Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close İnceden İnceden Tuğba Yurt
Geri dönmek için geç kaldın, sıra sende üzüleceksin
Varlığınla ne kazandırdın, yokluğunla ne kaybettireceksin
Bir gün iki gün sonra çözülür bağladığım karalar
Önüme bakarım taş olsan yoluma kalbim seni paralar

Gel deneyelim diyorsun olur mu yeniden?
Ruhumu okşuyor inceden inceden
Kanmam be oğlum neler gördüm neler
Nasibimi aldım tüm yeminlerden
btn_menu_close Tuğba Yurt
2 Eylül 1987 doğumlu, Türk şarkıcı ve müzisyen.

Gerçek Adı: Tuğba Yurt
Doğum Yeri: Belçika
Doğum Tarihi: 2 Eylül 1987

Hakkında:
- Müzikal kariyeri Bursa Senfoni Orkestrası'nda viyola çalarak başladı ve yurt dışında farklı orkestralarla konserler verdi.
- İlk albümünü "Aşk'a Emanet" ismiyle 2013 yılında yayımladı.
- Doğukan Manço ile birlikte seslendirdiği "Sakin Ol" adlı şarkı büyük beğeni topladı.

İlk Albüm: Aşk'a Emanet
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

En Eski Ve En Uzak Gök Cismi

Evrendeki en eski ve en uzak 'nesne'lerden biri keşfedildi. Söz konusu bir galaksi...

Gökbilimciler, evrende şimdiye kadar bilinen ‘en eski ve en uzak’ nesnenin keşfedildiğini açıkladılar; zaman ve uzayın başlangıcı olan Büyük Patlama’nın ilk bir milyar yıllık dönemi içinde oluşmaya başlayan ve bizden 12.8 milyar ışık yılı uzaklıkta, yıldız oluşumunu sürdüren bir galaksinin tespit edilmesi heyecan yarattı.

G09 83808 adıyla bilinen galaksi, ilk olarak Herschel uzay teleskobu tarafından fark edildi ancak ilk görüntüler oldukça bulanıktı. Araştırmayı yapan astronomlar daha fazla bilgi edinmek istiyorlardı ve bu nedenle veriyi Galapagos’ta bulunan Sierra Negra volkanının zirvesindeki dünyanın en büyük yönlendirilebilir teleskopu olan Geniş Milimetrik Teleskop’u (GMT) kullanan bir ekibe ulaştırdılar.

Şimdiye kadar tespit edilmiş en eski gök cismi
Gökbilimciler, 50 metrelik bir çapa sahip olan GMT teleskopuyla, G09 83808’in şimdiye kadar gözlemlenen en eski nesne olduğunu doğruladılar. Şimdiye kadar diğer teleskoplar tarafından benzer durumdaki sadece bir nesne (biraz daha yaşlı ve uzak olan benzer bir galaksi) bulunmuştu. Araştırma, daha sonra GMT yöneticisi David Hughes danışmanlığında çalışan bir lisansüstü öğrencisi olan Jorge Zavala tarafından sürdürüldü. Ulaşılan sonuçlar, Nature Astronomi adlı dergide yayınlandı.
G09 83808 galaksisi, yaklaşık 13.7 milyar yıl önce evrenin oluşmasından sonra, kozmosun ilk dönemlerine dair neredeyse benzersiz bir bakış açısı sunuyor.

ABD’nin Amherst kentindeki Massachusetts Üniversitesi’nde astrofizikçi ve araştırmanın katılımcılarından biri olan Min Yun, yaptığı açıklamada, “Birinci milyar yıl içerisinde oluşan bir nesnenin gözlemlenmesi gayet ilgi çekici; çünkü evren tamamen iyonlaşmış haldeydi, yani ilk 400 milyon yıl boyunca herhangi bir cisim oluşturmak için fazla sıcak ve tekdüze bir haldeydi” diyor. “Bu nedenle en olası tahminimiz, ilk yıldızlar, galaksiler ve kara deliklerin hepsinin bir buçuk milyar ilâ bir milyar yıl içinde oluştuğuydu; bu yeni nesne şimdiye kadar tespit edilen ilk (ve en eski) galaksilerden biri olmaya aday.”
G09 83808 benzeri cisimlerin görülmesi zor; zira devasa toz bulutlarıyla çevrilmiş durumdalar. Görünür ve kızıl ötesi dalga boylarında en iyi gözlemleri yapan Hubble Uzay Teleskobu gibi teleskopların görüş alanından uzaktalar. GMT, bu tür cisimlere bakmak için daha fazla olanak sağlıyor; çünkü kozmik tozun oluşturduğu puslu görüntüyü aşabilecek biçimde, milimetrik dalga boylarında tespitler yapabiliyor.

