Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Sana Doğru Bora Duran
Buralardan geçiyordum seni gördüm vay vay vay
Artık aşktan kaçıyordum geri döndüm hay hay hay
Sordum kimdi bu güzellik insan olamaz
Öldüm sanki cennet böyle güzel olamaz

Yürüyorum sana doğru
Görüyorsan bana doğru
Gel birazcık sola doğru
Seviyorsan bana doğru
Aşkın zehir olsa bile doldur içeyim

Sordum kimdi bu güzellik insan olamaz

Öldüm sanki cennet böyle güzel olamaz

Yürüyorum sana doğru
Görüyorsan bana doğru
Gel birazcık sola doğru
Seviyorsan bana doğru

Yürüyorum sana doğru
Görüyorsan bana doğru
Gel birazcık sola doğru
Seviyorsan bana doğru
btn_menu_close Bora Duran
23 Mart 1978 doğumlu Türk pop şarkıcısı, söz yazarı ve müzisyen.

Gerçek Adı: Bora Duran
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 23 Mart 1978

Hakkında:
- Profesyonel müzik kariyeri 2011 yılında "Her Sabah" isimli ilk albümünü yayımlamasıyla başlamıştır.
- Ezginin Günlüğü ile "Dargın mıyız?" albümünün kayıtları başta olmak üzere birçok farklı projede birlikte çalışmıştır.
- 2013 yılında "İnsan" albümü ve 2016'da "Unut Bakalım" adlı single çalışması piyasaya çıkmıştır.
- "Çok Güzel Hareketler Bunlar" isimli televizyon programının müzik sorumluluğunu yürütmüş ve "Organize İşler" filminin müzik projesine katkıda bulunmuştur.

İlk Albüm: Her Sabah
İlk Single: Sen Gidersen
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Maymunlarda, Sadece İnsanlarda Olduğu Düşünülen Kaslar Bulundu

Bu deney, insanın evrimsel süreciyle ilgili tartışmalara ve tüm algılara meydan okuyor.

ABD’deki Howard Üniversitesi araştırmacılarından anatomist Rui Diogo, insan tarihine dair anlatıların çoğunda rastlanan, evrim teorileriyle açıklanamayan, insana “özel” olduğu görüşüne dayanan konuları irdeliyor. Bu nedenle ekibiyle birlikte yaptığı son araştırmasında, sadece insanlara özgü olduğu düşünülen kaslara odaklandı. Yani dik yürümemizi sağlayan, araçları kullanmamızı kolaylaştıran, sesli iletişim yeteneklerimizi geliştiren, yüz ifadelerimizi kontrol eden kaslardan söz ediyoruz. 

Diogo, "Uzun zamandır insanın ‘benzersiz’ olarak kabul edilmesini sağlayan iki ayaklı yapımız, alet kullanma becerimiz, sesli ve mimikli iletişim şeklimiz gibi özellikleri getiren kaslar aslında düşündüğümüz kadar özel değil. Bu kasların aynısı ya da benzer görevlerden sorumlu olan versiyonları, bonobo ve diğer şempanze türlerinde ve bazı gorillerde de bulunuyor” dedi. 
İnsan evrimine ilişkin dogmalarla çelişen bu araştırmanın sonuçları, doğadaki konumumuzla ilgili bazı şeyleri sorgulamamıza yol açıyor. Bize en yakın özelliklere sahip primatlara ilişkin detaylı anatomik bilgilere sahip olmadan, özellikle dik durmamızı sağlayan bacak kasları ile ilgili detaylı veriler bulamıyoruz. Nitekim Diogo ve ekibi, bu karşılaştırmayı daha da önemli olan yüz kaslarında yaptı. 
 
Çalışmalardaki en büyük zorluk, incelenmek üzere maymun örneklerini bulma zorluğuydu. Diogo bu nedenle maymunların anatomilerine ilişkin yapılmış hemen hemen her çalışmayı analiz etti. Anvers Üniversitesi’ndeki meslektaşlarıyla birlikte, doğal nedenlerden dolayı ölen birkaç bonobo maymunu bulup çalışmalara başladılar. 

