Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Yalnız Çiçek Aleyna Tilki
O derin uçurumlarda açan
Dikeni zehirli yalnız çiçek
Suç olur muydu seni bir kez koklayıp ölmek

Fırtına olsam kırsam dikenini
Yüreğimle dokunsam çiçeğine
Bu inat bu dik bakış neden gözlerime

Kendini bırak
Bırak artık benim cennetime

Ayrı iklimsin ne çare
Ben sana vurgun biçare
Sarardım, soldum hasretinle

Ayrı iklimsin apayrı
Sert soğuk mağrur sevdalı
Kavrulur yanarım ben niye
btn_menu_close Aleyna Tilki
Emrah Karaduman'la ortak çalışması olan "Cevapsız Çınlama" ile çıkış yapan Türk şarkıcı.
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Kadınlara Güzel Olduklarını Söylemekten Vazgeçin!

Northwestern Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü ve yazar Renee Engeln’e göre 'güzelsiniz' mesajları da aslında fazlasıyla yıkıcı ve zarar verici olabiliyor.

“Güzelsin, güzelsiniz, bütün kadınlar güzeldir”

Reklam panolarında, afişlerde, kafelerde, sokakta, duvar yazılarında kısacası bu tür yazıları hemen hemen her yerde görüyoruz. Bu cümlenin aslında kadınların kendilerini çirkin hissetmelerine neden olan kültüre bir tepki olarak yazıldığının hepimiz farkındayız. Peki bu “iyi niyetli” mesaj, sizce ne kadar olumlu bir etki uyandırıyor?

Northwestern Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü ve yazar Renee Engeln’e göre “güzelsiniz” mesajları da aslında fazlasıyla yıkıcı ve zarar verici olabiliyor.

Öncelikle, dış görünüşüyle mutlu olmakta sıkıntılar çeken bir kadının “güzelsin” mesajına inanmasını sağlayacak hiçbir şey yok. Kelimeler güçlüdür ancak büyülü değil. Medyanın mükemmellik çağrılarıyla dolup taşan saldırılar ve birçok insanın bedenlerinden utanmalarına neden olan taarruzların bir tek “güzelsin” mesajıyla alt edilebileceğine kaç kişi inanır? Yıllar boyunca kadınların bedenlerinin asla olduğu gibi kabul edilmediği bir düzene birkaç kelime nasıl karşı koyabilir?

Kadınlar her aynaya baktıklarında onlara kendilerini yetersiz hissettiren bir kültürün içinde büyüyor, yaşlanıyor. Bir reklam panosunda veya bir afişte yazan iyi niyetli “güzelsin” mesajının bir kadının dış görünüşüyle ilgili tüm düşüncesini değiştirmesi beklenemez. Üstelik, tam tersine onu olumsuz bile etkileyebilir.

Kadınlar çevrelerinde gördükleri “güzelsiniz” mesajlarına genellikle inanmıyor veya bu mesajları ciddiye almıyor. Bugüne kadar yapılan sayısız sosyal psikoloji çalışması, bireylerin inandıkları şeylerle ters düşen mesajlarla karşılaştığında, bu mesaja karşı argümanlar türettiklerini gösteriyor. Yani iyi niyetle yazılmış bir “güzelsiniz” mesajı bir kadına kendisini güzel hissettirmek bir yana, kendisiyle ilgili güzel bulmadığı pek çok şeyi hatırlamasına sebep olabiliyor.

Waterloo Üniversitesi ve New Brunswick Üniversitesi’nden psikologlar tarafından yapılan araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Söz konusu araştırmalar sadece güzellik konusunu değil genel olarak öz güven konusunu ele alıyor. Ancak araştırmanın sonuçları, güzellik konusu için de son derece geçerli. Araştırmaya göre öz güveni düşük olan kişilerden “Ben sevimli bir insanım” cümlesini tekrar etmelerini istemek, onlara kendilerini daha iyi değil daha kötü hissettiriyor. “Sevimli” kelimesi, kendini hali hazırda sahip olduğu karakterle ilgili olumlu ve iyi hissettikleri durumlarda işe yarıyor. Buradan yola çıkarak “güzelsiniz” mesajının, kendini hali hazırda güzel bulan kişilerde işe yaradığını söylemek mümkün.

Öte yandan “güzelsiniz” mesajının arızalı olduğu bir başka taraf daha var. “Güzelsiniz” mesajı, kişilerin dikkatini nasıl göründüklerine odaklamalarına neden oluyor. Harika bir gün geçiriyor olabilirsiniz ve o gün dış görünüşünüzle ilgili hiçbir şey düşünmüyor olabilirsiniz. Ancak “Güzelsiniz” mesajını gördüğünü anda “Acaba gerçekten güzel miyim?” diye sorgulamamak elde değil.

