Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Söz Aydın Kurtoğlu
Geliyor haberlerin
İhanet zaferlerin
O senin günah gözlerin
Kimin kalbine değdi

Dilimin duaları
Tek senin nöbetçindi
Gönlümün sevda sancısı
Adın elveda şimdi

Bir hazin son
Bir uzun yol
Hayat bekler
Yürü ey kalbim

O zalim gece
Bir hain teninde
Uyudun mu
Bensiz

Oysa biz seninle
Ömürlük sevmeye
Söz vermiştik
Kalpsiz

En zalim gecede
Bir hain teninde
Uyudun mu
Bensiz

Oysa biz seninle
Bir ömür sevmeye
Söz vermiştik
Kalpsiz

Geliyor haberlerin
İhanet zaferlerin
O senin günah gözlerin
Kimin kalbine değdi

Dilimin duaları
Tek senin nöbetçindi
Gönlümün sevda sancısı
Adın elveda şimdi

Bir hazin son
Bir uzun yol
Hayat bekler
Yürü ey kalbim

O zalim gece
Bir hain teninde
Uyudun mu
Bensiz

Oysa biz seninle
Ömürlük sevmeye
Söz vermiştik
Kalpsiz

En zalim gecede
Bir hain teninde
Uyudun mu
Bensiz

Oysa biz seninle
Bir ömür sevmeye
Söz vermiştik
Kalpsiz
btn_menu_close Aydın Kurtoğlu
1983 doğumlu Türk şarkıcı.

Gerçek Adı: Aydın Kurtoğlu
Doğum Yeri: Rize
Doğum Tarihi: 1983

Hakkında:
- Babası Cengiz Kurtoğlu ile birlikte katıldığı ses yarışmasıyla tanındı.
- 2014 yılında ilk single çalışması olan "Köle" yayımlandı.

İlk Single: Köle
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

ÜçHafta Geçmeyen Bu 11 Soruna Dikkat!

İngiliz doktor Dr. Sarah Brewer, basit gibi görünen ama üç hafta boyunca geçmeyen şikayetlerin mutlaka ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Öksürük, hapşırık, sıklıkla baş ağrısıyla uğraştığımız bir dönemdeyiz. Fakat bazen mevsimlik bir hastalık olarak düşündüğümüzden ciddi bir meseleyi gözardı edebiliriz. Dr. Sarah Brewer, önemsenmeyen detayların aslında büyük hastalıkların habercisi olabileceği yönünde uyarıyor. Brewer, göz ardı edilmemesi gereken 11 belirtiyi sıralıyor..

1 ) Sebepsiz kilo vermek: Eğer diyet ve yaşam tarzı değişikliğiyle kilo verdiyseniz bu harika. Fakat bu diyet yapmadan kendiliğinde olduysa o zaman dikkat! Eğer bu şekilde 6 aydan kısa bir sürede vücut ağırlığınızın yüzde 5’ini kaybederseniz; yorgunluk da varsa doktora başvurmanız iyi olur. Zira açıklanamayan kilo kaybı, kırmızı bayrak semptomdur ve buna her zaman iştah kaybı eşlik etmeyebilir. Açıklanamayan kilo kaybı bağırsak probleminden aşırı aktif bir tiroide, teşhis edilmemiş şeker hastalığından kansere veya bağırsak sorunlarının işareti olabilir.

2 ) Vücudun herhangi bir yerinde şişlik ya da beze: Böyle bir şeyi fark ettiğiniz anda doktora danışmanızda fayda var. Çoğu şişlik veya beze, kanserli olmayan büyüme (örneğin, lipom, fibroma veya kistler) gibi ciddi olmayan bir durumdan kaynaklanırken, hepsinin kontrol edilmesi gerekir. Bir doktorun bile farklı yumruları birbirinden ayırması zordur, yumru bir mikroskopta incelenirse teşhis edilebilir. Parmaklarınızı bir alanın üzerine sürdüğünüzde, altta yatan dokuların kalınlaştığını, sertleştiğini veya çevresindeki bölgeden farklı olduğunu hissedersiniz de doktora başvurun.

