Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
YA BU İŞLER NE MABEL MATİZ
Gel beni kor düşümden
Kurtarabilirsen kurtar
Yağmurumu çölümden
Ayırabilir mi bu kantar?

Çaldığın sazlar seni duysa
Saz utanır, vazgeçer
"unut oğlum, acır" dedin oysa
Unutulmaktı ecel

Beni boş ver de
Ya bu işler ne
Yıkılır dünya
Başımız yerde

Kırgınım can özümden
Yare buysa yol biter mi?
İki yâr bir uçurumda
Kavuşmaya kol yeter mi?

Tuttuğun senin olsun a cânım
Aşk bırakmaktan geçer
"unut oğlum, acır" dedin oysa
Unutulmaktı ecel

Beni boşver de
Ya bu işler ne
Yıkılır dünya
Başımız yerde
saniye sonra kapanacak.

TEMASSIZ ÖDEME SOKAK SANATÇILARININ DA HİZMETİNDE

Londra'da sokak sanatçılarının kredi kartlarından temassız ödeme alabilmesi için belediye özel ödeme terminalleri tahsis ediyor.

Herkes ödemelerini banka kartlarıyla yaparsa, kimse nakit kullanmazsa metro durağındaki müzisyenlere nasıl para vereceğiz? Londra bu soruna çözüm olarak sokak sanatçılarının temassız ödeme alabilmesi için özel ödeme terminalleri tahsis ediyor.

Proje geçtiğimiz hafta sonu şehrin belediye başkanı Sadik Khan tarafından uygulamaya sokuldu. Busk in London ve İsveçli ödeme şirketi iZettle da projeye destek veriyor. Son birkaç haftadır özel olarak seçilen bazı sanatçılarla denemeler yürütülüyordu. Khan artık iZettle’ın temassız okuyucularının şehrin 32 semtinde kullanılacağını söylüyor.

“Bağış miktarı arttı”
Denemelerde yer alan tam zamanlı sokak sanatçısı Charlotte Campbell konu hakkında BBC’ye yaptığı açıklamada yeni teknolojinin insanların yaptığı katkıya ciddi bir etkisi olduğunu söyledi. Campbell “Ben şarkı söylerken daha fazla kişi dokunmatik bağış sistemini kullanıyor ve genellikle bir kişi bağış yapınca diğerleri de onu takip ediyor.” diyor.

Kart okuyucuların ödeme almak için bir akıllı telefona ya da tablete ihtiyacı var. Buradan dokunmatik bağışların miktarı sokak sanatçısı tarafından ayarlanabiliyor. Temassız kartlar, akıllı telefonlar ve saatlerle bağış yapmak mümkün. Londra sokaklarında toplam kaç adet sanatçıya kart okuyucu verileceğine dair bir rakam açıklanmadı. Sanatçıların kart okuyucular için para ödeyip ödemeyeceği de bilinmiyor.

Aslında bireysel olarak temassız ödeme sistemleri kullanılması yeni bir uygulama değil. Özellikle Çin’de QR kodlar kullanarak para toplayan sokak sanatçıları hatta dilenciler görmek mümkün. Ancak bu sistemin bir şehir yönetimi tarafından uygulanması ilk kez görülüyor.

Sanatçılar için büyük kolaylık
Khan yaptığı basın açıklamasında “Sokak sanatçılığı yeni sanatçıların yeteneklerini göstermeleri ve geniş kalabalıklar önünde gösteri yapabilmeleri için bir şans yaratıyor. iZettle’ın sanatçıların nakdin yanı sıra kartla da ödeme alabilmesini sağlayan bu yenilikçi uygulaması için Londra’yı seçmesinden çok memnun oldum. Artık daha fazla Londralı, başkentin yetenekli sokak sanatçılarına destek verebilecek.” ifadelerini kullandı.

Sokak sanatçıları bu değişime ayak uydursa da evsizler gibi bu değişimi yaşayamayan kişileri de düşünmek gerek. Uzmanlar şehirden nakit paranın uzaklaşması halinde toplumun yoksul kesiminin önüne bir engel daha koyulacağını söylüyor. Banka hesabınız ya da internet erişiminiz yoksa bu nakitsiz dünyada yaşamanız imkansız.

dunyahalleri.com

Benzer Haberler

FOTO

GALERİ

 • KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan National Park, vahşi yaşam meraklılarının uğrak merkezi konumunda yer alıyor...
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM!
  KENTİN İÇİNDE VAHŞİ YAŞAM! icon_go
 • TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN!Dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan gelen bu görüntüler şaşırtıcı edğil normal kabul ediliyor...
  TUHAF HİNDİSTAN!
  TUHAF HİNDİSTAN! icon_go
 • 'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİAdanın adı John Marshall'dan gelmektedir...
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ
  'MARSHALL ADASI'NIN GİZLİ GÜZELLİĞİ icon_go
 • HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!Dünyaca ünlü dergilerde hayvanlar aleminden inanılmaz güzel ve çarpcı fotoğraflar yayınlanıyor...
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER!
  HAYVANLAR ALEMİNDEN MÜKEMMEL KARELER! icon_go
 • YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!Uluslararası ajanslar bu sene içerisinde dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen gösterilerde inanılmaz görüntüler çekti...
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI!
  YILIN EN İYİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI! icon_go
 • ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'Çin’in Sichuan kentinin kuzeybatısında yer alan Huanglong, Çin'in Pamukkalesi olarak son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor.
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG'
  ÇİN'İN PAMUKKALESİ 'HUANGLONG' icon_go
 • YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!Bugün dünya üzerinde 23 milyon civarında berberi olduğu sanılıyor.Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor.
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER!
  YER ALTINDA YAŞAYAN BERBERİLER! icon_go
 • BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARIKurt köpeği Sitka ile seyahat etmeyi bir tutku haline getiren Çek fotoğrafçı Honza Řeháček,dünyanın farklı noktalarından harika manzaraları, köpeğini temel aldığı fotoğraflarıyla gösteriyor.
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI
  BİR KÖPEĞİN 'BENİ TAKİP ET' DEDİĞİ FOTOĞRAFLARI icon_go
icon_close
icon_fikirANKETİMİZE KATILMAK İSTER MİSİN? icon_close
KATILIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! Asset 1