Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
SÜMBÜL TUĞKAN
Dibe batarken
Sona giderken
Düştün güzelim aklıma birden

Soru sorarken
Merak ederken
Sanki seni duydum inceden

Nasıl yapardım
Böyle sensiz
Kimsem de yok
Sessiz sessiz

Hani kolaydı
Yalnız olmak
Yaz sıcağında
Kendime bakmak

Sümbüllendi yine
Elini tutan ellerim
Aşka doymak niye
JOYTURK
saniye sonra kapanacak.

SANAL ALIŞVERİŞTE ‘AYIPLI MAL’ SORUNU

İnternetten yapılan alışverişlerde ayıplı mal vakalarının sayısı her geçen gün artıyor. Çünkü kanunlara göre, vatandaşa arızalı ürün gönderene ilk etapta ceza yok.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin toplam pastadaki payı her geçen gün artarken bu alandaki sorunlara da yenileri ekleniyor. Özellikle elektronik ürünlerin satışında arızalı ürün gönderildiğini belirten vatandaşların sayısında ciddi artış yaşanıyor. Bu gibi durumlarda ürünün iade alınması sürecinde vatandaşlara zorluk çıkarılırken, kimi firmalar ise arızalı ürün ispatının müşteri tarafından yapılması gerektiğini iddia ediyor. Arızalı ürün satışındaki yükselişin en büyük nedeni ise ayıplı mal satışının ilk aşamada bir cezasının olmayışı. Yasalara göre ayıplı mallar için defolu uyarısı koymayanlar ile seri malda ayıba ilişkin hükümlere uymayanlar dışında kabul edilmiş idari para cezası bulunmuyor. Bu nedenle bazı firmaların internet üzerinden yaptıkları satışlarda ayıplı malları kullandıkları, iade konusunda da tüketiciyi yıldırmaya çalışarak bu ürünü nakte döndürmeyi hedefledikleri iddia ediliyor. Geçtiğimiz ay bir online alışveriş sitesinden elektrikli ızgara aldığını belirten Özgür E. başından geçenleri şöyle anlattı:

“Ürün elime ulaştı ve denemek için prize taktım. Görünürde herhangi bir problem yoktu fakat et pişirmek için yeterli sıcaklığa bir türlü ulaşmadığını fark ettim. Ertesi gün iade için başvurdum ve ürünü firmaya gönderdim. Fakat kullanılmış olduğu gerekçesiyle iade işleminin yapılamayacağını söylediler. ‘Ürünü prize takmadan nasıl çalışıp çalışmadığını öğrenebilirim’ diye sorduğumda da ‘Kurallarımız böyle’ cevabını aldım. Sonrasında ise ürünün arızalı olduğuna dair bir belge alabileceğim ve bu şekilde iade edebileceğime dair geri dönüş yaptılar.” İnternetten  yapılan paylaşımlarda yabancı alışveriş sitelerinde benzer sorunların çok daha nadir yaşandığına dair paylaşımlarda da bulunan vatandaşlar, Türkiye’deki firmaların müşteri memnuniyetini göz ardı ettiğini ifade ediyor.

Firmayı şikayet etmek gerekiyor
İnternetten yapılan alışverişlerde 14 gün kullanmamış olmak kaydıyla iade etme hakkı olduğunu belirten Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tüketici Kanunu’nun 10’uncu maddesine göre, 6 ay zarfında üründe bir arıza olursa ayıplı mal olarak kabul edilir ve iadesi yapılır. Bu ürünün arızalı olma durumunun ispatı satıcıya aittir” dedi. Ağaoğlu, şöyle devam etti: “Bu durumda Tüketici Hakem Heyetine başvuran vatandaş, haklı bulunacak ve ürün bedelini alacaktır. Ancak ticaret il müdürlüklerine şikayette bulunarak Tüketici Kanunu’nun 10’uncu maddesine aykırı davrandığı gerekçesiyle söz konusu firmaya ceza verilmesi sağlanmalıdır.”

Vatandaşın hakları neler?
Tüketicinin talep etmesi durumunda şu hakları da bulunuyor.

1) Satın aldığı ayıplı ürünü geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönebilir.

2) Satılanı geri vermek istemezse ayıp oranında indirim isteyebilir.

3) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, tüm masraflar satıcıya ait olarak onarım isteyebilir.

4) Mümkünse, ayıpsız bir benzeriyle değiştirilmesini talep edebilir.

karar.com

Benzer Haberler

 • YaşamHURDA İLE AT HEYKELİ YAPTI!Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde mozaik ve heykel sanatçısı Mervan Altınorak, yarım ton hurda ile yaptığı at heykelini sergiye çıkaracak.
  HURDA İLE AT HEYKELİ YAPTI!
 • YaşamTÜRKİYE SEZARYENDE AVRUPA BİRİNCİSİ!Türkiye sezaryen sıralamasında yüzde 53’lük oranla dünyada dördüncü, Avrupa’da ise birinci sırada yer aldı.
  TÜRKİYE SEZARYENDE AVRUPA BİRİNCİSİ!
 • YaşamEBER GÖLÜ HARİTADAN SİLİNDİ!Eskiden balıkçılığın yapıldığı Eber Gölü tamamen kurudu.
  EBER GÖLÜ HARİTADAN SİLİNDİ!
 • YaşamKÖPEK SANARAK ALDI ANCAK...Çin'de bir köpek yavrusu satın aldığını düşünen adam, hayvanın cinsini öğrenmek için internete başvurduğunda hayatının şokunu yaşadı.
  KÖPEK SANARAK ALDI ANCAK...
 • YaşamDÜNYANIN EN HIZLI BÜYÜYEN AĞACI!Çin'in önemli gelir kalemlerinden biri olan bambu ağacının yetiştirildiği bölgelerden biri olan Lianhua bölgesi.
  DÜNYANIN EN HIZLI BÜYÜYEN AĞACI!
 • Yaşam24 SAAT İÇİNDE HER YER ÖRÜMCEK AĞI OLDU!Yunanistan'da Vistonida Gölü etrafında bin metrelik çalılık alan, setler ve küçük kiliseler 24 saat içerisinde örümcek ağlarıyla kaplandı.
  24 SAAT İÇİNDE HER YER ÖRÜMCEK AĞI OLDU!

FOTO

GALERİ

 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
 • KORKUNÇ VOLKANLAR!Endonezya yapısı itibariyle volkanik dağlardan oluşur. Çoğu sönmüş yaklaşık 150 civarında volkan bulunmaktadır.
  KORKUNÇ VOLKANLAR!
  KORKUNÇ VOLKANLAR! icon_go
 • PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLARProfesyonel ya da ciddi olarak fotoğrafçılık ile uğraşanların çok daha iyi anlayacağı üzere doğada zaman zaman öyle anlar vardır ki, fotoğrafını çektiğinizde ömür boyu mükemmel bir anı olarak kalırlar.
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR
  PHOTOSHOP KULLANMADAN ÇEKİLEN EN İYİ FOTOĞRAFLAR icon_go
 • 'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDIBirleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen 2018 Miss Earth (Yeryüzü Güzeli) yarışmacıları basına tanıtıldı.
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI
  'YERYÜZÜ GÜZELİ' ADAYLARI TANITILDI icon_go
 • MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!Mevsim geçişlerindeki sıcaklık değişimleri vücut direncimi kırarak bizi hasta eder...
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN!
  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN BU ÇAYLARI İÇİN! icon_go
 • AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!Trenle seyahat, konforlu ve huzurlu bir yolculuğun yanı sıra ekonomik bir tatil imkânı da sunuyor.
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI!
  AVRUPA'NIN EN HIZLI TREN ROTALARI! icon_go
 • COMİC CON ÇILGINLIĞI!Dünyanın en renkli etkinliklerden biri olarak kabul edilen Comic Con Rusya 2018 ile bilgisayar oyunu meraklılarını buluşturan IgroMir (Dünya Oyunları) Fuarı Rusya’nın başkenti Moskova’da yapıldı.
  COMİC CON ÇILGINLIĞI!
  COMİC CON ÇILGINLIĞI! icon_go
 • EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!Dünya'nın en soğuk yerlerden biri olarak bilinen Yakutistan'da aşırı soğuk hava hayatın devam etmesine engel olmuyor...
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT!
  EKSİ 62 DERECEDE HAYAT! icon_go
icon_close