Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
SÜPER FM
Süper FM
Sınırsız Hit Müzik
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Maymunlarda, Sadece İnsanlarda Olduğu Düşünülen Kaslar Bulundu

Bu deney, insanın evrimsel süreciyle ilgili tartışmalara ve tüm algılara meydan okuyor.

ABD’deki Howard Üniversitesi araştırmacılarından anatomist Rui Diogo, insan tarihine dair anlatıların çoğunda rastlanan, evrim teorileriyle açıklanamayan, insana “özel” olduğu görüşüne dayanan konuları irdeliyor. Bu nedenle ekibiyle birlikte yaptığı son araştırmasında, sadece insanlara özgü olduğu düşünülen kaslara odaklandı. Yani dik yürümemizi sağlayan, araçları kullanmamızı kolaylaştıran, sesli iletişim yeteneklerimizi geliştiren, yüz ifadelerimizi kontrol eden kaslardan söz ediyoruz. 

Diogo, "Uzun zamandır insanın ‘benzersiz’ olarak kabul edilmesini sağlayan iki ayaklı yapımız, alet kullanma becerimiz, sesli ve mimikli iletişim şeklimiz gibi özellikleri getiren kaslar aslında düşündüğümüz kadar özel değil. Bu kasların aynısı ya da benzer görevlerden sorumlu olan versiyonları, bonobo ve diğer şempanze türlerinde ve bazı gorillerde de bulunuyor” dedi. 
İnsan evrimine ilişkin dogmalarla çelişen bu araştırmanın sonuçları, doğadaki konumumuzla ilgili bazı şeyleri sorgulamamıza yol açıyor. Bize en yakın özelliklere sahip primatlara ilişkin detaylı anatomik bilgilere sahip olmadan, özellikle dik durmamızı sağlayan bacak kasları ile ilgili detaylı veriler bulamıyoruz. Nitekim Diogo ve ekibi, bu karşılaştırmayı daha da önemli olan yüz kaslarında yaptı. 
 
Çalışmalardaki en büyük zorluk, incelenmek üzere maymun örneklerini bulma zorluğuydu. Diogo bu nedenle maymunların anatomilerine ilişkin yapılmış hemen hemen her çalışmayı analiz etti. Anvers Üniversitesi’ndeki meslektaşlarıyla birlikte, doğal nedenlerden dolayı ölen birkaç bonobo maymunu bulup çalışmalara başladılar. 

Sırasıyla şempanze, bonobo maymunu ve insan yüzlerindeki kasları karşılaştıran bu görsel, aslında o kadar da özel olmadığımızı kanıtlıyor:


Yapılan çalışmaların ardından ortaya çıkan kas şekilleri, insanların iletişim kurmak için konuşmalarını sağlayan söz konusu özel kasların, bonobolarda, gorillerde ve şempanzelerde de olduklarını ortaya çıkartıyor. Bilim insanlarına göre şekil ve işlev açısından birbirlerine çok benzeyen bu kas yapılarının benzer olması tesadüf değil. 

Diogo, "Bu kasların neden maymunlarda ve bazı durumlarda diğer türlerde de olduğunu anlamak için detaylı çalışmalara ihtiyacımız var. Bu kaslar, evrimci bilim insanlarının iddia edeceği gibi maymunlar için vazgeçilmez mi? Yoksa evrimsel süreçte korudukları işlevsiz yapılar mı?” dedi. 

Günümüzde böyle çalışmalar sadece evrim karşıtlığını değil, insanın özel olarak geliştiğini savunan çoğu evrimsel görüşü de çürütmeye devam ediyor.

webtekno.com

 

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMYeni Karaköy İskelesi'nde Seferler BaşladıKaraköy İskelesi, 2008'de aşırı lodos nedeniyle su alarak batmıştı.
  Yeni Karaköy İskelesi'nde Seferler Başladı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMTarihi ve Yeri Belli OlduTürkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye Süper Kupa maçının oynanacağı yer ve tarihi açıkladı.
  Tarihi ve Yeri Belli Oldu
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMSonunda Kullanıma SunulduPopüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp milyonlarca kullanıcısının beklediği özelliği kullanıma sunmaya başladı.
  Sonunda Kullanıma Sunuldu
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMKripto Para Merkezli Devlete Başvuru Rekoru2015 yılında kurulan kripto para merkezli mikro ülke Liberland, dijitalleşen dünyada en çok vatandaşlık başvurusu lan ülkelerden birisi olmuş durumda.
  Kripto Para Merkezli Devlete Başvuru Rekoru
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİNPınar Sabancı'dan Hamilelik Pozuİlhan Sabancı'nın eşi Pınar Sabancı, 'Numara 3' notu ile instagram'dan fotoğraf paylaştı.
  Pınar Sabancı'dan Hamilelik Pozu
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNChloe'den Bebek Açıklaması!Serdar Ortaç'ın eşi Chloe Loughnan bir röportajında samimi açıklamalarda bulundu.
  Chloe'den Bebek Açıklaması!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Siz Kabine Geçin Ben Geliyorum'Ünlü komedyen Cem Yılmaz oyunu kullandı, espriler havada uçuştu.
  'Siz Kabine Geçin Ben Geliyorum'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNMurat Boz ve Eliz Sakuçoğlu'nun Zor Anları!İzmir'de tatil yapan Murat Boz, deniz keyfi yaparken eski sevgilisi Eliz Sakuçoğlu ile karşılaştı.
  Murat Boz ve Eliz Sakuçoğlu'nun Zor Anları!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNÜnlü Şarkıcı Kol Kaslarıyla Şaşırttı!Önümüzdeki günlerde yeni şarkısını çıkarmaya hazırlanan şarkıcı Soner Sarıkabadayı'nın kol kasları dikkat çekti.
  Ünlü Şarkıcı Kol Kaslarıyla Şaşırttı!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNMakyajsız ve Salaş Elçin!Güzel oyuncu Elçin Sangu, Nişantaşı'nda makyajsız görüntülendi.
  Makyajsız ve Salaş Elçin!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Seçkin’le Yeni Bir Şey Yaşıyorum'Seçkin Özdemir'le aşk yaşamaya başlayan Demet Özdemir ilk kez konuştu.
  'Seçkin’le Yeni Bir Şey Yaşıyorum'
  Asset 1 btn_play_mini
icon_fikirFİKRİNİ BİZİMLE PAYLAŞMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! icon_close