Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close İki Deli Hande Yener
İşte bu yüzyılın en büyük buluşması
Daha yeni başlıyor bu aşkın duruşması
Bu gidişle biraz zor kavuşulması
Yine de kesme umut

İkimizden birisine suçu yıkacak kader
Kolay da olmayacak ama sıkı dur yeter
Elalemin durumu bizden de beter
Diye diye kendini uyut

Daldığın rüyadan artık uyanır mısın?
Bana müsaade desem darılır mısın?

İki deli bir araya gelmemeliydik
Belki de bu kadar sevmemeliydik
İyi kötü atıyordu vücuda yetiyodu
Kalp işi biliyordu dinlemeliydik
btn_menu_close Hande Yener
Makbule Hande Özyener ya da bilinen sahne adıyla Hande Yener, Türk şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör.

Gerçek Adı: Makbule Hande Özyener
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 12 Ocak 1973

Hakkında:
- Hülya Avşar aracılığıyla Sezen Aksu'yla tanıştı ve 2 yıl vokalistliğini yaptı. Bu sırada şan dersleri aldı ve birçok müzisyenle çalıştı.
- 2000 yılında piyasaya sürdüğü ilk albümü "Senden İbaret" ile büyük bir çıkış yakaladı. Ardından 2002 yılında "Sen Yoluna Ben Yoluma" adını verdiği 2.stüdyo albümünü, 2004 yılında "Kırmızı", "Acele Etme" ve "Acı Veriyor" gibi büyük hit şarkılarının bulunduğu "Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor" albümünü çıkardı.
- 2006 yılında Türk pop müziğinde yeni bir akım başlatan "Apayrı" albümünü, 2007 yılında "Nasıl Delirdim?" albümünü piyasaya sürerek Türkiye'ye elektronik müziği getiren sanatçı oldu. 2008 yılında "Hipnoz", 2009 yılında "Hayrola?" albümünü piyasaya sürerek elektronik müzik yapmaya devam etti.
- 2010 yılında "Hande'ye Neler Oluyor?" albümüyle 6 yıl aradan sonra pop müziğe geri döndü. Albümde yer alan "Sopa" ve "Bodrum" şarkıları listelerde büyük başarı elde etti.
- 2011 yılında Sinan Akçıl ile "Atma" şarkısına düet yaptı ve aynı yıl içerisinde 9.stüdyo albümü "Teşekkürler"i piyasaya sürdü.
- 2012 yılında ünlü pop-rock grubu Seksendört ile birlikte "Rüya" adını verdiği albümü yayınladı.
- Türkiye'de 2000'li yıllarda tek bir albümle bir milyonluk satış rakamını geçen ender sanatçılardan biri oldu.

İlk Albüm: Senden İbaret
İlk Single: Yalanın Batsın
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Kötü Alışkanlıkların Beyindeki Kaynağı Bulundu

Beynin derinliklerinde yer alan bir tür nöronun, farelerin alışkanlık edinmesinde ana denetleyici rolü üstlendiği keşfedildi.

Araştırmacılar, alışkanlık edinmenin bir sinir hücresinin etkinliğiyle ilişkili olduğunu ve bu hücreyi durduran bir ilaçla alışkanlığın da durdurulabildiğini gördü. Nadir olmasına rağmen, bu hücre daha fazla bulunan hücreleri de kontrolü altına alarak alışkanlık davranışının oluşmasına etki ediyor.

Duke Üniversitesi Nöroloji ve Nörobiyoloji Doçenti Nicole Calakos “Bu hücre nispeten nadir bulunuyor ancak beynin bu bölgesinden dışarıya mesaj gönderen nöronların etkinliğiyle ciddi bir bağlantısı bulunuyor. Bu hücrenin alışkanlık davranışlarında ana denetleyici rolü üstlendiğini keşfettik ve bu işlem dışarıya gönderilen nöronların mesajlarının yeniden düzenlenmesiyle değiştiriliyor gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

eLife adlı dergide yayımlanan sonuçlara göre, insanlarda bağımlılık ve takıntısal davranışlar için yeni bir tedavi yöntemi geliştirilebilir.

Farelerdeki değişim incelendi
Ekip normalde sağlıklı olan farelere, bir kolu itmeleri halinde şeker veren bir mekanizmayı öğretti. Pek çok fare, şeker verilmesi durduktan sonra bile kolu itme alışkanlığını devam ettirdi. Bu alışkanlık sahibi farelerle sağlıklı farelerin beyni karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmada beynin striatum adlı bölgesinde farklılıklar tespit edildi. Bu bölgedeki iki farklı sinir yolunun eylemlerin gerçekleştirilmesi ya da durdurulması için sinyaller gönderdiği görüldü.

