Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
player_minimize
btn_menu_close Sen Maşallah Güven Yüreyi
Bir günah bırakmadın bana
Sen maşallah hepsini topla
Her yerdesin bi orda bi burda
Hızlı büyüdün ortamda
Ama iyi mi kötü mü bilemiyorum
Senin adına endişe ediyorum
Gözüne hoş gelen aslında boş
Aslında boş geleceği görüp sadece gülüyorum
Üzgünüm seni üzdüm
Ama pişman değilim
Sayende az yaşarmadı gözüm
Ama pişman değilim
btn_menu_close Güven Yüreyi
2017 yılında yayımladığı ilk single çalışması olan "Sen Maşallah" ile çıkış yapan Türk şarkıcı.
saniye sonra kapanacak.

YAŞAM

Yapay Zeka Devleti de Dijitalleştirecek

"Yapay zeka teknolojisiyle gelinen noktada vatandaş kendi hizmetini kendi üretip alabilecek konuma gelecek"

Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) e-Devlet Merkezi Müdürü ve Birleşmiş Milletler (BM) CEPA üyesi Prof. Dr. Türksel Kaya Bensghir, yapay zeka teknolojisiyle gelinen noktada bireylerin kendi hizmetlerini kendilerinin üretip alabileceklerini belirterek, "Dijital dünyanın bize sağladığı en önemli fırsat, iyi bir planlamayla kaynaklara herkesin eşit ulaşımını sağlaması." dedi.

Bensghir, kamu idaresinde dijital dönüşümde karşılaşılan sorunlarla ilgili yaptığı açıklamada, son yıllarda ağırlıklı olarak yapay zekayı sosyal problemlere çözüm olarak anlamaya çalıştıklarını anlattı.

Kamu idarelerinin çözeceği sosyal problemlere yapay zekanın getirebileceği çözüm yollarının tartışıldığını belirten Bensghir, ''Dijital dönüşümün devletteki problemlerine odaklanıp sadece devletin kendi süreçleriyle değil, bu dönüşüm sırasında bir taraftan da toplumun bireyleri nasıl dönüştürdüğüne, bireyler arası ilişkileri nasıl şekillendirdiğine de odaklanmak gerekiyor. Toplumsal düzeydeki dijital dönüşüm anlaşıldığında devlette de bu dijital dönüşümün temelleri daha iyi atılabilir.'' diye konuştu.

Bugüne kadar e-devlet dönüşümünü gerçekleştirmeye çalıştıklarını ve şu an dijital devleti dönüştürme yolunda olduklarından söz eden Bensghir, bu ilerleyişin nesnelerin interneti, büyük veri analitiği ve yapay zeka uygulamaları gibi yeni teknolojiler ve fırsatlar sunduğunu ama bir o kadar da tehlikeler ve çözülmesi gereken sorun alanları doğurduğunu anlattı.

DİJİTAL DEVLET

Şimdiye kadar devletin hizmet üretip insanlara sunduğunu ifade eden Bensghir, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yapay zeka teknolojisiyle gelinen noktada vatandaş kendi hizmetini kendi üretip alabilecek konuma gelecek. Bu büyük verinin erişilebilir, ulaşılabilir ve herkes tarafından değer yaratılabilir bir altyapı oluşturulduğunda artık bireyler de bu platformlar üzerinden kendi gereksinimlerini ve e-hizmetlerini oluşturabilecek düzeye gelebileceğini göreceğiz. Dolayısıyla yakın gelecekte 'dijital devlet' dediğimizde artık devlet kurumlarının bu işi sadece tek başına yapmaları değil de diğer aktörlerle beraber hizmeti üretme ve sunma noktasında iş birliğine dayalı bir örgütlenmeye ihtiyaç duyulacak. Bu da şu an içinde bulunduğumuz hiyerarşik kurumsal yapıları, yasal ve hukuksal alt yapıyı da değiştirecek. Çok yakın gelecekte bu bahsettiğimiz dijital dünyanın artılarını değere dönüştürecek bir devlet aygıtının da uyumlaşması gerekiyor.''

Yapay zeka teknolojileriyle ortaya çıkan sorunlarda belirsiz olan etik ve güvenlik konusunun önemine işaret eden Bensghir, bu sorunların sadece Türkiye bazında değil uluslararası alanda ortaklaşa çıkarılacak yasal alt yapılarla ve teknolojik çözümlerle giderilebileceğini vurguladı.

Prof. Dr. Bensghir, bu teknolojiyle üretilen yapılarda fiziksel sistemlerle insanların bir arada olacağını belirterek, ''Siber fiziksel varlıklar olan robotların haklarının ne olacağı konusu tartışmalı.'' dedi.

"BİREYLER DİJİTAL DÖNÜŞÜM RİSKLERİNİN FARKINDA OLMALI"

Bu teknolojilerin güvenlik açısından insan yaşamını daha kırılgan hale getirdiğine işaret eden Bensghir, ''Toplum, hükümet, devlet ve birey olarak bunu çözmenin yollarını da bulmalıyız. Sadece devletin çözüm üretmesiyle olacak bir şey değil, bireylerin de bu dijital dönüşümün riskleri konusunda farkındalıklarının artması ve bireysel çözümlerini geliştirebilmeleri önemli. Kendilerini dijital kimliklerinde nasıl konumlandırmalılar ki hem etik açıdan hem de güvenlik açısından güvencede olabilsinler? Bu teknolojiyi kendilerine zarar vermeden kullanmaları ve değer yaratmaları gerekir.'' değerlendirmesini yaptı.