İnsanların dikkatini dış görünüşlerine yönlendirmek de psikoloji açısından pek iyi bir haber değil. Araştırmalar hem geleneksel hem sosyal medyada bolca gördüğümüz, üzerinde oynanmış kadın fotoğraflarının kadınlara kendilerini daha çirkin hissettirdiklerini gösteriyor. Bir başka deyişle, üzerinde oynanmış bu fotoğraflar birçok kadının dikkatini çekiyor ve bu dikkati dış görünüş, güzellik gibi konulara yönlendiriyor. Avustralya’da ilkokul çağındaki kız çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma da dış görünüş odaklı konuşmaların olumsuz sonuçlar doğurduğunu gösterdi. Buna göre arkadaşlarıyla dış görünüşleri hakkında daha fazla konuşan kız çocukları, bedenleriyle ilgili daha olumsuz düşüncelere kapılıyor. Bunun sebebi, bu çocukların nasıl göründükleri üzerine düşünmek için daha fazla vakit harcamalarından kaynaklanıyor. Aslında kadınların dış görünüşleriyle olumsuz düşüncelerini değiştirmek için yine dış görünüşe, güzelliğe dikkat çeken bir mesaja daha ihtiyaç yok.

Sistematik olarak her seferinde absürt bir güzellik idealini kendilerine hatırlatan bir kültürde yaşayan kadınlara, tekrar güzellik konusunu takmamalarını veya güzel olduklarını söyleyerek güzelliği hatırlatmak aslında oldukça samimiyetsiz ve hedeften uzak bir söylem. Kadınlara kendilerini iyi hissettirmek için güzel olduklarını söylemek yerine, güzel olmak zorunda olmadıklarını söylemek gerekiyor. Kadınlara onları güzellikle değil, bu dünyaya kattıkları değerlerle onurlandırdığımızı hatırlatmak gerekiyor.

uplifers.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMYüzyılın En Uzun Kanlı Ay Tutulması!Ay'ın kızıl görüntüye büründüğü tam Ay tutulması ile gerçekleşen Süper Kanlı Ay Tutulması'sı için nefesler tutuldu.
  Yüzyılın En Uzun Kanlı Ay Tutulması!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMNASA, Yolcuların Hayatını Kolaylaştıracak!NASA yeni geliştirdiği uçak parçaları ile inişte ve kalkışta oluşan gürültüyü yüzde yetmiş oranında azalttı.
  NASA, Yolcuların Hayatını Kolaylaştıracak!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMBanksy, Paris'i Bombaladı!Çarpıcı duvar resimleriyle tanınan ve kimliği bilinmeyen 'gerilla sanatçı', Paris sokaklarını ilk kez 'bombaladı'.
  Banksy, Paris'i Bombaladı!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMGoogle Çalışanını Öldüren Seri Katil!Google çalışanını öldürdüğü için hapse yollanmış, bir süre sonra serbest bırakılan 'Katil Telekız' seri katil çıktı!
  Google Çalışanını Öldüren Seri Katil!
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • GALERİGelin Kayası'nın Bilinmeyen Efsanesi!Giresun'da Anadolu'nun efsanelerinden biri olan Gelin Kayası'nın ilginç hikayesi....
  Gelin Kayası'nın Bilinmeyen Efsanesi!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMDünyanın En Mutsuz Ülkeleri145 ülkede 154 bin kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, 2017 yılı insanlar için en kötü sene olarak kayıtlara geçti.
  Dünyanın En Mutsuz Ülkeleri
  Asset 1 btn_play_mini
 • GALERİDikkat Dağınıklığının NedenleriBir iş yaparken ya da ders çalışırken dikkatiniz kolayca dağılıyor ve başladığınız bir işi bitiremiyorsanız bunun sorumlusu siz olmayabilirsiniz.
  Dikkat Dağınıklığının Nedenleri
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Evli Barklı Adama Yorum Yapmaya Utanmıyor musun'Selin Ciğerci, Burak Özçivit'e 'Yakışıklı' diye yorum yapan İranlı modele mesaj atarak takipçilerinden destek istedi.
  'Evli Barklı Adama Yorum Yapmaya Utanmıyor musun'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNAslı Enver Kimdir?Kavak Yelleri dizisiyle yıldızı parlayan güzel oyuncuyu gelin daha yakından tanıyalım...
  Aslı Enver Kimdir?
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNDefilenin Gözdesi Oldu!Gigi Hadid ve Kendall Jenner, İtalya'da düzenlenen Milan Moda Haftası kapsamında defileye çıktı.
  Defilenin Gözdesi Oldu!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMGünde Kaç Öğün Yemeliyiz?İdeal olan günde iki öğün beslenmedir. Bu yönde birçok bilimsel yayın var. Böylelikle leptin hormonu salgılanıyor. Beyin enerjiyi daha iyi kullanıyor...
  Günde Kaç Öğün Yemeliyiz?
  Asset 1 btn_play_mini
icon_fikirFİKRİNİ BİZİMLE PAYLAŞMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! icon_close