Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
JOYTURK
saniye sonra kapanacak.
CANLI RADYO

MAYMUNLARDA, SADECE İNSANLARDA OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN KASLAR BULUNDU

Bu deney, insanın evrimsel süreciyle ilgili tartışmalara ve tüm algılara meydan okuyor.

ABD’deki Howard Üniversitesi araştırmacılarından anatomist Rui Diogo, insan tarihine dair anlatıların çoğunda rastlanan, evrim teorileriyle açıklanamayan, insana “özel” olduğu görüşüne dayanan konuları irdeliyor. Bu nedenle ekibiyle birlikte yaptığı son araştırmasında, sadece insanlara özgü olduğu düşünülen kaslara odaklandı. Yani dik yürümemizi sağlayan, araçları kullanmamızı kolaylaştıran, sesli iletişim yeteneklerimizi geliştiren, yüz ifadelerimizi kontrol eden kaslardan söz ediyoruz. 

Diogo, "Uzun zamandır insanın ‘benzersiz’ olarak kabul edilmesini sağlayan iki ayaklı yapımız, alet kullanma becerimiz, sesli ve mimikli iletişim şeklimiz gibi özellikleri getiren kaslar aslında düşündüğümüz kadar özel değil. Bu kasların aynısı ya da benzer görevlerden sorumlu olan versiyonları, bonobo ve diğer şempanze türlerinde ve bazı gorillerde de bulunuyor” dedi. 
İnsan evrimine ilişkin dogmalarla çelişen bu araştırmanın sonuçları, doğadaki konumumuzla ilgili bazı şeyleri sorgulamamıza yol açıyor. Bize en yakın özelliklere sahip primatlara ilişkin detaylı anatomik bilgilere sahip olmadan, özellikle dik durmamızı sağlayan bacak kasları ile ilgili detaylı veriler bulamıyoruz. Nitekim Diogo ve ekibi, bu karşılaştırmayı daha da önemli olan yüz kaslarında yaptı. 
 
Çalışmalardaki en büyük zorluk, incelenmek üzere maymun örneklerini bulma zorluğuydu. Diogo bu nedenle maymunların anatomilerine ilişkin yapılmış hemen hemen her çalışmayı analiz etti. Anvers Üniversitesi’ndeki meslektaşlarıyla birlikte, doğal nedenlerden dolayı ölen birkaç bonobo maymunu bulup çalışmalara başladılar. 

Sırasıyla şempanze, bonobo maymunu ve insan yüzlerindeki kasları karşılaştıran bu görsel, aslında o kadar da özel olmadığımızı kanıtlıyor:


Yapılan çalışmaların ardından ortaya çıkan kas şekilleri, insanların iletişim kurmak için konuşmalarını sağlayan söz konusu özel kasların, bonobolarda, gorillerde ve şempanzelerde de olduklarını ortaya çıkartıyor. Bilim insanlarına göre şekil ve işlev açısından birbirlerine çok benzeyen bu kas yapılarının benzer olması tesadüf değil. 

Diogo, "Bu kasların neden maymunlarda ve bazı durumlarda diğer türlerde de olduğunu anlamak için detaylı çalışmalara ihtiyacımız var. Bu kaslar, evrimci bilim insanlarının iddia edeceği gibi maymunlar için vazgeçilmez mi? Yoksa evrimsel süreçte korudukları işlevsiz yapılar mı?” dedi. 

Günümüzde böyle çalışmalar sadece evrim karşıtlığını değil, insanın özel olarak geliştiğini savunan çoğu evrimsel görüşü de çürütmeye devam ediyor.

webtekno.com

 

Benzer Haberler

 • FACEBOOK ŞİFRELERİ 'DÜZ METİN' OLARAK SAKLIYOR!
  YaşamFACEBOOK ŞİFRELERİ 'DÜZ METİN' OLARAK SAKLIYOR!Facebook'un kullanıcılarının şifrelerini düz metin biçiminde tuttuğu iddialarına ilişkin şirketten açıklama yapıldı.
  FACEBOOK ŞİFRELERİ 'DÜZ METİN' OLARAK SAKLIYOR!
 • KRONİK YORGUNLUĞU NASIL YENEBİLİRİZ?
  YaşamKRONİK YORGUNLUĞU NASIL YENEBİLİRİZ?Kronik yorgunluk sendromuna dünyada yakalanan 17 milyon kişi var, uzmanlara göre bir o kadar kişi de teşhis konmamış olsa da aynı hastalık görülüyor.
  KRONİK YORGUNLUĞU NASIL YENEBİLİRİZ?
 • BULDUĞU YARIM MİLYON DOLARI SAHİBİNE TESLİM EDEREK İŞ İSTEDİ!
  YaşamBULDUĞU YARIM MİLYON DOLARI SAHİBİNE TESLİM EDEREK İŞ İSTEDİ!Arjantin’in Nogoya şehri sakini olan bir gencin, bulduğu 500 bin doları sahibine teslim ederek karşılığında bir iş istediği belirtildi.
  BULDUĞU YARIM MİLYON DOLARI SAHİBİNE TESLİM EDEREK İŞ İSTEDİ!
 • 'ABEL ÖDÜLÜ' İLK KEZ BİR KADINA VERİLDİ!
  Yaşam'ABEL ÖDÜLÜ' İLK KEZ BİR KADINA VERİLDİ!Matematik alanındaki önemli bilimsel çalışmalar için yaklaşık 1 milyon dolar verilen "Abel Ödülü"nün bu yılki sahibi olan ABD'li Karen Uhlenbeck, bu ödüle layık görülen ilk kadın oldu.
  'ABEL ÖDÜLÜ' İLK KEZ BİR KADINA VERİLDİ!
 • DONDURULAN SPERMLE 34 KUZU DÜNYAYA GELDİ!
  YaşamDONDURULAN SPERMLE 34 KUZU DÜNYAYA GELDİ!Avustralya'da Sir Freddie adlı bir koçun 50 yıl önce dondurulan spermleriyle hamile kalan koyunlar sağlıklı kuzular doğurdu.
  DONDURULAN SPERMLE 34 KUZU DÜNYAYA GELDİ!
 • ESKİ SEVGİLİSİNİ 18 BİN KEZ ARADI!
  YaşamESKİ SEVGİLİSİNİ 18 BİN KEZ ARADI!Eski sevgilisini 3 ay içinde 18 bin 36 kez telefonla taciz eden şahıs, 15 ay hapis cezası aldı.
  ESKİ SEVGİLİSİNİ 18 BİN KEZ ARADI!

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1