Alışkanlık sahibi farelerde her iki yolun da daha güçlü olduğu belirlendi. Alışkanlık oluşmasıyla birlikte bu sinir yollarındaki zamanlamanın da değiştiği, devam etme yolunun, eylemi durdurma yoluna göre daha çabuk mesaj gönderdiği görüldü.

Ekip striatumda bulunan FSI (fast spiking interneuron) adlı nadir hücrenin ana denetleyici rolünü üstleniyor olabileceğini düşündü. FSI, belirli bir beyin bölgesinde mesajların farklı nöron türlerine iletilmesinde görev alan bir hücre. FSI’lar striatumdaki hücrelerin sadece yüzde birini oluştursa da dallanarak büyümeleri bu hücreleri devam etme ve durdurma yollarındaki nöronların yüzde 95’ine bağlıyor.

Suçlu FSI
FSI’ların etkisini test etmek için ekip alışkanlık sahibi fareleri inceledi. Bu farelerde FSI hücrelerinin daha kolay etkilendiği görüldü. Daha sonra FSI hücrelerinin tetiklenmesini engelleyen bir ilaç kullanıldığında ise devam etme ve durdurma yollarında etkinliğin normale döndüğü, beyin etkinliğinin alışkanlık öncesi seviyelere çekildiği görüldü.

Calakos, “Zarar görmüş beyni tedavi edebilmek için öncelikle sağlıklı beynin nasıl çalıştığını görmemiz gerekiyordu. Çalışmamızda alışkanlık edinmenin ardındaki nörolojik mekanizmaları öğrendik. Bu çalışma zararlı alışkanlıkların tedavisi için yeni yöntemler geliştirilmesini sağlayabilir.” şeklinde konuştu.

dunyahalleri.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMTrans Bir Kadın İlk Kez Bebek EmzirdiAltı yıldır hormon tedavisi gören bir trans kadın, eşinin dünyaya getirdiği bebeği altı hafta boyunca yeterli olacak şekilde emzirmeyi başardı.
  Trans Bir Kadın İlk Kez Bebek Emzirdi
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMÇiçek Yetiştir Çiçek Gibi Ol!Yapılan araştırmalar, ev bitkilerinin stresi azaltmaktan hafızayı güçlendirmeye birçok faydası olduğunu ortaya koydu.
  Çiçek Yetiştir Çiçek Gibi Ol!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMZeka KatiliYapay renklendirici bulunan yiyecekleri tüketen çocuklarda zeka gelişimi düşüyor.
  Zeka Katili
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAM'Modern Tıp Diye Bir Şey Yok!'Sıra dışı açıklamaları ile sık sık gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay, "Modern tıp diye bir şey yok" iddiasında bulundu.
  'Modern Tıp Diye Bir Şey Yok!'
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • YAŞAMİlk Cemre Bugün Havaya DüşecekBaharın müjdecisi olarak kabul edilen cemre 19-20 Şubat'ta havaya düşecek.
  İlk Cemre Bugün Havaya Düşecek
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMYarasalar İçin Suni Mağara YapıldıHavran Barajı'nın yapımı esnasında baraj gölalanı içerisinde kalacak olan İnboğazı Mağarası'nın, Batı Anadolu'daki yarasa toplulukları için büyük önem arz ettiği tespit edilmişti.
  Yarasalar İçin Suni Mağara Yapıldı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMBu Bulmacayı Çözen 1 Bitcoin'in Sahibi OlacakOyunun üretici firması tarafından yapılan açıklamaya göre, yarın satışa çıkacak 'MonteCrypto: The Bitcoin Enigma' isimli oyundaki bulmacaları ilk çözen kişiye 1 Bitcoin yani bugünkü kur ile 40 bin TL ödül verilecek.
  Bu Bulmacayı Çözen 1 Bitcoin'in Sahibi Olacak
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMFergie'nin Milli Marşı BeğenilmediÜnlü şarkıcı Fergie, NBA All-Star maç öncesinde ABD Milli Marşı'nı okudu ama beğenilmedi.
  Fergie'nin Milli Marşı Beğenilmedi
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMİşte Elon Musk'ın Sıradaki HedefiSpaceX'in CEO'su Elon Musk, tüm dünyaya internet sağlayacak olan uydularını uzaya göndermeye hazırlanıyor.
  İşte Elon Musk'ın Sıradaki Hedefi
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMKışın Cildinizi Koruyacak 10 BesinEn büyük organınız olan cildinizi soğuk havalarda korumak için hangi besinlere güvenebilirsiniz?
  Kışın Cildinizi Koruyacak 10 Besin
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNNişan ve Aile Ziyaretleri Yordu!Popçu Can Bonomo ve oyuncu Öykü Karayel, geçen hafta aile arasında düzenlenen törenle nişanlanmıştı.
  Nişan ve Aile Ziyaretleri Yordu!
  Asset 1 btn_play_mini