İnsanların kendi hizmetlerini kendilerinin alması durumunda düzenlemeler iyi yapılmazsa hizmetlerin üretilmesinde ve erişimde adaletsizlikler doğabileceğine dikkati çeken Bensghir, şöyle devam etti:

''Bunun çözümü, dijital dünyanın doğasını anlamaktan geçiyor. Dijital dünyanın bize sağladığı en önemli fırsat, iyi bir planlamayla kaynaklara herkesin eşit ulaşımını sağlaması. Bu sağlandığında hizmetlerin standartları belli olursa, bunu üretecekleri bilgi kişisel mahremiyet, gizlilik ve etik problemleri çözülerek sunulursa bir kargaşaya yol açmaz. Aslında şu an bir kargaşa var diyebiliriz. Hizmeti hem fiziksel hem de sanal ortamdan almaya çalışıyoruz ama istediğimiz kadar etkin hizmet aldığımızı söyleyemeyiz. Tabii ki bundan 10 yıl öncesine baktığımızda gelişme var. Fakat giderek nüfus artıyor ve yaşlanıyor. Burada kapsayıcılık, fırsat eşitliği ve bilgiye dayalı kaynakların herkese eşit fırsatlar sağlaması da devletin görevi. Bu yeni teknolojilerin iyi planlanması ve tasarlanmasıyla yapılabilir.''

"ULUSAL DÖNÜŞÜMDE STRATEJİK PLANA İHTİYACIMIZ VAR"

Türkiye'de 11. Kalkınma Planı hazırlıklarının başladığını anımsatan Prof. Dr. Türksel Kaya Bensghir, yönetim mekanizmasını göz önüne alarak kapsamlı bir ulusal dönüşüm stratejik planına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Bu plan içerisine girecek çözümlere, bilgi ekonomisini hızlandıran stratejilerin, yeni teknolojilerin yaratacağı dijital dönüşümün tehlikelerini ve fırsatlarını iyi anlayıp eklemek gerektiğini vurgulayan Bensghir, sözlerini, "Hazırlık aşamasındaki kalkınma planı, açık veri tabanlı yenilikçi bilgi ekonomisinin faydalarını politika eylemlerinde en üst düzeye çıkarmak için somut hedefler içermelidir. Ülkemizde 15-45 yaş arasındaki oran yüzde 47 ve bu çok büyük bir rakam. Bu neslin dijital dünyada sorunsuz yaşayabilmesi için herkese görev düşüyor. Bu riskleri anlayarak ve tehditleri görerek, dijital hayatın teknolojilerine milli ve yerli çözüm üretmek gerekiyor. Gençlerimizin bu alanlarda yeni meslekler edinmesi, yeni yetenekler, beceriler geliştirmesi hayati önem taşıyor.'' diye tamamladı.

DEVAMINI OKUicon_open_down

Benzer Haberler

 • YAŞAMİklim Değişikliği Sel Riskini ArttırıyorAlman bilim insanları, son çalışmalarında yetkilileri acil önlem almaya çağırdı.
  İklim Değişikliği Sel Riskini Arttırıyor
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMİstanbul İçin Kar Tahmini Değişti!İşte İstanbul'da kar ne zaman yağacak sorusunun cevabı ve yurtta hava durumu...
  İstanbul İçin Kar Tahmini Değişti!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMTelefonu Kurcalarken Zengin Oldu!Google'ın işletim sistemi Android'in zafiyetini bulan bir kullanıcı ufak bir servete sahip oldu.
  Telefonu Kurcalarken Zengin Oldu!
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAM'WhatsApp Ücretli Oluyor' Tehlikesi!Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'taki "WhatsApp ücretli oluyor" tehlikesi pek çok kullanıcıyı hedef aldı.
  'WhatsApp Ücretli Oluyor' Tehlikesi!
  Asset 1 btn_play_mini

İlginizi Çekebilir

 • SİNEMA - TV90. Oscar Adayları AçıklandıThe Shape Of Water, Titanic'in 1998'deki rekorunu yenileyerek 13 dalda Oscar'a aday gösterildi!
  90. Oscar Adayları Açıklandı
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMChrome ve Firefox Sahte Eklenti Saldırısı AltındaChrome ve Firefox'u rehin alan bu sahte eklentinin temizlenmesi, neredeyse imkansız!
  Chrome ve Firefox Sahte Eklenti Saldırısı Altında
  Asset 1 btn_play_mini
 • YAŞAMO Dava Google'ı KorkutmuyorGoogle CEO'su Sundar Pichai, son günlerde önemli tartışmalara konu olan "James Damore" davası hakkında çok net sözler söyledi...
  O Dava Google'ı Korkutmuyor
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNDizi Başlamadan İşlerine Son VerildiKenan İmirzalıoğlu’nun başrolünü oynadığı “Mehmed Bir Cihan Fatihi” dizisinin ekibinde yeni bir değişiklik daha yaşandı.
  Dizi Başlamadan İşlerine Son Verildi
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNSokak Ortasında Böyle YakalandıMalia (19), İngiliz sevgilisi Rory Farquharson (19) ile New York'un Sho bölgesinde alışveriş yaparken görüntülendi.
  Sokak Ortasında Böyle Yakalandı
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİNYeni İmajı ŞaşırttıÜnlü oyuncu Altan Erkekli, Mecidiyeköy'de bulunan bir AVM'de oğlu Ali Erkekli ile birlikte objektiflere yansıdı.
  Yeni İmajı Şaşırttı
  Asset 1 btn_play_mini
 • MAGAZİN‘Asansöre Köpek de Biner Eşek de’Oyuncu Sermiyan Midyat, birlikte asansöre bindiği köpeğine tepki gösteren komşularına ‘Asansöre köpek de biner eşek de biner. Her türlü hayvan biner’ dediği gerekçesiyle Bin 500 TL adli para cezasına çarptırıldı.
  ‘Asansöre Köpek de Biner Eşek de’
  Asset 1 btn_play_mini