuştu. Araştırma, daha sonra GMT yöneticisi David Hughes danışmanlığında çalışan bir lisansüstü öğrencisi olan Jorge Zavala tarafından sürdürüldü. Ulaşılan sonuçlar, Nature Astronomi adlı dergide yayınlandı.
G09 83808 galaksisi, yaklaşık 13.7 milyar yıl önce evrenin oluşmasından sonra, kozmosun ilk dönemlerine dair neredeyse benzersiz bir bakış açısı sunuyor.

ABD’nin Amherst kentindeki Massachusetts Üniversitesi’nde astrofizikçi ve araştırmanın katılımcılarından biri olan Min Yun, yaptığı açıklamada, “Birinci milyar yıl içerisinde oluşan bir nesnenin gözlemlenmesi gayet ilgi çekici; çünkü evren tamamen iyonlaşmış haldeydi, yani ilk 400 milyon yıl boyunca herhangi bir cisim oluşturmak için fazla sıcak ve tekdüze bir haldeydi” diyor. “Bu nedenle en olası tahminimiz, ilk yıldızlar, galaksiler ve kara deliklerin hepsinin bir buçuk milyar ilâ bir milyar yıl içinde oluştuğuydu; bu yeni nesne şimdiye kadar tespit edilen ilk (ve en eski) galaksilerden biri olmaya aday.”
G09 83808 benzeri cisimlerin görülmesi zor; zira devasa toz bulutlarıyla çevrilmiş durumdalar. Görünür ve kızıl ötesi dalga boylarında en iyi gözlemleri yapan Hubble Uzay Teleskobu gibi teleskopların görüş alanından uzaktalar. GMT, bu tür cisimlere bakmak için daha fazla olanak sağlıyor; çünkü kozmik tozun oluşturduğu puslu görüntüyü aşabilecek biçimde, milimetrik dalga boylarında tespitler yapabiliyor.

Yerçekimsel merceklemenin zaferi 
Bunun dışında, “yerçekimsel mercekleme” de astronomlara gözlem yaparken yardımcı oldu. Bu olgu, geniş bir nesne etrafından geçtiği esnada ışığı büyüterek daha uzak nesnelerin daha büyük görünmesini sağlıyor (yerçekimsel mercekleme, ışığın uzaydaki karadelikler, galaksiler veya yıldızlar gibi çok büyük cisimler etrafından geçerken kırılması neticesinde oluşan, yerçekiminin ışık üzerinde mercek etkisi yaptığı bir durumdur). G09 83808, cismin ve Dünya’nın arasında G09 83808’in yerçekimsel mercekleme vasıtasıyla büyütülmesine yardımcı olan büyük bir galaksi bulunması sebebiyle, 10 kat daha parlak ve gerçekte olduğundan çok daha yakın görülebildi.

GMT bu kışın tamamen faaliyete geçerek, çok eski ve ışığı kızıla kayan (evrende bir nesne ne denli eskiyse, uzaya yaydığı ışık boyu da o denli kızıl renge doğru kayar) daha fazla cisim tespit edebilecek. Kızıla kayma olgusu, evrenin genişleme hızını tespit etmemizi de sağlıyor. Dolayısıyla, daha uzakta bulunan nesneler daha büyük bir oranda kızıla kayıyor.
G09 83808’in kızıla kayması, ışık skalasının kırmızı ucuna kaydırılan karbon monoksit bazlı spektral çizgilerinin gözlemlenmesiyle de doğrulanmış durumda. Kızıla kayma oranı, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde bulunan gökbilimcilerle birlikte Hawaii’de bulunan Mauna Kea Dağı’ndaki Smithsonian Milimetre-altı Anteni’yle de bağımsız olarak onaylandı.

gazeteduvar.com.tr
 

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAM"Kızmaca, Darılmaca Yok, Avrupa Büyükelçimiz Beşiktaş"Medipol Başakşehir ile Beşiktaş arasındaki mesajlaşma, "çok güzel hareketler bunlar" dedirtti...
  "Kızmaca, Darılmaca Yok, Avrupa Büyükelçimiz Beşiktaş"
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAM37 Yaşında, 38 Çocuğu Var!Dünya onu konuşuyor! Çocuk gelin olarak evlendi, yaşından çok çocuk sahibi oldu!
  37 Yaşında, 38 Çocuğu Var!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMBeşiktaş Tarih Yazdı!Beşiktaş, sahasında karşılaştığı Porto ile 1-1 berabere kaldı, üst tura çıkmayı garantiledi!
  Beşiktaş Tarih Yazdı!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMBu Bulmacayı Çözemeyen Astronot Olamıyor!İngiliz astronot Tim Peake, astronot olmak için çözmesi istenen bulmacayı sosyal medyada paylaştı.
  Bu Bulmacayı Çözemeyen Astronot Olamıyor!
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • YAŞAMBebeklerini Betona Gömmüş!Japonya’da bir kadın, 1992-1997 yılları arasında doğurduğu 4 bebeğini betonla doldurduğu kovalara gömdüğünü itiraf etti.
  Bebeklerini Betona Gömmüş!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MÜZİKJohn Lennon’a Ait Çalıntı Eşyalar Ele GeçirildiNew York'ta 1980 yılında öldürülen Beatles grubu üyesi, savaş karşıtı müzisyen John Lennon’a ait olan ve 2006'da çalındığı belirtilen 86 parça eşya Berlin’de düzenlenen operasyonla ele geçirildi.
  John Lennon’a Ait Çalıntı Eşyalar Ele Geçirildi
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMO Fotoğrafçıdan 3 Yeni DuvarkağıdıWindows XP'nin efsane fotoğrafı Bliss'i çeken isim olan Charles O'Rear, yeni çalışmasını paylaştı.
  O Fotoğrafçıdan 3 Yeni Duvarkağıdı
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Neredeyse Her Seferinde Taciz veya Ayrımcılığa Uğradım'Oscar ödüllü oyuncu Natalie Portman, kariyeri boyunca çok kez taciz ve cinsiyetçilik olaylarına maruz kaldığını belirtti.
  'Neredeyse Her Seferinde Taciz veya Ayrımcılığa Uğradım'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'İlgiden Bir Dakika Oturamıyorum'Acun Ilıcalı TV8'de katıldığı 'Gel Konuşalım' isimli programında birbirinden ilginç açıklamalarda bulundu.
  'İlgiden Bir Dakika Oturamıyorum'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNPolis, Victoria’s Secret Partisini DağıttıÇin’in Şanghay kentinde, Victoria's Secret gösterimi ardından düzenlenen kutlama partisi polis tarafından engellendi.
  Polis, Victoria’s Secret Partisini Dağıttı
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Uzaylı Olduğuma İnanmıyorlar''Uzaylı' lakaplı türkücü Mustafa Topaloğlu yeni imajıyla görenleri şaşırttı.
  'Uzaylı Olduğuma İnanmıyorlar'
  Asset 1 btn_play_mini