Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
BENİ HATIRLA SILA
Beni hatırla
Resimlere bak
Mektubumla avun
Şarkılar tutu

Kendinden vazgeç
Yastığına sarıl
Korkular tut

Dağılsın kalbin
Öl hatta orda
Lanetler yağdır
Beni hatırla

Her telefona sen çık
Her kapıya sen koş
Beni hatırla

Sen bir yerlerde
Ben bir şehirde
Akşam olunca
Beni hatırla

Mektupları yak
Şarkılara küs
Hasretler giy

Depremler olsun
Üstüste sonra
Kahrından öl

Dağılsın kalbin
Öl hatta orda
Lanetler yağdır
Beni hatırla
saniye sonra kapanacak.

MAYMUNLARDA, SADECE İNSANLARDA OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN KASLAR BULUNDU

Bu deney, insanın evrimsel süreciyle ilgili tartışmalara ve tüm algılara meydan okuyor.

ABD’deki Howard Üniversitesi araştırmacılarından anatomist Rui Diogo, insan tarihine dair anlatıların çoğunda rastlanan, evrim teorileriyle açıklanamayan, insana “özel” olduğu görüşüne dayanan konuları irdeliyor. Bu nedenle ekibiyle birlikte yaptığı son araştırmasında, sadece insanlara özgü olduğu düşünülen kaslara odaklandı. Yani dik yürümemizi sağlayan, araçları kullanmamızı kolaylaştıran, sesli iletişim yeteneklerimizi geliştiren, yüz ifadelerimizi kontrol eden kaslardan söz ediyoruz. 

Diogo, "Uzun zamandır insanın ‘benzersiz’ olarak kabul edilmesini sağlayan iki ayaklı yapımız, alet kullanma becerimiz, sesli ve mimikli iletişim şeklimiz gibi özellikleri getiren kaslar aslında düşündüğümüz kadar özel değil. Bu kasların aynısı ya da benzer görevlerden sorumlu olan versiyonları, bonobo ve diğer şempanze türlerinde ve bazı gorillerde de bulunuyor” dedi. 
İnsan evrimine ilişkin dogmalarla çelişen bu araştırmanın sonuçları, doğadaki konumumuzla ilgili bazı şeyleri sorgulamamıza yol açıyor. Bize en yakın özelliklere sahip primatlara ilişkin detaylı anatomik bilgilere sahip olmadan, özellikle dik durmamızı sağlayan bacak kasları ile ilgili detaylı veriler bulamıyoruz. Nitekim Diogo ve ekibi, bu karşılaştırmayı daha da önemli olan yüz kaslarında yaptı. 
 
Çalışmalardaki en büyük zorluk, incelenmek üzere maymun örneklerini bulma zorluğuydu. Diogo bu nedenle maymunların anatomilerine ilişkin yapılmış hemen hemen her çalışmayı analiz etti. Anvers Üniversitesi’ndeki meslektaşlarıyla birlikte, doğal nedenlerden dolayı ölen birkaç bonobo maymunu bulup çalışmalara başladılar. 

Sırasıyla şempanze, bonobo maymunu ve insan yüzlerindeki kasları karşılaştıran bu görsel, aslında o kadar da özel olmadığımızı kanıtlıyor:


Yapılan çalışmaların ardından ortaya çıkan kas şekilleri, insanların iletişim kurmak için konuşmalarını sağlayan söz konusu özel kasların, bonobolarda, gorillerde ve şempanzelerde de olduklarını ortaya çıkartıyor. Bilim insanlarına göre şekil ve işlev açısından birbirlerine çok benzeyen bu kas yapılarının benzer olması tesadüf değil. 

Diogo, "Bu kasların neden maymunlarda ve bazı durumlarda diğer türlerde de olduğunu anlamak için detaylı çalışmalara ihtiyacımız var. Bu kaslar, evrimci bilim insanlarının iddia edeceği gibi maymunlar için vazgeçilmez mi? Yoksa evrimsel süreçte korudukları işlevsiz yapılar mı?” dedi. 

Günümüzde böyle çalışmalar sadece evrim karşıtlığını değil, insanın özel olarak geliştiğini savunan çoğu evrimsel görüşü de çürütmeye devam ediyor.

webtekno.com

 

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
 • KORKUNÇ VOLKANLAR!
  KORKUNÇ VOLKANLAR!Endonezya yapısı itibariyle volkanik dağlardan oluşur. Çoğu sönmüş yaklaşık 150 civarında volkan bulunmaktadır.
  KORKUNÇ VOLKANLAR!
  KORKUNÇ VOLKANLAR! icon_go
 • PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLARProfesyonel ya da ciddi olarak fotoğrafçılık ile uğraşanların çok daha iyi anlayacağı üzere doğada zaman zaman öyle anlar vardır ki, fotoğrafını çektiğinizde ömür boyu mükemmel bir anı olarak kalırlar.
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR icon_go
icon_close
icon_fikirFİKRİNİ PAYLAŞ
PARTİYİ KAÇIRMA!
icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1