Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close İlk Adımı Sen At Kenan Doğulu
Düşlerimi gözlerinin rengine boyadım
Başka birşey düşünemez oldum rüyadayım
Önüm arkam sağım solum senle kaplıyım
Tabi hala delirmediysem sen de boş değilsin bana

İlk adımı sen at...
İlk adımı sen at...
Benim ayaklarım yere basmıyor.
Açılamıyorum sana biraz cesaret versen bana
İlk adımı sen at...

Aşk baharının rüzgarı vurur camlara
Mevsimler değişir bir adım yaklaşsan bana
Ne yukarıda ne aşağıda kalbim kolayda açıkta bekliyorum
İkimize bir yelken açtım fırtınalar üflemeni istiyorum

İlk adımı sen at...
İlk adımı sen at...
Benim ayaklarım yere basmıyor
Açılamıyorum sana biraz cesaret versen bana
İlk adımı sen at...

Sanki yalnız ikimiz kaldık şu an dünyada
Zaman durdu romantik bir şarkı çaldı fonda
Kelimeler izin istiyor dilin ucunda
Buluşsak yemek memek sohbet mohbet falan filan ne olursa

İlk adımı sen at benim ayaklarım yere basmıyor
Açılamıyorum sana biraz cesaret versen bana
Seviyorsan gel söyle doğru zaman doğru yerde
Yüzünü döndüğün her yerde yanında yakınlardayım
btn_menu_close Kenan Doğulu
2007 yılında Türkiye'yi Eurovision'da temsil eden Türk pop müzik sanatçısı.

Gerçek Adı: Kenan Doğulu
Doğum Yeri: İstanbul, Türkiye
Doğum Tarihi: 31 Mayıs 1974

Hakkında:
- Sanatçı Yurdaer Doğulu'nun oğlu olan Kenan Doğulu, 2007 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi "Shake It Up Şekerim" parçasıyla temsil ederek yarışmayı dördüncü olarak tamamladı.
- Altı sene piyano bölümünde eğitim aldı, hocası Erkan Alpay'dan flüt, Erdem Sökmen'den gitar dersleri aldı. Bu sırada tiyatro eğitimi, çocuk korosunda solistlik, ritmli sazlar öğrenimini de sürdürdü.
- Sanatçının ilk albümü "Yaparım Bilirsin" 1993 yılının Eylül ayında, ikinci albümü "Sımsıkı Sıkı Sıkı" 1994 yılının Aralık ayında, "Kenan Doğulu III" albümü ise 1996 yılının Temmuz ayında piyasadaki yerini aldı. Aynı yıl "Hiç Bana Sordun Mu?" adlı bir dizide de oynadı.
- 15 Mart 1999 yılında, Gençlik Marşı'nın yeni düzenlemesinin yer aldığı bir single hazırladı. Ağustos 1999 tarihinde "Ben Senin Herşeyinim", 2001 yılında "Ex Aşkım", 2002 yılında unplugged bir albüm olan "Kenan Doğulu 5.5" piyasaya çıktı.
- 24 Haziran 2003'te "Demedi Deme", 14 Ağustos 2004'te "Kenan Doğulu 6.5", 13 Haziran 2006 yılında da "Festival" adlı albümünü piyasaya sürdü. Albüm 285.000 satarak 2006 yılında satan en çok albümlerden biri oldu.
- 2007 yılında "Kenan Doğulu 7,5", 2009'da "Patron", 2012 yılında ise "Aşka Türlü Şeyler" albümlerini yayınladı.

İlk Albüm: Yaparım Bilirsin
İlk Single: Gençlik Marşı
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Kötü Alışkanlıkların Beyindeki Kaynağı Bulundu

Beynin derinliklerinde yer alan bir tür nöronun, farelerin alışkanlık edinmesinde ana denetleyici rolü üstlendiği keşfedildi.

Araştırmacılar, alışkanlık edinmenin bir sinir hücresinin etkinliğiyle ilişkili olduğunu ve bu hücreyi durduran bir ilaçla alışkanlığın da durdurulabildiğini gördü. Nadir olmasına rağmen, bu hücre daha fazla bulunan hücreleri de kontrolü altına alarak alışkanlık davranışının oluşmasına etki ediyor.

Duke Üniversitesi Nöroloji ve Nörobiyoloji Doçenti Nicole Calakos “Bu hücre nispeten nadir bulunuyor ancak beynin bu bölgesinden dışarıya mesaj gönderen nöronların etkinliğiyle ciddi bir bağlantısı bulunuyor. Bu hücrenin alışkanlık davranışlarında ana denetleyici rolü üstlendiğini keşfettik ve bu işlem dışarıya gönderilen nöronların mesajlarının yeniden düzenlenmesiyle değiştiriliyor gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

eLife adlı dergide yayımlanan sonuçlara göre, insanlarda bağımlılık ve takıntısal davranışlar için yeni bir tedavi yöntemi geliştirilebilir.

