Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Rüzgar Emre Kaya
Sırılsıklam üstüm başım yine
Rüzgarın kapımda
Yeter artık beni bunalttığın
Ben yokum yanında

İstediğin başka bir yol
Varsa oraya sapabilirsin
Ya da kıyamete kadar
Köşende sessiz oturup
Durabilirsin

Eskidendi sesini bile özlediğim
Artık aşk
Hayal geliyor
Kalbim sana soğuk, öyle boş ki şu an
İçimde yaprak kımıldamıyor
btn_menu_close Emre Kaya
1981 doğumlu Türk şarkıcı, söz yazarı ve besteci.

Gerçek Adı: Emre Kaya
Doğum Yeri: İzmir
Doğum Tarihi: 1981

Hakkında:
- Müzikal yaşamı "Böyle Gitmez" isimli albümle başladı.
- Bestecilik kariyerinde çok önemli bir yere sahip oldu ve 2009 yılında "yılın en iyi bestecisi" ödülüne layık görüldü.
- Murat Dalkılıç, Bengü, Zeynep Dizdar, Niran Ünsal gibi birçok sanatçı ile çalışarak müzik sektörüne uzun yıllar unutulmayacak şarkılar kazandırdı.
- Sözü ve müziği kendisine ait olan "Toz" isimli başarılı single'ı ile uzun süre müzik listelerinin başında yer aldı.

İlk Albüm: Böyle Gitmez
İlk Single: Toz
SÜPER FM
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Yalnızca İçgüdüleriyle Davranmıyorlarmış

Arılar zekâları ile bir adım daha önde denebilecek özelliklere sahip.

Moskova Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği son deney, arıların yalnızca içgüdülerinin değil, durumun gerektirdiği gibi davranabildiğini ortaya koyuyor.

Arıların davranışlarını inceleyen Avusturyalı etolog Carl Ritter von Frisch, deneyleri sonucunda bu canlıların idrak kabiliyeti olduğunu saptamış ve 1973 yılında Nobel Ödülü’ne layık görülmüştü. Frisch araştırmaları sırasında 15’i siyah ve beyaz, biri renkli olmak üzere bir düzlemi kareler halinde 16’ya bölmüş, renkli olan ve yeri değişen bölgeye şekerli su, diğerlerine de sadece su koymuştu. Arılar hızla nereye gitmeleri gerektiğini anlayıp şekerli suyun olduğu renkli bölgeye gitmişti. Bu durum koku alamayan arıların şekerli suya kokusundan değil, renkten dolayı gittiklerini ve renkleri ayırt edebildiklerini göstermişti.

'UYUM SAĞLAMA VE HESAP YAPMA BECERİLERİ VAR'

Carl Ritter von Frisch daha sonra bu bulgudan yola çıkan bilim adamları arıların çevrelerine uyum sağlama ve hesap yapma becerisi olduğunu öğrenmişti. Bilim adamları arıların mantık kuralları ve çevredeki varlıklar arasındaki bağıntıyı kavramasının akıllı olduklarını gösterdiğini belirlemişti. Öte yandan tüm canlılar gibi refleks ve içgüdülerine göre hareket eden arıların durumun gerektirdiği gibi de hareket edebildikleri tespit edildi.

ARILAR DENEYDE DURUMA UYGUN HAREKET ETTİ

Moskova Devlet Üniversitesi’nden Vladimir Kartsev ve ekibi de arıların davranışları üzerinde yaptığı incelemede arıların durumun gerektirmesi halinde içgüdülerinin aksi yönde davranabildiğini gösterdi. Deney sırasında biri büyük diğeri daha küçük iki daire çizdi ve dairelerin üzerine yemler koyduğu gözlemlendi. Arı başta daha çok büyük dairenin üzerinde durmayı tercih etti. Zira doğada çiçeğin boyutu büyüdükçe, içindeki özüt miktarının arttığı, arıların da doğaları gereği büyük olana yaklaştığı biliniyor. Bilim insanları daha sonra da büyük dairenin üzerine tuzlu, küçüğe de şekerli bir çözelti koydu. Ancak arı bu kez de içgüdülerinin değil, durumun gerektirdiği gibi davranarak küçük dairenin üzerine gitti.

Bilim adamları bu durumu arıların mantıksal davranabildiği şeklinde değerlendirdi.

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

İlginizi Çekebilir

 • MAGAZİN'Ağlasam Evimde Ağlarım'Mustafa Sandal’la evliliğinin üzerinde kara bulutlar dolaşan Emina Sandal, “Bir dönemden geçiyoruz, boşanıp boşanmayacağımız belli değil” dedi.
  'Ağlasam Evimde Ağlarım'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNOnur Saylak ve Tuba Büyüküstün Aylar Sonra Bir AradaGeçtiğimiz yıl anlaşmalı olarak boşanan Onur Saylak ve Tuba Büyüküstün kızları Maya ve Toprak'ın doğum gününde bir araya geldi.
  Onur Saylak ve Tuba Büyüküstün Aylar Sonra Bir Arada
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNİdo Tatlıses Evleniyorİdo Tatlıses, annesi Derya Tuna'nın "Aradığım tüm özelliklere sahip" dediği model - oyuncu sevgilisi Yasemin Şefkatli'ye evlilik teklif etti.
  İdo Tatlıses Evleniyor
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN'Ben de O Uçaktaydım'Çağla Şıkel geçtiğimiz akşam Bebek’te objektife takıldı.
  'Ben de O Uçaktaydım'
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNZehra'nın Aşkı Sosyal Medyada Ortaya Çıktı!Hülya Avşar ile Kaya Çilingiroğlu’nun kızları Zehra (20) yeni erkek arkadaşı Eray Ölçüm ile ilk fotoğrafını sosyal medya hesabında yayınladı.
  Zehra'nın Aşkı Sosyal Medyada Ortaya Çıktı!
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNBurak Özçivit'ten Rekor Kıran Afrin PaylaşımıYakışıklı oyuncunun sosyal medya hesabından paylaştığı asker üniformalı pozu sosyal medyada gündem oldu.
  Burak Özçivit'ten Rekor Kıran Afrin Paylaşımı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMBir Drone İki Yüzücünün Hayatını KurtardıYeni bir drone test eden Avustralyalı cankurtaranların çalışmaları, drone’un iki yüzücünün hayatını kurtarmasıyla gerçek bir kurtarma operasyonuna dönüştü.
  Bir Drone İki Yüzücünün Hayatını Kurtardı
  Asset 1 btn_play_mini