3 ) Göğüs ağrısı: Kalp krizi veya akciğerdeki pıhtıdan kaynaklanabilir. Ya da kaburgalar arasındaki minik kasların spazmı veya kosto kondrit adı verilen kaburga kıkırdak iltihabı da olabilir. Göğüs ağrısı asit reflüsü veya mide ekşimesi nedeniyle de ortaya çıkabilir ve vakaların yaklaşık yüzde 20’si kalp kriziyle sonuçlanmaz. Ama tabii bunu doktorun ayırt etmesi bile güçtür. Göğüs ağrısı hem kadınlar hem erkekler için kalp krizi adına temel uyarı işareti. Ağrı, rahatsız edici bir rahatsızlık, sıkı baskı veya yanma gibi hissedilebilir. Ya da göğsünüze sanki bir fil oturmuş gibi hissedebilirsiniz. Eğer ağrı 15 dakikadan uzun sürerse, kol, sırt veya çeneye yayılırsa; nefes darlığı, bulantı, terleme eşlik ederse hemen ambulans çağırın.

4 ) Bağırsak alışkanlığında değişiklik: Bağırsak kanseri en büyük katillerden biridir ve özellikle son yıllarda daha genç yaşta kişilerde görülmeye başladı. Kabızlık ya da ishal gibi bağırsak alışkanlığındaki bir değişiklik, bağırsağınızı açmada kalıcı bir değişiklik anlamına gelir, bu nedenle sizin için normalden daha sık görülür. Eğer bir hafta veya iki haftadan daha uzun süre devam ederse, karın ağrısı eşlik ederse veya dışkıda kan veya sümüksü durum fark ederseniz hemen doktora başvurun.

5 ) Vücudun herhangi bir yerinde beklenmeyen kan kayıpları: Asla ihmal etmemeniz önemli bir belirti. Kanlı öksürme akciğer kanseri veya akciğerde kan pıhtısı olasılığına işaret eder. Kusma veya kusmuğunu kahve gibi koyu renkli olması midede kanama olasılığı belirtisi. Siyah, kokulu dışkı bağırsaklarda kanama olasılığının habercisi olabilir. Regl dönemleri dışında kanama rahim kanserinin olası işareti. Vücuttan gelen herhangi bir sıvıda kan görmek doku iltihaplanmasının belirtisi.

6 ) Çok az yemenize karşın yutmakta zorlanmak ve tok hissetmek: Yutma problemleri genellikle boğaz ağrısı ya da bademcik iltihabıyla ilişkilidir ancak yutkunmada zorluk da çekiyorsanız bu, boğaz, yemek borusu veya midede bir sorun olduğunu gösterebilir. Yutma zorluğu nörolojik problemlerden kaynaklanabilir ancak çok az yemek yemesine rağmen kendinizi dolgun hissediyorsanız özfagus kanseri ve mide kanseri de göz ardı edilmemeli.

7 ) Sürekli öksürük, hırıltılı öksürük veya nefes darlığı: Çoğu öksürük üç hafta içinde kaybolur ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymazsınız. Ama kalıcı ve hırıltılı öksürük varsa veya nefes darlığı çekiyorsanız astım, KOAH veya diğer akciğer hastalıkları veya kalp yetmezliği nedeniyle olabilir. Eğer bu soruna göğüs ağrısı da eşlik ediyorsa ve boyunda şişlik varsa acilen doktora gidilmeli.

8 ) Sürekli tekrar eden ağrı: Zaman zaman ağrılarımız olabilir ancak örneğin 3 haftadan uzun süren ve tekrarlayan bir ağrı fark ederseniz veya daha sık ya da kalıcı hale geliyorsa (baş ağrısı, hazımsızlık, karın ağrısı, testiküler ağrı veya göğüs ağrısı gibi) hemen bir doktora başvurmalısınız.

9 ) Şekil değiştiren leke ve benler: Cildinizi sürekli kontrol edin eğer değişken bir leke görürseniz dikkat! Bir lezyonun iyi ya da kötü olduğunu doktor biyopsi yapmadan bilemez. Eğer leke büyüyor, rengi koyulaşıyor, kaşınıyor, tümsekleşiyor, pul pul oluyorsa ya da üç hafta içinde geçmiyorsa ciddiye alınmasında fayda var.

