Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Roman Edis
Gücümü sola verdim yorgunum
Her geceme seni koydu ne zor durum

Ah bebeğim tutamazsam elini zamansız
Her bir yaşta hevesim kalır derin yaram sır
İzlerini bulamazsam ölürüm inan bana
Sersefilim uzaktan sevilir mi bir asır?

Böyle bir vurgun olmaz
Ezber bozulsun artık
Buz dilinden dökülse
Sözden ucuz romandık

Dön böyle bir vurgun olmaz
Ezber bozulsun artık
Yaktığın da söner de
Kimseye tutuşmam artık
btn_menu_close Edis
28 Kasım 1990 doğumlu Türk şarkıcı ve müzisyen.

Gerçek Adı: Edis Görgülü
Doğum Yeri: Londra, İngiltere
Doğum Tarihi: 28 Kasım 1990

Hakkında:
- Müzikal kariyeri İzmir Kent Orkestrası gibi büyük orkestralarda şarkı söyleyerek başladı.
- 2014 yılında "Benim Ol" isimli ilk single çalışması yayımlandı.

İlk Single: Benim Ol
SÜPER FM
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Mucize Doktor

Dr. Mohammod Jobayer Chisti’nin, gelişmekte olan ülkelerde çocukların zatürreden ölmesini engellemek için şampuan şişesinden ürettiği ve maliyeti 1.25 dolar olan bir alet geliştirdi.

Her yıl, çoğunluğu Güney Asya ve Sahraaltı Afrika’da olmak üzere yaklaşık 920 bin bebek ve çocuk zatürreden hayatını kaybediyor. Bangladeş’teki Sylhet Medikal Koleji Hastanesi’nde çalışan Dr. Mohammod Jobayer Chisti, 20 yıl süren çalışmaların ardından, binlerce çocuğun hayatını kurtarma ihtimali olan çok düşük maliyetli bir alet icat etti. Maliyeti 1.25 dolar olan aletle zatürreden ölüm oranı yüzde 75 dolayında azaltıldı. Boğazı etkileyen streptokok gibi bakteriler ya da RSV gibi virüslerin neden olduğu enfeksiyonların akciğerleri etkilemesiyle oluşan zatürrede akciğerler şişip sıvı ya da iltihapla doluyor ve oksijen alabilme kapasitesi düşüyor. Gelişmiş ülkelerdeki hastanelerde, çocukların nefes almasını kolaylaştıran vantilatörler kullanılıyor. Ancak bu makinelerin fiyatı 15 bin dolar ve özel eğitimli kişilerce kullanılması gerekiyor. Dolayısıyla Bangladeş gibi gelişmekte olan ülkelerde bu tedavi yönetimini kullanması son derece güç. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği daha az maliyetli tedavi yöntemi olan ‘düşük akımlı oksijen’le bile her 7 çocuktan biri ölüyor. Bu gerçekten yola çıkan Dr. Chisti, düşük maliyetli tedavi yöntemini Avustralya Melbourne’de çalışırken gördüğü bir makineden esinlenerek geliştirdi. CPAP diye adlandırılan ‘sürekli pozitif solunum yolu basıncını’ kullanarak, akciğerlerin çökmesini engelleyen ve vücuda yeterli oksijen alınmasını sağlayan makinenin maliyeti ise yüksek.

Dr. Chisti Bangladeş’e döndükten sonra, daha basit ve ucuz bir CPAP makinesi üretmek üzere çalışmalarına başladı. Bir iş arkadaşıyla birlikte, yoğun bakım ünitesinden aldıkları boş bir plastik şampuan şişesini suyla doldurup, şişenin bir ucuna plastik hava besleme borusu yerleştirdi. Sonuçlarını The Lancet Magazine’de yayımlanan aletin çalışma sistemini Chisti şöyle anlatıyor: “Çocuklar bir tanktan oksijen soluyor ve nefeslerini plastik boru yardımıyla su dolu şişeye veriyorlar. Bu da şişedeki suda baloncuklar oluşmasını sağlıyor. Baloncukların oluşturduğu basınç, akciğerlerdeki hava keseciklerini açıyor.” Şu ana kadar yaklaşık 600 çocuk bu yöntemle tedavi edildi.

Maliyeti 1,25 dolar olan aletle zatürreden ölüm oranı yüzde 75 dolayında azaltıldı. Alet ayrıca oksijenin de çok daha etkili kullanılmasını sağlıyor. Yeni ve basit icatla, hastanenin yıllık oksijen faturası da 30 bin dolardan 6 bin dolara düştü. Chisti’nin amacı gelişmekte olan ülkelerdeki hastanelerde bu cihazın kullanılabilmesini sağlamak.

karar.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMSahte Hesapları Engellemek İçin Yeni ÖnlemTwitter, sahte hesapların önüne geçmek için yeni güvenlik önlemi aldı.
  Sahte Hesapları Engellemek İçin Yeni Önlem
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMOn Binlerin Katılacağı Festival ErtelenebilirKanada'nın önemli müzik festivallerinden Ottawa Bluesfest, bu yıl kendi küçük ama etkisi büyük bir engelle karşı karşıya: Festivalin ana sahnesinin kurulacağı yere yuva yapan bir kuş.
  On Binlerin Katılacağı Festival Ertelenebilir
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMFacebook Havadan İnternet Projesiden VazgeçtiSosyal paylaşım sitesi Facebook, drone yani insansız hava araçları (İHA) ile internet erişimi sağlama projesinden vazgeçtiğini duyurdu.
  Facebook Havadan İnternet Projesiden Vazgeçti
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMTürkiye'de Sinema ve Tiyaro İzleyicisi ArttıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sinema ve Tiyatro İstatistikleri 2017 bültenini yayımladı.
  Türkiye'de Sinema ve Tiyaro İzleyicisi Arttı
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

icon_fikirFİKRİNİ BİZİMLE PAYLAŞMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! icon_close