Yerçekimsel merceklemenin zaferi 
Bunun dışında, “yerçekimsel mercekleme” de astronomlara gözlem yaparken yardımcı oldu. Bu olgu, geniş bir nesne etrafından geçtiği esnada ışığı büyüterek daha uzak nesnelerin daha büyük görünmesini sağlıyor (yerçekimsel mercekleme, ışığın uzaydaki karadelikler, galaksiler veya yıldızlar gibi çok büyük cisimler etrafından geçerken kırılması neticesinde oluşan, yerçekiminin ışık üzerinde mercek etkisi yaptığı bir durumdur). G09 83808, cismin ve Dünya’nın arasında G09 83808’in yerçekimsel mercekleme vasıtasıyla büyütülmesine yardımcı olan büyük bir galaksi bulunması sebebiyle, 10 kat daha parlak ve gerçekte olduğundan çok daha yakın görülebildi.

GMT bu kışın tamamen faaliyete geçerek, çok eski ve ışığı kızıla kayan (evrende bir nesne ne denli eskiyse, uzaya yaydığı ışık boyu da o denli kızıl renge doğru kayar) daha fazla cisim tespit edebilecek. Kızıla kayma olgusu, evrenin genişleme hızını tespit etmemizi de sağlıyor. Dolayısıyla, daha uzakta bulunan nesneler daha büyük bir oranda kızıla kayıyor.
G09 83808’in kızıla kayması, ışık skalasının kırmızı ucuna kaydırılan karbon monoksit bazlı spektral çizgilerinin gözlemlenmesiyle de doğrulanmış durumda. Kızıla kayma oranı, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde bulunan gökbilimcilerle birlikte Hawaii’de bulunan Mauna Kea Dağı’ndaki Smithsonian Milimetre-altı Anteni’yle de bağımsız olarak onaylandı.

gazeteduvar.com.tr
 

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMWhatsApp Mesajlarınız Tehlikede!WhatsApp'ta bugüne kadar keşfedilen en büyük açıklardan biri bulundu.
  WhatsApp Mesajlarınız Tehlikede!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMRonaldinho Futbolu BıraktıDünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi ve "Altın Top" ödülünü kazanan 37 yaşındaki Brezilyalı Ronaldinho, kariyerini noktaladı.
  Ronaldinho Futbolu Bıraktı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMGeniş Diz Mesafesi İçin Ek ÜcretTHY ve Anadolu Jet, diz mesafesi geniş koltuklar için 15 dolardan 79 dolara kadar ek ücret isteyebilecek.
  Geniş Diz Mesafesi İçin Ek Ücret
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMKuantum Parçacıklarının Takip Edilebileceği KanıtlandıPhysical Review A dergisi kuantum teorisine ilişkin araştırma yaptı.
  Kuantum Parçacıklarının Takip Edilebileceği Kanıtlandı
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • YAŞAMKış Olimpiyatları'nda Beraber YürüyeceklerGüney Kore, şubat ayında yapılacak PyeongChang Kış Olimpiyatları'nın açılış töreninde Kuzey Kore'yle birlikte aynı bayrak altında yürüyeceklerini açıkladı.
  Kış Olimpiyatları'nda Beraber Yürüyecekler
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMYouTube iOS Uygulaması 'Dark Mode'a KavuştuArtık iPhone kullanıcıları da YouTube'un siyah temasından faydalanabiliyor.
  YouTube iOS Uygulaması 'Dark Mode'a Kavuştu
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMFacebook Watch'a 2018'in İlk Dizisi Geliyor!Facebook'un Netflix rakibi Facebook Watch'a 2018'in ilk dizisi geliyor!
  Facebook Watch'a 2018'in İlk Dizisi Geliyor!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMJaponlar Çıplak Fotoğrafta Sakınca GörmüyorYapılan bir ankete göre genç Japonların çoğu çıplak fotoğraf ya da videoları cep telefonlarından partnerlerine göndermekte sakınca görmüyor.
  Japonlar Çıplak Fotoğrafta Sakınca Görmüyor
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Sen Anlat Karadeniz' Ne Zaman Başlıyor?ATV'nin yeni dizisi 'Sen Anlat Karadeniz' seyirci ile buluşuyor.
  'Sen Anlat Karadeniz' Ne Zaman Başlıyor?
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNAlman Ajan Wilma Elles!Wilma Elles, 'Yarı Yol' filminde Alman ajanı olan Carin'i canlandıracak.
  Alman Ajan Wilma Elles!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN"Türk Erkeklerini Henüz Denemedim!"Victoria's Secret meleklerinden Maryna Linchuk'tan ilginç yanıt...
  "Türk Erkeklerini Henüz Denemedim!"
  Asset 1 btn_play_mini