Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Hara Mehmet Erdem
Dize geldim anladım ki bu alem budur
Yazamadım sevdiğime beş altı satır
Neyse dedim de duruldum tutundum aşka
Hem üzüldüm hem de üzdüm susaydım keşke

Duman oldum o halimden eser kalmadı
Aşkım figanım gülüm baharım
Meyhanelerde sakiler derman olmadı
Çok istedim olsun diye sensiz olmadı

Bana yine gül yüzünle gel tek sözümle gel
Gözüm yolda gönlüm sende kaldı al da gel
Yana yana yaz oldu kışım kor oldu düşüm
Can yürekte yürek sende kaldı al da gel
yeni-sarkisozleri.blogspot.com
Geceleri gündüzlere katıp dururken
Sıkılmadan orda burda atıp dururken
Uzun ince bir yollarda kayarken alem
Ne hallere düştük ulan durup dururken
btn_menu_close Mehmet Erdem
1978 doğumlu, Türk müzisyen, şarkıcı ve söz yazarı.

Gerçek Adı: Mehmet Erdem
Doğum Yeri: Manisa, Türkiye
Doğum Tarihi: 1978

Hakkında:
- Müzisyen olan babası ve dayısının etkisiyle 5 yaşında mandolin çalmaya başladı.
- Öğrencilik yılları dahil olmak üzere müzikten hiç kopmayan sanatçı, birçok grupta enstrümanist ve vokalist olarak çalıştı, önemli müzisyenlerden ud, cümbüş, perdesiz gitar, bağlama dersleri aldı.
- 2008 yılında "Deli Deli Olma" adlı filme Özgür Akgül ile beraber yaptığı müzik Altın Portakal Film Festivali'nde "en iyi film müziği" dalında ödüle layık görüldü.
- 2012 yılında ilk albümü olan "Herkes Aynı Hayatta" yayınlandı ve albüm büyük başarı elde etti.
- "Çalgı Çengi", "Memleket Meselesi", "Sizi Seviyorum", "Polis", "Avrupa Avrupa", "Kalbim Seni Seçti", "Leyla ile Mecnun", "Kalpsiz Adam", "Sınıf" gibi birçok film ve dizinin özgün müziklerine imza attı.

İlk Albüm: Herkes Aynı Hayatta
İlk Single: Hakim Bey
SÜPER FM
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Kadınlara Güzel Olduklarını Söylemekten Vazgeçin!

Northwestern Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü ve yazar Renee Engeln’e göre 'güzelsiniz' mesajları da aslında fazlasıyla yıkıcı ve zarar verici olabiliyor.

“Güzelsin, güzelsiniz, bütün kadınlar güzeldir”

Reklam panolarında, afişlerde, kafelerde, sokakta, duvar yazılarında kısacası bu tür yazıları hemen hemen her yerde görüyoruz. Bu cümlenin aslında kadınların kendilerini çirkin hissetmelerine neden olan kültüre bir tepki olarak yazıldığının hepimiz farkındayız. Peki bu “iyi niyetli” mesaj, sizce ne kadar olumlu bir etki uyandırıyor?

Northwestern Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü ve yazar Renee Engeln’e göre “güzelsiniz” mesajları da aslında fazlasıyla yıkıcı ve zarar verici olabiliyor.

Öncelikle, dış görünüşüyle mutlu olmakta sıkıntılar çeken bir kadının “güzelsin” mesajına inanmasını sağlayacak hiçbir şey yok. Kelimeler güçlüdür ancak büyülü değil. Medyanın mükemmellik çağrılarıyla dolup taşan saldırılar ve birçok insanın bedenlerinden utanmalarına neden olan taarruzların bir tek “güzelsin” mesajıyla alt edilebileceğine kaç kişi inanır? Yıllar boyunca kadınların bedenlerinin asla olduğu gibi kabul edilmediği bir düzene birkaç kelime nasıl karşı koyabilir?

Kadınlar her aynaya baktıklarında onlara kendilerini yetersiz hissettiren bir kültürün içinde büyüyor, yaşlanıyor. Bir reklam panosunda veya bir afişte yazan iyi niyetli “güzelsin” mesajının bir kadının dış görünüşüyle ilgili tüm düşüncesini değiştirmesi beklenemez. Üstelik, tam tersine onu olumsuz bile etkileyebilir.

Kadınlar çevrelerinde gördükleri “güzelsiniz” mesajlarına genellikle inanmıyor veya bu mesajları ciddiye almıyor. Bugüne kadar yapılan sayısız sosyal psikoloji çalışması, bireylerin inandıkları şeylerle ters düşen mesajlarla karşılaştığında, bu mesaja karşı argümanlar türettiklerini gösteriyor. Yani iyi niyetle yazılmış bir “güzelsiniz” mesajı bir kadına kendisini güzel hissettirmek bir yana, kendisiyle ilgili güzel bulmadığı pek çok şeyi hatırlamasına sebep olabiliyor.

Waterloo Üniversitesi ve New Brunswick Üniversitesi’nden psikologlar tarafından yapılan araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Söz konusu araştırmalar sadece güzellik konusunu değil genel olarak öz güven konusunu ele alıyor. Ancak araştırmanın sonuçları, güzellik konusu için de son derece geçerli. Araştırmaya göre öz güveni düşük olan kişilerden “Ben sevimli bir insanım” cümlesini tekrar etmelerini istemek, onlara kendilerini daha iyi değil daha kötü hissettiriyor. “Sevimli” kelimesi, kendini hali hazırda sahip olduğu karakterle ilgili olumlu ve iyi hissettikleri durumlarda işe yarıyor. Buradan yola çıkarak “güzelsiniz” mesajının, kendini hali hazırda güzel bulan kişilerde işe yaradığını söylemek mümkün.

