Biraz bekleteceğiz...Bilgilerini kontrol ediyoruz.
icon_player_arrow_down
icon_player_favorite
JOYTURK
RUH HALİM YERLERDE
MFO
icon_player_favorite ŞARKIYI FAVORİLERİNE EKLEMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP.
icon_player_volume icon_player_mute
RUH HALİM YERLERDE MFO
JOYTURK
RUH HALİM YERLERDE
MFO
saniye sonra kapanacak.
Nuri İyicil

NURİ İYİCİL

Nuri İyicil (14 Eylül 1949 - 28 Şubat 2005) Türk keman ve viyola sanatçısı.

2005 yılında kariyerinin zirvesindeyken, genç yaşta aramızdan ayrılan Profesör Nuri İyicil, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nı bitirdikten sonra, Paris Ulusal Konservatuvarı’ndan Prof. Jean Fournier'nin keman ve Prof. Pierre Pasquier'nin oda müziği sınıflarından birincilik ödülü alarak mezun oldu.

Yurda döndükten sonra MSGSÜ Devlet Konservatuvarı'na öğretmen olarak atanan Nuri İyicil, aramızdan ayrıldığı güne kadar, yıllarını bu kuruma yönetici ve öğretmen olarak adadı. Türk bestecilerinin eserlerini tanıtmayı görev edinen sanatçı, 2005 yılında Camerata Saygun Oda Orkestrası’nı kurdu ve mezun ettiği öğrencilerini bu orkestranın çatısı altında topladı.

Keman solisti, viyolacı, oda müzikçisi, şef, eğitimci ve yönetici olarak ülkemizin sanat yaşamına büyük katkılar sağlayan Nuri İyicil, Avrupa’da çeşitli konservatuvarların sınavlarına ve yarışmalara jüri üyesi olarak davet edildi. 1990-19996 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda müdürlük yapan Nuri İyicil, "ECUME" (Akdeniz Kültür Değişim Organizasyonu) Avrupa Müzik Okulları Birliği'nin bütün toplantılarında Türkiye'yi temsil eden ilk üye oldu.
İngilizce, Almanca, Fransızca’yı çok iyi derecede bilen Prof. Nuri İyicil zengin bir nota koleksiyonuna sahipti.

Nuri İyicil Dinleyebileceğin Radyolar

ŞU AN ÇALAN

SANATÇILAR

icon_close