Farelerdeki değişim incelendi
Ekip normalde sağlıklı olan farelere, bir kolu itmeleri halinde şeker veren bir mekanizmayı öğretti. Pek çok fare, şeker verilmesi durduktan sonra bile kolu itme alışkanlığını devam ettirdi. Bu alışkanlık sahibi farelerle sağlıklı farelerin beyni karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmada beynin striatum adlı bölgesinde farklılıklar tespit edildi. Bu bölgedeki iki farklı sinir yolunun eylemlerin gerçekleştirilmesi ya da durdurulması için sinyaller gönderdiği görüldü.

Alışkanlık sahibi farelerde her iki yolun da daha güçlü olduğu belirlendi. Alışkanlık oluşmasıyla birlikte bu sinir yollarındaki zamanlamanın da değiştiği, devam etme yolunun, eylemi durdurma yoluna göre daha çabuk mesaj gönderdiği görüldü.

Ekip striatumda bulunan FSI (fast spiking interneuron) adlı nadir hücrenin ana denetleyici rolünü üstleniyor olabileceğini düşündü. FSI, belirli bir beyin bölgesinde mesajların farklı nöron türlerine iletilmesinde görev alan bir hücre. FSI’lar striatumdaki hücrelerin sadece yüzde birini oluştursa da dallanarak büyümeleri bu hücreleri devam etme ve durdurma yollarındaki nöronların yüzde 95’ine bağlıyor.

Suçlu FSI
FSI’ların etkisini test etmek için ekip alışkanlık sahibi fareleri inceledi. Bu farelerde FSI hücrelerinin daha kolay etkilendiği görüldü. Daha sonra FSI hücrelerinin tetiklenmesini engelleyen bir ilaç kullanıldığında ise devam etme ve durdurma yollarında etkinliğin normale döndüğü, beyin etkinliğinin alışkanlık öncesi seviyelere çekildiği görüldü.

Calakos, “Zarar görmüş beyni tedavi edebilmek için öncelikle sağlıklı beynin nasıl çalıştığını görmemiz gerekiyordu. Çalışmamızda alışkanlık edinmenin ardındaki nörolojik mekanizmaları öğrendik. Bu çalışma zararlı alışkanlıkların tedavisi için yeni yöntemler geliştirilmesini sağlayabilir.” şeklinde konuştu.

dunyahalleri.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİNBaşak Dizer'in Davetinde Olay Pişti!Dostlukları biten Özge Ulusoy ile Ahu Yağtu, Başak Dizer Tatlıtuğ'un davetinde karşı karşıya gelirken, birbirlerine selam bile vermediler.
  Başak Dizer'in Davetinde Olay Pişti!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNCaner'in Aylık Kazancı AraştırılacakBeşiktaşlı futbolcu Caner Erkin, eski eşi Asena Atalay’ın nafaka davası sürüyor.
  Caner'in Aylık Kazancı Araştırılacak
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Ben Otel Odalarında Kimseyle Basılmadım'Yeşim Salkım, canlı yayına bağlanıp Gülben Ergen'e, "Ben otel odalarında kimseyle basılmadım, para karşılığı satılmadım." diyerek zehir zemberek açıklamalarda bulundu.
  'Ben Otel Odalarında Kimseyle Basılmadım'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNMustafa Ceceli - Selin İmer Çifti GecelerdeMustafa Ceceli ile dört ay önce evlendiği eşi Selin İmer, önceki akşam Ulus Sunset çıkışı objektife takıldı.
  Mustafa Ceceli - Selin İmer Çifti Gecelerde
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNÖzcan Deniz Baba Oluyor!45 yaşındaki Özcan Deniz 1 yıldır kendisinden 20 yaş küçük Feyza Aktan (25) ile birlikteydi.
  Özcan Deniz Baba Oluyor!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNİşte Türkiye'nin En Güzel KızıTürkiye'nin en güzel 20 kızının kaldığı finalde, yarışmayı ünlü oyuncu Itır Esen'in aynı isimdeki yeğeni Itır Esen kazandı.
  İşte Türkiye'nin En Güzel Kızı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMAtatürk Havalimanı'nda Özel Jet KazasıÖzel jetin acil iniş yaptığı sırada pistten çıktığı ve daha sonra alev aldığı bildirldi.
  Atatürk Havalimanı'nda Özel Jet Kazası
  Asset 1 btn_play_mini