Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Sayın Seyirciler Ozan Doğulu
N'oldu heyecanlandın
Dizildi laflar gözlerine
İnmesin bir yerine

Bundan sonra öyle sövdürtme kendine
Allah’ından bul da sürün yerden yere

Hadi o zaman
Bensiz dünya cehennemmiş demişsin
Madem öyle
Yan o zaman

Atma içine söyle
Yapma bana gönderme
Haydi bi' cesaretle
Söylesene sıkıyorsa suratıma

Görmedim hiç alemde
Sen gibisi ömrümde
İzliyorum hayretle
Vay anasını sayın seyirciler vay...

Sağdan soldan yandan
Kıvırma lafları döndürme
Ben dönmem geriye

Bundan sonra öyle sövdürtme kendine
Allah’ından bul da sürün yerden yere

Hadi o zaman
Bensiz dünya cehennemmiş demişsin
Madem öyle
Yan o zaman

Atma içine söyle
Yapma bana gönderme
Haydi bir cesaretle
Söylesene sıkıyorsa suratıma

Görmedim hiç alemde
Sen gibisi ömrümde
İzliyorum hayretle
Vay anasını sayın seyirciler vay
btn_menu_close Ozan Doğulu
13 Ocak 1972, İstanbul doğumlu Türk müzisyen, besteci ve aranjör.

Gerçek Adı: Ozan Doğulu
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 13 Ocak 1972

Hakkında:
- 1976 yılında konservatuarın piyano bölümüne birincilikle giren Ozan Doğulu, henüz 6 yaşındayken, Spor ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen bir gecede 'yılın sanatçısı' ödülünü aldı.
- TRT Çocuk Korosu'na katıldı.12 yaşında babasının açmış olduğu Yurdaer Doğulu Sanat Merkezi’nde piyano dersleri vermeye başladı.14 yaşında babasından ayrı olarak ilk kez Çetin Çalışır Orkestrası ile Erol Büyükburç’a eşlik etmeye başladı.
- 1989 yılında Eurovision orkestrasında yer alırken, konservatuarda flüt ve gitar dersleri aldı.
- Aranjörlüğe başladığı ilk dönemde Grup Gündoğarken’in "Ankara’dan Abim Geldi" albümünü hazırladı ve çeşitli sanatçılara beste vermeye başladı.
- 1993 yılında kardeşi Kenan Doğulu’nun ilk albümü "Yaparım Bilirsin"i hazırlarken Zülfü Livaneli’den Kayahan’a, Tarkan’dan Sertab Erener’e, Gloria Gaynor’dan Sarah Brightman’a kadar birçok sanatçı ile sahne ve albüm çalışması yaptı.
- Türkiye’nin önemli sanatçılarından Sezen Aksu’nun orkestra şefliğini uzun süre yürüten Ozan Doğulu, bugüne kadar 2000’e yakın şarkıya, çok sayıda reklam ve film müziğine imzasını attı.

İlk Albüm: 130 Bpm
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Kötü Alışkanlıkların Beyindeki Kaynağı Bulundu

Beynin derinliklerinde yer alan bir tür nöronun, farelerin alışkanlık edinmesinde ana denetleyici rolü üstlendiği keşfedildi.

Araştırmacılar, alışkanlık edinmenin bir sinir hücresinin etkinliğiyle ilişkili olduğunu ve bu hücreyi durduran bir ilaçla alışkanlığın da durdurulabildiğini gördü. Nadir olmasına rağmen, bu hücre daha fazla bulunan hücreleri de kontrolü altına alarak alışkanlık davranışının oluşmasına etki ediyor.

Duke Üniversitesi Nöroloji ve Nörobiyoloji Doçenti Nicole Calakos “Bu hücre nispeten nadir bulunuyor ancak beynin bu bölgesinden dışarıya mesaj gönderen nöronların etkinliğiyle ciddi bir bağlantısı bulunuyor. Bu hücrenin alışkanlık davranışlarında ana denetleyici rolü üstlendiğini keşfettik ve bu işlem dışarıya gönderilen nöronların mesajlarının yeniden düzenlenmesiyle değiştiriliyor gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

eLife adlı dergide yayımlanan sonuçlara göre, insanlarda bağımlılık ve takıntısal davranışlar için yeni bir tedavi yöntemi geliştirilebilir.

Farelerdeki değişim incelendi
Ekip normalde sağlıklı olan farelere, bir kolu itmeleri halinde şeker veren bir mekanizmayı öğretti. Pek çok fare, şeker verilmesi durduktan sonra bile kolu itme alışkanlığını devam ettirdi. Bu alışkanlık sahibi farelerle sağlıklı farelerin beyni karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmada beynin striatum adlı bölgesinde farklılıklar tespit edildi. Bu bölgedeki iki farklı sinir yolunun eylemlerin gerçekleştirilmesi ya da durdurulması için sinyaller gönderdiği görüldü.