Öte yandan “güzelsiniz” mesajının arızalı olduğu bir başka taraf daha var. “Güzelsiniz” mesajı, kişilerin dikkatini nasıl göründüklerine odaklamalarına neden oluyor. Harika bir gün geçiriyor olabilirsiniz ve o gün dış görünüşünüzle ilgili hiçbir şey düşünmüyor olabilirsiniz. Ancak “Güzelsiniz” mesajını gördüğünü anda “Acaba gerçekten güzel miyim?” diye sorgulamamak elde değil.

İnsanların dikkatini dış görünüşlerine yönlendirmek de psikoloji açısından pek iyi bir haber değil. Araştırmalar hem geleneksel hem sosyal medyada bolca gördüğümüz, üzerinde oynanmış kadın fotoğraflarının kadınlara kendilerini daha çirkin hissettirdiklerini gösteriyor. Bir başka deyişle, üzerinde oynanmış bu fotoğraflar birçok kadının dikkatini çekiyor ve bu dikkati dış görünüş, güzellik gibi konulara yönlendiriyor. Avustralya’da ilkokul çağındaki kız çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma da dış görünüş odaklı konuşmaların olumsuz sonuçlar doğurduğunu gösterdi. Buna göre arkadaşlarıyla dış görünüşleri hakkında daha fazla konuşan kız çocukları, bedenleriyle ilgili daha olumsuz düşüncelere kapılıyor. Bunun sebebi, bu çocukların nasıl göründükleri üzerine düşünmek için daha fazla vakit harcamalarından kaynaklanıyor. Aslında kadınların dış görünüşleriyle olumsuz düşüncelerini değiştirmek için yine dış görünüşe, güzelliğe dikkat çeken bir mesaja daha ihtiyaç yok.

Sistematik olarak her seferinde absürt bir güzellik idealini kendilerine hatırlatan bir kültürde yaşayan kadınlara, tekrar güzellik konusunu takmamalarını veya güzel olduklarını söyleyerek güzelliği hatırlatmak aslında oldukça samimiyetsiz ve hedeften uzak bir söylem. Kadınlara kendilerini iyi hissettirmek için güzel olduklarını söylemek yerine, güzel olmak zorunda olmadıklarını söylemek gerekiyor. Kadınlara onları güzellikle değil, bu dünyaya kattıkları değerlerle onurlandırdığımızı hatırlatmak gerekiyor.

uplifers.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMYeni Karaköy İskelesi'nde Seferler BaşladıKaraköy İskelesi, 2008'de aşırı lodos nedeniyle su alarak batmıştı.
  Yeni Karaköy İskelesi'nde Seferler Başladı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMTarihi ve Yeri Belli OlduTürkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye Süper Kupa maçının oynanacağı yer ve tarihi açıkladı.
  Tarihi ve Yeri Belli Oldu
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMSonunda Kullanıma SunulduPopüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp milyonlarca kullanıcısının beklediği özelliği kullanıma sunmaya başladı.
  Sonunda Kullanıma Sunuldu
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMKripto Para Merkezli Devlete Başvuru Rekoru2015 yılında kurulan kripto para merkezli mikro ülke Liberland, dijitalleşen dünyada en çok vatandaşlık başvurusu lan ülkelerden birisi olmuş durumda.
  Kripto Para Merkezli Devlete Başvuru Rekoru
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİNPınar Sabancı'dan Hamilelik Pozuİlhan Sabancı'nın eşi Pınar Sabancı, 'Numara 3' notu ile instagram'dan fotoğraf paylaştı.
  Pınar Sabancı'dan Hamilelik Pozu
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNChloe'den Bebek Açıklaması!Serdar Ortaç'ın eşi Chloe Loughnan bir röportajında samimi açıklamalarda bulundu.
  Chloe'den Bebek Açıklaması!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Siz Kabine Geçin Ben Geliyorum'Ünlü komedyen Cem Yılmaz oyunu kullandı, espriler havada uçuştu.
  'Siz Kabine Geçin Ben Geliyorum'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNMurat Boz ve Eliz Sakuçoğlu'nun Zor Anları!İzmir'de tatil yapan Murat Boz, deniz keyfi yaparken eski sevgilisi Eliz Sakuçoğlu ile karşılaştı.
  Murat Boz ve Eliz Sakuçoğlu'nun Zor Anları!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNÜnlü Şarkıcı Kol Kaslarıyla Şaşırttı!Önümüzdeki günlerde yeni şarkısını çıkarmaya hazırlanan şarkıcı Soner Sarıkabadayı'nın kol kasları dikkat çekti.
  Ünlü Şarkıcı Kol Kaslarıyla Şaşırttı!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNMakyajsız ve Salaş Elçin!Güzel oyuncu Elçin Sangu, Nişantaşı'nda makyajsız görüntülendi.
  Makyajsız ve Salaş Elçin!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Seçkin’le Yeni Bir Şey Yaşıyorum'Seçkin Özdemir'le aşk yaşamaya başlayan Demet Özdemir ilk kez konuştu.
  'Seçkin’le Yeni Bir Şey Yaşıyorum'
  Asset 1 btn_play_mini
icon_fikirFİKRİNİ BİZİMLE PAYLAŞMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! icon_close