Sırasıyla şempanze, bonobo maymunu ve insan yüzlerindeki kasları karşılaştıran bu görsel, aslında o kadar da özel olmadığımızı kanıtlıyor:


Yapılan çalışmaların ardından ortaya çıkan kas şekilleri, insanların iletişim kurmak için konuşmalarını sağlayan söz konusu özel kasların, bonobolarda, gorillerde ve şempanzelerde de olduklarını ortaya çıkartıyor. Bilim insanlarına göre şekil ve işlev açısından birbirlerine çok benzeyen bu kas yapılarının benzer olması tesadüf değil. 

Diogo, "Bu kasların neden maymunlarda ve bazı durumlarda diğer türlerde de olduğunu anlamak için detaylı çalışmalara ihtiyacımız var. Bu kaslar, evrimci bilim insanlarının iddia edeceği gibi maymunlar için vazgeçilmez mi? Yoksa evrimsel süreçte korudukları işlevsiz yapılar mı?” dedi. 

Günümüzde böyle çalışmalar sadece evrim karşıtlığını değil, insanın özel olarak geliştiğini savunan çoğu evrimsel görüşü de çürütmeye devam ediyor.

webtekno.com

 

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMYüzyılın En Uzun Kanlı Ay Tutulması!Ay'ın kızıl görüntüye büründüğü tam Ay tutulması ile gerçekleşen Süper Kanlı Ay Tutulması'sı için nefesler tutuldu.
  Yüzyılın En Uzun Kanlı Ay Tutulması!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMNASA, Yolcuların Hayatını Kolaylaştıracak!NASA yeni geliştirdiği uçak parçaları ile inişte ve kalkışta oluşan gürültüyü yüzde yetmiş oranında azalttı.
  NASA, Yolcuların Hayatını Kolaylaştıracak!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMBanksy, Paris'i Bombaladı!Çarpıcı duvar resimleriyle tanınan ve kimliği bilinmeyen 'gerilla sanatçı', Paris sokaklarını ilk kez 'bombaladı'.
  Banksy, Paris'i Bombaladı!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMGoogle Çalışanını Öldüren Seri Katil!Google çalışanını öldürdüğü için hapse yollanmış, bir süre sonra serbest bırakılan 'Katil Telekız' seri katil çıktı!
  Google Çalışanını Öldüren Seri Katil!
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • GALERİGelin Kayası'nın Bilinmeyen Efsanesi!Giresun'da Anadolu'nun efsanelerinden biri olan Gelin Kayası'nın ilginç hikayesi....
  Gelin Kayası'nın Bilinmeyen Efsanesi!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMDünyanın En Mutsuz Ülkeleri145 ülkede 154 bin kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, 2017 yılı insanlar için en kötü sene olarak kayıtlara geçti.
  Dünyanın En Mutsuz Ülkeleri
  Asset 1 btn_play_mini
 • GALERİDikkat Dağınıklığının NedenleriBir iş yaparken ya da ders çalışırken dikkatiniz kolayca dağılıyor ve başladığınız bir işi bitiremiyorsanız bunun sorumlusu siz olmayabilirsiniz.
  Dikkat Dağınıklığının Nedenleri
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Evli Barklı Adama Yorum Yapmaya Utanmıyor musun'Selin Ciğerci, Burak Özçivit'e 'Yakışıklı' diye yorum yapan İranlı modele mesaj atarak takipçilerinden destek istedi.
  'Evli Barklı Adama Yorum Yapmaya Utanmıyor musun'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNAslı Enver Kimdir?Kavak Yelleri dizisiyle yıldızı parlayan güzel oyuncuyu gelin daha yakından tanıyalım...
  Aslı Enver Kimdir?
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNDefilenin Gözdesi Oldu!Gigi Hadid ve Kendall Jenner, İtalya'da düzenlenen Milan Moda Haftası kapsamında defileye çıktı.
  Defilenin Gözdesi Oldu!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMGünde Kaç Öğün Yemeliyiz?İdeal olan günde iki öğün beslenmedir. Bu yönde birçok bilimsel yayın var. Böylelikle leptin hormonu salgılanıyor. Beyin enerjiyi daha iyi kullanıyor...
  Günde Kaç Öğün Yemeliyiz?
  Asset 1 btn_play_mini
icon_fikirFİKRİNİ BİZİMLE PAYLAŞMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! icon_close