Alışkanlık sahibi farelerde her iki yolun da daha güçlü olduğu belirlendi. Alışkanlık oluşmasıyla birlikte bu sinir yollarındaki zamanlamanın da değiştiği, devam etme yolunun, eylemi durdurma yoluna göre daha çabuk mesaj gönderdiği görüldü.

Ekip striatumda bulunan FSI (fast spiking interneuron) adlı nadir hücrenin ana denetleyici rolünü üstleniyor olabileceğini düşündü. FSI, belirli bir beyin bölgesinde mesajların farklı nöron türlerine iletilmesinde görev alan bir hücre. FSI’lar striatumdaki hücrelerin sadece yüzde birini oluştursa da dallanarak büyümeleri bu hücreleri devam etme ve durdurma yollarındaki nöronların yüzde 95’ine bağlıyor.

Suçlu FSI
FSI’ların etkisini test etmek için ekip alışkanlık sahibi fareleri inceledi. Bu farelerde FSI hücrelerinin daha kolay etkilendiği görüldü. Daha sonra FSI hücrelerinin tetiklenmesini engelleyen bir ilaç kullanıldığında ise devam etme ve durdurma yollarında etkinliğin normale döndüğü, beyin etkinliğinin alışkanlık öncesi seviyelere çekildiği görüldü.

Calakos, “Zarar görmüş beyni tedavi edebilmek için öncelikle sağlıklı beynin nasıl çalıştığını görmemiz gerekiyordu. Çalışmamızda alışkanlık edinmenin ardındaki nörolojik mekanizmaları öğrendik. Bu çalışma zararlı alışkanlıkların tedavisi için yeni yöntemler geliştirilmesini sağlayabilir.” şeklinde konuştu.

dunyahalleri.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMBlack Friday'de Siber Saldırganlara Dikkat!Peki siber suçluların fırsat kolladığı bu günde, internette alışveriş yapmadan önce almanız gereken önlemler neler?
  Black Friday'de Siber Saldırganlara Dikkat!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMZeki İnsanlar Daha Etkin Beyin Bağlantılarına SahipZeki insanlarda beynin enformasyon aktarımı sağlayan bölgelerinin beynin geri kalanıyla daha fazla bağlantılıyken, gereksiz enformasyonu ayıklayan bölgelerinin ayrıklığının daha belirgin olduğu ortaya çıktı.
  Zeki İnsanlar Daha Etkin Beyin Bağlantılarına Sahip
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMCildi Kışa Hazırlamanın Püf NoktalarıKış aylarında cildin ekstra bakıma ihtiyaç duyduğunu belirten uzmanlara göre, sonbahar ayları cilt bakımı ve kışa hazırlamak için en uygun zamanlar.
  Cildi Kışa Hazırlamanın Püf Noktaları
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMHacker'lara Karşı Alınacak Dört ÖnlemMcAfee uzmanları, Uber kullanıcılarının sızıntıyı en az sorunla atlatmaları için hemen alınması gereken tedbirleri listeledi.
  Hacker'lara Karşı Alınacak Dört Önlem
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİNYılın Kadını Seçildi!Justin Bieber ile yeniden barışan ünlü şarkıcı Selena Gomez, Billboard dergisi tarafından yılın kadını seçildi.
  Yılın Kadını Seçildi!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNEşine Boğa Penisi Yedirtti!Son yıllardaki en formda hücumculardan olan Jamie Vardy, eşi Rebekah Vardy'ye boğa penisi yedirtti!
  Eşine Boğa Penisi Yedirtti!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMSophia, Aile Kurmak İstiyor!Dünyanın ilk yurttaş robotu olan Sophia, aile kurmak istediğini belirtti.
  Sophia, Aile Kurmak İstiyor!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMBilardo Dahisi Minik Kız!'Bilardoyu biliyorum' demeden önce bu kızı mutlaka izleyin!
  Bilardo Dahisi Minik Kız!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MÜZİKFreddie Mercury’nin Görülmemiş FotoğraflarıFreddie Mercury’nin son nefesini verirken dahi yanında bulunan sevgilisi Jim Hutton ile özel fotoğrafları yayımlandı.
  Freddie Mercury’nin Görülmemiş Fotoğrafları
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNSerena Williams'ın Devasa YüzüğüAlexis Ohanian ile evlenen, tenisin yaşayan efsanelerinden Serena Williams'ın yüzüğü tartışma yarattı.
  Serena Williams'ın Devasa Yüzüğü
  Asset 1 btn_play_mini
 • SİNEMA - TVVizyon Bu Hafta Çok Duygusal!Bu hafta merakla beklenen devam halkası "Kardeşim Benim 2" ve bol yıldızlı "Mucize" haftanın dikkat çekenleri...
  Vizyon Bu Hafta Çok Duygusal!
  Asset 1 btn_play_mini