10 ) Ses kısıklığı veya boğaz ağrısı: Boğaz ağrısının nedeni enfeksiyon olabilir, bir hafta içinde geçer. Ama biraz daha uzun sürerse bakteriyel enfeksiyon belirtisi kabul edilebilir. Doktor antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Bazı durumlarda boğaz ağrısı oluşabilecek bağışıklık sistemi bozukluklarını (anormal beyaz kan hücresi üretimi) kontrol etmek için kan testi gerekebilir. Ses tellerinin koyulaşmasına bağlı ses kısıklığı, bazı durumlarda kanserli (özellikle uzun süreli sigara içenlerde) nodüller kaynaklanıyor olabilir. Ses kısıklığını, açıklanamayan ağız ülseri veya ağrıyı üç haftadan uzun süre göz ardı etmeyin.

11 ) Öksürük: Sigara, öksürüğün ilk nedeni. Sigara içmek dışında, sürekli öksürük kronik bronşit veya bir solunum yolu enfeksiyonun nedeni olabilir. Hırıltılı solunum, göğüs sıkışması ve nefes darlığı eşlik ediyorsa astım düşünülebilir. Ya da toz, küfe alerjidir. Akciğer hava yollarının anormal biçimde genişlemesi de öksürüğe neden olabilir. Bazen burun damlası bile öksürüğe yol açabilir. Sürekli öksürük akciğer kanseri, kalp yetmezliği, akciğer embolisi veya tüberküloz gibi daha ciddi bir durumun da semptomu olabilir.

karar.com

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMSarhoşken Taksi Çağırıp 'Çok Uzağa' GittiUyandığında ne taksiciyi tanıdı ne de nerede olduğunun ve nereye gittiğinin farkındaydı...
  Sarhoşken Taksi Çağırıp 'Çok Uzağa' Gitti
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMKocasının Yanına Yakışmadığını Söyleyenlere Harika Bir Cevap VerdiO, "Sen bu kilolu halinle bu yakışıklı kocayı nasıl kaptın?" sorularından bıkan bir kadın.
  Kocasının Yanına Yakışmadığını Söyleyenlere Harika Bir Cevap Verdi
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAM40 Yıl Sonra Ailesiyle BuluştuHindistan'da 40 yıldır kendisinden haber alınamayan bir kişi, görüntü paylaşım sitesi YouTube'da yayılan bir videoda fark edilmesinin ardından ailesiyle buluştu.
  40 Yıl Sonra Ailesiyle Buluştu
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMTürkiye'de Sigaradan Her Gün 300 Kişi ÖlüyorUluslararası Yeşilay Federasyon Başkanı Prof. Dr. Karaman, "Ölümler en çok kalp krizi, akciğer kanseri ve kronik bronşitten kaynaklanıyor." dedi.
  Türkiye'de Sigaradan Her Gün 300 Kişi Ölüyor
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİNTürkiye’deki İlk Evi İçin Servet Ödedi!Hadise, Türkiye'deki ilk ev yatırımını Bodrum-Yalıkavak'ta bir servet ödeyerek yaptı.
  Türkiye’deki İlk Evi İçin Servet Ödedi!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNSaadet Sezonu Erken Açtı!Oyuncu Saadet Işıl Aksoy ile eşi Pamir Kıraner 2018 yaz sezonunu erken açtı.
  Saadet Sezonu Erken Açtı!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNAleyna Tilki Çok İddialı: Dahiyim!Aleyna Tilki, IQ seviyesini söyleyerek üstün zekalı olduğunu açıkladı!
  Aleyna Tilki Çok İddialı: Dahiyim!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMNatalie Portman'dan İsrail Hükümetine Tepki!İsrailli-ABD'li Hollywood yıldızı Natalie Portman, 'Yahudi Nobel'i olarak anılan Genesis Ödülü'nü reddetti, tören iptal edildi!
  Natalie Portman'dan İsrail Hükümetine Tepki!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNÜnlü Oyuncu Evlendi!Sinan Çalışkanoğlu uzun zamandır aşk yaşadığı Çiğdem Şen ile dünya evine girdi.
  Ünlü Oyuncu Evlendi!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MÜZİKAslı Enver'den "Kıyamam" Yorumu“İstanbullu Gelin” dizisinin Süreyya’sı Aslı Enver, Zerrin Özer’in “Kıyamam” şarkısını seslendirdi.
  Aslı Enver'den "Kıyamam" Yorumu
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNEmina Jahovic: İftiraya Uğradım!Emina Jahovic, Mustafa Sandal’la aldıkları boşanma kararı için önceki gün ilk kez konuştu.
  Emina Jahovic: İftiraya Uğradım!
  Asset 1 btn_play_mini